Já bych mu ho nedával,ale vysvětlil mu,že všichni ti "vrahové"/"vůdci"
měli křesťanskou výchovu ve víře v Boha - jak Stalin,tak i Hitler.
Asi nezná výroky Hitlera,který po atentátech prohlasoval,že ho ochraňuje
Bůh.
Já bych mu ho nedával,ale vysvětlil mu,že všichni ti "vrahové"/"vůdci"
měli křesťanskou výchovu ve víře v Boha - jak Stalin,tak i Hitler.
Asi nezná výroky Hitlera,který po atentátech prohlasoval,že ho ochraňuje
Bůh.
To maj skoro všichni ateisté křesťanskou výchovu, kde by jinak ke svému ateismu přišli:-).
"To maj skoro všichni ateisté křesťanskou výchovu" - proč myslíte, že
by se jinak nestali ateistou?
Já myslím, že se všichni rodí jako ateisti. A kdo prostě nemá tu
potřebu, tak ať ho vychovávají v duchu komunismu nebo křesťanství, tak
prostě do toho nezapadne. No a někdo zas jo.
To je to že asi tak do svých tří let si nic nepamatujeme, tak že to asi že nikdo nemůžeme potvrdit.
No možné je
všecko.
Kdyby psal ateista slohové cvičení, tak by tam mohlo stát napsáno:
" Jedna tetička z vesnice (asi Klekánice), mne, coby dítko předškolní,
donutila si večer kleknout k postýlce, ukázala mi jak mám mít ruce dlaněmi
k sobě, a počala mi vtloukat do hlavy říkanku. Ta počínala veršem -
andělíčku, strážníčku... . Zřejmě zaslech někdo z dospělých můj
zoufalý pláč a hodnou tetičku ode mne vyhnal".
Myslíš, že když dítěti a poté mladému člověku neřekne nikdo nic o křesťanství, že na to sám přijde?
...môže a nemusí, - to závisí od toho, ako odpovie na Božie volanie, pozvanie - Boh vo svojej milosti pozýva do svojho spoločenstva každého, lebo ho chce spasiť...
odpověď na 418
"Boh vo svojej milosti pozýva do svojho spoločenstva každého, lebo ho chce spasiť..."
Když byli Židé nahnáni do dobytčáků a odvezeni do vyhlazovacích táborů na smrt (i ze Slovenska s prezidentem monsiňorem Tisou), tak byli pozvaní bohem? Nebo ti co skončili nevinně v Jáchymově, nebo v pracovních táborech na Sibiři? Vše v souladu s boží milostí? Tomu věříš?
Potom je podivné že na to nikde nepřišli, v jiných kulturách, než k nim přišli misionáři. Jak si vysvětlit, že v Americe indiáni neměli o Ježíši žádné znalosti, když by na to podle Tebe měli přijít sami?
Měli své náboženství. Rozhlédni se po světě, jsou zde hinduisté, buddhisté, taoisté, různá animální náboženství...
Třeba právě ti Severoameričtí Indiáni, kteří neměli tak vyspělou kulturu a náboženské rituály jako ti Středo- a Jihoameričtí, měli svého Manitoua, který byl duchem a nedělal nic jiného, než se staral o Věčná loviště. Nebyl bohem a taky se k němu nikdo nemodlil, nesochal a nemaloval ho.
Až přišedší Evropané jim nakukali, že Manitou je identický s Židy vymyšleným a Evropanům vnuceným bohem. Pochopitelně nemohli mít a také neměli křesťanské peklo s čerty a ani tisíce svatoušků v nebi. Severoameričtí Indiáni měli z pekla štěstí, že neměli zlato a sříbro jako jejich jižní sousedé, kteří byly přepadeni a vykradeni Španělskými kobylkami (konquistadory) jimž jejich katolictví poskytlo oprávnění ke zničení jejich kultur a k vyvražďování jejich národů. Tak měli Severoameričané několik málo století klid, než je zaplavili Evropští křesťané bažící po jjejich zemi.
No právě! Přečti si o čem tu diskutujeme. O možnosti poznat křesťanství bez toho, aby Tě o něm někdo informoval.
no ano, snažím se nějak přijít na pointu diskuse, zatím se ztrácím ve změti. Pohanská přírodní nábožensství byla i v Evropě, V Austrálii dodnes...i když skomírají, tedy původní náboženství někde mizí, jinde ukazují dost silnou životaschopnost (hinduissmus, buddhismus, islam) Tam kde se náboženství oficiálne organnizují tam přežívají... tam kde jsou vlastní jen skupince obyvatel, většinou je nepřežijí. Je to pdobné i s křesťnaskými denominacemi, tam kde je pevná zakořeněná instituce která předává učení z generace na generaci, tam kde je tradice, zvykovost a širší platforma... tam učení přežije. Když někdo věří v něco svého sám nebo ve skupince pár lidí, učení postupně mizí nebo so proměňuje v něco zcela jiného
ale teď k odpovědi přímo pro Toma. Tom píše. Diskutujeme o možnosti poznat křesťanství bez toho, aby Tě o něm někdo informoval. Ještě před tím byla diskuse o křesťanské výchově viz: Myslíš, že když dítěti a poté mladému člověku neřekne nikdo nic o křesťanství, že na to sám přijde?
Ne neřekne nic o křesťanství, ale přesto rodiče vychovávají dítě v křessťanské kulture! Tedy v tom v čemy vyrůstali oni sami, jsoujim vštěpovány základy morálky křesťanství. Dítě se tomu vzpírá, pročby nemohlo lhát (a lže) a proč by nemohlo krást (a něco třea tajně sebere nebo si přivlastní) a proč by nemohlo někomu něco nepřát a být naštvaný a ctí základní spravedlnost a má pocity křivdy etce etc. to vše vychází z mravních principů které jsou nám vštepovány jako dětem od rodičů a také zákony které v mnohém ctí křesťaskou kulturu (nikoliv ve všem) Dítě neví že je to křesťanské, teprve až dosspívá tak zjišťuje že mu ještě něco chybí, a to naplnění smyslem a láskou. Jistě láska sse objevuje ale je taková lidská, ztrácí se a v mnohém chybuje a a zčne hledat smysl všeho, proč existuje etc a zkouší to nebo ono, a pak v určitý moment poznává Boha a je doma.
reakce na příspěvek 484
Poznámka:
Když chceš napsat někomu přímo jen pro něj / pro ni, tak je záhodno si
posloužit vzkazníkem, jinak je nebezpečí, že si to, cos napsala přečte
kde-kdo a napíše svůj názor k tématu.
k tématu
Mnozí křesťané dospěli k představě, že se svou příslušností k této
ideologii katapultovali do výkvětu lidstva. Mnozí z nich poukazují na fakt,
že v zemích s s touto dominantní ideologií mají nejvyšší životní
úroveň, nejvíc technických vynálezů, nejlepší zbraně, nejlepší
poslušnost ... prostě nej, nej, nej.
Tím ale současně prezentuješ nabubřelost a namyšlenost křesťanů a
dělíš lidstvo na lepší, tedy křesťanskou část a na zbytek, který je
kriminální, neuvědomnělý, barbarský a který je tudíž záhodno
pokřesťanštit, aby na planetě Zemi zavládl ráj.
To je pohled křesťanského xenofoba, nic jiného. Jedna spoludiskutující mi
kdysi odepsala, že tak důvěřuje v morální sílu křesťanů, že by
člověku s křížkem na krku svěříla bez váhání peněženku a i klíče
od svého bytu. Naivní, že?
Zkrátka, ratko, věz, že ideologie jsou lidské konstrukce a že mají svou podstatu v tom, že vyzvedávají své věrné, své věřící nad ostatní lidi a izolují je od nich. To začne u na obdiv prezentovaných symbolů, jakými je třeba onen křížek, pěti a nebo šesticípá hvězda, hákový kříž (svastika), srp a kladivo, zahnutá, či přímá šavle, nebo nověj samopal. Musí se lišit i oděvem, barvou košile, barvou šátku kolem krku, odlišným zahalením hlavy a postavy, pokrývkami hlavy ... Tak jako kdysi rozeštval nacionalismus 19. století občany Evropy, tak rozeštvávají různé verze náboženstvích odjakživa lidstvo.
Ještě jednou : toto je reakce na 488
Neřekl bych. Náboženství je pro některé lidi součástí jejich života a jsou přesvědčeni o důležitosti náboženství, která je vede k tomu, že své děti do náboženství proti jejich přirozenosti nutí.
Tom položil otázku (zhruba) "dospělo by nezkažené dítě bez
náboženské indoktrinace k nějaké vlastní verzi náboženství?"
Já si myslim že nikoliv, kdyby mělo dostupné informace o podstatě
přírodních jevů.
Neřekl bych. Náboženství je pro některé lidi součástí jejich života a jsou přesvědčeni o důležitosti náboženství, která je vede k tomu, že své děti do náboženství proti jejich přirozenosti nutí.
Tom položil otázku (zhruba) "dospělo by nezkažené dítě bez
náboženské indoktrinace k nějaké vlastní verzi náboženství?"
Já si myslim že nikoliv, kdyby mělo dostupné informace o podstatě
přírodních jevů.
To jsou ale různé věci. Nucení děti na náboženství znamená že se děti něco dozví o základech katolické či protestanské víry. Třeba v Rakousku bylo náboženství povinné, když tam chodily moje děti do školy. Takové děti tam chodí, ale nakonec až vyrostou tak to většinou zapomenou a jsou z nich nevěřící. To je třeba případ mojích dětí. V pohodě.
řeč je o těch co do náboženství nechodili, zda si najdou cestu k Bohu. A já tvrdím že ano i když na náboženství nechodili a teprve poté co je Bůh vnitřně volal (vnitří touha) se začali o víru zajímat. A pořád nic ... mohli se zajímat o různá nábožensství, třeba i o buddhismus nebo esoteriku, a furt nic. A nakonec z nich jsou křesťané, protože to vnitřně ladilo. Ale prvotní bylo hledání, terpve až pak nalezeno. Výuka náboženství s tím moc nesouvisí, protože hodně dětí co jsou veden k náboženství, nakonec neuvěří i když se třeba ve vyšším věku opět k víře vrátí. Ale to by udělali i bez náboženství.
reakce na 496
Povinné náboženství v Rakousku?
Náboženství je tu ve školách svobodný předmět, mé děti jsem do
náboženství nezapsal.
Syn chodil kdysi s děvčetem ze sousední, prudce katolické, vesničky a ptal se mne, jestli bych měl něco proti tomu, aby se nechal pokřtít. Tam je každou neděli celá vesnička v kostele a ten, kdo nepříjde, je společensky znemožněn, takže do kostela chodil s děvčetem a její rodinou.
Pro mně, za mně, ať si každý věří v co mu ladí. Co mi vadí je lež a pokrytectví.
To je pořád něco jiného, než na co jsem se ptal. Jde o to, jestli se o Kristu může dítě, později dospělý, dozvědět sám od sebe, aniž by mu tu informaci někdo zprostředkoval. Tedy například v nějakém domorodém kmeni v pralese, odříznutém od okolního světa.
reakce na 688
Jestli to není tak, že pobožní trvají na mechanice vkládání duše do
spermií čerstvě oplozeného vajíčka bohem a ta duše už obsahuje boha (ten
má být ve všem, tedy i ve spermiích).
To je jako slovácká jízda krále. Také nereálná hloupost, ale lidi si ji
zamilovali ... teda aspoň někteří.
Jonatanovi přece nejde nic vysvětlit, DalkoT.
Všechny pokusy se setkávaly s nezdarem.
A.H. sice nepoužíval přímo obrat o ochraně bohem, ale používal výraz "Vorsehung", to je něco jako "Prozřetelnost" , tedy nějaká vyšší moc. No a ta měla podle jeho názoru s ním plány, jako třeba to budování tisícileté říše zvané Čechy "rumrajch". V origiinále "Ruhmreich", tedy slavná říše. No, za své krátké trvání nenabrala té slávy moc.