taky bych spíš osobně preferoval theravádu. Ale nepohrdnul bych ani jedním směrem.
taky bych spíš osobně preferoval theravádu. Ale nepohrdnul bych ani jedním směrem.
Zen přivedl můj oblíbený mnich z Číny kdy v Japonsku byl Buddhismus zkorumpovaný,asi budeš znát Eihei Dogena ,ten čerpal z původního buddhismu,tedy théraváda.
Znám, já se věnovala především učení Seung Sahna, možná znáš
Deset bran nebo Zenový kompas či Pouze nevím. Učí pomocí koanů a
dopisů.
něco je uvedené tady. třeba Deset bran, nebo ukázky ze zenového kopasu či
Pouze nevím.
Já jsem ve svých 16 a 17 letech četl knižnici ZEN , nejvíce první dvě statě Malý úvod do Zen a Čtyři eseje o Zen buddhismu. Vůbec ničemu jsem z toho nerozuměl, tak jsem to četl pořád dokola, až jsem některé pasáže uměl nazpaměť ale v tom věku jsem neměl žádnou šanci něco pochopit, když se teď ohlédnu.
Život je knihou a v jaké knihovně jsme tam se i vracíme.Treba rádi.Cas ukáže a knihu zas čtením nacneme.
já tkhle četla "Pouze nevím" asi dva roky. K tomu Deset bran a furt jsem nic nevěděla... ale něco semožná ve mně hlo, protože jsem se obrátila ke křesťanství. A to tak, že jsem se ráno vzbudila a zjistila jsem že jsem křesťanka. Mysím že za to děkuji i zenu.
Já jsem se od Východního k Západnímu náboženství přeorientoval na vojně, ale pod tíhou tamních zkušeností, nikoli nějak zevnitř sebe.
Buddhisté nerozlišují i když théraváda malé kolo si z něj buddhisté dělají legraci z mahajany tak respektují a i buddhisté mahajany když začínali v buddhismu začínali u theravady než si řekli že co jím vyhovuje.