Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3672000x
Příspěvků:
97433

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #34445

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
26.04.23 17:25:48 | #34445
Reakce na příspěvek #34383

Na základě kterého fyzikálního zákona pracuje zcela přesně indeterministicky jev?


 #34383 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
26.04.23 18:34:37 | #34460 (1)

Řekové kdysi dávno určili, že částečky hmoty se nedají nekonečně dělit a pro tu nedělitelnou částku máme název atom.
Jenže chemici a fyzici přišli na fakt, že atom není nedělitelná částečka hmoty, že atom je složen z jiných jestě menších částeček, z protonů, neutronů a elektronů.
I tyto částečky jsou dále dělitené na kvarky, prostě fyzikové nahlíží hlouběj a hlouběj do hmoty, přecházejí z nano-světa do pico-světa, pak do femto-světa ... a konec je v nedohlednu.
Vraťme se k atomu 20. století - jádro z protonů a neutronů "opláštěné" elektrony, které nejsou kuličkou, ale beztvarým mráčkem negativního náboje. Neutrony v jádru nejsou stabilní, mimo jádro se relativně rychle rozpadají na proton a elektron. Jádra atomů také nemají definitivní stabilitu, také se časem rozpadají.

A. Eistein postuloval známou rovnici E=mc2 a vycházel z neměnného Vesmíru a ze stabilních kvant energií a hmoty. Jenže dnes víme, že tomu tak není, nejen že se Vesmír rozpíná, ale je plný proměnných sil, energetických polí a oscilujících gravitačních sil. Zkrátka svět kolem nás má v sobě struktury od (prozatím) femto-velikostí po (prozatím) quetta-velikosti.
Vše to kolotá, jako molekuly vody v bublajícím prádelním hrnci na plotně. Podobně jako neexistují dva stejné otisky papilárních linií, nebo dva identické stromy, tak se nikdy nic přesně neopakuje a děje jsou tudíž náhodné.

Jen v našem malém světě v nám přidělený krátký čas života je spousta věcí neměnných a mnoha dějů nenáhodných.

Ty se vyznáš ve zbraních. Při zastřelování upnuté flinty ve svěráku máme v cíli rozptyl střel, zajisté dokážeš vyjmenovat okolnosti způsobující tenhle rozptyl a víš také, že se každým časovým kvantem mění.


 #34445