Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 2670789x
Příspěvků:
73529

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #41093

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 12:40:58 | #41093
Reakce na příspěvek #41089

Katolíci vybudoval celou Evropu celou její vědu a výzkum a teologii studují na univerzitách které všechny založili. Bez katolíků by ateisté ještě dnes skákali po stromech jako opice a Darwinova evoluce by u nich byla zpožděna. *27179* *14503* *17790*


1  
 #41089 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 14:10:42 | #41101 (1)

To zas neni uplne pravda, bylo to dano tim, ze katolici meli prakticky neomezenou moc, bali se jich i panovnici, jak se nekdo prsil, dali ho do klatby a problem byl vyresen. Jednim z argumentu, proc zrovna katolici maji na uctu ruzne objevy , je fakt, ze meli penize a mohli si dovolit badat. Bylo zvykem, ze z bohatych rodin sel z kazde generace jeden ze schopnejsich potomku studovat teologii, ti lide byli predestinovani tim, ze umeli cist a psat, coz nebyla samozrejmost a ovladali uz nektere cizi jazyky, meli tudiz naskok. Kdyby byla nebyla cirkev, vytvorila by se jina organizace, ktera by sdruzovala lidi s cilem hledat nove moznosti zlepseni zivotnich podminek.


 #41093 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 15:21:08 | #41109 (2)

Ovládali hlavně latinu, kterou se domlivili všude na Zemi s křesťanskými intelektuály. Asi jako se dnes počítačoví technici domluví po celém světě angličtinou.

Byly i pokusy o sestavení univerzální "lidštiny", třeba esperanda (můj děd si takhle dopisoval s několika Evropany). A ve "východním bloku" jí měla být nenáviděná ruština.


 #41101 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 15:30:26 | #41117 (2)

Ano. Je pravda, že církve byly, po králích, největšími donátory vědy. Ale to prostě proto, že niukdo jiný bohatý tehdy nebyl, kdo by to mohl dotovat. A králové a církve si to navíc hlídali.

A pravda je oi to, že hodně vědeckých objevů bylo za peníze církve, ale tak trochu navzdory církvi, zásluhou emancipace vědy.


 #41101 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 15:40:21 | #41121 (1)

Já jsme přesvědčen, že kdyby tehdy MOHL existovat donátor nenáboženský, byla by věda mnohem dál.
ale respektuju ěh dějin a tehdejší faktický stav věcí a nebudu církvi upírat, že vědu podporovala. jen se vyjádřím k debilitám, které vůbec neberou v potaz jiné, nenáboženské možnosti a jaksi si, zjevně záměrně, neuvědomí, že tehdy to jinak nešlo.
a tím se argumentovat nedá, že nebýt "toho co bylo", bylo by to horší.
naopak, mohlo to být mnohem lepší


1  
 #41093 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 16:11:40 | #41130 (1)

Připomínáš mi přesvědčené (tj. věřící) komouše, když po listopadu 89 argumentovali tím, co všechno se tu za 40 let jejich vlády vybudovalo – a všechno jejich zásluhou… Ani slovo o tom, že si na to násilně udělali monopol, takže nikdo jiný nic budovat ani nemohl. Ani slovo o tom, kolik novinek, kterými se nakonec komouši chlubili, museli jejich tvůrci protlačovat komoušům navzdory, a ti jim ještě všemožně házeli klacky pod nohy. Ani slovo o tom, co se vybudovalo jinde, kde se komouši ke korytu nedostali… Když vidím tvé chvalozpěvy na církev, jako bych tyhle dědky zase slyšel!


1  
 #41093 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.07.23 16:53:09 | #41143 (2)

Tak to je.
Lidé rychle zapomínají. Už si nevybavují nedostatek záchodových papírků a jiných hygienických artiklů, zapomínaj jak se kradly stěrače automobilů, protože opravny a ani mototechna neměly gumičky. Jak bujel podpultový prodej. I časopisy jako "Téčko", nebo "100+1" byly podpultovým zbožím a na můj dotaz mi bylo sděleno, že v ČSSR není dostatek papíru.

Když někomu prasklo plastové "prkénko" na záchodové míse (v čem jen udělali soudruzi z DDR chybu), tak se čekalo roky na náhradu, protože železářství nic takového nevedlo. Ovšem vše si mohli lidi objednat v TUZEXu.

Půl života jsem prožil ve Varech a když jsem se tam v devadesátých letech přijel podívat, tak jsem se zhrozil zanedbaným stavem budov, fasád, procházkových cestách v okolních lesích. Také třeba lanovu na Dianu zastavili, kolejiště rozkopali kvůli rekostrukci po rozpadu povětrností ze zanedbané ůdržby. Takhle to chátralo prakticky přes třicet let. Dřevěný a kovová zrezavělá lešení stojící roky na chodnících a čekající na opravu padajících cihel a omítky.

No a stejné je to s vychvalováním školství v temném Středověku v Evropě. Samozřejmě byli i v té době učení lidé, jenže to učení se týkalo výhradně náboženství. To, co posunulo vývoj společnosti, třeba knihtisk (Gutenberg) byl sice vynalezen na konci Středověku ale ne na nějaké univerzitě, nebo v nějakém klášteře, nýbrž zlatníkem, řemeslníkem. Ne jiné je to s Koperníkem, ten sice žil už v Novověku, ale ten svůj geocentrismus neměl z univerzity a jeho pojednání bylo katolickou církví skoro 4 století zakázáno.


 #41130