Katolíci vybudoval celou Evropu celou její vědu a výzkum a teologii studují na univerzitách které všechny založili. Bez katolíků by ateisté ještě dnes skákali po stromech jako opice a Darwinova evoluce by u nich byla zpožděna.
Katolíci vybudoval celou Evropu celou její vědu a výzkum a teologii studují na univerzitách které všechny založili. Bez katolíků by ateisté ještě dnes skákali po stromech jako opice a Darwinova evoluce by u nich byla zpožděna.
To zas neni uplne pravda, bylo to dano tim, ze katolici meli prakticky neomezenou moc, bali se jich i panovnici, jak se nekdo prsil, dali ho do klatby a problem byl vyresen. Jednim z argumentu, proc zrovna katolici maji na uctu ruzne objevy , je fakt, ze meli penize a mohli si dovolit badat. Bylo zvykem, ze z bohatych rodin sel z kazde generace jeden ze schopnejsich potomku studovat teologii, ti lide byli predestinovani tim, ze umeli cist a psat, coz nebyla samozrejmost a ovladali uz nektere cizi jazyky, meli tudiz naskok. Kdyby byla nebyla cirkev, vytvorila by se jina organizace, ktera by sdruzovala lidi s cilem hledat nove moznosti zlepseni zivotnich podminek.
Ovládali hlavně latinu, kterou se domlivili všude na Zemi s křesťanskými intelektuály. Asi jako se dnes počítačoví technici domluví po celém světě angličtinou.
Byly i pokusy o sestavení univerzální "lidštiny", třeba esperanda (můj děd si takhle dopisoval s několika Evropany). A ve "východním bloku" jí měla být nenáviděná ruština.
Ano. Je pravda, že církve byly, po králích, největšími donátory vědy. Ale to prostě proto, že niukdo jiný bohatý tehdy nebyl, kdo by to mohl dotovat. A králové a církve si to navíc hlídali.
A pravda je oi to, že hodně vědeckých objevů bylo za peníze církve, ale tak trochu navzdory církvi, zásluhou emancipace vědy.
Já jsme přesvědčen, že kdyby tehdy MOHL existovat donátor
nenáboženský, byla by věda mnohem dál.
ale respektuju ěh dějin a tehdejší faktický stav věcí a nebudu církvi
upírat, že vědu podporovala. jen se vyjádřím k debilitám, které vůbec
neberou v potaz jiné, nenáboženské možnosti a jaksi si, zjevně záměrně,
neuvědomí, že tehdy to jinak nešlo.
a tím se argumentovat nedá, že nebýt "toho co bylo", bylo by to horší.
naopak, mohlo to být mnohem lepší
Připomínáš mi přesvědčené (tj. věřící) komouše, když po listopadu 89 argumentovali tím, co všechno se tu za 40 let jejich vlády vybudovalo – a všechno jejich zásluhou… Ani slovo o tom, že si na to násilně udělali monopol, takže nikdo jiný nic budovat ani nemohl. Ani slovo o tom, kolik novinek, kterými se nakonec komouši chlubili, museli jejich tvůrci protlačovat komoušům navzdory, a ti jim ještě všemožně házeli klacky pod nohy. Ani slovo o tom, co se vybudovalo jinde, kde se komouši ke korytu nedostali… Když vidím tvé chvalozpěvy na církev, jako bych tyhle dědky zase slyšel!
Tak to je.
Lidé rychle zapomínají. Už si nevybavují nedostatek záchodových papírků
a jiných hygienických artiklů, zapomínaj jak se kradly stěrače
automobilů, protože opravny a ani mototechna neměly gumičky. Jak bujel
podpultový prodej. I časopisy jako "Téčko", nebo "100+1" byly podpultovým
zbožím a na můj dotaz mi bylo sděleno, že v ČSSR není dostatek
papíru.
Když někomu prasklo plastové "prkénko" na záchodové míse (v čem jen udělali soudruzi z DDR chybu), tak se čekalo roky na náhradu, protože železářství nic takového nevedlo. Ovšem vše si mohli lidi objednat v TUZEXu.
Půl života jsem prožil ve Varech a když jsem se tam v devadesátých letech přijel podívat, tak jsem se zhrozil zanedbaným stavem budov, fasád, procházkových cestách v okolních lesích. Také třeba lanovu na Dianu zastavili, kolejiště rozkopali kvůli rekostrukci po rozpadu povětrností ze zanedbané ůdržby. Takhle to chátralo prakticky přes třicet let. Dřevěný a kovová zrezavělá lešení stojící roky na chodnících a čekající na opravu padajících cihel a omítky.
No a stejné je to s vychvalováním školství v temném Středověku v Evropě. Samozřejmě byli i v té době učení lidé, jenže to učení se týkalo výhradně náboženství. To, co posunulo vývoj společnosti, třeba knihtisk (Gutenberg) byl sice vynalezen na konci Středověku ale ne na nějaké univerzitě, nebo v nějakém klášteře, nýbrž zlatníkem, řemeslníkem. Ne jiné je to s Koperníkem, ten sice žil už v Novověku, ale ten svůj geocentrismus neměl z univerzity a jeho pojednání bylo katolickou církví skoro 4 století zakázáno.