Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3936296x
Příspěvků:
100006

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #52161

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
27.10.23 17:13:34 | #52161
Reakce na příspěvek #51990

Otázkou je, jestli to není vina Bible, že je napsána hrozně povrchně, povšechně, neurčitě, takže na jedné straně se tam není pořádně čeho chtiti, protože v ní jsou zásadní vnitřní rozpory, na druhé straně se někdo jiný může upnouy k bazírování na doslovnsoti psaného v Bibli.

A navíc by žádný člověk neměl ani jen zkoušet Bibli vysvětlovat, protože k tomu nejen není oprávněn, ale ani na to nemá.


 #51990 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
27.10.23 18:01:11 | #52171 (1)

Jo.
Pohádky se mají brát jako takové, stvořené bůhvíkdy, bůhvíkým a bůhvíproč. Mi připadá pošetilé a i psychopatologické hledat v pohádkách nějaká "zrnka pravdy". To platí rovnou měrou jak o Sedmi trpajzlícch se Sněhurkou, jako o bilbli a jiných náboženských pohádkách. Diskuze na toto téma máme brát jako zábavu, legraci a krácení volného času. Jako inspiraci pro naše rozumné chování a jednání.

Proč napsal třeba Swift svého Gullivera na cestách , nebo Cervantes svého Dona Quijota? Proč zavedl Swift Gullivera i do říše koní, inteligentních a vzdělaných, kteří chovali němé lidi jako svá domácí zvířata? Swift tím románem o Gulliverovi na cestách kritizoval morálku a tehdejší sociální systém Anglie. A Cervantes podobně.

Tihle dva a spousta jiných autorů chtěli ukázat svým čtenářům a národům kudy vede cesta k harmonické společnosti, jako i autoři biblických povídek a pohádek. Cesta vede kritickým posouzením sociální situace a snahou o nápravu nešvarů.Akorát bible je sepsána pro lidižijící v Asii před dvěmi tisíciletími.
Se stejným popudem napsal Morus i román ideálnílidské společnosti umístěné do země Utopia. Nebyl jediným autorem, kterému ležely na srdci společenské systémy ovládané diktátory. I De Foe napsal Robinsona ze stejného důvodu. Robinson si vybudoval vlastní království a vlastní ráj, kde mu nikdo nic neporoučí, kde je Robinson svým vlastním pánem, kde nikdo nemá nad ním moc a kde ho nikdo nevykořisťuje.

Tohle platí i o románech Karla Maye, Haška, Hrabala .... Gabriela Chevaliera, Chestertona .... a milionech dalších. V jejich románech a povídkách je spousta moudrosti ... a tady se diskutuje o bibli, o svazku pohádek a příběhů z doby kamenné a bronzové. Lidstvo je už daleko za fází doby kamenné a bronzové, mělo by hledat reálné cesty k nápravě a ne setrvávat mentálně v dobách lovců mamutů.

Náš svět není ideální. Do ideálu má nekonečně daleko. Lidé by měli hledat kontruktivní řešení problémů a ne provozovat destruktivní procesy.


1  
 #52161