Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3840735x
Příspěvků:
99351

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #61273

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.24 15:15:18 | #61273
Reakce na příspěvek #61153

ad visitor77:
zdravim po delsi dobe
.."kresťanská morálka (nie etika) je vrcholná, špecifická, najviac mapuje prirodzenosť, vnútro človeka a svedomie, je postavená na Bohu zjavenom v Kristovi"..
no tak tomu rikam vskutku exkluzivisticky postoj - pripadnou nabozenskou "jistotu", jakesi jadro pohledu na svet, vnimam predevsim jako zivnou pudu pro aroganci, nenavist a nesnasenlivost - pro fundamentalisty je charakteristicke, ze se nabozenska presvedceni "magicky" promenuji v univerzalni pravdy a staci k tomu jedina vec, uverit v ne *27179* ackoliv do urcite miry akceptuji moralni antirealismus / kdy moralni pravidla nemaji hlubsi vyznam, nez jaky "nadiktovala" evoluce, jsou mi blizci sekularni realiste, kteri konaji dobro pro konani dobra a nikoliv nabozensti realiste, kteri maji sklon ke konani dobra, protoze jim to rika jejich neviditelnej kamos.. pohled na Pismo, ktere v doslovnem / historickem cteni zjeveni Boha zakotvuje, je pritom jen jeden z mnoha zpusobu zachazeni s nim - z hlediska etickeho vyznamu Desatera je pritom prave biblicismus nositelem nebezpeci v podobe s nim spojeneho "ocekavani", ze jej lze prenest do moderniho mysleni ci zivotniho stylu, a to prestoze je neustale poukazovano na to, ze Bible jakozto jediny zdroj krestanske eticke reflexe neni zrovna slucitelny se svobodou vyznani ci slova a ani dalsimi zakladnimi "pravy", ktera vychazeji z konceptu liberalni demokracie - i krestanska etika je totiz nachylna k ospravedlneni nasili ve jmenu Boha / biblickeho terorismu.. jestli tomu neveris, precti si kuprikladu Shermera, ktery provedl experiment, kdy skupine odprezentoval konkretni biblicky pribeh, uplne klasickou reznicinu, a ta byla vetsinou schvalena proto, protoze ji schvalil Buh, ale ve chvili, kdy odprezentoval ten samy pribeh a zmenil v nem jmena akteru, naslo se jen par blaznu, kteri tento akt schvalovali - jinymi slovy, nabozenstvi zafungovalo jakozto "vypinac" moralky v lidskem mozku *27179*


1  
 #61153 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.24 15:25:55 | #61275 (1)

Ano - křesťanská "morálka" jako hra o věčný život po smrti.


 #61273 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.24 17:29:32 | #61280 (2)

ad Ondi:
.."křesťanská "morálka" jako hra o věčný život po smrti"..
jj - vetsina argumentu ve prospech viry ve vecny zivot apeluje na jakousi potrebu nalezeni smyslu zivota - ackoliv iracionalni, tak pro mnohe muze byt nezbytna jakozto prostredek vyhnuti se zoufalstvi tvari v tvar absurdite zivota / v extremnim pripade motivace zit dal versus pozbyti smyslu pokracovat v jakekoli cinnosti.. potencial smrti v nas vyvolat strach proto vedl mnohe intelektualy k tvrzeni, ze tato vira je "zdroj" potrebny k vyrovnani se s uzkosti - clovek vsak nemusi byt materialistou, aby byl vuci "vyhlidkam na nesmrtelnost" minimalne skepticky, protoze pokud mysl neni od mozku oddelitelnou substanci, pak v dobe smrti mozku zanika i ona, takze clovek svou smrt proste neprezije.. *27179*


 #61275 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
07.03.24 04:45:41 | #61293 (3)

Jo.
Asi jde o "nalezení smyslu života" pro lidi trpícími depresemi a pocity marnosti. Útěchu (léčbu) mohou najít v nějaké ideologii , třeba v pobožné ideologii. Ta nabízí všemocného, všemilujícího a vševědoucího taťuldy, který si je po jejich smrti na Zemi odvede ve formě nehmotného ducha do teplého nebíčka, kde čekají na inkarnaci po posledním soudu. Když tuhle pohádku někdo potřebuje, aby se nezbláznil z pozemské reality ... budiž, je mu přáno. Je to zajisté humánější než postupná sebedestrukce drogami. Alkohol je též destruktivní droga.

Jeden katolický expert mi tu tvrdil, že kdyby neexistoval pomrtný život, tak by mu byla studia a získané tituly k ničemu. Asi si představuje, že po inkarnaci zužitkuje své znalosti a tituly získané za kratičkého života na Zemi a milující taťulda mu poskytne posmrtné zaměstnání v nějaké nebeské laboratoři ve funkci ředitele.

Realita je však taková, jak zmiňuješ.
Člověk a pochopitelně ani žádný jiný živočich, či rostlina, svou smrt nepřežije.
Smysl života je prostý - narodit se, žít, být produktivní, mít potomky a umřít. Pochopitelně se to dá rozšířit o postavení domu a zasazení stromu.


1  
 #61280 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
07.03.24 15:58:55 | #61344 (3)

pěkněji blábol. Věřící lidé věří v Boha protože s ním komunikuji a jsou jich miliardy. Strach z budoucnosti mají primárně ateisté, ne však věřící, protože vedlejším produktem víry je slib Boha že překonal smrt. Úzkost člověka nezbaví to, že schválně jakože začne věřit. Úzkost se léčí, na to jsou doktoři. *5679*


 #61280