Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 7630529x
Příspěvků:
145928

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #79638

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
12.07.24 16:12:39 | #79638
Reakce na příspěvek #79625

ad soucet:
.."I ateista může mít posvátnou úctu k principům jako je morálka, lidskost, pravda, spravedlnost, pokora, láska, a považovat je za své nejvyšší životní hodnoty - pak nevědomky vyznává Boha"..
s tim nemuzu souhlasit.. tebou zminene hodnoty (morálka, lidskost, spravedlnost atd.) jsou ustredni pro humanismus, pro ktery Buh neni vubec zapotrebi - humanismus / lidsky versus theismus / "zaujatost" Bohem.. jakozto sekularni humanista naopak usiluji o to, aby clovek jakozto soudce vsech veci Boha "vyloucil z reality" - de facto materializace diskusi o "zbozsteni" cloveka versus "sesazeni" Boha z trunu


 #79625 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
12.07.24 16:52:16 | #79647 (1)

Psal jsem to křesťanovi, tak to ber jako vyjádření v rámci křesťanského pohledu. Ne jako nějaké univerzální filozofické vyjádření, do těch se nepouštím.


 #79638