Rozcestník >> Politika >> Diskuze k aktuálním zprávám

Informace

Název: Diskuze k aktuálním zprávám
Kategorie: Politika
Založil: Potua
Správci: Potua , Honza-Vichr
Založeno: 31.03.2020 21:23
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 5776243x
Příspěvků:
151059

Předmět diskuze: Diskuze k aktuálním zprávám - Vlastní názor na aktuální téma, možno i s vložením odkazu na související článek.Samozřejmě bez osobních útoků,vulgarit a komolení jmen i nicků.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #83554

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
24.10.22 10:41:30 | #83554
Reakce na příspěvek #83552

Po druhé světové válce u Čechů nehraje organizované náboženství nijak významnou roli. Za komunistů bylo přihlášení se k církvi tak trochu odboj, dnešní situaci si příliš netroufám hodnotit. Zajímavé bylo spojení brněnských Slušných lidí, což jsou jsou bývalí fotbaloví rowdies a nacionalisté nevalné pověsti, s kardinálem Dukou proti divadelnímu představení. Kdo z obou táborů představoval kulturu, nechť posoudí každý sám ......


1  

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
24.10.22 20:49:21 | #83589 (1)

Dějiny umění jsou částí národních dějin. Když si vezmete takové okresní město, jakým je třeba Prostějov, tak z časů 18.století a dříve se zachovaly většinou jen církevní památky. Kostely, obrazy, sochy. A taky zámky aristokracie. Církevní památky byly většinou majetkem katolické církve. Pokud církev a šlechtu pominete, nezbude po dávnějších předcích skoro nic.


 #83554 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
25.10.22 05:09:25 | #83596 (2)

Naprostý souhlas. Církev a šlechta byli mecenáši umění. Mluvil jsem ale o něčem jiném , o roli církve a náboženství po druhé světové válce u nás.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.10.22 10:09:40 | #83608 (3)

Kultura je projevem náboženství a naopak. To platilo i u nás bez ohledu na konfesi.
Komunisté uspěli v katolických zemích: V Itálii, Francii, Španělsku a samozřejmě v Česku.
Nikoliv v těch kalvínských: ve Švýcarsku, Holandsku, Británii a USA.
Husitství bylo projevem kulturního střetu mezi Itálií a zaalpskými zeměmi. Papež se stal v 15.století jablkem sváru mezi katolíky, a rozdělil Evropu na sever a na jih.
A to vše v nějaké podobě přetrvává dodnes. Když jsem v neděli v Rakousku, zajdu tam na mši do kostela. Je to prakticky stejné jako u nás doma, jen je to v němčině. Bez ohledu na to co se v minulém století dělo. V Itálii je to dost jiné, italsky sice nerozumím, ale působí to na mn úplně jinak. Spiritualita v Itálii je jiná než v Rakousku.
Jak se valily dějiny, zůstávala jakási podstata neměnná. V Itálii , Rakousku, u nás. Navzdory velkolepým plánům politiků a ideologů. Masaryka , který se chtěl vrátit k protestantismu, komunisté, kteří chtěli nastolit ortodoxní pojetí.
Sice většina obyvatel se hlásí k ateismu, avšak katolická církev naprosto dominuje nad ostatními konfesemi. Pokusy ji nějak nahradit, selhaly. Je totiž národní církví, dnes i za časů Husa.


 #83596 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.10.22 11:46:54 | #83609 (4)

Je fakt, že severské země preferují protestanství, zřejmě je to i mentalitou. Jižany protestanství příliš nezajímá.
Cikáni jsou také téměř všichni katolíci, pokud jsou věřící. My Češi jsme něco mezi. Seveřani to berou hlavně rozumem, jižani hlavně citem.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
25.10.22 12:55:31 | #83615 (5)

Je to spis obracene, severany poznamenalo protestanstvi,vys­ledkem je, ze nepodlehaji tak snadno emocim a jednaji racionalne, na pozlatko si moc nepotrpi. Jsou strizlivi a sporivi, nejsou pompezni. Cesi na rozdil od nich, inklinuji k "pavimu peri", maji radi okazalost a jsou spis rozhazovacni, to vsechno v sobe ma katolictvi, jen mensi cast vericich je spis nenapadna, neni ani domysliva a je poradku milovna..a spis skromna a pracovita..znaky protestantismu


 #83609 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
26.10.22 11:18:15 | #83690 (6)

Pokud v Evropě existuje nějaká hranice mezi severem a jihem, pak prochází Německem, nikoliv Čechami.
Masaryk byl toho názoru, že podle "české konfese" patříme k severu, jenže realita je taková, že patříme k jihu.
Je zajímavé, že cizinci ze Západu, kteří k nám po roce 89 přijeli, přemýšleli o tom kde nás zařadit. Rusko neznali, znali jen evropský západ a tak nás někteří přiřadili k Itálii. Asi podle chování řidičů v silničním provozu. Někteří z nich dokonce předpokládali, že se čeština podobá italštině. Já s tím tehdy moc nesouhlasil, čeština je přece slovanský jazyk, ale časem se dospěl k tomu že na té blízkosti k Itálii cosi je.
Italština mi vedle němčiny (se kterou jsme se po staletí setkávali) připadá jako nejbližší z neslovanských jazyků. Za středověku, i v dobách pozdějších byly ve větších městech v českých zemích italské čtvrti, vedle německých a českých. Třebas v Brně.
V bitvě na Bílé Hoře se neprojevily jen španělské peníze, ale taky kulturní rozdíly mezi severem a jihem. To, že kalvín Fridrich Falcký prohrál, je tak docela přirozené.


 #83615 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
26.10.22 11:34:08 | #83691 (7)

Italové se u nás velice dobře cítí. Je tu velké množství italských restaurací, vedených Italy. Česká nátura je veselejší, ne tak robotická a suchá jako u Němců, kde by našli mnohem lepší životní úroveň.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
26.10.22 17:45:20 | #83700 (7)

Podle mého skromného názoru jsou Němci typičtí seveřané. Ta hranice je právě v Čechách. Jihomoravané a Jihočeši jsou úplně jiní než Severomoravané a Severočeši. 😉



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
27.10.22 11:40:17 | #83751 (8)

Etnografická hranice mezi severem a jihem vede taky jižní Moravou. Moravské Slovácko etnograficky souvisí s Uhrami. Lidové písně na Slovácku souvisí s uherským folklorem, třebas ty čardáše, které v Čechách nejsou.
Nápěvy lidových písní v Čechách souvisí s těmi v (Horním) Rakousku a Bavorsku. Jenže Rakousko s Bavorskem patří taky k evropskému jihu ( a zároveň k západu). Takový Pasov svou architekturou hodně připomíná italská města. U nás podobně Mikulov.


 #83700