jsem čekal že s tím přijdete dřív... páč to je informace určena právě pro ty nejjednodušší ovčany... jak Česka, tak koukám že i USA...!!! Vám to říká všechno, co má... těm vzdělanějším a ideologii odolnějším, ale vůbec nic...!!! Chybí pro srovnání velice důležité další údaje... když budete hodnej a poprosíte, tak Vám napovím které...
Tož hodnej sice nejste... ale když jste poprosil...tak třeba: 1. kolik % pracujících dosáhlo tenkrát na průměrný plat... a kolik % jich dosáhne dnes... 2. kolik z té mzdy zůstane k dispozici, po odečtení výdajů na bydlení... což je pro člověka, který nechce být bezdomovcem, nejdůležitější položka výdajů... 3. jaké byly alternativní možnosti dopravy... a vůbec její nutnosti... páč k čemu Vám jsou stovky litrů pohonných hmot, když je utratíte na dojíždění za nákupy... nebo do práce... a nebo k dochtorovi... když jste tenkrát autem nikam jezdit nemusel... protože vše bylo po ruce... a nebo jste měl možnost si koupit jízdenku za pakatel a dojet kam jste chtěl... 4. výdaje na zdravotnictví... na školství... a vůbec na zabezpečení dětí... 5. ceny služeb... a tak dál... a dál... a borec nakonec... pivo stálo v restauraci tenkrát 2,80 Kč... kdežto dnes i 45,- Kč... což je u některých rodin ta největší výdajová položka...!!!
JJ pivo - a to píšete o dvanáctce % . Dále m3 pitné vody 80 haléřů . Metrák uhlí ( oříšek ) 17 korun . Elektřna jedena Kw tak to už si nepamatuju - ale také to byl pakatel . Cigarety a ještě by se toho jistě našlo více .
Tehdy nám po zaplacení všech nutných poplatků zůstaly z výplaty 2/3 v peněžence. Dnes je to u běžného občana 1/3. Tedy nás stály cigarety cca 6 kčs, dnes za krabičku platíme cca 110 kč. Tehdy se za bydlení včetně služeb platilo cca 400kčs za byt 3+1, dnes jsou to tisíce, dříve stál kopeček zmrzliny 0,70 kčs, dnes stojí nejméně 10 kč, jízdenka v metru nebo v tramvaji stála 1 korunu, dnes 32 korun a stále je to málo....
když mi seženete v Praze kopeček zmrzliny za 10,- Kč, tak druhej máte ode mne zdarma...!!! Obecní nájemné byty téměř nejsou... jen soukromé k pronájmu... moment, jdu juknout vedle do realitky... kura, tam je hezky... další pražské jaro... tož 3+kk 78 m2 v Troji... měsíčně za 16.000,00 Kč + poplatky... nebo další 2+kk, 58m2 v Hájích... měsíčně 13.000,00 Kč + poplatky...!!! Tož i takový, je život v Praze dnes...!!!
tož Praha je veliká... a různorodá, co možnosti k bydlení a žití se týče...!!! Má trochu výhodu, že si člověk, tedy pokud bere statisticky průměrný plat, může místo k bydlení a způsob žití alespoň částečně vybrat... zda-li chce bydlet na Václaváku... pobírá-li plat hodně nad statistickým průměrem... a nebo někde v klidnější oblasti, třeba i u lesa... nedosáhne-li, z nějakého mně neznámého důvodu na ten statistickej platovej průměr...!!!
Za nájem bytu platili jen někteří, myslím jen ti, kteří nějaký byt
dostali. Tedy menšina. Mnoha lidem nezůstala ani ta jedna třetina v
peněžence ale zase je fakt, že někdo bydlel úplně zdarma. To nelze
popřít.
Co se čistě materiálních poměrů týče, tak je zcela nepochybné, že
životní úroveň je dnes nesrovnatelně vyšší. Což samozřejmě
neznamená, že lépe se má úplně každý. Vždy se uvádí průměrné
hodnoty. Zejména ti nájemníci v důchodovém věku mohou mít pocit, že se
měli dříve lépe. Oni možná ano, většina však ne. Lze zde samozřejmě
uvést seznam několika tisíců položek, která dnes vyjdou levněji, najdou
se dokonce i takové, které stojí dnes méně nominálně, tedy bez přepočtu
na současné výplaty (důchody). Nejvíc u spotřebičů, či elektroniky.
Barevný televizor, třeba, česká Tesla stála 16 000, tuzexová Sony vyšla
na třicet, ruský krám byl za osm. Takže i ten nejlevnější obnášel
několik platů. Dnes na jeden obyčejný televizor stačí i ta třetina
výplaty. Totéž platí v podstatě o všech domácích spotřebičích,
myslím i těch užitečných, jako je lednice, nebo pračka.
Tak nějak to prý bylo. BT stála 17.000, garsonka stála 21.000 a byt 3+1 třeba v Brně - Bohunice se dal koupit za 65.000.Takže při průměrném tehdejším platu 3.000 stál byt 3+1 asi 22 platů. V dnešní době stojí cca 80 platů.To je ten paradox cen nemovitostí a spotřebního zboží.
Takže získání vlastního bydlení bylo za socialismu dostupnější. Do toho nepočítám podnikové byty a nenávratné dotace při výstavbě RD.
Jsou dokumenty na YT, jaký byl za socialismu nedostatek bytů a jak se stavěly sídliště jako houby po dešti. Proto nechápu, kolik bylo najednou volných bytů po roce 89.
Garsonka stála 21 tyček? To myslíš asi jako úplatek za přidělení, ne?
Za komunistů se byt
koupit nedal, ani za milion. Jediná možnost byly byty družstevní, což sice
mělo k soukromému vlastnictví hodně blízko, ovšem stále tam byla ta
podmínka být členem bytového družstva a nakkládání s tím bytem mělo
nějaká pravidla. Družstevní byt byl tehdy nejpřijatelnější formou
bydlení v bytě.
Většina bytů v bytových domech, tedy jak v starých domech ukradených
původním majitelům, tak v nově a hojně stavěných králíkárnách, byly
ve vlastnictví státu, případně nepřímo městy, podniky atd. V těchto
domech nebylo možné si jeden z bytů koupit do soukromého vlastnictví. Kdo
chtěl vlastní bydlení, musel si postavit, nebo koupit rodinný domek,
případně maringotku.
Ten paradox je byl daleko větší, protože dostat byt, myslím bydlení v
nájemním státním bytě bylo víc jak vyhrát ve sportce, pochopitelně pro
lidi, kteří byli ochotni v tom nepohodlí bydlet, ale zas tak hrozné to za ty
prachy nebylo. Vlastní nájem byl směšně nízký, ve staré zástavbě, tedy
třeba přímo v centrech velkých měst, byly ty ceny symbolické, nájem se
pohyboval v řádu destikorun, nanejvýš několik málo stovek. Dnes se jedná
o nejlukrativnější bydlení s mnoha desítkami tisíc za nájem. Nutno ale
dodat, že za komoušů byly ty staré baráky zničené a nekomfotní, soudruzi
do rekonstrukcí nic neinvestovali, jak to ukradli, tak to léta zůstalo,
takže tam lidi chodili s kýblem do sklepa pro uhlí, vodu měli jen na
pavlači, pochopitelně studenou a kálet chodili na suchý ajnclík společný
pro celé patro. Viz dobové filmy, třeba Zítra to roztočíme, drahoušku.
Měl jsem nějakou tetku v Brně, ta v takovém pavlačáku bydlela přesně na
této úrovni, říkalo se tomu byt čtvrté kategorie. Ale bylo to ve městě a
platila tam myslím 120 korun nájmu.
Ve srovnání s v vůlastním barákem, který stál řádově nškolik set
tisíc to byl velký nepoměr, myslím finančně. Takže kdo dosáhl na byt
zadarmo, nepotřeboval na to ani jeden průměrný plat, jen pak platil zlomek
toho platu nájem. Kdežto stavebník, který postavil za 250 tisíc domek, ten
těch průměrných platů potřeboval víc jak osmdesát. A jen připomínám,
že stejně jako dnes, tak i tenkrát většina zaměstnanců brala méně, než
průměrný plat.
Moje sestra za družstevní garsoniéru zaplatila 18 tisíc. A nepovídej nic o tom, že v té době většina zaměstnanců brala méně než průměrný plat. Není to pravda. Pravda je taková, že v té době mělo průměrný plat většina zaměstnanců.
Ne, většina lidí nikdy neměla a ani nemohla mít průměrný plat. Nevím co jsi měla na základní škole z matematiky, ale prostě je to tak a vůbec to nesouvisí s politikou, dobou, nebo státním zřízením. Je to jen matematika, nic víc.
To ale nebude chtít slyšet. Když tak se přidám, aby nám ten Američan konečně prozřel.
ale nejvíc mne pobavilo to srovnání u čokolády... to vypadá, že autor toho článku celej život nic jiného nežere... než jen čokoládu...!!! Že mu za ten článek moc hned mám veselejší náladu... páč se opět, už asi po tisícikrát prokázalo, že prezident Zeman má naprostou pravdu, když mluví o žurnalistické žumpě...!!!
opět Vás vyslali Amíci agitovat...??? Pořád platí, co jsem Vám napsal v předcházejícím příspěvku... tohle jsou ideologicky psané statistiky, dělané pro ty nejjednodušší ovčany... aby si při ustlání večer pod mostem mohli říct, že se statisticky mají vlastně dobře...!!! Nejen komplexní statistika, nýbrž už i jen zdravý selský rozum potvrdí, že když si statisticky za průměrný plat může někdo, kdo na něj dosáhne, což je 25 % pobíračů platu, koupit toho více... ale přitem je v 10-ti milionovém národě 400.000 - 500.000 nezaměstnaných... přes milion exekucí... dalších tisíce bezdomovců v této republice... tak ta krásně napsaná statistika, prostě pokulhává... a to že hodně...!!!
ano... díky srandapuči v 89-tém je to tady opravdu horší... převzali jsme třeba školský systém z USA... kriminalitu taky... a o tem zde diskutujem...
tě pic... copak se stalo, že už nepřejete všem v Česku a na Slovensku jen všechno špatné...??? Jste byl u zpovědi...??? kéž by se Vaše přáni splnilo... zvlášť, když vidím ten demokratickej kapitalismus v USA...!!! Už dnes u Vás ve zprávách bylo... kolik nevinných lidí, bylo opět zastřeleno...??? Nebo si to nechávají na hlavní večerní zprávy...?!?
CSSR nebyla jen praha,ano bydleni zejmena v Praze bylo levnejsi...to je vse. Jinak dnesni ceny nehnutelnosti u vas naprosto nechapu...v USA jsou levnejsi...
v USA musí být nemovitosti levnější... protože tam ovčané mají ještě méně peněz, než zdejší nezaměstnaní... kdo by ty drahé nemovitosti pak asi kupoval...??? To samé je s auty... prostě pro ty kvalitnější a tím pádem i dražší auta, nejsou jednoduše v USA dostatečně solventní zákazníci...!!! Přesto jsou USA nejzadluženější zemí na této planetě... a jedinou možností, jak se oddlužit je vyvolat opět někde nějakou válku... nebo alespoň regionální válečný konflikt... kdekoliv na planetě... hlavně aby to bylo mimo území USA...!!! To je osvědčena metoda hospodaření a následného řešení dluhu, po celou dobu historie USA...!!!
USA a ČR nelze moc srovnávat. Dva dost odlišné světy, myslím třeba
deně, sociální zabezpečení a spousta jiných věcí. Cenu nemovitostí
například u nás před pár lety zvedli soudruzi poslanci, když zavedli při
prodeji baráku povinnost obstarat tzv. energetický štítek. Takže se musí
pozvat do baráku nějaký vyžírka, který sepíše bumažku a hned je pět,
nebo i více tisíc v řiti. Jsou v USA povinné energetické štítky domu? Já
nevím, třeba tam máte taky nějaké takové hovadiny. Taky nevím čemu
všemu se říká v USA nehnutelnost. Když vidím ty dřevěné boudy, tak to
za moc festovní bydlení nepovažuju. Ale nevím, nikdy jsem v USA nebyl,
vídám to jen v tv. Asi tam máte taky normální baráky, myslím z cihel.
Nebo je z těch prkýnek i Bílý dům?
Bydlení v ČSSR moc levnější nebylo, myslím mimo těch státních bytů,
tam se fakt bydlelo skoro zadarmo, ovšem to bylo jen pro někoho a nemyslím to
nijak politicky, prostě bytů bylo málo na to, aby jej dostal každý. V
bytech za pusu bydlela jen menšina lidí, asi tak jedna třetina, my ostatní
jsme bydleli za svoje, což bylo o dost dražší a taky pracnější. Pamatuju
konec sedmdesátek, ale spíš až osmdesátá léta, to vyšel takový běžný
dům na dědině (3 až 5 +1+ technické zázemí) na cca čtvrt milionu, plus
mínus, ono záleželo, co všechno člověk udělal sám, což tehdy byla
většina a hlavně, co všechno dokázal sehnat (někde ukrást) zadarmo a
kolik dal na úplatcích za to, aby sehnal to, co ukrást neuměl. Taky někdo
dostal v zaměstnání nenávratnou půjčku, někdo ne, někdo míň, někdo
víc, no v každém případě, stavebník s podprůmernou mzdou to splácel do
důchodu. Oproti vyfasované bytovce se směšně nízkým nájmem docel
rozdíl. Byl problém s parcelami, nebyly moc k mání, tenkrát se moc nesmělo
stavět na polích a rozšiřovat obce donekonečna, což byla jedna z mála
věcí, za kterou patří komunisty pochválit. Zase ale, když pozemek byl, tak
byl za pusu, za pár tisícovek, dnes je milion i na menší vesnici běžná
cena.
Amerika je velká, lépe řečeno řídce osídlená. Tady je místa méně a
každý kousek země má tedy vyšší cenu. Asi, to jen plácám, protože
nevím, proč je barák v USA levnější než u nás.
Slovensko je nesrovnatelne vice v prdeli nez cesi...cesi jsou na tom hure nez treba nemci...Slovensko je mnohem vice na vychod(politicky mysleno) nez cesi,nemci jsou na ,,zapad,, od cechu...je to nahoda ze tak mde vladne vice socializmu se zije hur i dnes?
komiku... 1. záleží na úhlu pohledu... co je pro koho být takzvaně v záděli... 2. musel byste znát historické souvislosti... co se týče vývoje v Česku a na Slovensku... 3. radši mi napište něco, jak jste trávil spokojené a bezstarostné dětství doma v osade na Spiši před srandapučem... a jak tam vypadá život dnes... kolik aut a jakých si místní dovezli za těžce vydělané peníze z Anglie... zda-li už konečně platí za dodávku elektřiny... vody... plynu... a nebo pořád chodí krást dříví do Slovenského ráje... přesto, že se statisticky mají moc dobře... to mne docela zajímá...