Rozcestník >> Věda a technika >> Náš domov - planeta Země

Informace

Název: Náš domov - planeta Země
Kategorie: Věda a technika
Založil: -
Správci:
Založeno: 13.03.2021 09:25
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 27126x
Příspěvků:
232

Toto téma sledují (0):


Předmět diskuze: Náš domov - planeta Země - Budoucnost lidstva, životní prostředí, populační exploze, přínos technického rozvoje a digitálních technologií, alternativní zdroje energie, využití kosmického prostoru, duševní zdraví a hledání smyslu lidské existence jako součásti přírody, planety a celého vesmíru. Prosím bez nadávek, urážek a napadání. Je to diskuse a pravdu může mít svým způsobem každý a také nemusí:-) Určitě to tady nevyřešíme a jde jen o osobní názory a společnou debatu, která není nikterak pro nikoho závazná, natož by se měla nebo chtěla někoho nebo něčeho jakkoliv dotknout či způsobit jakoukoliv újmu.
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #93

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: Sluneční energie z Vesmíru
29.03.21 08:24:22 | #93
Reakce na příspěvek #91

Ten výtah by realizovat určitě šel. Jinak jsem se díval, že se aktivuje Greta po koronavirové krizi. Nebo spíš když se začíná blýskat na lepší časy.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: Sluneční energie z…
29.03.21 15:41:19 | #94 (1)

Ne né.
Takový materiál, ze kterého by se to lano výtahu dalo udělat neexistuje. Lano dlouhé, delší jako rovníkový obvod Země by muselo být odolné proti energetickému i partikulárnímu záření, elektricky a magneticky nevodivé, mechanicky odolné proti kolizím s vesmírným šrotem, meteory, nestárnoucí, téměř nehmotné ... a co já vím, co ještě.

Murphyho zákon praví "co se může pokazit, se také jednou pokazí".

Největší silové napětí lana je ve výšce geostacionérní orbity, kdyby se v tomto místě lano přetrhlo, tak švihne jako bič, na jehož konci je masivní stanice, prakticky podél celého rovníku.

A to bylo pouze lano.

Pak zbývá ještě kabina-kontejner pro přepravu lidí a materiálu. Cesta na geostcionární výšku by byla 36 tisíců kilometrů dlouhá a tak by také trvala dlouho. No a pohon? Odkud vzít energii pro pohon kabiny? Kabina-kontejner by musela mít vlastní zdroj energie a ono mechanické zařízení, které jí umožní tu vertikální jízdu po nějakém systému kolejnic, přenos síly pochopitelně třením. V těch Sci-Fi návrzích se dost často zmíňuje lineární pohon, ten ovšem vyžaduje elektricky a magneticky vodivou konstrukci (připevněnou po celé délce k vodícím kolejnicím) no a hliník a železo nejsou zrovna lehkými materiály.
Nesmíme zapomenout na záchranné systémy, které by umožnily přežití pasažérů a odpojení porouchané kabiny-kontejneru, která by spadla někam na rovník, pokud by neshořela v atmosféře.

A stavba takového výtahu vyžaduje vynesení prakticky veškeré hmoty celého systému lana a kolejnic na geostacionární dráhu raketami s reaktivním pohonem. Tam by se začal ten výtah stavět a to směrem k Zemi a opačným směrem současně, pochopitelně by to vyžadovalo stabilizační systémy s reaktivním pohonem (nic jiného nemáme) udržujícími vertikální polohu stavby přesně nad kotvícím místem na rovníku.

Také jsem se dočetl, že by gravitační vlna z Vesmíru mohla, zjednodušeně napsáno, vyvolat škubnutí tím lanem s nekalkulovatelnými následky.

Proto si myslím, že vesmírný výtah zůstane pouze na papíře.


 #93 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční energie z…
29.03.21 19:43:33 | #96 (2)

Tam na hoře je Bůh říkali také jedni, nikdo se tam nemůže nikdy dostat, to se nemůže nikdy podařit. Pak 4. října 1957 odstartoval Sputnik 1. Bůh když to viděl, přesunul se i se svým týmem do jiné dimenze, mimo prostor a čas.
Tak to vidím já. Nemyslím si, že je to nemožné, naopak, pro mě je to něco na čem se bude pracovat ještě do konce tohoto století, pokud se dříve nevyhladíme *33794*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční…
29.03.21 21:24:47 | #98 (3)

Dávám ti za pravdu, že do budoucnosti nikdo nevidí a že může přijít neočekávané.
Ale mám také tak trochu přehled o fyzice a tak si troufnu odhadnout, co je technicky realizovatelné a co se týče bezpečnosti, akceptovatelné.

Jako příklad bych mohl uvést debaty o letu lidské posádky na Mars, nebo zařizování trvale obydlené stanice na Měsíci. Jako fanda do SciFi jsem pro a to všemi deseti prsty, ale jako technik pochybuji o realizaci takových snů.

Jak jsi správně uvedl, startoval Sputnik, vzápětí Lajka, pak Gagarin ... a prakticky za dvanáct let na to stanul Armstrong na Měsíci. Tehdá jsme si malovali a bylo to nad Slunce jasnějši, že za dalších deset let se lidi dostanou na Mars, začne se tam realizovat terraforming ...

Když přišla NASA se space shuttle a Rusové s Buranem, tak jsem byl nadšen, jenže místo plánovaných startů space shuttle každý druhý týden jsme se dozvěděli, jak je ta technika choulostivá a nákladná a pak přišla havárie Challengeru a na orbitu se létalo opět technikou z doby Gagarina. Dnes máme půl století po návštěvě prvních lidí na Měsíci a žádný významný pokrok v cestování lidské posádky Vesmírem. Žádné inovace, jen vylepšování stávajícího.
A zase se dozvídáme o obrovském pokroku v raketové technice, o plánovaném hotelu na orbitě příští rok, 12. denní pobyt turisty tam, 400km nad povrchem Země, příjde na 9,5 milionu dolarů. Uvidíme, jestli to bude realizováno.
Detaily :https://www.urlaubsguru.at/reisemagazin/erstes-weltraumhotel-geplant/

Teda, aby to neznělo jako permanentní sýčkování, mám veškerý obdiv a úctu k sondám zkoumajících roboticky náš blízký Vesmír. Nejen na Měsíci a na Marsu, ale také na kometách. A mise Voyagerů budí naprostý respekt - detailní záběry Jupitera a jeho měsíců, Saturnu a jeho prstenců a měsíců, fotky vnějších planet .... prostě báseň a špičkový výkon techniky.


 #96 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční…
30.03.21 08:05:13 | #100 (4)

Já mám sci-fi také moc rád:-)
A když vidím ty aktivity směrem k Měsíci, kdy už se prakticky parceluje, myslím, že taková doba přijde. Kdy to bude, to je otázka a pak je tady to, co říkám už mnoho let. Zálež na tom, zda lidstvo ještě bude schopno něco takového tvořit, kvůli neustále rostoucím nákladům na takové lety. Pokud nás plýtvání surovinami nenechá na Zemi.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: Sluneční energie z…
29.03.21 15:52:40 | #95 (1)

A co se týče Gréty....
Nedovedu si představit, že jedna mladá žena, či dívka, by našla přijatelné řešení problémů lidsta, na kterém si lámou hlavy tisíce vědců, někdy s protichůdnými názory.
Alfa a omega probémů je populační exploze a nikde ani náznak nějaké vážně vedené diskuze na řešení tohoto problému.
Kdyby převzala vládu a vojenskou moc nad Zemí nějaká na lidech nezávislá (umělá) inteligence, tak by bylo zastavení populační exploze možné, ale za jakou cenu, když by bylo proti vůli lidstva. Dát možnost mít děti pouze vybraným lidem (eugenika) a ostatní sterilizovat a to po kolik generací?


 #93 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční energie z…
29.03.21 19:46:22 | #97 (2)

S tou první částí souhlasím. U té druhé části si myslím, že lidé jsou šťouralové a nikdy by se stroji plně nedali ovládnout, pokud by to nešlo oklikou... přes nějaké počítačové simulace typu matrix... tedy, to co už se malinko realizuje, zatím člověkem, prostřednictvím sociálních sítí.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční…
29.03.21 21:33:51 | #99 (3)

Skeptici, pochybovači a šťouralové byli a budou.

Jenže, jak se ukazuje, tak se v dohledné době zavede čipování lidí. Samozřejmě to bude propagováno jako přínos, občanka, řidičák, cestovní pas, očkovací pas, krevní skupina a zdravotní stav, klíč od auta a bytu firemní průkaz, platební karta vše v jenom čipu, třeba na předloktí. Nelze ho ztratit, nelze být okraden. Umožní "volný" přístup i do restaurací, hotelů, stadionů, muzejí ... možnosti skoro neomezené.


 #97 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční…
30.03.21 08:07:57 | #101 (4)

Také si myslím. Uvidíme, jak si člověk povede. Jistou věcí je, že pokud to bude určovat polohu nebo platební transakce či zdravotní stav pak tím končí svoboda. Pokud by to předávalo jen informace jen základní informace, nebyl by v tom problém.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.03.21 09:18:20 | #103 (5)

Myslím si (představuji si), že by takový čip mohl nést jen ID člověka a třeba jen základní údaje jako ty o krvi, inzulinu, epilepsii, o očkováních, o lécích ... pro nouzové ošetření. Ostatní údaje by byl v centrálním registru, jako třeba ten čidiřák na policii, platební karty na příslušné bance. Tam tyhle údaje tak jako tak leží.

Informace o místa na Zemi, kde se dotyčná osoba nachází vyžaduje jak přijímač signálů ze sítě satelitů (GPS, nebo Galileo, Rusáci mají také svůj satelitní systém a Číňané ho zrovna budují, myslím), tak vysílač, který tuhle pozici vysílá do okolí (řekněme jednou za 100 sekund), kde jsou údaje zachyceny nějakým přijímačem, třeba policejním. Na to by takové zařízení potřebovalo i odpovídající zdroj energie. Pochopitelně nemohu vyloučit, že díky neustálé miniaturizaci elektroniky se tohle dá směstnat do několika kubických centimetrů, ale prozatím takové nebezpečí nehrozí.
A. Schwarzenegger měl takovou asi dvou-centimetrovou kuličku v čelní dutině, kterou si odtamtud nosem vytáhl speciálním drapákem, ve Sfi-Fi filmu Total Recall (Totální vzpomínky, paměť..) *15238*

Ty současné čipy (u zvířat) obsahují prostý responder s ID, třeba 40 bitů (= v decimální soustavě 12. místné číslo), nevím kolik skutečně. Nic víc, za to je to mrňavé a nemá a nepotřebuje to to vlastní zdroj energie.


 #101 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.03.21 10:12:27 | #105 (6)

Hm, souhlas, to první by mohlo zachranit život. Ta poloha by měla být blokovatelná, až bude zdroj:-)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.03.21 11:18:46 | #107 (7)

Jo, ale pak je otázka "komu k prospěchu". Dovedu si představit, jako mají dnes za méně závařný zločin odsouzení lidé možnost pokračovat ve svém životě mimo věznici, ale s náramkem udávajícím polohu osoby na dálku, Tak by mohlo být takové miniaturizované zařízení natrvale zašito pod kůži pro recidivisty, nebo duševně choré (nenásilné) lidi.
Kdo ví, jak je přijímán signál satelitů a jak jsou údaje o poloze vysílány, může je snadno odstínit a nebo rušit. Ale i v tomto případu "ztratí" sledovací centrála signál kontrolovaného a zahájí pátrání po jeho pozici ...


 #105 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
13.04.21 18:16:46 | #109 (8)

Souhlasím.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sluneční…
30.03.21 08:56:46 | #102 (4)

Myslím, že časem nahradí mobilní telefony mozkové implantáty a nebude to tak dlouho trvat. Každý bude chtít mít Google hned k užitku a stejně tak vše ostatní, co dnes zajišťuje mobilní telefon. Budeme si v mysli dělat poznámky. To je ještě horší než ten čip. Děti se přestanou úplně učit, protože vše za ně vyřídí mikropočítač. Proč se učit násobit a dělit, když výsledek mám hned v hlavě? Ani návštěvy kamarádů nebudou časem třeba, natož někde cestovat po světě, v mysli to půjde parádně a zdánlivě zadarmo. To nemluvím o smyslových prožitcích.
Závislost jako hrom.
Možná na počátku bude takový implantát jen pro dospělé od 18 let.
Nadějné vyhlídky *33794*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.03.21 09:42:45 | #104 (5)

Tak tohle si myslím, že mohu s jistotou vyloučit.
Kdybych hledal přirovnání, tak mi napadá mraveniště s biliardami mravenců a s biliardami chodbiček v pancéřové schránce. Smysluplné informace získat z takového mraveniště ven, nebo je tam dotat, či dokonce na dálku ovládat každého mravenečka považuji za nerealizovatelné. Mozek nemá po technické stránce potřebné rozhraní, to by se muselo spíš v tom mozku nějakou metodou vypěstovat.
Mozek má pochopitelně rozhraní, které mu umožňuje komunikaci s okolím - to jsou oči, uši, čich, hmat a chuť. Zejména akustický přenos informací se dá dnes miniaturizovat a eventuelné zašít pod kůži.

Máš pravdu, že se vyučování dětí, zejména prvního a druhého stupně bude muset přizpůsobit současnému stavu vědomostí. Přesto se budou muset děti prvních ročníků učit abecedu a jak ji používat. Mít při sobě chytrý telefon s napojením na síť informací je už dnes realitou. Proto by se třeba školní dějepis obešel bez data bitev a jmen panovníků. My jsme se učili státy Sovětského svazu, jejich hlavní města a jejich hospodářský podíl ... strašné. Není na škodu podobné informace mít v paměti, ale podstatně důležitější by byly dopravní předpisy a fyzika pro prvňáčky.


 #102 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.03.21 10:21:53 | #106 (6)

Nedávno jsem zachytil článek o tom, že se na takových implantátech intenzivně pracuje. Takový voják s implantátem, to by byla věc z hlediska možného nasazení.
Já se toho bojím, že když si vše vygooglujeme, pak už nebude třeba obecný přehled a zjednoduší to uvažování. Takový člověk se stane zcela závislý na tom, co má v hlavě a bez toho nedá ani ránu.
Nevím jak to máte u vás, ale já, co tak mohu soudit, tak dětem už nyní chybí základní znalosti. Takové, které jsou potřeba k běžné komunikaci. Dost se je m omezila slovní zásoba a přebírají jen amerikanismy. Co se týče jakékoliv fyzické zručnosti, je to dost často bída, protože na internetu se dá vše přeci objednat.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.03.21 11:34:14 | #108 (7)

To máš pravdu, časy se mění, nic nezůstane zakonzervované. Proto si myslím, že by děti měly být opět vychovávány vic v praktických záležitostech. Dopravní pravidla a fyziku (jedoucí auto nemůže zastavit na metru), jsem už umínil. Ale třeba hodně dětí nemá ponětí o nebezpečí elektrického proudu, ohně, výšek a podobně. Ale i o procesech v mozku a jejich ovlivnění drogami.
Také bych doporučil vedle malování a zpívání jednoduché botanické práce, jako je třeba to vysetí řeřichy, kterou si pak za pár dní zbaští na chlebu s máslem. Vůbec i příprava jídla (vaření vajíček, kaše a pod,) Škola míní, že tohle je úkolem rodičů, jenže když to neumí rodičové, tak to nemůžou naučit děti.
Rovněž je pro vývoj dítěte důležité mít kontakt a svěřené povinnosti spojené s chováním domácích zvířátek, od rybiček a myšek až po křečka a králíky.


1  
 #106 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
13.04.21 18:28:40 | #110 (8)

Máme stejné myšlenky. Tohle úplně vidím, taková neznalost je přímo zarážející. Dřív bývaly na škole pěstitelské práce, dílny a pak pro dívky vaření. Něco z toho se vrátilo, ale většinou formou zájmových kroužků.
Co vím, tak to mají pojmenovat znovu, jako technické práce.
Problém je výměna generací. My jsme byli zručnější a dokázali jsme si hodně věcí udělat sami. Výrobce a také servis dnes nepotřebuje, aby si spotřebitel něco opravoval sám. Naopak, kup si nový výrobek a nebo si to nechej opravit, pokud to jde. Nejlepší je pokud je propojený výrobce, distributor i servis. Tam už tě mají a jen tak nepustí:-)