no neřekl bych Ježíše v Brianovi - tomu se právě Pajtni chtěli asi vyhnout, ale možná se poznali v tom fanatickém davu, který odhazuje sandál po vzoru svého mesiáše...
no neřekl bych Ježíše v Brianovi - tomu se právě Pajtni chtěli asi vyhnout, ale možná se poznali v tom fanatickém davu, který odhazuje sandál po vzoru svého mesiáše...
Pajtni neměli zapotřebí se vyhýbat nějakému přirovnání Briana k Ježíšovi. Nastavovali zrcadlo společnosti a větrali lidské mozky humorem. Kdo v Brianovi Ježíše viděl, tak si ten film interpretoval po svém. V interpretaci jsou křesťané cvičení biblí, viz interpretace biblické pohádky O potopě. Ti si interpretují cokoliv, aby to vyhovovalo jejich vysněnému nanebe vzetí. Proto prakticky a reflexně musí odsoudit film, který líčí humorně situaci v Judei, protože jejich bůh vše vidí a pobožným nekritikům namaluje do jejich nebeszkého kádrovacího listu čertíka.
Co mi na katolické verzi pobožnosti vadí, je jejich pesimistické pojetí života. Lidi jsou zatíženi dědičným hříchem od pohádkového Stvoření. Život na Zemi je pro mnohé "slzavým údolím" a tak se těší na svou smrt, terá je pro takové škarohlídy tzv. vykoupením. Otroci byli také vykupováni z otroctví. Největší svátek roku je pro ně poprava kazatele a jeho údajný pohádkový odlet do pohádkového nebe. No, muslimové také musejí aspoň jednou v životě na pouť do Meky a tam házet šutrama po satanovi a přitom se tvářit vážně až zdrceně.
Muslimové se trápí měsíčním půstem (ramadán), křesťani mají také měsíční půst. Ovšem církevní otcové udílejí výjimky pro choré lidi a tak nadváha, obezita, tedy choroba jim umožňuje kašlat na půst a zachovat si svou kulatost a tučný podbradek. Půst je jen pro poddané. Účel světí prostředky - a to omlouvá vše.