ad soucet:
Tvrdis "do toho vesmiru se nic nepromita, prozitek
byl necim vyvolan, uvedomenim si urcitych skutecnosti" a hned vedle pises, ze
krestan kdyz clovek vidi atmosferu v obraze, "nedostatkem sebeuvedomeni povazuje
sve vnimani za objekt samotny" a dopousti se klamu. Kdyz si materialisticky
vedec podle tebe "uvedomi urcite skutecnosti o vesmiru" a pociti posvatno, tak
to posvatno podle tve vlastni definice neni vlastnosti toho vesmiru, ale je to
jen v jeho hlave! Takze pokud ten vedec rekne "ten vesmir je posvatny a
monumentalni", tak podle tve vlastni krabickove logiky podleha uplne stejnemu
"nedostatku sebeuvedomeni" a klamu jako ten clovek u obrazu! Pripisuje totiz
vnejsimu objektu (vesmiru) kvalitu, kterou ten objekt sam o sobe nema.Jinak tva
uboha semanticka krec, ze Jung v te inkriminovane pasazi z Psychologie a
alchymie "hovoril z pohledu vericiho krestana", je tou nejnestoudnejsi lzi,
jakou jsi v teto diskusi vyprodukoval. Jung v teto pasazi (GW 12) mluvi jako
prisny empiricky vedec a psychiatr! On tam explicitne kritizuje dogmaticke
teology za to, ze svaluji vinu na dusi, a jasne deklaruje epistemologickou
hranici sve vlastni vedy: ze veda NEMUZE existenci vnejsiho Transcedentna ani
potvrdit, ani vyvratit. Tvrdit, ze Jung mluvil "z pohledu krestana", je
prokazatelna lez a podvod na pramenech. Jung cely zivot striktne odmital, ze by
mluvil z pozice jakekoliv viry, a vzdy trval na tom, ze je cisty empirik. To ty
nemas Junga nacteneho, ty liny konzumentu popularnich hesel, kdyz z jeho
metodologickeho agnosticismu delas dogmaticky atheismus. Tvrdis, ze "veskere
transcendentno a metafyzika jsou pouhymi produkty archetypu" - ano, jsou to
produkty archetypu, ale ty ve sve primitivni materialisticke zaslepenosti
nechapes, co to pro Junga znamena! Pro Junga tyto "produkty" nejsou tvou
soukromou iluzi v hlave. Maji status objektivni psychicke reality sui generis.
Jung cely zivot bojoval proti lidem tveho typu, kteri nabozenstvi redukovali na
to tve "je to jen produkt v hlave, je to jen biologie". Pro Junga je
archetypalni obraz Boha autonomnim cinitelem lidstva, ktery ma stejnou
ontologickou vahu jako fyzicky svet. Ty z nej delas vulgarniho kognitivniho
behavioristu, primitive nevzdelanej 

Už jsem to snad psal několikrát, že
jestliže to posvátno vnímají jako vlastnost vesmíru, pak se té projekce
dopouští, a když jí vnímají "u sebe", tak nedopouští. Proč se na jedno
a to samé ptáš furt dokolečka, když už jsem to mnohokrát vysvětlil??
Samozřejmě, že hovoří z pozice křesťana, když napíše "ani verici
krestan nezna skryte cesty Bozi". Kdyby např. napsal "ani budhista nezna skryte
cesty Bozi", tak by hovořil z pozice budhisty, stejně jako kdyby napsal "ani
pes nezna skryte cesty Bozi", tak by psal z pozice psa. Vymýšlíš blbosti
jenom abys za každou cenu oponoval. Samozřejmě že mluví jako
psycholog-empirik, ale občas je třeba něco vyjádřit z hlediska toho, jak na
věc nahlíží věřící (křesťan). Tím nevyjadřuje svůj náhled, ale
náhled právě toho křesťana.