ad kiwiboy:
Tva otazka ukazuje, ze porad zamenujes politickou silu s legalnim pravem. Ptas
se, zda Ustavni soud muze vlade naridit neco, co ona nechce? Odpoved zni: Ano,
samozrejme ze muze. V tom totiz spociva cely vtip pravniho statu. To, co
popisujes – tedy ze by vlada prohlasila, ze ji rozhodnuti soudu nezajima,
trvala by na svem a prezidenta by nepustila – neni projev sily nebo ustavniho
prava. Byl by to ustavni puc. Vlada neni absolutni monarcha a stoji pod zakonem,
nikoliv nad nim. Pokud by vlada nerespektovala prikaz Ustavniho soudu, prestala
by byt legitimni vladou demokratickeho statu a uvrhla by zemi do anarchie a
mezinarodni ostudy. V demokracii totiz plati, ze slovo nejvyssiho soudu je
absolutni tecka. Kdyz soud rekne "musite ho zapsat", vlada to proste udelat
musi, i kdyby u toho skripala zuby. A presne to se nyni stalo. Vlada nechtela
Petra Pavla vzit, ale Ustavni soud ji to natvrdo naridil. Vlada sklopila hlavu,
podridila se pravu a prezidenta do Ankary nahlasila. Prave proto Petr Pavel na
ten summit jede. Pravo zvitezilo nad politickou zvuli. To je krasa demokracie,
kterou tak casto lide bez pravniho vzdelani nedokazou plne docenit, drahy
priteli

