ad kiwiboy:
tva snaha obhajovat neobhajitelne uz zacina byt opravdu zabavna. Tvrdis, ze
vlada prezidentovi nic nezakazala, jen si ho "nevzala" s sebou? To je jako bys
tvrdil, ze jsi nikomu neukradl auto, jen jsi mu ho "nevratil". Uvedom si jednu
zasadni vec - summit NATO neni soukromy vylet vlady, kam si premier muze brat
kamarady podle vlastniho uvazeni. Je to oficialni zasedani hlav statu a vlad,
kde ma Ceska republika ustavni povinnost byt reprezentovana. Pokud vlada
svevolne odmitne zapsat hlavu statu do oficialni delegace, tak mu tim FAKTICKY A
FYZICKY ZAKAZUJE vykonavat jeho ustavni funkci zastupovani statu navenek podle
clanku 63. Bez toho zapisu tam totiz prezident nemuze ani projit pres dvere. A
tva neustala mantra, ze "v ustave neni napsano, ze tam prezident musi"? V ustave
neni napsano ani to, ze vlada nesmi zatknout opozicniho leadra. Znamena to snad,
ze to udelat muze? Samozrejme ze ne. Ustava funguje na principu kompetenci.
Prezident ma kompetenci zastupovat stat navenek a je nejvyssim velitelem
ozbrojenych sil. Summit NATO je vrcholne jednani o obrane a zahranicni politice.
Kdo jiny by tam mel stat zastupovat nez clovek, kteremu to Ustava vyslovne
urcuje? Ty stale nechapes, ze tvuj laicky nazor ma nulovou pravni vahu. Ty si
muzes myslet, ze vlada zadne pravo neporusila, ale Ustavni soud uz oficialne
rozhodl, ze ho porusila. Prave proto vydal predbezne opatreni a vlade natvrdo
prikazal, ze prezidenta do Ankary vzit MUSI. Kdyby mela vlada pravdu, soud by ji
prece zadny prikaz nedaval. Soud jasne rekl, ze krok vlady byl protipravnim
zasahem do ustavniho poradku. Vlada to uz davno uznala, sklopila hlavu a
podridila se. Jediny, kdo to tady stale nedokaze pochopit a stale dokola opakuje
stejny nesmysl, jsi ty.