Aha. Můj názor je že máme svobodnou vůli a nejsme tedy loutky. Výhoda je, že můžeme ovlivnit svou životní cestu a hlavně to jací jsme. Za nevýhodu může někdo považovat, že pak neseme za své činy odpovědnost a následky, ale to je spravedlivé
Aha. Můj názor je že máme svobodnou vůli a nejsme tedy loutky. Výhoda je, že můžeme ovlivnit svou životní cestu a hlavně to jací jsme. Za nevýhodu může někdo považovat, že pak neseme za své činy odpovědnost a následky, ale to je spravedlivé
není to zcela spravedlivé, protože každý má jiné karty v ruce, tedy narodil se s různými možnostmi i předpoklady. Někdo je opravdu z hrozné rodiny, rozvrácené, byl v dětství týrán a šikanován a ještě je třeba hodně blbý, protože byl otec alkoholik. Ale to přeháním. Jen chci říct že tak jednoznačné to není ve spravedlnosti. Leda to chápeme tak, že děti pykají za své rodiče i za okolnosti do kterých se narodí. Pak záleží na tom, koho potkáme a kdo nám podá pomocnou ruku a zda tuto ruku přijmeme. A to už se začíná mluvit o osudu a osudových setkáních a již zde se objevuje něco co přesahuje nás amotných. Protož emy můžeme akorát přijmout nebo odmítnout. Naksočit do vlaku nebo ho nechat ujet a čekat na další...a celkově, je toho víc. A tady se začíná objevovat víra a naděje, tedy zda je možné spět k nějakému vývoji i díky osudu (náhodě a zásahu mimo náš dosah) nebo zda jsem to jen já já a zase jen já co se může vytahnout ze sraček.
no já měl na mysli že je spravedlivé, že každý nese následky za své činy ....
To že nemáme stejné startovní podmínky, že někdo je zdravý, jiný
nemocný, někomu zemře dítě, jinému ne, někdo je silný, jiný ne atd... -
to je velmi složité téma.
Někdo tvrdí že na vině jsou předchozí životy, no těžko říct, když si
to nepamatujeme. Mohou to být lekce, kterými musíme projít a postupně si
možná každý projde jak tím snažším životem, tak tím těžším, ale
kdo to ví, je to o víře
Právě že ty následky nenese. To jsem chtěla říct. Kolikrát je nese někdo jiný za něj, protože nepřevzal za své činy odpovědnost. Ale kolikrát i převezmě odpovědnost ale již nenapraví i kdyby chtěl důsledky svých činů. Ono je to takový propletenec, pokud ten propletenc jasně vidím a vidím i následky, pak se mohu jen modlit aby vše dobře dopadlo. Chápeš? Nemohu nést následky jen já když ji nesou i jiní... musím pustit pustit to co činím, nechat to jít a věřit či se modlit a přát si aby to bylo dobré.
Chápu to zcela jinak. To že člověk způsobí něco špatného někomu jinému nevylučuje, že ten co to způsobil, nese za své činy následky. Je to něco, co jsem vypozoroval i ve vlastním životě, že tento Karmický zákon, zvaný též zákon akce a reakce platí a funguje. To že bylo ublíženo jiným a oni také nesou tíži činů viníka je druhá věc, a mohu se jen domnívat proč se jim to děje, viz. příspěvek výš.
Ač křesťani odmítají, že by Karmický zákon byl v Bibli, přesto tam je a vyvrací to, že by někdo mohl zbavit hříšníka od toho nést následky jeho činů
Nepleťte se, Boha nikdo neošálí.
Člověk sklidí to, co zasel.
Kdo zasívá pro své tělo, sklidí z těla záhubu;
kdo zasívá pro Ducha, sklidí z Ducha věčný život.
Nepřestávejme tedy konat dobro, neboť v patřičný čas
budeme sklízet bez ustání.
(Galatským 6:7-9)
něco, co jsem vypozoroval i ve vlastním životě, že tento Karmický zákon, zvaný též zákon akce a reakce platí a funguje. ? Člověk sklidí to, co zasel.?
funguje ? Josef Mengele umřel v Brazílii na pláži na lehátku na obyčejný infarkt
nikto nevie, v akom psychickom stave...a ak robil zlo tu, PO TOM to nebude mať ľahké, tam si odnesie to, čo zasial a vypestoval, finálnej spravodlivosti sa nikto nevyhne...
v tomto se s visitorem shodnu v tom, že finální spravedlnosti se nikdo nevyhne, ovšem předpokládám že by jsme se neshodli v tom, jakou formou k tomu dojde .....
Chápu že jako ateista tomu nevěříš, ani tě nenutím. Já netvrdím, že vím přesně jak funguje Karmický zákon, přesto nikdy jen tak neplácám a mám ho v jistých mezích na sobě vypozorovaný. On nemusí fungovat ve smyslu "Lomikare, Lomikare, do roka a do dňa ...." Pakliže jako ateista nevěříš na posmrtný život, může ti připadat, že u Mengeleho nefunguje
...je v nich určitá relativita (hlavne v rámci rôznej kultúry), ale podstatne dobro vs zlo sú rozpoznateľné skrze svedomie a srdce, - každý má totiž v sebe, ako píše ap. Pavel, Zákon svedomia, v ktorom s istotou rozpoznáva dobro vs zlo, a núti ho konať dobro (Rim 2, 14, 15)...
jde o ty definice a přesahy těch pojmů
když vezmu kulomet a zabiju deset lidí tak je to zlo,když to samé udělá voják at z jedné či druhé strany tak bude pro ty své lidi hrdina kdo rozhoduje o tom co ještě je zlo a co ne ?
jen dodám, že to že to ten voják dostal rozkazem ho nezbavuje odpovědnosti, že je pozabíjel on ( můj a nejen můj názor )
Co když ten, do vydal rozkaz, byl pověřen Hospodinem??
Nestalo by se to poprvé - v Bibli je o tom důkazů dost.
pak je řeč o vnuknutí... nevíme jak to probíhalo před mnoha tisíci lety kdy ještě platilo přežij nebo zemři, víme že celé civilizace byly vyhlazeny. Třeba o drávidské či harapské kultuře víme minimum.
Asi máš na mysli ty asi dva miliony lidí, které dle Bible nařídil
Hospodin "svým lidem" pozabíjet. Ani tento rozkaz dle mně nezbavuje "vraha"
odpovědnosti.
Co si pamatuju někdo spočítal že dle Bible vidělo Hospodina asi 70 lidí (
i když se souačesně v Bibli píše že ho nikdy nikdo neviděl ). Takže kdo
vojákům dával ty rozkazy ? Nějaký člověk z vlastní hlavy, nebo
zprostředkovaně
Například.
Nebo sám zahubil skoro celé lidstvo, nebo všechny prvorozené a atd. a atd.
ano, dle Bible přímo zabil asi 370 000 lidí + neznámý počet v Sodomě a Gommoře, prvorozené v Egyptě a při potopě
rozkazy dával člověk, ale tvrdil, že mu to nařídil Bůh - podle mě nejjednodušší vysvětlení...
Podle mě je smysl v tom, ž ei jako miniaturní národek mezi obřími velmocemi dokázali přežít... udržet se naživu. Zpětně to popisovali jako zásluhu Boží ale bůhví jak to ve skutečnosti bylo. Po staletích se vědělo akorát že přežili.
taky by mě zajímalo, jak jsou tyto věci vykládány. Někdo má dobrý život i když koná zle, a někoho potkávají rány za ránou i když činí dobře.
v kresťanskej viere a morálke to vieme vysvetliť, - kto Boha/blížneho miluje, toho krížom (už tu) navštevuje, lebo ten dostane večnú odmenu,...ale tých, bohatých, ktorí majú finančné a materiálne prostriedky, a nekonajú a nevyužívajú ich na dobro, ale využívajú ich na hedonistický štýl života, tých ponecháva tu v relatívnej "radosti" a nadbytku, ale v nečistom svedomí a v tuposti srdca, ale PO TOM ich nespozná a zavrhne (Mt 25, 41, 46)...
To ano, ale tomu věříme my věřící. Pro nevěřící či jinak věřící je to irelevantní.
..je mi ľúto, ale to je ich problém, my sa riadime Kristom, oni neviem čím, - svojím egom...aj ego je boh...
Ego není bůh, a Kristus není postava, je to titul ( něco jako král, nebo pomazaný )
člověk by rád dělal dobro, jenže kolikrát dobrý úmysl nevede ke kýženému výsledku
Takže se opět obloukem dostáváme zpět k pojmu dobra a zla. Nemělo by se to pokaždé chápet jinak nýbrž měl by být nějaký obecný etalon... platící pro všechny, nikoliv subjektivně pojímáno jak to chápu já.
Proč myslíš že neexistuje... není někde mezi, uprostřed všech lidí a ve vztahu k nim?
No myslím, že neexistuje. Můžem si dát příklad, například vojenská
činnost našich vojáků v Afghánistánu. Pro jednoho dobro, naši vojáci tam
brání naši svobodu, pro druhého dobro, brání nás tam před Islámem, pro
třetího vojenská agrese do státu, který nás nenapadl, nevyhlásil nám
válku atd..... Na otázku novinářů proč tam jsou kdysi nějaký generál
jehož jméno si nepamatuju prohlásil, že tam jsou proto, aby se ani jeden
Afghánec nedostal do ČR. Od začátku migrace nám ale EU tvrdí, že máme
radostně přijímat migranty mimo jiné z Afghánistánu ....
Kde je tedy Pravda ? Je ta vojenská mise dobro, nebo zlo ?
Nic z toho není dobré, je to jen změť aktivit a různých výsledků ale žádný nelze označit jako dobrý a ani jako zlý.
já výše popsal názory skutečných lidí, které znám, a jak to chápou oni. Já se stotožňuji s tím, že naši vojáci v zemi která nás nenapadla a nevyhlásila nám válku jsou agrese, tedy zlo.
V pořádku. Samozřejmě. Zlo (čiré zlo) je když lidé válčí a zabíjejí se mezi sebou. Zlo je i když se bráníš a jsi hnán nenávistí a třeba již odzbrojeného nepřítele zabiješ nebo mučíš. Proto nelze lehce odpovědět na otázku ... co je zlo a co je dobro, protože lidská mysl je často zatemněná i když výsledek vypadá jako dobrý.
Nakonec jsme se teda shodli :)
vzpomněl jsem si na citát Gándhího :
Jsem proti násilí, protože i když se zdá, že je pro dobrou věc,
ta dobrá věc je pouze přechodná, ale zlo, které zplodí, je trvalé
Gándhí
No to je už daň za spolek s USA - největším agresorem po 2. sv. válce.
Ano - všeobecně platí : "Za dobrotu, na žebrotu" - toto platí asi pořád.
jenže často to neplatí... neboli jako dobro se označuje něco co dobrem není. Mohu být dobrého srdce ale neměla bych úplně přijít o rozum. Tedy je nutné být ostražitý.