To si tak úplně nemyslím, i v Asii za Budhovy doby existovali teistická náboženství, viz třeba ten hinduismus, z něhož Budha původně vycházel. A naopak za Ježíšových časů existoval gnosticismus, který neuznával jen prostou víru, nýbrž dost apelovali na nutnost uskutečnění vnitřního poznání, které až teprve mělo spásonosný účinek. I když tím nechci popřít, že vliv na onu volbu "cesty" u obou pánů mělo kulturní pozadí prostředí, v němž se nacházeli (a z něhož sami vycházeli/vyrůstali). Poněvadž každá ta cesta má své výhody a nevýhody a je tudíž nutno vzít v úvahu způsob uvažování dané společnosti.
Předmět diskuze:
“Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.”
Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení