Skutečně očividně platí, že ateisté vědí o náboženstvích víc než věřící.
Věřící zpravidla o náboženstvích nečtou. Jim stačí většinou jediný zdroj - Bible. I tu znají spíš zprostředkovaně, třeba z kázání v kostele. Objektivní informace o různých náboženstvích by mohla jejich vírou otřást. Na toto ovoce ze stromu poznání si musejí dát pozor.
Katolíci vybudoval celou Evropu celou její vědu a výzkum a teologii studují na univerzitách které všechny založili. Bez katolíků by ateisté ještě dnes skákali po stromech jako opice a Darwinova evoluce by u nich byla zpožděna.
To zas neni uplne pravda, bylo to dano tim, ze katolici meli prakticky neomezenou moc, bali se jich i panovnici, jak se nekdo prsil, dali ho do klatby a problem byl vyresen. Jednim z argumentu, proc zrovna katolici maji na uctu ruzne objevy , je fakt, ze meli penize a mohli si dovolit badat. Bylo zvykem, ze z bohatych rodin sel z kazde generace jeden ze schopnejsich potomku studovat teologii, ti lide byli predestinovani tim, ze umeli cist a psat, coz nebyla samozrejmost a ovladali uz nektere cizi jazyky, meli tudiz naskok. Kdyby byla nebyla cirkev, vytvorila by se jina organizace, ktera by sdruzovala lidi s cilem hledat nove moznosti zlepseni zivotnich podminek.
Ovládali hlavně latinu, kterou se domlivili všude na Zemi s křesťanskými intelektuály. Asi jako se dnes počítačoví technici domluví po celém světě angličtinou.
Byly i pokusy o sestavení univerzální "lidštiny", třeba esperanda (můj děd si takhle dopisoval s několika Evropany). A ve "východním bloku" jí měla být nenáviděná ruština.
Ano. Je pravda, že církve byly, po králích, největšími donátory vědy. Ale to prostě proto, že niukdo jiný bohatý tehdy nebyl, kdo by to mohl dotovat. A králové a církve si to navíc hlídali.
A pravda je oi to, že hodně vědeckých objevů bylo za peníze církve, ale tak trochu navzdory církvi, zásluhou emancipace vědy.
Já jsme přesvědčen, že kdyby tehdy MOHL existovat donátor
nenáboženský, byla by věda mnohem dál.
ale respektuju ěh dějin a tehdejší faktický stav věcí a nebudu církvi
upírat, že vědu podporovala. jen se vyjádřím k debilitám, které vůbec
neberou v potaz jiné, nenáboženské možnosti a jaksi si, zjevně záměrně,
neuvědomí, že tehdy to jinak nešlo.
a tím se argumentovat nedá, že nebýt "toho co bylo", bylo by to horší.
naopak, mohlo to být mnohem lepší
Připomínáš mi přesvědčené (tj. věřící) komouše, když po listopadu 89 argumentovali tím, co všechno se tu za 40 let jejich vlády vybudovalo – a všechno jejich zásluhou… Ani slovo o tom, že si na to násilně udělali monopol, takže nikdo jiný nic budovat ani nemohl. Ani slovo o tom, kolik novinek, kterými se nakonec komouši chlubili, museli jejich tvůrci protlačovat komoušům navzdory, a ti jim ještě všemožně házeli klacky pod nohy. Ani slovo o tom, co se vybudovalo jinde, kde se komouši ke korytu nedostali… Když vidím tvé chvalozpěvy na církev, jako bych tyhle dědky zase slyšel!
Tak to je.
Lidé rychle zapomínají. Už si nevybavují nedostatek záchodových papírků
a jiných hygienických artiklů, zapomínaj jak se kradly stěrače
automobilů, protože opravny a ani mototechna neměly gumičky. Jak bujel
podpultový prodej. I časopisy jako "Téčko", nebo "100+1" byly podpultovým
zbožím a na můj dotaz mi bylo sděleno, že v ČSSR není dostatek
papíru.
Když někomu prasklo plastové "prkénko" na záchodové míse (v čem jen udělali soudruzi z DDR chybu), tak se čekalo roky na náhradu, protože železářství nic takového nevedlo. Ovšem vše si mohli lidi objednat v TUZEXu.
Půl života jsem prožil ve Varech a když jsem se tam v devadesátých letech přijel podívat, tak jsem se zhrozil zanedbaným stavem budov, fasád, procházkových cestách v okolních lesích. Také třeba lanovu na Dianu zastavili, kolejiště rozkopali kvůli rekostrukci po rozpadu povětrností ze zanedbané ůdržby. Takhle to chátralo prakticky přes třicet let. Dřevěný a kovová zrezavělá lešení stojící roky na chodnících a čekající na opravu padajících cihel a omítky.
No a stejné je to s vychvalováním školství v temném Středověku v Evropě. Samozřejmě byli i v té době učení lidé, jenže to učení se týkalo výhradně náboženství. To, co posunulo vývoj společnosti, třeba knihtisk (Gutenberg) byl sice vynalezen na konci Středověku ale ne na nějaké univerzitě, nebo v nějakém klášteře, nýbrž zlatníkem, řemeslníkem. Ne jiné je to s Koperníkem, ten sice žil už v Novověku, ale ten svůj geocentrismus neměl z univerzity a jeho pojednání bylo katolickou církví skoro 4 století zakázáno.
Nebo snad raděj katolíkem Hitlerem? Eventuelně katolíky Fankem a Musolinim?
Ze tvých příspěvků vyplývá, že jseš rusofil a rusáci milují svého Stalina. Ostatně i putin a jeho mafiáni jsou rusáci a tak se snaží ve stopách Stalina obrodit ruské impérium z devadesátých let minulého století. Pochopitelně za vydatné pomoci církevní mafie ruska.
Prigožina nemusím, ale potvrdil můj názor, když vyčetl rusáckým oligarchům že válka proti Ukrajině je jen loupežným přepadením, ve kterém žoldáci oligarchů v ruských uniformách kradli na Ukrajině co se dalo ukráct..
Ano, takže pak nechápou ani nejmarginálnější souvislosti, že desatero,
základ křesťanské morálky, je podle křesťanů od Boha, tedy nijak
dokázané teorie.
o čemž byla původní debata
Určitě ne ze zmatených dogmat vylepšovaných, opravovaných a přednášených faráři a dogmatiky, nebo z pomateného tvrzení samozvaných misionářů.
Do Wikipedie píšou jenom lidi a neustále to opravují, co tam bylo napsaný včera nemusí tam být dnes, už jsem se s tím setkala několikrát, tedy to jsou proměnlivé informace, nic stálého, to Slovo Boží je na tom lépe :-)
Správně.
Wikipedie má své lokální správce a také diskuzní forum. Proto se v ní
mohou dočasně objevit i vyložené nesmysly a lživá tvrzení. Každý
člověk má možnost navrhnout opravu takového textu na správné znění.
Wikipedie je dílo lidské společnosti, která se chce podělit svými znalostmi s ostatními členy a tím podporuje vzdělání lidstva.
"Slovo boží" prostě jen lpí na starých omylech, zatímco ostatní poznání se stále upřesňuje a vyvíjí.
Obávám se, že na starých omylech lpí ateistické hodnocení náboženství.
„Do Wikipedie píšou jenom lidi a neustále to opravují, co tam bylo napsaný včera nemusí tam být dnes, už jsem se s tím setkala několikrát, tedy to jsou proměnlivé informace, nic stálého, to Slovo Boží je na tom lépe :-)“
Lépe? Nemožnost opravy odhalených omylů a jiných nepravd vidíš jako výhodu? Že to, co tam bylo včera, tam musí být nejen zítra, ale i za 1000 let, i kdyby se to ukázalo jako naprostý nesmysl? Tak si uvědom, že z tohoto pohledu „lépe“ je na tom jakákoliv kniha, jejíž autor už nežije, aby ji mohl upravit. Třeba Komunistický manifest, Mein Kampf, Staré pověsti české nebo Biľakovo Poučení z krizového vývoje. Informace v nich obsažené jsou taky stálé a neměnné, protože prostě tak byly napsány a měnit je nelze. Myslíš, že to svědčí o větší váze takových informaci?
To j stejné jako s Biblí, tu také sepsali jen lidi. a 2000 let na to jim
to leckteří žerou, jako nbuy ji napsal bůh.
slovo boží je na tom lépe v tom, co nám tu permanentně ředvídíte - to
samé slovo, ta samí věta, a 75 interpretací :-))))))))))))))))))))
Na wikipedii nejsou žádné proměnlivé informace, pokud se týkají
historických dat a exaktních záležitostí .-)))))) většinou je to
ozdrojované relevantními odbornými a vědeckými texty :-))))
(má něco takového bible? .-))))))))))))))))))))))
V případě mého využití wikipedie pak bych rád podotkl 2 věci :
mnou zkopírovaná informace NEODPORUJE ničemu, ani názoru věřících -
desatero měl sestavit Bůh, což je ta nijak nedoložená idea/konvice mezi
zemí a měsícem, a tato morální pravidla převzal a šířil ježíš
:-))))))))))))))))))))))))
čili je to přesně k tomu, o čem byla řeč :-))))
a 2. věc, taková faktičtější : je lepší debilovi poslat kopii z wikipedie, nebo jiné publikace, ať se hádá s autory uvedené citace, a nemusím se takovým kriplem zabývat já .-))))))))))))))))
Bůh : "Bůh, bohyně či božstvo je bytost výjimečné moci jež je
předmětem náboženské úcty a kultu." https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%AFh
To je blábol na bláboly :-).
O Bohu v Bibli totiž není napsáno že Bůh je bytost :-) i když mnozí věřící to rádi tvrdí..
Ale nepovídej.
Bohové měli vždycky nějakou formu, podobali se většinou lidem. Bohové
byli bohy protože vládli božskými vlastnostmi a schopnostmi.
Možná, že na prvním místě byla jejich nesmrtelnost, na druhém pak
nadpřirozená moc a také vědění i o budoucnosti. Dost často mohli měnit
svou podobu a ovlivňovat myšlení a jednání lidí. Řdili počasí, tedy i
srážky a sucha ...
U každého odstavce tebou avizované Wiki máš tlačítko [editovat]. Tak
si posluž a napiš tam tvou verzi tvé pravdy a k ostatním napiš, že jde o
bláboly.
Třeba pak dostaneš za své vynálezy nobelovku, nebo templetonovku.