Radko, tohle forum je poměrně nove, takže jsi o nic neprisla. Můžu tě
dat jako spravce?
A když tě vidím - ty už nemáš blog? Oni to na blog.cz všechno zrušili,
nikam jsi se nepresunula? Je to hrozná škoda...
Radko, tohle forum je poměrně nove, takže jsi o nic neprisla. Můžu tě
dat jako spravce?
A když tě vidím - ty už nemáš blog? Oni to na blog.cz všechno zrušili,
nikam jsi se nepresunula? Je to hrozná škoda...
Jessie dík, ale netroufám si někde správcovat. Jsem na to příliš velký chaot a zmatkař. Můj blog zrušili, takže zmizel. Ale asi v pravý čas.
No, já bych to obrecela . Škoda takoveho blogu, tech let, vsech přátel, co ti tam psali.
co se testovin tyka, mam radsi ty mensi, s pestem, vlasakama nebo susenyma rajcatama a parmazanem... nekdy prihodim i osmazene kousky kureciho masa... pesto delam doma, v tom kupovanem byva moc oleje
tady uz obcas v noci mrzne a houby se pry namrzle jist nemaji, tak jsme s nima asi pronletosek skoncili
To bych neřekla, na hoube poznáš, jestli je premrazena, kdyz je to pěkná pevna houbička, tak ji nic byt nemůže. Doufám, že ještě letos neco bude...
škoda že jsem vás objevila tak pozdě. Miluji vaření a vařím ráda hostiny pro celou rodinu.
Nejraději kachnu se zelím (červeným a bílým) a bramborovými knedlíky. Pokud je hodně lidí udělám navíc i obyčejné (kynuté)
Druhé nejoblíbenější jídlo jsou bryndzové halušky
co se týče zločinů, nemám ráda jakékoliv hotové dochucovače či kečupy nebo omáčky. Používám jen základní potraviny a tak chodí moje snacha či vnoučata a hledají magi, nebo nějaké koření a ono žádné není. Prostě tohle nemáme. Teď syn pekl žebírka a koupil Barbecue omáčku a sladkou chili omáčku, dal to na žebírka a pekl asi 4 hodiny. Bylo to dobré, ale naznala jsem že kdyby to namazal trochu medem, stačilo by to.
pokud dělám pikantní (manžel to pak nejí) použiji směs medu, citronu, lžičku škrobu a mleté koření.
JInak mám ráda maso jen tak, cibulku. sůl a chuť masa. Umím celkem rozlišit chutě
jo, mám ráda kmín, maso hodně okmínuji. taky používa provensálské koření, ale to jen na krůtí prsa
jo, ze si delas marinadu nebo omacku sama... ja ze suseneho koreni pouzivam jen pepr, kmin, papriku, majiranku a obcas kari... smesi vubec ne
taky kari, majoránku taky, oregáno, bazalku málo (moc mi nevoní příjeně) taky mám venku tymián a rozmarín. Ale to opravdu jen někdy, nechce se mi běhat ven :-))
Teď jsem našla nějaké houby, udělám kuřecí prsa a podusím houby. Každé zvlášť, manžel si pakdá kolik chce hub... abych to nepřehnala. Taky jsem vytahala mrkve za záhonu, podusím mrkev s cibulkou (taky ze záhonu) a brambory. prostě jednoduchá jídla.
taky se mi nechce behat ven, mame rozmaryn, bazalku, petrzel a pazitku v kvetinacich na okne, salvej, matu, medunku a levanduli venku... oregano nepouzivam, byvalo mi z nej spatne
😀aha, my o tom jen mluvime, zralok pred mesicem dovlacel velke kose hribu, zatim jsem se uplne z jejich zpracovavani nevzpamatovala
teď už je to vzácné, já našla 2 kuřátka, dva mladičké kozáky osikové (křemenáče) ještě zavinulé, právě vylézaly. Jeden obyčejný kozák, jeden hřib a asi 5 pýchavek.
kdyz prijede rodina, tak delam ke kachnam cervene a bile kysane zeli, pro deti krouham hlavku.. knedliky houskove, bramborove a chlupataky... k tomu knedlickovou polivku a jeste dort a chlebicky na odpoledne a nadobi pak meje mycka dva dny🤪
Máme rádi česnečku. V některých restauracích ji podávají s
nastrouhaným sýrem místo osmažených kostiček chleba nebo housky. Dávám
na stůl osmažené kostičky i nastrouhaný sýr - eidam, aby si každý vybral
co mu chutná. Někteří strávníci si dávají obojí, kromě kousků
brambor, které v česnečce už jsou.
Jednou jsem eidam neměla, tak jsem nastrouhala na mističku nivu. Překvapilo
mě, že v česnečce ztratila svou ostrost a byla moc dobrá.
Takže tip:
Kdo máte rádi v česnečce sýr, zkuste nivu.
Taky česnecku miluju. Syr někdy davam, někdy i drobně nakrájenou
šunku.
Mela jsem takový sen, mit hospudku s takovými levnými jidly, cesnecka,
topinky. Jenze dneska se člověk neprokouse těmi předpisy.
nesmite pohlreichovi vsechno verit, syry v jidlech jsou dobre a ne kazdy ma k dispozici misto eidamu parmezan nebo raclette a misto nivy roquefort nebo gorgonzolu.... on zase do vseho cpe citron a petrzel... a ze babicovi vycita jeho: nemate-li tohle, dejte tam neco jineho, je taky nesmysl... kdybychom se drzeli jen zajetych receptu, tak dodnes jime jen mamuta se sipkovou omackou😅
To ani nevím, ze Pohlreich o syrech říká. Beru to podle svých chuti. I k jeho vaření mám výhrady, i když je to mistr kuchař. On si často mysli, ze co chutná jemu, musí chutnat všem. A mně by kolikrát vic chutnalo to, co on kritizuje jako nesprávné.
TAK!
A o tom to všechno je.
100 lidí - 100 chutí.
Je taky pravdou, žen to samé od jiného nám může chutiť víc.
O sýrech obecně špatně nemluví, vadí mu eidam a niva, které se u nás používají do jídel nejvíc. Je pravda, že jídlo, ve kterém nebo na kterém je sýr, nemusí vypadat vždycky hezky, ale to neznamená, že není dobré.
Nejčastěji kritizuje špagety s kečupem a nastrouhaným eidamem. Je to jídlo, které si umí uvařit i starší děti. Jenže pokud dítě vynechá kečup a dá do jídla rajský protlak, už ho musí dochucovat, což každé dítě neumí. A co se týká eidamu, myslím, že zrovna českým dětem chutná ten nastrouhaný na špagetách víc, než parmazán. A navíc eidam nebo nivu má doma skoro každá mamina, parmezán ne.
špagety nejsou dobré ani s rajským protlakem, ani s kečupem. Pamatuji si jako dítě, že mi nechutnalo ani jedno. špagety mi chutnaly, červená omáčka taky ale bylo nutné ji upravit, uvařit
podle toho s jakym kecupem, davam heinz na smes mleteho masa ochuceneho cesnekem, majorankou, peprem, soli nebo na kousky lehce osmazeneho gothaje a zesklovatele cibulky... vegetariani a deti to jedi jen s kecupem a syrem, popripade s kousky susenych a ochucenych rajcat
jj.každý je zvyklý na něco svého. já kvůli manželovi který mleté mas nechce dělám vegetariánskou variantu z cibule rajčat a papriky
Lasagne kupuji, alestačí obyčejné. Nepředvařuji. špenát jen rozmrazím, trochu cibulky a máslo. a bešamel s nastrouhaným muškatovým oříškem a smetanou. To paknastřídam (špenát, bešamel, přikrýt plátem) a nahoru jen bešamel, sýr plát a opět bešamel a sýr.... tedy poslední dvojvrstva je jen sýrovobešamelova
Použiju skorocelý balík lazagní (500g). 600-700 g špenátu a minimálně 1 litr bešamele.
mne se prave nechce lasagne predvarovat, protoze se mi pak spatne davaji do pekace, jenze jednou jsem dala neuvarene a v troube se neudelaly, castecne zustaly tuhe
možná neplavaly v omáčkách, musí být těch omáček tolik, že jsou lasagne v nich zcela potopené. Ještě se mi nestalo aby se to neudělalo. Naopak. Ale pokud jsou moc řídké, stačí chvíli počkat a ono to celé zkompaktní.
jednou jsem takhle se spenatem, besamelem a syrem zapejkala palacinky, taky byly moc dobre
Ty dva naše recepty na zelnacku ukazují, jak mají lidé rozdilne chutě, stejně tak, jako máme rozdilne názory na politiku . Nekdo pálivé s česnekem, nekdo zjemnele smetanou. Tady si to můžeme říct upřímně. Ale kdybych byla někde na návštěvě, tak pochválim to, co dostanu. Proto nemam rada Prostřeno. Myslím, že je to porad vychovávajíci nezdvoraky, hrubce, hulváty.
Jaký je váš názor na Babicu? To nahrazování surovin, které do jídla
podle původního receptu patri, něčím jiným.
My jsme na tuhle vynalézavost byli za socialismu zvykli, jinak to kolikrát ani
nešlo, neco se proste nesehnalo. Pamatuju - místo sojovky stejný díl magi a
worchestru
.
No Babicu jsem začal přepínat asi po 2-3 vidění jeho "vaření".
Tak uvaří i šimpanz, když mu na stůl připravíte ingredience.
No, nemyslím - on nevaří podle sebe - on nám předvádí recepty a
vychytávky diváků.
To je podobné. Ale zase něco bez sýra neni ono. Třeba pizza, nebo špagety.
jasně, těstoviny nebo pizza, tam ano...ale znám lidi, co by ten sýr "kydli" snad úplně do všeho
Ono bylo potřeba asi konkretizovat - do všeho.
Určitě se sýr nedává do všeho.
A taky - jaký sýr a do čeho.
Do některých polévek se před nějakou dobou sýr nedával - někde se dává
např. do česnečky, nebo rajské - přiznám, že ne každý syr je tam
vhodný.
I gastronomie se posouvá a objevují se nové "chutě".
Pro každého je zločinem při vaření něco jiného. Pro mě je to například to, když se do dosud pěkně vypadajiciho pokrmu kydne smetana.
To mě překvapilo a potěšilo, opravdu . Myslela jsem, ze jsem v tomhle naprostá výjimka. Hodně mě to limituje při vareni tradiční české kuchyně, kterou rodina miluje. Snažím se, ale člověk prostě neuvari dobře to, co sám nema rad.
Mně nevadí jídla se smetanou, do nichž smetana patří - třeba svíčková omáčka nebo kulajda. Ale někdo dokáže smetanou zkazit i guláš nebo boršč (já vím, že do boršče se dává, ale dám radši hodně česneku). Jedla jsem i smetanovou dršťokovou, ale to bylo fakt odporné.
Aha, tak to nejsi tak radikální, jako já. Ale máš pravdu v tom, ze v tradicnich omáčkách se to snese, ale borsc bych si tím nekazila. Drstkova to musí být se smetanou fakt vražda .
Hele, při obědě si pak každý může zakysanky nabrat a vkydnout do svého talíře, kolik jen je libo. ALE V HRNCI TO NECHCI.
No to určitě - dává se to až na talíř a "smíchává" postupně - ne
naráz.
Já jsem se ze zvědavosti mrkla, co že je to tady za nové fórum, jaké vraždy v kuchyni, a jen jsem si přečetla tvůj úvodní příspěvek, už jsem to viděla v barvách! Nevím, jestli si dokážu představit ještě nějakou další vzaždu, jsem celkem snášenlivá..., no tak ještě dočerna opečenou cibulku.
Já si tech vrazd v kuchyni vybavuju víc. Je to například když se při trenem teste nejdřív zasleha sníh z bílků a pak teprve mouka, a podobne, je toho určitě hodně, nad čím by kuchař spraskl ruce. Kdyz čtu ruzne recepty lidové tvořivosti na internetu, tak to bývá hrůza.
To jo - někteří tvoří své "recepty"/"postupy" s lenosti - co
nejjednodušší.
Uveď příklad.
Já byl cca v 1993 v Německu.
Když mi všechno naložili do jednoho talíře, tak jsem vyvalil oči jak tele
na nový vrata.
Všechno, co bylo jako druhý chod(už nepamatuji jestli byla před tím
polívka) v četně kompotu, kterého nálev osladil vše slané.
My jsme jménem rodová větve z Maďarska - ještě táta tam měl nějaké
bratrance - často jsme tam chodili - ale nevšiml jsem si, že by byli
"přesmetanovaný".
To my jsme z jejich(například) paprikáše udělali - vepřové na
smetaně.
Udělat z paprikase vepřové na smetaně je skoro zločin . I kdyz zrovna tohle jídlo se smetanou patri k tem lepším smetanovym omackam.
Ale jo - i kuřecí a pod.
Měli by jsme konkretizovat - dát příklad - a diskutovat.
Já mám ale kuchyni svojskou - některé jídla nedělám podle tradic - ale
ti, kteří jedli to tradiční přešli na to moje.
Například vánoční zelňačku vařím několika rodinným známým.
Zelnacku miluji. Kdyz se ti bude chtít, napiš recept, porovnám to s mým postupem
Vývar z uzeného a klobásy.
Po vytáhnutí na chlazení dát do vývaru zelí - já dělám hustou - přidat
bob. listy, pepř mletý, paprika ml.
Nakrájet to uzené a klobásu - hodit to do hrnce - pak sušené hřiby - já
dávám rozemleté na prášek - manželka nemá ráda v celku.
Brambory na kostičky cca 1x1x1 cm - dle chuti - vařím zvlášť - u zelí to
trvá dlouho - posolím a po uvaření do poloměkka to přeleju k zelí.
Dochucovat dle libosti.
No a nakonec : odebrat do jiného a nechat kolik se spotřebuje.
Odstavit z ohně, aby ustal var - přilít plnot. mléko a smetanu na šlehání
- přiměřeně - polévka nesní přijít do dalšího varu, protože by se
smetana "zdrcla".
při tom prvotním odebírání jsi to dávám do zav. flašek a dobře zavřu -
v lednici vydrží dlouho - můj rekord je cca 3 měs. - absolutně nezměnila
chuť.
A ještě - mňam/dobrou chuť.
Jasně, jenom, aby tam dodala chuť, tak je lepší jí orestovat. Jinak tam té chuti příliš nedá. Restováním se ta chuť "uvolní". Většinou se to dělá tak, že se začne cibulo-paprikovým základem, který se zalije vývarem a pak se tam nahází všechny ty věci.
To lze udělat i bez cibule, lehce jí zpěnit jenom na troše tuku. Je to i jedna ze zásad, mletá paprika se v teplé kuchyni vždycky používá orestovaná. Restováním (opečením) se z potravin "vytahuje" chuť a aroma.
S cibulí je to mnohem lepší.
Taky kdyz se tam hned hodí otestovat kmín, tak to krasne rozvoni. To je dobry
začátek i pro bramboracku (samozrejme bez papriky).
Cibule se tam dává, ale zase to není vyloženě nějaká chyba jí tam
nedát (chyba je neorestovat papriku ), a navíc když
tam dává uzený vývar, tak tam třeba ani nemusí "sedět".
jj, to restování platí i pro koření, orestovat resp. hodit do základu se
klidně může i ten bobkový list.
Ano jiné koření ano - papriku vynechávám - nechce se mi dávat pozor,
aby mi nezhorkla.
Ale příště to u nějakého jídla zkusím.
Papriku dávám jenom pri restování už na zlatovou cibulku - na pár sekund a
pak hned hodím maso, které postí šťávu.
Jo to chápu. Když se dělá takhle samotná, tak se to musí dělat na jenom lehce rozpáleném oleji a za stálého míchání, a jakmile paprika začne vonět, tak se zalije (tj. podle míry rozpálení za nějakých 5-15 sekund). Ale ochutnej syrovou a takhle orestovanou papriku, ta orestovaná má 3krát víc chutě.
Prepaleni hrozí, kdyz se to dal dusi, nechává vysmahnout. V tomhle receptu ne, když se to hned zaleje vývarem.
jj, srovnej takhle syrovou a orestovanou cibuli, česnek, žampiony, mouku...
Proto se všechny vložky do polévek a omáček před vložením musí
orestovat (okurky do znojemské, párky do frankfurtské, papriky do maďar.
guláše, složky rizota kromě rýže apod.)
to je jedna z hlavních kuchařských zásad
Vidis, to mě nenapadlo restovat třeba ty okurky. Zase jsem se něco
dozvěděla.
Ryzi pred vařením ale trochu orestuju.
Mouku mam nasucho oprazenou do zásoby na zahustovani.
Fakt ale je, ze to neni moc zdrave
To restování asi nezdravé není - to asi jen ta mouka samotná.
Ale co je dneska zdravý - vyjdeš ven(nebo i doma) a už je to činnost
nezdravá - tak jak např. sportování - pokud se přehání.
S mírou jde život v pohodě.
Je to vysoke zahřívání tuku, ale i mouky, ktere tvoří kancerogenni latky. Panenský olej se zahřátím zničí, už není panensky.
Olejů je větší množství a každý olej to má jinak, ne každý při zahřátí na těch 200° vyluzuje nějaké nezdravé látky. Třeba panenský olej se v teplé kuchyni vůbec nepoužívá, protože má nízkou mez zahřátelnosti nebo jak se to řekne, prostě začne se připalovat už při nižších teplotách. A jednak taky je docela aromatický, takže jídlům přidá chuť a to nemusí být zrovna žádoucí (jídlo pak může mít spíš takovou pachuť, to ale platí obecně pro olivové a jiné aromatické oleje).
Jinak karc. látky vznikají při pečení masa i zeleniny, tomu se vyhnout nedá. Proto by se měla jíst pestrá strava, třeba syrová zelenina a ovoce apod. která obsahuje látky, které ty volné radikály a jiné hajzly eliminují.
Zahřátím proste zmizí ty prospěšné a zdrave složky z oleje, to jsem chtěla říct. No a když osmazis na tuku zeleninu, tak to fakt zdrave neni. I kdyz dobre ano, to je ta smůla
Proto právě máme jíst tepelně neupravenou ovoce a zeleninu, abychom to kompenzovali.
Copak o to, ja jsem zastáncem syrove stravy. Ale lidi to proste nejedi.
Do znojemské se sice lije i lák z okurek, takže okurkovou chuť to má i tak, ale když se ty okurky orestují a navíc ještě třeba s přidáním másla, tak ty okurky chytnou výraznější a i lehce jinou chuť a chuť té omáčky je pak bohatší. To samé platí i pro tu frankfurtskou, párky restováním pustí šťávu a navíc chytnou "opečenou chuť", což tu omáčku rozšíří o další chutě.
O opražené mouce jsem slyšel, ale nějak se mi to nezdá, přijde mi lepší udělat jíšku.
Sucha mouka je zdravější, jiska, to už je vyloženě prepaleny tuk. Nekdo zahustuje omáčky proste jen moukou, neoprazenou, tak ta nasucho oprazena je daleko lepší. Naučila jsem se to, kdyz jsem dělala v hospodě účetnictví, tam byla paní kuchařka excelentní.
No, jíška není přepálený tuk, to jedině když by se dělala hodně hodně zprudka.
V tom případě, pokud se ti nedaří na mírném ohni udělat nepřepálenou
jíšku, zkus ji dělat na másle, nebo sádle.
A ještě jednou - na mírném ohni a za stálého míchání.
Pokud se ti zdá že moc pění - stáhni ji na chvíli z "ohně".
Přepálené je, když je to spálené. A to nutně smažené ani pečené věci nejsou.
Precetla jsem pozorně, je určitě výborná. Můžu presto pripominky, jak
to dělám já?
Zelí kysané, nebo syrové? Oboji vařím jen tolik, aby nebylo rozblemtane.
Měkké je pro mě za chvilku, takže ho dávám az nakonec. Mam trochu
obrácený postup, nejdřív osmahnu cibulku (já na sádle), trochu zakápnu
vodou, pridam trochu rajčatového protlaku a pak trochu papriky (palivou si
dávám pro sebe az na talíři). Tento základ, který dává skvělou barvu i
chuť, teprve zaleju vývarem, dam brambory, kdyz jsou polomekke pridam teprve
zelí, pak klobasu, maso, česnek az nakonec.
Ta smetana by mi to zkazila, to nemuzu. Typicky příklad.
A jestli můžu ještě osobni poznámku - moc nezmrazuju. Mam rada jidla
cerstve uvarena.
Jo to je česká klasika.
To zelí(kysané) taky vařím tak, aby nebylo rozvařené.
Psal jsem do sklenic a do lednice.
Ale dávám polívky i zmrazovat - manželka není moc polívková tak si to
vyberu a mám - skoro chuťovo nepostřehnutelný rozdíl - jen brambory více
změknou.
Dalko, pro mě jsou to různé pokrmy, které jsou vařené tak, že na ně mám chuť, maso, zelenina, má to barvu a šťávu - a oni do toho najednou dají tu smetanu, a barva i chutě jsou pryč. Až na nějaké recepty narazim, tak je sem prubezne dam.