Rozcestník >> Koníčky a zájmy >> Zahradničení

Informace

Název: Zahradničení
Kategorie: Koníčky a zájmy
Založil: dutch
Správci: dutch
Založeno: 07.06.2016 20:44
Typ: Stálé
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 88364x
Příspěvků:
671

Toto téma sledují (5):


Předmět diskuze: Zahradničení - Zahrada, zahrádka, pěstování, údržba zeleně, věčný boj s plevelem
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

| Předmět: leden za kamna vlezem
01.01.21 12:41:01 | #392

No teď se o zahradničení nedá mluvit, příroda spí... *34771*



| Předmět: RE: leden za kamna vlezem
01.01.21 16:04:07 | #400 (1)

ale dá a měla by si pomalu vysévat papriky... hlavně ty pálivé... Habanero, Chilli, Scorpion, Naga Morich, Bhut Jolokia, Jalapeňo:)))



| Předmět:
01.01.21 10:23:07 | #390

Neumíme papriky. Ať děláme co děláme, nikdy víc jak 1 mizerná paprika na rostlině. Při tom je mívám většinou od chlapa, co je má každoročně výstavní a jsou rádi, že úrodu zpracujou. Ty samý sazenice, stejně jak on hnojím, stejně zalévám. NIC! Ani ve fóliáku, ani na záhonku. Prostě nejdou. 2 papriky na rostlině, z toho 1 zčernalá, druhá sice jakože docela dobrá, ale malá, bez chuti. Už jsme to s paprikama vzdali.



| Předmět: RE:
01.01.21 13:20:10 | #393 (1)

Nemůžou být ty problémy s paprikami typu vody s hora, nebo že výnosná sklizeň vyžaduje stříknutí fungicidem? Teda papriky mi také nejdou, akorát pfeferonky a ty jen v květináči, ve skleníku. Jednu mnou pěstovanou odrůdu rajčat musím mít ve skleníku a zalévat jen hlínu. Venku mi také černaly.

Co se týče fíkovníku, odrůdu neznám, mám to už dlouho a kartičky se rozpadly a ztratily. Tak ty mne také netěší. Jsou celeročně venku, na jaře obrazí, mají listy, ale plodů málo a prakticky žádný nedozraje. Přiznávám, že je to zaplevelené vším možným a v těsném sousedství s vinnou révou, ta plodí ohromně dobře.
Půda - asi 30-40 cm "ornice" pod tím písek, písek, písek (říční) a hladina spodní vody tak v osmi až deseti metrech. Široko-daleko, nic vápenatého, o magnéziu ani nemluvě.

No a sousedé mi dali v květínáči nařízkovaný fíkovník, přivezli ho z Pákistánu !!, teď je v obýváku u okna a roste přímo závodně. Tak uvažuji, jesli bych ho neměl nechat jestě letos v kořenáči, snad tak 15. litrovém a na příští zimu zase vzít dovnitř.

Jo a ještě jsem si ze semene vypěstoval svatojánský chleba, pochopitelně také v kořenáči, musí na zimu domů. Už je mu tak pět roků, okvětího má až jéjej, ale plod ani jeden.


 #390 

| Předmět: RE: RE:
01.01.21 16:06:34 | #401 (2)

co se týče problémů z vodou, to jsem popsal, ale problém může být ještě s mšicí... pozor! Na paprikách si ráda pochutnává mšice řešetláková a na ni Pirimor 50WG nestačí:)



| Předmět: RE: RE:
01.01.21 16:11:44 | #403 (2)

nejlepší pro naše oblasti je Laradek
někdo má Pálavu... ale ten chce Pálavu:)



| Předmět: RE:
01.01.21 13:21:56 | #394 (1)

PS. jinak mám výborné výsledky v pětování tradeskancie, zelence a sanseviery. *15238*


 #390 

| Předmět: RE: RE:
01.01.21 16:15:08 | #404 (2)

já tchýni nemám, ale jazyk jí pěstuji... mám tři druhy:)
poděnku mám krásnou z Řecka, celou červenou:)
Phalangium jsem měl ve škole, jako školní kytku... nemusela se zalévat tolik:)))



| Předmět: RE:
01.01.21 15:36:07 | #397 (1)

za to může přílišné teplo, průvan, malé rozestupy mezi rostlinami... faktorů je hodně a když máš Kristalon, je vyhráno... poradím ti... nedávej ho do zálivky, ale trochu nasyp ke každé rostlině.
Co se týče pěstování, pokud je kupuješ, pak hlavně né přesev, je hodně lidí, co si doma vydlabou plody a pak s tím, co narostlo, letí na trh a prodají to jako kapii, jako polní, jako zeleninovou, jak kdo potřebuje:)
Platí pravidlo, že paprika potřebuje teplo ale zase jí to nesmí moc pálit do listů, nesnáší průvan. Zalévání musí být přiměřené... nesnáší přelévání, já to dělám tak, že pokud neoschne zem na povrchu, nezalévám. Ony všechny rostliny pak hlouběji koření. Když má moc vody, chytá houbové choroby na kořeny a také je prostě pak zálivkou a teplou půdu uvaříš a nedostane se k nim vzduch.
Ještě jedna rada a tou je okopávání... paprika je citlivá na poničení kořenů a také na sléhání země, tím se jí poškodí vlásečnicové kořínky a pak je musí znovu vytvořit... takže, kdy tam něco naroste snažím se to jen vytrhnout, nekypřím to pořád kolem:)
Pozor na záměnu, polní a skleníková k rychlení. Některým to nevadí, ale ty nové, tam j to složitější.
Některé se vyštipují... je to napsané na pytlíku.
Všechny F1 hybridy se sází po jedné rostlině, nehybridní po dvou, kdy jedna je podpůrná.
Já mám nejraději: Barču, Balknovku, Hamíka (je malý), Ludmilu, Lýdii, Rubínovou, Rubiku, Amy (to jsou vhodné na záhon, ale i do skleníku).
Pak PCR (slovenská lehce štiplavá)... na pole, ale skleník dá taky.
A z těch skleníkových Theos F1 a Alceo F1 to jsou plody a jejich tolik, že už toho máš dost:))))



| Předmět:
01.01.21 10:06:56 | #385

Dřív jsem dost prodával řízkovance rostlin. Už na to kašlu a dělám spíš vyjímečně, když jsem ukecán:)
Lidi totiž jsou ignoranti a neposlouchají pořádně, co jim člověk radí. Nebo ještě hůř - jdou se pro jistotu poradit někam do zahradnictví v domnění, že zahradnice jsou odbornice na všechno, tedy i na exoty, což je samozřejmě blbost, páč o nich nemají ani páru, na rozdíl od lidí, co je dlouhé roky pěstují. Pak dochází k tomu, že rostlinám nezajistí co potřebují a ty pochopitelně strádají, zahynou, nebo neplodí. Fakt trubky!
Příklad-fíkovník: Paní, fíkovník na podzim shodí listy a bude vypadat, jako že zahynul. On ale nezahynul, on žije, jen potřebuje do chladna na zimu a v předjaří, jak ho přenesete do tepla, během pár dnů obrazí.
Ano ano...tak to udělám.
Ještě ji to 2 x zopakuju.
On mi zahynul, tak jsem ho vyhodila.
Nezahynul jí! baba ignorantská ho měla za zahynulý, protože shodil na podzim listy, tak ho vyhodila.
Jiná baba s fíkovníkem...Šla pro rady k inženýrce do zahradnictví, aby se ujistila, že já, coby nezahradník jsem ji dal správné info. Tam ji blbka inženýrka, absolventka VŠ zemědělské řekla, že fíkovník roste v tropech a je stále zelená rostlina a že kdyby shodil listy, jak jí radil ten amatér, znamená to, že zahynul.
Samozřejmě výsledek tentýž ja2yrostlo a nějak "to chřadne".
No mám já tohle s blbcema zapotřebí??? Nemám *27179*



| Předmět: RE:
01.01.21 10:14:24 | #387 (1)

hlavně to většinou jenom prodávají... dovezené z Holandska nebo od jiných pěstitelů.
:)))))))
Jj, to je klasika:))
Tak já bych tu inženýrku tolik nepeskoval, mluvila o Ficus elastica... to je ten pokojový, roní latex.
Ficus carica... smokvoň je ten jedlý. to ta paní jistě nesdělila, co má:)))
Znám to se skalničkama, často za mnou chodí a něco chtějí a najednou na jaře telefonáty... noa mi ta silneka zašla a pak zase další ten telefonát a další... silenka bezlodyžná silene acaulis na zimu žloutne:))))))))­)Jedna ji vyhodila do popelnice, celá rozezlená a povídá mi, vy jste teda odborník! Když jsem jí řekl, že měla počkat, stejně nevěřila...



| Předmět: RE: RE:
01.01.21 10:36:29 | #391 (2)

Sdělila ji to. Inženýrka věděla, že je řeč o tomhle fíkovníku. Ještě jí i ta baba řekla, že plody z marketu ji nechutnají, že by si taky ráda vypěstovala doma plody jako "ten pán, co ji to prodal".
Taky znám jednu inženýrku, vedoucí z Hortisu. Chtěl jsem se jí na něco zeptat před asi 8 lety ohledně mučenky. Nakonec jsem já poučoval jí, místo opačně *27179* Když jsem jí řekl, že minikiwi Issai, co tam prodávají, není issai, protože issai má zelené řapíky a ne oranžové, čuměla jak zjara a divila se, že to znám. Sama přiznala, že ona o tom nic neví, že prodávají prostě to, CO JIM DOVEZOU. Všichni tihle prodejci rozumí možná řepě, bramborám, jabkům, rybízu, apod, ale ne něčemu, co se ve stř. Evropě běžně nepěstuje. Na to jsou specialisti, ne běžná zahradnice, ani kdyby měla 5 VŠ zemědělských:)
U Starkla to samý. Kolik nového jsem sdělil tamním zahradnicím ohledně mučenek, minikiwi, atd. Taky se strašně divily, že prodávají něco, co je něco jinýho, nebo to je pouhý kříženec originálu.
Nemluvě o Kauflandu, kde kdysi prodávali plod mučenky obří...Houby mučenky obří! Byly to plody mučenky jedlé-passiflory edulis!, jež jsme zrovna v ty době měli doma z vlastní produkce.
Mučenka obří má plody trochu jinak vypadající a mnohem větší. Tohle byla maracuja-plod mučenky jedlé. Však taky tam dostaly baby na informací vyčerpávající informace. Asi doslova vyčerpávající, protože já jak začnu o něčem plameně hovořit, nadechnu se až po 10 minutách *27179*


 #387 

| Předmět: RE: RE: RE:
01.01.21 15:59:59 | #399 (3)

tak zase zemědělka, pokud nemá specializaci je spíš o pěstování polních plodin, obilovin, okopanin a tak...
je fajn, když se přiznala, že to nezná.
Ke Starklovi se ani nemá smyslu vyjadřovat. Po revoluci, jsem jel na ten Kalabousek, začínalo to tam a já byl celý natěšený a dokud jsem nevlezl do toho supermarketu... růže tam byly naházené na pultě a v prodejně 30 stupňů, přitom venku na to byly prostory. Obsluhovali mě prodavači, ne znalci... ale abych jen nekritizoval, pravdou je, že mi každou reklamaci vyřídili... bez problémů. nevím jak to tam mají teď, abych jim nekřivdil.
S tím mluvením jsme na tom stejně, problém je, že to někteří lidé nechtějí slyšet:))))))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 17:29:34 | #413 (4)

Jelikož to mám na Kalabousek asi 35 km, jsem tam každý rok několikrát, jak u Starkla, tak u Hortise, pár kilometrů dál jsou Žehušice zahradnictví.....



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 19:41:30 | #431 (5)

jak říkám, byl jsem tam na počátku, když to otvíral, nevím, jak to vypadá teď...



| Předmět:
01.01.21 09:17:46 | #378

Kdysi jsem si rychlil Štěstí (Šťavel Oxalis tetraphylla).... vždy na začátku listopadu se dal do květníku a nebo se začaly zalévat uskladněné hlízky a on pak na Nový rok rozkvetl. Jinak hlízky obsahují inulin... tady je odkaz na ty jedlé http://www.paukertova.cz/view.php?cisloclanku=2016050001



| Předmět:
30.12.20 21:24:07 | #369

Jo, inak jsem taky včelař:)))))))))



| Předmět: RE:
30.12.20 21:28:43 | #374 (1)

Ono bude jednodužší když napíšeš, co nejsi:)
A já mizím...ahoj:)


 #369 

| Předmět: RE: RE:
30.12.20 21:32:24 | #376 (2)

No, já sem tak od všeho kousek:)))
Možná blázen a podivín a jsem tím rád:)
Jsem rád, že je tady někdo jako ty, koho to baví a rozumí tomu... protože takových lidí je málo:)
hezký večer ,ahoj:)



| Předmět: RE: RE: RE:
01.01.21 09:39:48 | #379 (3)

To uvedu na pravou míru - nerozumím tomu *27179* Já jsem spíš jen na ty exoty, co málokdo má. Od malička /a to doslova, protože od nějakých 7-8 let/ mě bavilo vysévat semena citrusů. Neplodily, což mi trochu vadilo, ale ne natolik, abych neměl radost z toho, že mám něco, co se tady nepěstuje:) Někdy v 5-6 třídě ZŠ jsem dostal od strejdy plodící citroník. Co ti budu povídat...Mičurin byl u mě za amatéra a já sám pro sebe za krále pěstitelů *27179*
v současnosti a v minulých letech jsem pěstoval doma citrusy, zmíněné minikiwi a fíkovníky, gr. jablka, nesmím zapomenout na mučenky, především mučenku jedlou-passiflora edulis, mučenku obří královskou, kterou si mnozí pletou s viktorií královskou, což je vlastně druh leknínu, pak ještě asi 3 druhy dalších mučenek. Jo...careluea, nebo jak se to správně píše, mi venku vysazená u meruňky přežila úspěšně 2 zimy, kdy byl největší mráz asi -6-7 st. Šlahouny byly omotané kolem snad všech větví. Květů nepočítaně, voněly na 10-15 m od rostliny. Jednou mi zaplodil i banánovník zakrslý-musa nana cavendish. Plody byly menší, ale ta chuť! Ono teda plodů bylo k snědku málo, protože trs chytil nějakou plíseň a většina plodů zčernala. Ale nevadí...kolik lidí může říct-měl jsem doma vypěstované banány tady ve Středních Čechách?:)
Na zahradě máme tomel, odrůdu kaki. Zatím bylo jen po několika dozrálých plodech.
Taky máme na zahradě PAW PAW-indiánský banán se mu lidově říká. Tropické ovoce, rostoucí v tropech, ale ve vyšších nadmořských výškách, tak že podnebí cca stejné jak v Česku. Zatím ale kvetla po 2 x jen 1 rostlina, druhá roste nějak pomalu a ještě nekvetla. K zaplození je třeba vzájemné opylení 2 rostlin. Koupil jsem je od chlapa z Vykáně u Lysé n. Labem. Nemůžu si vzpomenout na jméno.


 #376 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 09:48:01 | #380 (4)

Z běžných plodin pěstujeme hlavně okurky hadovky a rajčata-tornáda, na který nedám dopustit, protože netrpí na plísně a plodí až dokud rostliny nespálí mráz. míváme *27179* čuměl jak na zjevení *27179* .
Okurky hadovky, dlouhé cca 40 cm o průměru cca 10-12 cm ho každoročně šokovaly. Jednu jsem přinesl kdysi do hospody a všichni - ty máš skleník??? Kde??? Nemám. To pěstuju venku na záhonku, říkám. Čuměli na tu kládu jak puci:) Taky bez postřiků a bez hnojení. Jen jednou ty rajčata a okurky pohnojím kristalonem plod a květ v době, kdy se objeví prťavé plody, jinak vůbec. Nepoužíváme ani kompost, hnůj, nic. Zato denně poctivě ráno a večer důkladně zalévám. Nikdy nevynechám.


 #379 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 09:52:18 | #381 (5)

Nějak se mi tam přeházely slova:) Asi kurzor jsem omylem přesunul či co se to stalo


 #380 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 10:03:41 | #384 (6)

to je jedno, pochopil jsem:)))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 10:03:17 | #383 (5)

tornádo je klasika, ale lepší je Toro, ze starších mám rád stupické k rychlení nebo polní.
Letos byly nejchutnější ty malé... cherry, datlové... a tak... bylo málo sluníčka. rajčat pěstuji do třiceti odrůd:)
Mám i divoké...vydrží do mínus pěti. Plody malinké jako rybízové, ale roste to jako krá.va:)
Jinak nejvíc mi chutná asi Tigrino ... má takovou pravou rajčatovou chuť. není navinulá jako u hruštiček. jestli seženeš semena, zkus ho... ze takové hnědozelené:)
Naopak mi nechutná indigo rose... ač ho chválili... černé rajče (tedy tm. filalové nahoře červené)
Z hadovek nedám dopustit na Vistu F1 (žádné saladinky) roubovanou na Sprinteru (fíkolistá tykev je přežitek) a pak je moc dobrá nová Formule F1.
Z těch svačinek Minisprint také na Sprinteru. Roubuji si i nakládačky.
Netrpí to pak tolik plísní a na hlavně nekvetou naplano a nepotřebují tolik vody!
Souhlas, Kristalon je nejlepší hnojivo na našem trhu, za mě:)
Dobře, že to nezaléváš za tepla některá rajčata rádi praskají, stejně jako mrkev:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 10:12:41 | #386 (6)

Toro jsme měli taky. Bylo tak na stejný úrovni. Lepší rozhodně ne. Starty - plíseň, úroda mizivá.
Ono to toro je je v podstatě "zrecyklované" tornádo, jak mi řekla známá zahradnice.


 #383 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 10:15:07 | #388 (7)

toto je odolnější tomu praskání... vychází z tornáda
Start je kyselý, pokud má málo sluníčka



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 10:18:53 | #389 (7)

Se mi líbí, jak kolikrát na diskuzích někdo dá fotku svých rajčat - taková rajčata máme...s hrdostí píšou. Lidi - jůůů, to jsi šikovný pěstitel, nádhera! Já na to koukám...ten stonek, to naše rajčata mají mnohem silnější řapíky *27179* Jedno patro s plody...dlouho nic...pak zase 1 patro s pár mizernými plůdky. Naše tornáda mají patra mnohem hustěji, dlouhé hrozny plodů. Od výšky 2 metrů k zemi. První patro s plody dáváme pryč, nebo zaštípneme v půlce, protože plody pak leží na zemi, což nechci.


 #386 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 15:14:52 | #395 (8)

mně se líbil na lidech jeden záběr na rajčata, ta dotyčná je úplně oholila, nejspíš měla plíseň a nechala na tom jen ty rajčata:)))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 17:03:11 | #407 (9)

Opravdu se ti líbil nebo s spíš díváš svrchu na jiné pěstitele kteří nedosahují tvých kvalit :-(


 #395 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 19:34:33 | #426 (10)

tak to ne, nesměji se, ale, nejlepší je obírat listy ze spodu, aby nebyly v kontaktu se zemí a vodou, zalévat k rostlině a nestříkat na listy. Když přijde půlka srna, je lépe zaštípnout vršek, pak dozraje, co zbude a není třeba připravovat rostlinu o listy. Protože ještě může v klidu plodit, jako ty moje až do půlky listopadu.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 17:17:31 | #408 (9)

to neni nic neobvykleho, lidi to delaji, kdyz se na listech objevi plisen



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 17:19:02 | #410 (10)

u nás s to běžně dělá i bez plísně, věří se že rajčata rychleji dozrávají protože listy nestíní. Taky otrhávám spodní listy včas.


 #408 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:37:56 | #428 (11)

to je jako utrhat ruce a nohy...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:40:07 | #429 (12)

vždyť to sám píšeš, že se mají spodní listy utrhnout.


 #428 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:44:20 | #432 (13)

jaaa??? ne, psala jsem o vystipavani postrannich vyhonu a o tom, ze je bezne, ze lidi otrhaji uplne vsechny listy, kdyz zacnou plesnivet... jestli jsem to takhle nenapsala, tak jsem to tak myslela🤪



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:47:43 | #433 (14)

né ty, ten druhý


 #432 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:47:44 | #434 (14)

aha, to nebyla reakce na muj prispevek... tak lepsi je preci lusty protrhat, kdyz zacinaji zloutnout nebo k rajcatum nejde slunicko



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:50:02 | #436 (13)

to není stejné jako nechat stonky a na nich jen plody... doslova oholit.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.01.21 19:52:59 | #439 (14)

to není. obírám jen ty spodní.


 #436 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 19:35:49 | #427 (10)

no právě, místo toho, aby té plísni předcházeli



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 15:16:13 | #396 (8)

ano, od spod ú to nejraději hnije, kvůli plísni bramborové je to dobré od spodu vyholit a ještě zalévat jen k rostlině, ne hadicí.



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.01.21 09:54:00 | #382 (4)

je vidět, že k tomu máš vztah. Také jsem sel semínka citrusů a pak doma pěstoval i rouboval. Teď tam mám jednu mandarinku, plodí krásně:)
Jako kluk jsem to vždycky píchnul k nějaké pokojovce a pak se nestačil divit, že to tam roste:)
Ve škole jsme měli citroník, veliký a školník, kterého byl se bál vždycky, když měl plody, aby je někdo o velké přestávce, když se chodilo po chodbě, neotrhal:)
Bohužel, nikdy mu tam žádný nezůstal a vyšetřovalo se:)
Já měl také ty zakrslé banány a nejhezčí jsem viděl v jednom strojírenském podniku, kde se o banánovník vůbec nestarali, Krásný trs banánů a pak jen ořizli a zase vyhnal nový výhon. Já se také dopěstoval, ale jednou ho zaléval někdo jiný a přelil, ale tak krásné banány jsem tam nikdy neměl.
Mučenky jsem pěstoval taky a mám už jen jednu mučenku modrou... jako ty. Také jsem je vysazoval ven... měl jsem volno u plotu a nějak se mi nikam nevešly... každý se tam chodil dívat, protože ty květy, to bylo úplně něco jiného, než doma, hlavně větší a vybarvenější... lezlo to jako blázen, to souhlasím a já na ně na zimu zapomněl, vydržela jen ta modrá... pak jsem jí přesadil:)))
S tím tomelem, i když uvádí tu samosprašnost, lepší jsou dva a pak to plodí jako blázen:)
Mně to moc nechutná:)



| Předmět: RE:
30.12.20 21:31:47 | #375 (1)

O včelách jsem uvažoval, ale bojím se žihadel. Naštěstí je v okolí pár včelařů, i mladých, takže o opýlení se bát nemusím.
A mizím, dobrou noc.


 #369 

| Předmět: RE: RE:
30.12.20 21:38:52 | #377 (2)

tak doplním to, že já jsem jako kluk dostal žihadlo od sršně... zjistili mi silnou alergickou reakci a normálně jsem dostával injekci a pak prášky, pak mi zjistili pylovou rýmu a co všechno ještě... alergie, je přehnaná reakce organismu na podnět... proto razím cestu překonat to... pozor, vždy s rozumem, po konzultaci s lékařem. Já to zkonzultoval sám se sebou a už neberu prášky, nepotřebuji injekce a žihadel se nebojím. Samozřejmě že bodají, ale já (teď se budeš možná smát) meditací a uvedením se do klidu, jsem se z toho dostal, prostě trochu mi něco někde oteče, ale už se nedusím:)
Jako bych nikdy nebyl alergický, je to o nás, je to v nás.
Včel se neboj, ale nikdy nezačínej s jedním včelstvem... to tě odradí, když ti do jara přijdou pryč. Ideální je tak 3 - 5 včelstev na začátek:)))
A už mlčím, ahoj:)



| Předmět:
30.12.20 20:49:11 | #349

hnůj nechat rozležet:
prase 5 let,
kráva 2-3 roky
kůň fermentovat přes léto na zahradě v hrůbkách, vyroste z toho plevel... jinak je to pak hrůza... pak do pařeniště... hřeje...
koza, králík, ovce...3-4 roky
slepičince... na muškáty vykvašené... ale s mírou, ty potřebují vápník, jinak uležet 3-4-5 let podle použití



| Předmět: RE:
30.12.20 21:02:07 | #352 (1)

Většinou hodím v létě kolečko końských koblih do kompostu, na podzim to přeházím a další rok na podzim zaryju.


 #349 

| Předmět: RE: RE:
30.12.20 21:08:52 | #355 (2)

ono to tím koněm hrozně rychle projde, je tam hodě dusíku a nestrávených plevelů a trav:)
lepší jsou hromádky na sluníčku... zalévat, proroste to a pak to zarýpat:)



| Předmět: RE: RE: RE:
30.12.20 21:13:10 | #359 (3)

Zkusím to jak říkáš. Jednou jsem zaryl čerstvé koblihy...... a na jaře se nestačil divit jak záhon zelená..... plevelem. Hrůza *27179*


 #355 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 21:16:48 | #363 (4)

:)))))
Já pěstuji dost skalniček doma, mimo jiné některé mají moc rády koňské koblížky, známá povídá, ty to tam dáváš? Jo, podívej, jak po nich rostou... byla úplně hotová z toho a hned si nějaké opatřila, bohužel je tam dala čerstvé... si měl slyšet její hlas v telefonu za tři neděle:)))))))))­))))))))))))))))))))))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 21:19:02 | #365 (5)

Dokážu si představit- z telefonu byl obecní rozhlas....... *27179*


 #363 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 21:21:06 | #367 (6)

kdysi spírala semena Koniklece slovenského (Pulsatllia slavica) v Tatrách a tak se cítila na věcí:))))))))))))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:32:56 | #336

Jednou, z jara jsem vytáhl ven Eucaliptus globulus... jak tak nemám už co kam dávat, zapomněl jsem na podmisku... na podzim už jsem ho ze země nedostal:)))))))))ˇ
Škoda, že nevydržel, byl nádherný:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 21:09:47 | #356 (1)

Takhle jsem dopadnul s trifoliátou. Nakonec jsem ji samozřejmě z ty země dostal, ale dalo to docela práci.
Poncirus trifoliáta má sice nejedlé plody, ale ta nádhera, když na ty plody vypadající jak něco mezi citrónem a mandarinkou nasněží bílá peřina a ty plody svítí na dálku:)
Z trifoliáty by byl super živý plot, bránící pozemek mnohek líp než jakýkoliv plot. Neprošlo by tím snad ani divoký prase. Trny jsou pevný, ostřejší jak jehly, délka přes 5 cm.


 #336 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:11:36 | #357 (2)

znám, měl můj kamarád, on je i beztrnný:)
Citronečníky jsou nádherné:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:12:09 | #358 (2)

akorát nějak moc nevoní, třeba proti mandarince:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:24:18 | #370 (3)

To teda nevoní ani trochu, pravda:)
Jak píšeš níže - něco podobnýho jsme měli z těch Popůvek. On teda tomu říkal čertův stromek. Tisíce ostrých trnů po celérostlině. Loni na podzim jsme ho vykopali. Jenže se stále z kořenů objevují nové a nové rostliny. I 7-8 m od původní rostliny. Sousedovi to roste i za plotem *27179* Je to nezmar! Ono to sice vypadalo impozantně, až strašidelně, ale na podzim spousta listů a tisíce trnů. Jak to kvetlo, smrad na 30metrů daleko.


 #358 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:26:06 | #372 (4)

počkej, to mi něco připomíná, ale musel bych to vidět:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:27:46 | #373 (4)

jestli chceš doma něco opravdu smradlavého, myslím na zahradě (doma zmijovec) pořiď si čemeřici smrdutou:)))
Krásně kvete, žlutě... fakt veliká a krásná a většinou ji nikde nikdo nemá... ale strašně jí smrdí kořeny, jako kočičince:)))))))))­))))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:13:10 | #360 (2)

když píšeš o trnech, hned mě napadl dřezovec trojtrnný... ten i pořiď na zahradu:)))



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:14:23 | #361 (3)

říká se mu také Kristova koruna... to je strom trny, co ti propíchnou klidně pneumatiku. Na podzim jsem ho ořezával, propíchl sem si gumovku a patu, krve jak z vola:))))



| Předmět: Děkuji za rady Dakkar :o)
30.12.20 20:06:53 | #315

Bezva.



| Předmět:
30.12.20 16:46:43 | #306

Rakytník
Nejlepší je Leikora, ač je to stará odrůda a má hodně trnů. Zato je hodně úrodná dost dlouho vydrží na větvi (tedy záleží na tom, jak to obíráš, zda to dáš do mrazáku a pak oklepáváš a nebo jako já, kleštičky a cvak, cvak)
Pak ty novější naše, Sluníčko, Krasavice, Aromat... ty se mi osvědčili... první dvě méně trnů a krasavice opravdu vybarvená.
Jinak Rakytník je cizosprašný... jeden samec stačí cca na 5 rostlin.
Protože samec píchá jako kanec a také tak roste, je lepší jej dát dál od samice, aby se k ní mohlo (ale kvůli větrosnubnosti na sebe musí vidět). Třeba pět metrů od sebe... roh zahrady a samici v prostoru na slunci. Samec nemusí mít nutně tolik větví.
Hnojiti netřeba, jen nesnáší vysokou hladinu spodní vody (samozřejmě na začátek mu trochu přilepšíme:)
Využití:
šťáva - vylisovat za studena, nebo vařená... cukr nebo bez, do mrazáku na zimu, nebo do čaje, dobré je jí dát do těch kostiček na led a pak už jí jen vyklepnete a dáte třeba do limonády s mátou:)
Džem - klasika, ale che to cukr, bohužel má takový zvláštní zápach a chuť, ne každému to chutná:)
Olej - vylisované zbytky usušíme a pak křes sítko propasírujeme... nahoře nám zbytou semínka, ty rozdrtíme tyčovým mixérem a dáme do slunečnicového oleje... dle uvážení, třeba třetinu láhve... čtrnáct dnů to každý den protřepáváme, ne na sluníčku a hotovo... dá se na tom smažit, přidávat do salátů, jako zálivku.
Tinktura - slivovice a zbytky, které prošly sítem... nasypeme do láhve slivovice, nebo vodky, nebo lihu a zase stejně jako s olejem protřepáváme každý den a pijeme, trošku, ně celou láhev:)
Čaj - dá se z bobulí i z drti a nebo i z listů a tak se nemusíme bát při sklizni, když nám tam něco spadne:)



| Předmět: RE:
30.12.20 20:09:26 | #316 (1)

Máš asi hodně velkou zahradu a ještě větší zkušenosti. Já se v tom tak nevyznám, tak budu chodit pro rady *26721*


 #306 

| Předmět: RE: RE:
30.12.20 20:18:51 | #319 (2)

klidně choď, já radím rád, jsem takový brouk Pytlík:)))))))))
kdysi jsme měl doma kolem 5000 rostlin, různých, dnes jsem tak na 1200 ks a k mé nelibosti to budu muset omezit. Mám i jezírko, tak poradím i v tom:)



| Předmět: RE: RE: RE:
30.12.20 20:20:32 | #321 (3)

Mně se nedaří malinám. Opakovaně. Furt kupuji další a další a nemám z nich nic. Tenoučké výhonečky a ty chcípnou do dalšího roku.


 #319 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:23:47 | #323 (4)

to je zvrat maliníku:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:24:44 | #325 (4)

poradím ti, vykopej to a nové zasaď někam jinam... dobrá je Zeva 3 a já nedám dopustit na Tulamen...kanadskou odrůdu (náhrada za bulharský Rubín)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:30:00 | #332 (5)

to musím vykopávat, stejně j to chcíplé. prostě to úplně zmizí. A jinde to samé.


 #325 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:25:45 | #326 (4)

Tak to mě trápilo taky. Různé odrůdy, ze zahradnictví i od kamarádů a nic. Už jsem maliny vzdal a raději chodím sbírat do lesa *27179*


 #321 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:28:15 | #330 (5)

To je chyba, hlavně neber odkopky od kamarádů:)
Kup si certifikovanou sadbu a nesázej na stejné místo.
Jinak pozor, maliník sázíme mělce, jinak málo vyhání:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:31:12 | #335 (6)

Právě, že jsem to střídal v různých koutech zahrady. Na slunko do polostínu, do zákrytu, a nic. Borůvky- to je jiná. Ty valí jak polité živou vodou *27179*


 #330 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:33:38 | #337 (7)

tak to nebyla uznaná sadba a nebo je tam jílovitá zem či chybí sluníčko, zcela:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:35:30 | #340 (8)

mám různé kupované drahé sadby (180 Kč výhon) a nic. Mám také jílovou zem, ale jahody, brambory, rajčata, cukety, to vše roste jako divé. Maliny ne


 #337 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:37:41 | #342 (9)

jahody chtějí hlínu, ty v rašelině nepůjdou:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:39:06 | #343 (10)

mě jahody jdou, jen maliny ne. Rašlinu kupuju, i zahradnickou zeminu abych jíl trochu naředila :-)


 #342 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 20:42:08 | #344 (11)

Mám zahradu na bývalém poli a trvalo několik let, než se půda vzpamatovala a začla plodit. Koňský hnůj, kompost, slepičáky. Pořád jsem tam něco zarýval a už to docela jde.


 #343 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 20:44:01 | #347 (11)

ony to rozdýchají i bez ní, lepší je kompost:)
Rašelina i substrát vysychá.. pak se ke kořenům nedostane dost body, pokud to někdy přeschne:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:42:42 | #345 (9)

vždy to kupuj s cedulkou... jinak to dost často někdo přemnožuje... nejhorší jsou ty igeliťáky...
dej to někam západ... může to být rochu přistíněné, aby to moc zase nevysychalo, vezmi rýč a kompost a zarýpej ho, nechej to chvíli usadit... nemělo by s to sléhat, to malina ráda nemá a pak hlavně nehnoj čerstvým hnojem. Nejhoeší jsou slepičince, králičiny, prasečiny, ale i ovčina a kozina. Kravský a koňský, aspoň dvouletý.. zasaď jen ten oddenek tak do pěti cm a nezapomeň to zalévat... dej tu Zevu 3, plodí pořád, Thulamen a pak žluté Fanal... stáleplodící.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 21:16:03 | #362 (10)

taky mám zahradu bývalé pole (jíl), myslím že poloha j dobrá, odstíněná obrovskou borovicí a thujema od sousedů ze severozápadu. Slunníčko tak do třech hodin, pak stín


 #345 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:18:02 | #364 (11)

Pozor na to... ty stromy ti tam zaprvé vypijí všechnu vodu a za druhé, pokud tam padá jehličí, tak to obsahuje inhibitory růstu... a zrovna malina je dost citlivá... nevadí to tolik rybízům...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:20:27 | #366 (12)

to bude ono. I když to dávám co nejdál od nich 1-2 metry, nestačí to


 #364 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:23:36 | #368 (13)

ne... je to tím jehličím a suchem... sto pro...
stejně tak dej pozor na ořešák královský, jeho kořeny vylučují do půdy alkaloid juglandin a také listy jej obsahují, takže tam skoro nic pod ním neroste:)
ještě doplním, že to co je dole je i nahoře... to znamená, kam sahají větve, než je ořežeš je i kořenový systém...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
30.12.20 21:25:57 | #371 (14)

letos bylo opravdu hodně vody, hromady. přesto nerostla. Prokopala jsem místo na půl metru do hloubky, načechrala, nakompostovala :-) pořád doufám že se to místo vzpamatuje.


 #368 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:35:54 | #341 (8)

Jílovitá zem, bych řekl........


 #337 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:35:26 | #339 (7)

tak tam máš kyselou půdu... pokud je to kanada (pozor kanadská borůvka je vlastně druh brusinky, ač tomu říkáme borůvka)



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:27:04 | #329 (4)

vlnovník maliníkový jej přenáší:)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:30:53 | #334 (5)

jdu si ho vygooglit


 #329 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
30.12.20 20:34:27 | #338 (6)

jj, tloustnou pak vršky, jako u rybízu a nakonec ten zvrat vede k vyhánění slabých výhonků... a nic



| Předmět: mšice
28.12.20 10:18:29 | #303

nejlepši je do kbeliku nalit hořticovou sklinku jaRU a smetačkem kropit na mista vyskytu mšic uplně je to spali



| Předmět: RE: mšice
28.12.20 10:19:50 | #304 (1)

jo a ten jar promichat v tom desetilitrovem kyblu s vodou *23266*