Ateistická společnost

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).

Zobrazení reakcí na příspěvek #157389

Zobrazit vše


| Předmět: RE:
01.04.26 15:48:30 | #157389
Reakce na příspěvek #157384

Ale no.
*5087*
Tvé stvrzení je jen nepravdivá spekulace.
*5655* *5655*



| Předmět: RE: RE:
01.04.26 15:51:41 | #157391 (1)

proč myslíš? pokud se stal věřící ateistou, pak jeho víra byla postavena na nějakm podmíněném základě nebo nebyla vůbec.




| Předmět: RE: RE: RE:
01.04.26 16:04:57 | #157395 (2)

Také tu máme tlak kultury a tlak rodiny. Děti pobožných rodičů jsou neustále konfrontovány s náboženskou kulturou a když neznají ateistickou alternativu, tak jim vůbec nedojde, že nějaká alternativa ke zbožnosti existuje. No a dítě postupně dospívá a dřív nebo pozděj dojde ke kontaktu s jiným, s ateistickým, světem. Co to s dospívajícím člověkem udělá, jak reaguje, jak ten absolutní protiklad světonázorů zpracuje záleží na mnoha faktorech. Může dojít k psychickým problémům, depresím, agresivitě ..., ale také ke vzniku různých kompromisů a tolerancím.



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 16:07:44 | #157397 (3)

S tím souhlasím, prostě se proti víře vymezují a vzpírají. někdy nesnášejí náboženství, jako můj tatínek. Maminka zase byla nevěřící... nedokázala akceptovat tradiční víru ŘKC. Zemřela v dost velkm zoufalství a smutku. TAtínek zemřel mnohem klidněji, zdálo se mi že je věřící pořád i když to nikdy nepřiznal.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 16:10:33 | #157398 (4)

teměř do smrti recitoval poklekl a políbil lemroucha jeho :-)) a smál se Byl velice veselý a společenský, na farářích nenechal nit suchou. Když jsme mu řekla že se nechám pokřtít, jen povytáhl obočí a říká: A prečo?



| Předmět: RE: RE: RE:
01.04.26 17:32:19 | #157424 (2)

Nerozumím ti.
*3489*
Já jen oponuji tvrzení, že se z věřícího se nemůže stát nevěřící.
X věřících přestali po nějakých zkušenostech věřit.
*34087*



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 17:35:05 | #157426 (3)

Pak tam nebyla základní víra... bezpodmíněná víra, která vyvěrá z podstaty a není nijak dokazatelná či vyvratitelná



| Předmět: RE: RE: RE:
01.04.26 21:12:36 | #157468 (2)

Nebo si prostě uvědomí, že kromě té víry nemá na její podporu vůbec nic. Což se může stát dost lehce, pokud zkrátka jen věřil třeba rodičům…




| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 21:18:09 | #157472 (3)

víra v Boha nestoji na víře rodičům to mluvíš o člověku co si myslel že věřil, ale ve skutečnosti nevěřil. Pokud někdo pozná Boha tak ho třeba může popírat, ale je to jen přetvářka.



| Předmět: RE: RE:
01.04.26 15:53:18 | #157393 (1)

když někdo Boha pozná, tak nemůže začít tvrdit že nexistuje. *6365*



| Předmět: RE: RE: RE:
01.04.26 21:03:57 | #157463 (2)

Není pravda, že teista se nemůže stát ateistou. Je to ale podobně pravděpodobné, jako že se jehovista vrátí zpátky ke katolíkům…



| Předmět: RE: RE: RE:
01.04.26 21:05:10 | #157464 (2)

Proč by nemohl, když zjistí, že to, co považoval za interakci s bohem, je jen výplod jeho psychiky?



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 21:21:00 | #157474 (3)

výplod jeho psychiky není víra v Boha ale nějaký omyl, já jsem psal o člověku co poznal Boha ne o omylu.




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 21:32:26 | #157479 (4)

No, a to je právě tvůj omyl.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 23:40:10 | #157496 (5)

ateista si troufá tvrdit, že ví o Bohu víc než věřící. pak nepoc *12619* hopí přízpěvek ani napodruhé *5679*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 23:51:21 | #157501 (6)

Ateista ví o bozích jen to, že jsou to produkty lidské fantazie, jako třeba sedmihlavá saň, nebo vodníci.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
01.04.26 23:59:16 | #157504 (7)

Četl jsi tohle? Dal jsem o těch bozích takový ilustrativní příklad k zamyšlení.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
02.04.26 05:43:16 | #157523 (8)

Já viděl kdysi v minulém století takový bojový film čínského umění. No a tam byla také scéna, ve které mistr střelby lukem poučuje mladého žáka. Asi takhle "vložíš šíp do tětivy, zaměříš zrak na cíl, zavřeš oči, vystřelíš a silou tvé vůle povedeš šíp do terče". A také mu to hned předvedl.
Robin Hood také střílel přímo zázračně. Jestli s boží pomocí, nebo bez ní, už nevím. Osobně jsem boha nikdy nepoužíval. Vodníka také ne.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
02.04.26 09:58:25 | #157532 (9)

Oni ti mistři taky o žádných bozích nemluvili, ale to jsem takhle vytvořil jako zamyšlení nad přístupem, jaký tu ateisté mají k ideji boha a vůbec náboženským pojmům.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.04.26 12:52:38 | #157557 (10)

Kráčelo o nadpřirozené, přímo pohádkové schopnosti lidí získané zázračným darem od některého z bohů.
Je to podobné jako zázračné vyléčení slepoty návštěvou Lourdes. Hoteliéři Lourdes děkují předem všem zázračně vyléčeným ubožákům.
Blíží se velikonoce, země odkryje poklady, hledači si už brousí lopaty.
Abych nezapomněl - za tři týdny "Na svatého Jirky vylézají štíři z dírky."




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
02.04.26 11:53:49 | #157540 (6)

Co myslíš, kdo ví o komunismu víc – přesvědčený komunista, nebo člověk, který ho nezaujatě pozoruje zvenku?



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
02.04.26 11:58:02 | #157544 (6)

Přízpěvky sem musíš dávat jako mp3, jinak z nich nikdo nic nemá!