Aha, takže neplatí tvoje teze, že objekt sám musí mít onu kvalitu,
která je obsahem mého vztahu k němu (toho, co k němu cítím), jinak že je
ten můj vztah klamný, že? Uvědomuješ ty si vůbec, že řeč je o
psychologickém vztahu? Že ta spojenost a sounáležitost, stejně jako ta
láska či nenávist jsou tvým prožitkem, tvým subjektivním poměrem, jak
už jsem psal na samotném počátku? Pocit spojenosti a sounáležitosti jsou
totiž obsahem různých emocí, jako třeba právě té lásky (zažil jsi jí
někdy?). A rozumíš vůbec tomu slovu prožitek? Zdá se mi, že ne, že tahle
psychická funkce, cit, u tebe absentuje, protože všechno umíš uchopovat a
zpracovávat jen intelektuálně (i ty emoce). Jinak by ti totiž došlo, že
tohle tvé dělení je umělé. Můžeš cítit třeba spojenost a
sounáležitost s jedním typem lidí (třeba s těmi co ti jsou názorově
blízcí) a s jiným typem lidí můžeš cítit nespojenost a nesounáležitost
(oddělenost, odtažitost). Stejně tak můžeš cítit spojenost a
sounáležitost s určitým místem na Zemi, např. s územím státu, který
vnímáš jako svůj domov, a s ostatními zeměmi můžeš cítit nespojenost a
nesounáležitost. Tak mi tedy teď řekni, který z těch 4 vztahů (2 jsou
vůči člověku a 2 vůči neživé věci) je validní a který nevalidní.

Instinktivní proces se spouští individuálně, soukromě a izolovaně ve
tvém soukromém těle a jen ve tvém soukromém těle je činný, ty bláznivá
hierarchie přírody! Řízen je tvým tělem. (Ale i kdyby ho řídil nějaký
hlavní počítač, tak je pořád soukromým, osobním, izolovaným procesem.
Právě proto, že se odehrává jen a jen - izolovaně a soukromě - v
tobě.)
Pokud tvrdíš, že o objektivním numinózu psali, tak dej citát (i s
umístěním a screenem). To zažívání ovšem vzniká právě v té psychice
a numinózum je prožitek. Taky se nikde jinde s numinózem nesetkáš.

ty se snazis srovnavat vztah k domovu nebo k nazorove
blizkym lidem s Bucherovym modelem spirituality? V analyticke filosofii a teorii
relaci jsou tve priklady validni z jednoho prosteho duvodu: vsechny ty objekty
(lide, uzemi, domov) fakticky a realne v empirickem svete existuji! Mnozina
techto objektu ma realnou referenci. JENZE ty jsi celou spiritualitu vedcu
definoval pres Bucheruv model jako spojenost a sounalezitost (connectedness) k
posvatnemu rozmeru reality! Pokud ty sam tvrdis, ze vesmir zadnou takovou
numinozni kvalitu nema a je to jen mrtvy, prazdny prach, tak v pripade tve
spirituality mluvis o vztahu k necemu, co v realite NEEXISTUJE! Bucher
nedefinuje spiritualitu jako libovolny vnitrni pocit, ktery se ti zrodil v
hlave, ale jako realne propojeni s transcendentnem nebo celkem reality.. jinak
jsi vyprodukoval absolutni vrchol lobotomicke demence, cituji te: "Instinktivni
proces je rizen tvym telem" - chces tvrdit, ze fylogeneticky program, ktery
vznikal miliony let v evoluci celeho zivocisneho druhu, je "rizen" tvym
individualnim, soukromym svalem nebo slezinou? Tve telo instinkt neridi – tve
telo je pouhym pasivnim, biologickym vykonavatelem (hardwarem), ve kterem se
tento transsubjektivni druhove sdileny program (software) pouze spousti! Tvrdit,
ze transsubjektivni instinkt je tvuj soukromy proces, protoze probiha v tvem
tele, je stejne imbecilni, jako tvrdit, ze globalni televizni signal je tvuj
soukromy proces, protoze ti prave blika tvoje vlastni televize v obyvaku -
neznas ani zaklady evolucni biologie..
Bucher neříká nic o žádné spojenosti a
sounáležitosti k posvátnému rozměru reality. Ani já jsem nemluvil o
něčem takovém. Mluvil jsem prostě o prožitku posvátna.