To záleží na tobě. Proč máš problém uznat, že Měsíc nesvítí, ale odráží světlo? Ignorováním skutečnost, si nijak nepomůžeš a jen dokládáš jak se se stavíš k pravdě. Jak chceš v jiných věcech někoho přesvědčit, že když odmítáš tak jasná fakta?
To záleží na tobě. Proč máš problém uznat, že Měsíc nesvítí, ale odráží světlo? Ignorováním skutečnost, si nijak nepomůžeš a jen dokládáš jak se se stavíš k pravdě. Jak chceš v jiných věcech někoho přesvědčit, že když odmítáš tak jasná fakta?
Jo jasně jasná fakta která ti určila že Bible lže i všichni věřící:-).
Opět řekl Bůh: Buďte světla na obloze nebeské, aby oddělovala den od noci, a byla na znamení a [rozměření] časů, dnů a let. 15 A aby svítila na obloze nebeské, a osvěcovala zemi. A stalo se tak. 16 I učinil Bůh dvě světla veliká, světlo větší, aby správu drželo nade dnem, a světlo menší, aby správu drželo nad nocí; [též] i hvězdy. 17 A postavil je Bůh na obloze nebeské, aby osvěcovala zemi; 18 A aby správu držela nade dnem a nocí, a oddělovala světlo od tmy. A viděl Bůh, že [to bylo] dobré. 19 I byl večer a bylo jitro, den čtvrtý.
Obloha je něco co je na talíři s bramborem a řízkem:-), je to tedy to co máme na očích když to jíme.
A o Slunci a hvězdách, což je součást vesmíru. A taky nejsou na žádné klenbě oddělující vody.
Slunce není umístěno na klenbě nad Zemí, ale naopak Země obíhá kolem Slunce. Co je na tom Nepochopitelné? Země by nemohla kroužit kolem kenby nad sebou.
Ale skutečnost je jiná a dnes to už víme. To tedy znamená, že to napsali tak, jak se domnívali, že to je. Ale Bůh by musel vědět, že je to jinak. A tenkrát se domnívali, že to stvořil Bůh. To, že je to pravda, je stejně pravděpodobné jako to s tou klenbou a Sluncem.
možná se spletli v podstatě stvoření, Bůh je věčná přítomnost a my koukáme do minulosti a představujeme si budoucnost. tedy žijeme v hlavě. Nebyla stvořena země či vesmír, ty běží pořád "ve věčné přítomnosti", to co je stvořené je náš způsob myšlení. tedy tak to vnímám a proto je nesmyslné se hádat o příčinných dějích, tedy časoprosstorových fyzikálních zákonitostech. Spíše je zajímavé jak vzniká povědomí o nich, co se to děje v lidské mysli a jak tvoří představy země, vessmíru, slunce a měsíc. Co to vlastně je... tento myšlenkový obraz. jak vzniká, vím že existuje hdně výzkumů v oblasti neurochirugie, jak evokovvat vědomí drážděním mozkových center, zvuky, světelné vzruchy. Přessto je pro mě záhadou jak toto vše dává smysluplné plynutí času a evokuje prostor.
Neřekl bych, že se spletli. Oni neznali a pomocí své fantazie si to vymysleli.
no jo, přesně, to i záhadou zůstane, předpokládáme, že čas a prostor je vlastně iluze, taková hra, jako v tom matrixu...
já to tak předpokládám, tedy jeví se mi to tak již asi od 10 let. To jsem poprvé pochopila že žiji v světě který se zdá být.
A není ti podezřelé, že to zdá to samé, co ostatním? To se u snů nestává.
ne,není mi to podezřele Tome. Pokude člověka vychovávají jako dítě vlci, taky vyje jako vlk a myslí si že je vlkem. Tedy je to věcí dohody...v ranném dětství se selektuje v mozku, co se dítě má naučit a to se naučí. řeč ale i chápání světa způsobem jak jeho okolí chápe svět
Tak jsem to nemyslel. Když něco prožívám ve snu. Je to jen má představa. Osoby které se v něm vyskytují o tom nic nevědí. Skutečnost je jiná. I když se popis může částečně lišit, je pro všechny stejná. U nás je Zeman prezident pro všechny. I pro ty, kteří by si přáli někoho jiného. Kdyby skutečnost tvořily naše představy, byly by v její interpretaci obrovské rozdíly.
nemyslela jsem vůbec sen. Teen jsi si dosadil sám. Myslím řeč, zvyklosti, vyhodnocování okolí... co je strom, židle, jídlo, čistota, určitý řád etc. Toto se vyvíjí postupně.
Ale já původně reagoval na tvrzení, že žiješ ve světě, který se zdá být.
ano, ale není tím myšlet sen. Spíš metoda vyhodnocování nervových impulzů, svět jsou jen blikající světýlka nervových spojů.
Pokud se něco jen zdá být, je to sen. Pomocí nervových impulzů vyhodnocujeme svět, který je kolem nás. Když přestanu vyhodnocovat svět nikam nezmizí.
můžeš vyhodnocovat různě stejnou situaci a nemýlit se u toho, záleží jak jsi naučený. to jsem tím myslela.
V interpretaci skutečnosti (dějů, osob, věcí) ale rozdíly jsou, takže to, co vnímáme jako skutečnost, naše představy v nějaké míře opravdu tvoří. To asi chtěla Ratka říct.
tak, a jak udělat ze subjektivního objektivní? Společnosti se to snaží pomocí zákonodárství. Ale pořád zákon nemůže objektivně postihnout každou situaci, soudce i když se snaží je taky jen člověk. Takže v důsledku se pořád kolem objektivity (pravdy) tancuje a nelze ji uchopit.
Ovšem s tím, že to hodnocení nesprávně a neuvědoměle vnímáme jako součást těch objektů. Jako jejich vlastnost. Týká se to úplně všeho, co vnímáme, včetně časových období. Naše subjektivita je zakomponována ve světě.
jasně, jsem přesvědčena že naše mentální vybavení, zkušenosti a věk ovlivňují jak vnímáme stejnou situaci... pokaždé jinak.
Vytvořit objektivní na sobě (pozorovateli) nezávislý postoj je fakticky nemožné. Pokaždé se tam bude motat různě vyrýsované svědomí a soucit.
Podle všeho se to děje v osvíceném stavu (přirozeném stavu mysli), kdy člověk vnímá svět takový, jaký opravdu je.
Je dobré ji číst, aby člověk mohl posoudit, co je v ní pravdivé a co ne. Kdybych ji nečetl mohli by věřící tvrdit cokoli.
Jsou to i lidé z mého okolí, tak se zajímám, jak uvažují. Z historie víme, že víra byla často zneužita k násilí.
Jo to co vidíme, neb nám to určuje čas, když je na nebi souhvězdí orion tak jsou na zemi zimní měsíce například
Bible nelže. Není to kniha o skutečnosti, je to kniha náboženská, která pomocí fiktivních příběhů slouží k poučení. Lžou ti, kteří ji vydávají za přesný popis skutečných událostí.
Pro mně obdivuhodně popisuje skutečnosti, na tehdejší dobu je to přímo fenomenální:-).