SČÍTÁNÍ LIDU: SLOVENSKO VÁLCUJÍ SHARIZMATICI A LETNIČNÍ


Budoucnost Slovenska patří mladým lidem i církvím.

Výsledky Sčítání lidu ze Slovenska jsou tady a redakce Sekt vám právě přináší exkluzivní ohlédnutí za vývojem slovenské náboženské scény!

Tradičním slovenským církvím a náboženským společnostem zůstaly po Sčítání 2021 jen oči pro pláč. Dle očekávání totiž zaznamenaly nemalé úbytky v revíru.

Největší, Římskokatolická církev tak klesla za 10 let ze 3,3 milionu katolíků na 3 miliony. Luteráni zase z 316 tisíc na 286 tisíc. Reformovaní evangelíci z 98 tisíc na 85 tisíc. A nakonec i Svědkové Jehovovi přes jejich intenzivní podomní misii klesli ze 17 tisíc na 16 tisíc. U jehovistů je však zajímavé zmínit, že i tak se jim na Slovensku "daří." Přestože má Slovensko polovinu obyvatel co Česká republika, jehovistů zde žije ještě víc jako v dvojnásobně velké ČR.

Zato jiná křesťanská společenství bouchají šampáňo. Nejenom že neztrácely, ale dokonce ještě ulovily nějaké nové sumce.

Řeckokatolíci, ke kterým se tradičně hlásí také nespokojení katolíci, povyskočili z 206 tisíc na 218 tisíc. A nebo Adventisté sedmého dne z 2900 na 3000. Lehce narostli také pravoslavní, a to ze 49 tisíc na 50 tisíc. Zde je třeba zmínit, že pravoslavná církev je všeobecně úspěšná. Pro srovnání v České republice se počet jejích příslušníků za 10 let dokonce zdvojnásobil (ze 20 tisíc na 40 tisíc).

Toto ale bylo jenom takové šimrání pírkem, a to hlavní teprve teď přijde. Mladé a malé církve trhaly totiž rekordy. Za jejich rychlost růstu by se tady nemusel stydět ani pupek Rudy Pivrnce!

Doslova Božími kombajny, které sklízejí Slovensko, se stala pietistická církev Křesťanské sbory s výstřikem ze 7 tisíc na 18 tisíc za 10 let, což je téměř trojnásobek! A dále letniční Apoštolská církev se vysmýkla z 5 tisíc na 9 tisíc. Zdvojnásobil se však také Islám z 1900 na 3800 slovenských ctitelů proroka Machometa.

A co vy? Ke které církvi či sektě se po přečtení tohoto článku hlásíte?

Fotografie je převzata z bezplatné fotobanky Unsplash, autor Josue Michel.