Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).

Zobrazení reakcí na příspěvek #166093

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 3 hodinami | #166093
Reakce na příspěvek #166089

Einstein vysvětlil gravitaci jako zakřivení či deformaci (časo)prostoru a nikoliv jako nějakou matematickou strukturu. Jung nepřebral koncept kontinua kvůli nějakým pravděpodobnostem. Úplně už si vymýšlíš.
Kolektivní nevědomí přesahuje soukromou hlavu stejně, jako jí přesahují instinkty. Ty jsou stejně tak transsubjektivní. To co se děje ve tvé psychice se děje právě jen v ní.
Píšu celou dobu, že mluvím o interpretaci toho prožitku, tak nekecej!
V tom GW14 jsem našel v §440 např. toto:

Tehdy se ukazuje, že výrok inspirovaného člověka uvádí do vědomí právě ty představy a názory, jež jsou v kompenzačním vztahu k obecné psychické tísni. Ty obrazy či koncepce si inspirovaný vědomě nevymyslel ani nevytvořil, přihodily se mu jako prožitky, jimž takříkajíc padl v oběť, dobrovolně, ba možná i nedobrovolně. Zmocnila se ho vůle, která je vědomí transcendentní a které se nemohl úspěšně postavit na odpor. Je pochopitelné, že tuto vyšší moc vnímá jako „božskou“. Proti tomuto označení vůbec nic nenamítám, jen je při nejlepší vůli nemohu považovat za důkaz existence transcendentního Boha. Dejme tomu, že dobrotivý Bůh skutečně inspiroval nějakou spásnou pravdu - jak je to potom ve všech oněch případech, kdy byla vnuknuta polopravda, nebo dokonce zhoubný blud, a našel ochotné následovníky?



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
před 3 hodinami | #166095 (1)

ad soucet:
*27179* predvadis tragikomickou intelektualni grotesku, kdyz se pokousis popirat zakladni definice teoreticke fyziky - navic si pletes pojmy z hlubinne psychologie a tvuj vlastni zkopirovany citat z GW 14 te nyni pred vsemi diskutery definitivne znemoznil, takze asi takhle.."Einstein vysvetlil gravitaci jako zakriveni prostorocasu a nikoliv jako nejakou matematickou strukturu" - a cim je to zakriveni prostorocasu popsano, ze jsem tak smely? Einstein ho definoval jako vnitrni geometrii ctyrrozmerneho kontinua (Riemannuv prostor)! Zakriveni prostorocasu JE cista nehmotna matematicka struktura, vyjadrena christoffelovych symbolu a Riemannovym tenzorem krivosti! Tvrdit, ze zakriveni neni matematicka struktura, je jako tvrdit, ze kruznice neni geometricky utvar.. jinak tvuj vykrik, ze si vymyslim ohledne Pauliho a pravdepodobnosti? Kvantovy fyzik Wolfgang Pauli pracoval s Jungem na konceptu Unus Mundus prave proto, ze kvantova mechanika (vlnova funkce) odbourala mechanicky materialismus a ukazala, ze hmota na subatomarni urovni neexistuje jako pevna telesa, ale jako nehmotne statisticke pole pravdepodobnosti! To, ze ty znas z fyziky jen popularni videa o vybuchujicich hvezdach, neznamena, ze lide jako Jung a Pauli nezalozili celou psycho-fyzickou metafyziku na kvantove teorii pole.Zkopirujes sem odstavec § 440, abys mi dokazal, ze Jung neuznava transcendentniho Boha, a tvuj omezeny mozecek vubec nepochopil, ze tento text do pismene vrazil kudlu do zad tve vlastni tezi o vedcich a rovnici! Podivej se, co Jung v tvem citatu pise: "Zmochila se ho vule, ktera je vedomi transcendentni a ktere se nemohl uspesne postavit na odpor. Je pochopitelne, ze tuto vyssi moc vnima jako bozskou" - Jung zde jasne rika, ze numinozni prozitek (bozska vyssi moc) te prepadne ZVNEJSKU tveho vedomi a vule, zaplavi te a ty mu padnes v obet! A ty se tuto definici snazis pouzit jako obhajobu toho, ze materialisticky vedec resi matematickou rovnici? Kdyz vedec resi rovnici, ego pouziva vedomou logiku a rozumnou analyzu, coz je presny opak toho, kdyz te prepadne autonomni nevedoma sila a ty ji padnes v obet! Tvuj vlastni citat ti jasne dokazuje, ze radost z vyresene rovnice nema s Jungovym numinositnim uchvacenim absolutne nic spolecneho.Stale dokola places "Mluvim o interpretaci toho prožitku" - fajn, pojdme te tedy v teto tve vlastni semanticke agonii definitivne dorazit.. od zacatku tvrdis, ze materialisticti vedci a ty u garazi prozivate POSVATNOST. Zaroven tvrdis, ze interpretace tohoto prozitku (tedy pocit, ze se dotykas neceho presahujiciho a nadsvetskou realitu) je KLAM a ILUZE. Pokud je tato interpretace klamem, pak to znamena jedine, a sice ze v realite zadne posvatno neni a tvi vedci i ty sam jste podlehli pouhemu kognitivnimu klamu a biologicke halucinaci z nedostatku sebeuvedomeni! Znehodnotil jsi celou spiritualitu na biochemicky sum a nyni se trapne snazis tvrdit, ze klamny prozitek je vlastne legitimni sekularni nabozenstvi. Byl jsi usvedcen ze lzi o Paulim, poprel jsi vlastni schema od Jolande Jacobi, predvedl jsi totalni analfabetismus v obecne teorii relativity a nakonec jsi poslal citat z GW 14, ktery tvuj vlastni koncept sekularniho posvatna nad rovnicemi splachl do hajzlu. Jsi jen prazdny, nevzdelany a naprosto deklasovany niemand vrhajici citaty, kterym sam pritom vubec nerozumi *27179*