ad kiwiboy:
.."muzes mne prosim strucne napsat proti komu to vsechno je? -- Nebo pro
koho do kapsy?"..
Proti kazdemu, kdo porusuje mezinarodni pravo. Oficialni Strategicka koncepce
NATO to definuje naprosto jasne: nejvyraznejsi a primou hrozbou pro
euroatlantickou bezpecnost je Ruska federace, ktera v primem prenosu vede
brutalni imperialni valku, anektuje cizi uzemi a otevrene vyhrozuje hromadnym
nicenim sousednim statum. Ceska republika nestavi obranu proto, ze by chtela na
nekoho utocit. Stavi ji proto, aby odradila jakehokoliv potencialniho agresora
od myslenky, ze narusit nase hranice nebo hranice nasich spojencu projde bez
trestu. Tomu se ve vojenstvi rika odstraseni (deterrence). Jinak tvuj blabol o
tom, ze na obrane chce nekdo parazitovat a sypat si penize "do kapsy", svedci o
naproste neznalosti fungovani statniho rozpoctu a obrany. Bezpecnost neni
byznys, bezpecnost je zakladni komodita, bez ktere zadna ekonomika, skoly ani
tvoje soukroma garaz vubec nemohou existovat. Kdyz si platis pojisteni domu
proti pozaru, taky rikas, ze to delas "pro nekoho do kapsy"? Kdyz stat kupuje
izraelske systemy SPYDER nebo nemecke tanky Leopard, neinvestuje do kapes
korporaci, ale do vlastni infrastruktury, suverenity a preziti naroda. Penize
investovane do modernizace armady jdou z velke casti zpet do domaciho prumyslu,
protoze ceske firmy se na techto zakazkach podileji jako subdodavatele. Pokud ma
Novy Zeland ten luxus, ze lezi na druhem konci planety obklopen tisici kilometry
oceanu a jeho jedinou starosti je chov ovci, tak te ubezpecuji, ze ve stredni
Evrope takovy geograficky polstar nemame. Historicky jsme vzdy doplatili na to,
kdyz jsme byli slabi a spolehali na falesny mir. Investice do tezke brigady a
protivzdusneho stitu je zarukou toho, ze o nasi budoucnosti nebudou rozhodovat
cizi mocnosti v Moskve, ale my sami, drahy priteli.

