Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 3673770x
Příspěvků:
97447

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #1083

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.20 14:54:10 | #1083
Reakce na příspěvek #1082

*15238* "... církev tisíc let byla nositelkou vzdělanosti ..." *15238*

To má být vtip dne? Není, protože to vtip nebyl a není, to byla krutá realita.

Středověk (3 až 15. století) byl degenerací lidství, kdy obyčejný člověk neměl ani cenu fajfky tabáku (kdyby byl tehdá tabák znám). To jediné, co tehdá frčelo, byla výroba relikvií, tvoření náboženských canců a stavby kostelů a katedrál. Jediné světlejší momenty bych viděl v překládání starořeckých pojednání o přírodě z arabštiny do latiny.

Až v Novověku nastává z prvu dost nesmělé obrození (renezance) a opatrné krůčky v přírodních vědách, které veměs oponovaly údajům bible a z ní odvozených nesmyslů. Tehdejší vědci se vystavovali nemalému nebezpečí být na popud církve mučeni a zbaveni života.

Dneska tvrdí zastánci náboženské doktriny Středověku, že církev nikdy netvrdila, že Zem je placatá. Možná, že to netvrdila, protože o tom tehdá nikdo nepochyboval. Když se Kolumbus snažil uskutečnit svou cestu do Indie západním směrem, tedy obeplutí kulaté Země, tak se mu lidé (odborníci) vysmívali. A Kolumbus samotný došel, po studiu spisů tak vysoce "vzdělaných" církevních vědců Středověku, k závěru, že Zem má obvod poloviční, než je realita. Přitom byla velikost planety Země změřena víc než jeden a půl tisíciletí před Kolumbem. (Eratosthenes Kyrenejský narozen někdy 276 až 273 před naším letopočtem)


 #1082 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.20 15:37:11 | #1084 (1)

ondi, nepíšete pravdu, je to také úzkoprsé, je to vaša osobná směska zaujatých a nepravdivých tvrdení, - stredovek je naopak, obdobie vzniku a veľkého rozmachu umenia, kultúry, vzdelania /zakladali sa prvé univerzity), nových objavov v prírodných vedách: fyzike, chémii, medicíne, astronómii... ...každá dejinná doba má svoje pozitíva i negatíva, ale takto súdiť je nerozumné...jed­notlivé obdobia/doby ľudstva na seba chronologicky naväzujú, jedna bez druhej by neexistovali.­..stredovek je aj významné obdobie záchrany Európy pred islamom, rozmach kresťanstva, základ pre novovek...


 #1083 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.20 19:47:08 | #1085 (2)

Pochopitelně jsem opačného názoru.

Středověk v Evropě zaznamenal absolutní úpadek kultury, hygieny a vědění. V medicíně v nejširší formě. Od nenapravených zlomenin po "léčení" zaříkáním a modlitbami. Je to doba, kdy všechny přírodní procesy od počasí, přes nemoci, po zemětřesení byly připočítány naštvanému bohu. Následkem byly neutuchající náboženské války a epidemie. Ten náboženský marasmus vrcholil v 17. století.

Co se týče umění, tak kromě obrazů svatých se omezovalo pouze na roucha kněží a na jejich pozlacené bohoslužebné rekvizity. Michelangelo Buonarroti se narodil na konci 15. sloletí, tedy na konci Středověku, na počátcích renesance.

Ovšem i ve Středověku žili a tvořili osvícení lidé a pomáhali chudým a nevědomým zvládat jejich problémy. Těm budiž vysloveno uznání. A ti mohli pomáhat jen zaštítěni nějakou náboženskou organizací. To byla jejich jediná ochrana proti zvůli centrály katolictví. O tom co očekávalo lidi a společnosti odmítající se podřídit diktátu byly napsány knihy.

Ne, ne visitore, máš nasazené špatné brýle, katolické ukazují katolíky v růžových barvách.


 #1084 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.20 20:36:03 | #1087 (3)

na to sa nedá reagovať, prejdite si trochu dejiny vzdelanosti a umenia...ste zaujatý, povrchný...isteže ľudia v stredoveku zomierali na rôzne choroby, lavne infekčné, ale dnes je rovnaký, a bude ešte väčší problém: AIDS/HIV-1, SARS/koronavírusy, a ešte budú masívne vúrusové a bakteriálne (ich kombinácia) epidémie, keď za pár rokov zlyhajú všetky antibiotiká/re­sistencia (i antivirotiká) na ne, a nové sa už de facto prestali vyrábať, resp. do ich výskumu sa už neinvestuje...a to sme v dobe vedeckej revolúcie:-)


 #1085 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
06.03.20 20:39:50 | #1088 (4)

ad. a rovnako chemoterapeutiká proti nádorovým ochoreniam/rakovine zlyhávajú, viac zabíjajú ako liečia, resp. stávajú sa neúčinné kvôli rezistenciám.­..rovnako rádioterapia, génoterapia, i imuterapia sú toxické, a zlyhávajú...


 #1087 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
07.03.20 03:22:07 | #1089 (4)

Samozřejmě jsem zaujatý.
Jsem zaujatý proti nespravedlnosti, proti lži, podvodu a proti manipulaci prostoduchých lidí. *724*


 #1087 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
07.03.20 11:05:59 | #1090 (5)

je otázkou, kto si manipuluje hlavu sám osobne, a naviac, - čo je pravda? lož? podvod? - viete to v pravde rozlíšiť? ste etalonem pravdy? viac ako Boh?


 #1089 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
07.03.20 14:10:15 | #1091 (6)

Každičký člověk je víc, než jakákoliv pohádková bytost. I mé kočky a sousedovic pejskové jsou víc. Pohádkové bytosti byly vymyšleny z různých příčin a specielně bohové svými "činy" nahrazovali lidem nedostatek znalostí přírodních dějů a procesů.

Etalónem pravdy, nejsem ani já, ani ty, ani papež a už vůbec ne jakýkoliv produkt lidské fantazie. Etalónem pravdy není ani jakákoliv kniha, tedy ani bible, ani Saturnin, ani korán, ani Švejk, ani talmud, ani Cesty Gulivera atd. z jednoduchého důvodu, knihy jsou lidskými produkty, produkty lidské fantazie. Jinak bych pochopitelně posuzoval knihy typu Logaritmické tabulky, nebo učebnice fyziky a pod. Tvorbu těchto knih provázela potřeba šíření ověřeného vědění.

Pravda je sice podle definice výrok opisující realitu, ale každý člověk vnímá realitu trochu odlišně. Zejména lidé postižení nějakou ideologií a to platí rovněž pro náboženské ideologie, mají svou realitu hodně "přibarvenou". A nemysli si visitore77, že nevím o řem píši. Vyrůstal jsem v ČSSR a ideologie "útočila" na lidi ze všech stran. Pobožní lidé tu komunistickou ideologii kompenzovali ideologií náboženskou, ale mnozí lidé se nedali ideologiemi zmást a hledali tu takzvanou pravdu. Ne "z bláta do louže", ale z bláta na čistou a pevnou dlažbu.

A snad na konec - žádný člověk není dokonalá bytost, ani cokoliv jiného co nese označení "bio". Člověk podléhá iluzím a musí se usilovně snažit o rozlišení reality od iluze. Spojí-li se však iluze se "zbožným" přáním, tak je cesta k realitě značně ztížená. *5595*


 #1090 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
07.03.20 15:09:16 | #1092 (6)

Etalonem pravdy je skutečnost. Jak už jsem psal, mnoho lidí věří, že jsou hadi slizcí, ale oni nejsou. A ta víra lidí na tom nic nemění.


 #1090 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
08.03.20 00:26:56 | #1098 (6)

„Etalonem pravdy“ nemůže být něco, o čem pouze věříte, že to existuje. Ani když to nazvete bohem s velkým bé. To snad dá zdravý rozum.


 #1090