Teď to budou samý ryby :))
Proč ryby? Já je tedy miluju ve vsech podobách. Nejlepší chytit a udělat na ohníčku. Protoze nez se k nám dostane ryba z moře, tak je nacucaná vodou.
Moje nejmilejší záměny brambory: brambory na tenký plátky do hrnce a zajet šlehačkou. Přidat sůl a rozmarýn. Povařit až je šlehačka hustá. Všechno předat do zapékací misky. Posypat sýrem. Buď jako příloha nebo jednoduchá večeře.
Zapečený.. mám novej telefon a ještě jsem nevyhnula nastavení, ale jste bystri, tak to asi pochopíte:))
Taky jsem bramborová, ale bez té smetany .
Kdyz jsem sama doma, nakrájím si plny plech oloupanych syrových brambor na
tenke plátky, promíchám s trochou oleje a upeču v troubě. To bych mohla
jist pořád.
To je taky super, akorát já to pak jim s tuhou zakysané smetany.. buď ochucený česnekem nebo pažitkou nebo samotnou. Já jsem asi hodně smetanova :))
Skvělý nápad s tou smetanou a česnekem. Asi zkusím takovy dip ze zakysané smetany s česnekem. Driv jsem si na ty pecene bramborove plátky davala maslo utrene s cesnekem. Ta smetana je takova lehci (zakysanou kupodivu můzu).
Taky bez smetany a nejraději vařené :-)) Trochu posolit a trochu másla.
Furt čekám, kdy k nám zemědělci dovalí ty tuny brambor, jak o nichpořád mluví ve zprávách že je nemohu prodat :-) a furt nic. I když kupuju slevněné 5 kg balení a sní se za týden.
Když dělám brynzové halušky, vařím i ze 3-4 kilo.
My kupujeme na podzim několik pytlů od zemědělce. Ale to samozrejme jde jen kdyz ma clovek sklep.
To mi nevydrží, mám nějaké brambory na zahradě, ty vydrží tak 4 - 5 měsíce. Pak musím kupovat.
Toto se líbí uživatelům svatý Petr, Ignác z Loyoly, svatý Ambrož a Tereza z avily
V Bibli se asi moc o jídle nepíše . Myslím tak, ze by
se dávaly zavazne pokyny, co jist a co ne. Samozřejmě kromě Židů. A ti to
maji tak, ze jejich jídlo moc zdrave neni.
Různá náboženství a jídlo, to by mohlo byt zajimave tema.
Dneska rychlovka, sunkofleky :-). To mě určitě trumfnete s něčím lepším. I kdyz ja je mam ráda, hlavně potom zapečené do růžova. S nakladanou červenou řepou.
Jo, cetla jsem. Tak to bys měla ochutnat fleky moji maminky, ručně válené a krajené tenké čtverečky, promichane s uzeným masíčkem a slaninou. Návštěvy říkaly, že nikdy nic tak dobrého nejedli. Ja to pochopitelne dělám z kupovanych těstovin. Mozna nekdy zkusím se s tim patlat.
Taky se chystám že to jendou budu dělat ručně, ale asi si koupím takový ten ruční váleček na nudle :-)) takový mandl jako na prádlo co se to protahuje těmi válci.
Jo, věřím. Ono když se něco dělá poctivě a s láskou je to hnusný málokdy. Já těstoviny moc nezapejkam a taky vařím Teda z kupovanejch :)) spíš mám ráda zapečený brambory :))
To ja taky, lilek je moje nejmilejsi zelenina :)) a jak je delas? S cim to zapejkas?
VYdlabu vnitřek, a zvlášt v hrnci podusím na olivovm oleji cibulku, vydlabaný vnitřek na kostičky, malou papriku (na kostičky), posolím, zasypu trochu oregána, až je to trochu podusené přidám nakrájemé rajče (nadrobno) a směs již odstavou z vařiče smíchám s nastrouhaným sýrem. Celou tu plpu dám do lehce nasolených lilků v pekáči, zavřu víko a pečku tak 30 minut až jsou lilky měkké. Dávám k tomu vařené brambory s máslem
S tou paprikou to muze byt dobry, to nekdy zkusim. Jinak delam podobne, ale vic se u toho flakam :)) jen lilky malikno vydlabu zakapu olivovym oleje a kydnu na to krajeny rajcata z plechovky s cesnekem a oreganem a posypu syrem :)) jinak taky delam potreny olivovym olejem s cesnekema posypany fetou
nechat to tam, prostě to taky sníst :-)) Třeba to pohodit někde vedle do šťávy.
Já takhle kddysi dlabala velké cukety (rostou mi na zahradě téměř metrové) než jsem zjistila že ty semínka jsou hrozně dobrá, jako oříšky. Schroustala jsem jsem je při krájení :-)) a nakonec nevyhodila a nechala v cuketě.
No jo, šlo by to, ale jsou to takový camfrnousy malý no :)) cukety semínka proč ne. Já Teda nic nepestuju, a z obchodu jsou malý:))
Jen takový přílezitostný koutek . Ráda vaříš? Jsi na to asi ještě mladá, ja kdyz jsem se vdávala, neuměla jsem absolutně nic. A kdyz jsem poslouchala kolegyně v práci, jak vedou hovory o tom, co tomu svému chlapovi dnes vari, zdesila jsem se, do čeho to lezu - pred sebou cely zivot otroctví, tak mi to připadalo .
Aha, tak to uz vařit umíš .
Tak se těším na nejake vychytavky, ty miluju.
Dneska jsem zkusila dat do sekané navic dva nastrouhané vařené brambory, a o
to míň namočené žemle. Trochu jiná chuť, je to jemnější a dost
dobré.
No :)) to nevim, zda zrovna ja nekoho obohatim :)) ale brambira je dobrej napad. Ja teda do sekany davam jen krapitek strouhanky. Mam rada kdyz je to v podstane jen maso :))
Jo, to jistě, to nastavování masa neni nic moc. Jen samotné maso byva dost tvrde, jako sekaná. Nebo to neumim připravit.
Minulý týden jsem do sekané dával čerstvý medvědí česnek. Pak stačil stroužek normálního a hezky voněla. Jinak strouhanku dávám taky.
Medvedi cesnek je vzacnost. Roste nám na zahrade momentálně jeden, nevim, co to udela dal. Mít ho dost, tak v sekané musi byt výborný.
U nás je místo, kde ho roste hodně.
Ještě mi připadá, že záleží jak je maso namleté. Z jednoho řeznictní
je sekaná taková zdrclá, z druhého hezky nadýchaná. Nebo jí peču
pokaždé jinak?
Takova místa, kde rostou bylinky, jsou už vzácnost. Už ani kytky na
loukách nejsou.
A samozrejne záleží, jake maso se namele. Nekde do toho dají i staré
parky...
Určitě záleží na masu. U sekané se to zdrcne když je moc suchá, a také když je tam přidáno nějaké hovězí :-))
Dávám většinou hovězí a vepřové napůl. Melou ho na prodejně takže vidím co tam je. Ale nejsem náročný a klidně koupím maso u putu v Tescu. Jenom vakuově balené neberu, to mi nejde pod nos.
Delam z mixu vepr a hovezi, davam tam hodne cibule a vejce a strouhanky jen trochu. Zatim jsem mela kliku a tvrdy mi to neprislo. A super je, zabalit ji do platku anglicky slaniny.
možná to vejce to zjemňuje. Já dávám směsku nejraději do plněné papriky :-) Tedy do dušených variant. Mňam, žebych nějakou tu rajskou udělala?
Tak ty moc nemusim, desne mi to zkazila skolni jidelna. Narodzil od UHO, ktery miluju jako vsechny omacky. Ale ty flely si pamatuju, jako divnou hmotu. Ovsem verim, ze kdyz se to udela podomacku a neosizeny, muze to by i fajn. Cervenoi repu nakladanou zboznuju
Česnečka - Roman Paulus, kuchyně Liedlu.
(pred par dny se objevilo nove video, ale uz ho bohužel stáhli, tak dokud to
mam v paměti, zaznamenavam)
Varit na kostičky brambory se solí a kmínem (dala bych drcený)
Orestovat slaninu, prilít uvařené brambory, hrst uvarených
krup (zajimave, skvelé), česnek rozdrcený (já strouham na
keramickem struhadle).
Potom tam přidal rozšlehané vajíčko, to bych zrovna nemusela, spis bych
přisypala strouhaný sýr.
Nevyhovuje mi tam v podstatě vůbec nic. Česnek jsem milovala, dokud jsme na něj nezačala být alergická. Špek by mi vadil, vajíčko taky, sýr taky a možná i ty krupy :-)) dělávám spíše zeleninové polévky. s úspěchem.
Dám recept na tu nejobyčejnější zeleninovou polévku, vařím ji pro celou rodinu a někdy funguje i jako hlavní jídlo.
Základem je 1 cibule, 1 mrkvička, 1 brambora, polovina petržele (když není nevadí) a kousek celeru. Nakrájí se na všecko drobně, dá se do hrnce s hrudkou másla a nechá se posmažit aby to vonělo, přisypu lžičku drceného kmínu (děcka nechcou celý) lžičku soli a velkou lžíci mouky a míchám aby se mouka posmažila na voňavo a pak přidám na velké kusy pokrájenou brokolici nebo květák, podle toho je to buď brokolicokvá nebo květáková polévka nebo nedám nic víc a je to jen zeleninková. No a jak už se to lehce přismahuje, tak zaliju vodou tak asi půl litru, rozmíchám a přiliju další vodu a nechám asi 20 minut vařit. Až je zeleninka měkká trochu rozkvedlám kvedlačkou a je to hotové.
Dobrá polévka, dala bych si . Zaujalo mě tam to osmazení i bramboru, ja smazim jen zeleninu.
já všecko co tam hodím, ale je to nakonec úplně jedno. jde mi o tu jednoduchost. Prostě raz dva tři zalít a hotovo.
Kroupy jsou dobrý nápad, jenom bych ten česnek orestoval, aby byl voňavější a výraznější. A jinak jsem zvyklý tam nakonec přidávat žďobátko bazalky.
Bazalku nebo majoránku, to samozrejme.
Jinak o cesneckach by se dala napsat kniha, nebo aspon mala knížečka.
Dá se udělat "čirá vývarová" jako ta klasická česká, a může se do
ní přidat různá zelenina, nejen brambory, nebo třeba obiloviny, těstoviny
apod.
Nebo se dá udělat krémová (hladká rozmixovaná se smetanou), s různými
vložkami.
A to všechno může být s různým "přídechem" koření či bylinek, nebo
třeba citrónu.
To moc zjednodusujes. Staci změna postupu a je to o necem jinem. Jednou na horách nám dali skvělou cesnecku ze sušeného česneku, nakrajene šunky a sýra, kostky opečené housky.
Muj táta ji delal tak, ze všechny ingredience dal na talíře podle chuti (česnek se soli, koření, sádlo, magi, kousek masoxu) a zalil vývarem. Kdyz se cesnek nevari, je to síla.
Kdyz jsme u těch hub, uz dlouho marně hledám, jestli se žampiony správně loupou, nebo ne. Ja je loupu odjakživa, moje dcera ne. Uvítám nějaký názor k tomu.
Co je to správně? Někdo loupe kůži z ryb, jiný jí tam má nejradši. Stejně tak je to se zeleninou, atd.
Tak mistři kuchaři maji do detailu propracované kdeco. Proc ne zrovna tohle. Ty bys loupal, nebo neloupal?
No právěže to co dělají kuchaři se často doma nedělá, kdybych dělal to co dělají mistři kuchaři, tak bych o 90% dobrého přišel. Jinak já žampiony neloupu.
To je zajímavý názor . Ja vidim spíš ty domácí kucharinky a jejich kolikrat patlanice. Jiste, jsou i kuchařky od Boha. Ale hodně často mi na návštěvě nechutná. Vždyť dneska se i knedliky kupuji hotové, všechny ty polotovary, omáčky ze sáčku, všechno buhvijak dlouho skladovane a ohrivane.
To je naprd, to je fakt. Nejlepší je co nejvíc domácího, a hlavně vědět co tam přesně dáváš, to ti pak chutí nejvíce. A nejlepší vše tak nějak co nejčerstvější, neohřívané v mikrovlně, apod.
V "luxusních" restauracích se to dělá, zejména pokud se v jídle nechává celá, nepokrájená hlavička nebo pokud je ta slupka nevzhledná (špinavá, zhnědlá apod.). Jinak to ale vyloženě nutné není.
Hlavička je klobouček, to máš fuk .
Takhle bych to taky viděla, většinou spíš loupat.
Taky uvažuji, jestli v te slupce neni neco zdravého. Jako u jablek. Pohlreich
je například do štrůdlu neloupa.
No to je rozdíl, klobouček se dává na hlavičku ne? Jinak ve slupce dost často něco hodnotného je, platí to u mnohého, ne jen jablek.
To ani nevim, jestli ve slupce žampionu něco hodnotného je.
Jablečná slupka je tvrdší, takže může být lepší, když se oloupe,
pokud se to jablko nevaří nijak dlouho, protože pak ta šlupka může vadit.
U žampionů je úplně měkká, takže tam se tohle nemusí řešit. Prakticky
mladé žampiony stačí utřít mokrým hadrem, pokud jsou špinavé, ale
loupat je je zbytečné.
Asi jo, mlade žampiony jsou nádherné. Zrovna jsem viděla recept na restovane, olivový olej, na nej nejdřív rozmacknute kousky česneku, aby se daly vyndat. Úplně se mi sbíhají sliny. Jenze se teď nikam nedostanu, objednáváme v Košíku a to člověk nikdy neví, co dovezou.
a to člověk nikdy neví, co dovezou - tak to je dost blbý, já akorát teďka přišel z nákupu
Na žampiony se hodí dát lehce čerstvého tymiánu nebo lehce strouhnout
muškátového oříšku, obojí podpoří jejich chuť (každý trochu jinak).
A nakonec je zakápnout citronovou šťávou.
Nebo je orestovat na másle (nejlépe přepuštěném) s česnekem, samozřejmě
je osolit, pak je trochu podlít bílým vínem, nechat ho skoro vyvařit a
nakonec hotové je zasypat sekanou petrželkou.
Nevařím a připálím i čaj. Přesto - zde recept opsaný z netu: nastrouhej sýr ( blaťácké zlato,gouda, eidam.....), nakrájej na kostičky gothaj ( ne jiný) a zamíchej. Bílé papriky vydlab, nacpi tam ten gothaj se sýrem a přikrej odkrojeným koncem, aby to z papriky neuteklo ( já připíchnu párátkem).Peč asi 200°C ve vymazaném pekáčku třeba 30min zakryté a 15 min odkryté,až jsou papriky měkké a mají puchýřky.K tomu chléb, můžeš baštit i studené. V receptu píšou zalej smetanou, tu vynechávám.Mám na ně úchylku.KK
Zdravím, Kloky, a díky za recept, to může být moc dobré. Smetanu taky vynechávám .
Psali jste tu o držkové polévce. Ochutnala jsem držkovou bez drštěk s kotrčem a doporučuji i tomu, kdo dršťkovou nejí. Předevčírem jsem měla dršťkovou bez drštěk s hlívou a také doporučuji.
Dršťková z hub je úplně ideální. Z kotrče samozrejme, kdyz má člověk štěstí a najde ho. Hlíva se dostane koupit, to je taky skvělé. Jestli i z jiných hub, nevím, možná i z václavek.
přesně, z václavek falešná dršťková je klasika....jsou roky kdy rostou jenom václavky, jsou roky kdy václavky vůbec nerostou.....
Já se akorat vzdycky bojím, jestli jsou to opravdu václavky . Na pařezech toho roste...
Václavky se dají velmi těžko splést. Jednou je v lese poznáš a pak už je znáš. Akorát musíš do lesa na podzim ( václavka roste na václava) a v ten správný rok.kk
Zajímavá je rumunská držková. Bez papriky, hlavním kořením je česnek
a zadělává se vajíčkem rozšlehaným ve smetaně.
Receptů je víc.