ad kiwiboy:
to se vubec neboj, drahy priteli.. zadna diktatura Ustavniho soudu u nas
nehrozi. Naopak, to, co ted Ustavni soud dela, je sama podstata demokracie a
pravniho statu. Demokracie totiz neznamena, ze vlada, ktera ma zrovna vetsinu v
parlamentu, si muze delat absolutne cokoliv, co ji napadne, a svevolne
vyskrtavat hlavu statu z delegaci. Kdyby to tak bylo, pak by tu vladla diktatura
exekutivy. Nase ustava je zamerne postavena na systemu brzd a rovnovah - vlada
vladne a urcuje politiku.. Prezident podle Ustavy zastupuje stat navenek a je
nejvyssim velitelem armady.. Ustavni soud je tu od toho, aby jako nezavisly
rozhodce pohlidal, ze ani jedna strana neprekroci sve mantinely a nezacne si
uzurpovat moc te druhe. Kdyz tedy Ustavni soud resi kompetencni spor mezi vladou
a prezidentem, nenici tim demokracii. On ji naopak chrani, protoze dava jasna
pravidla hry, aby se zamezilo chaosu. Jak vcera trefne rekl predseda Ustavniho
soudu Josef Baxa: "Jsme nezavisli a nestranni, nejsme s nikym ani proti nikomu.
Nikomu nepatrime, snad jen obcanum teto zeme". Pockejme si tedy na podzim na
konecny verdikt. At uz soud rozhodne jakkoliv, bude to podle platne ustavy a
vsichni to budou muset respektovat. To je ta prava demokracie.

