ad kiwiboy:
Tvuj posledni povzdech je sice emocionalne dojemny, ale z hlediska politologie a
ustavniho prava je to projev hluboke nevedomosti. Tva slova o tom, ze "nezvoleni
soudci vladnou nad vladou", totiz nevedomky popisuji system totalitni
ochlokracie, nikoliv moderni zapadni demokracii. Dovol mi, abych te zasvetil do
naprostych zakladu, ktere se uci v prvnim semestru na kazde renomovane
univerzite. Demokraticky pravni stat neni diktatura vetsiny. Demokracie
neznamena, ze kdyz nekdo vyhraje volby, ziskava tim absolutni moc nad zivoty
lidi a nad vsemi institucemi. To, co ty nazyvas "vladou lidu", by bez
nezavislych soudu byla jen zvule davu. Pokud by totiz mela absolutni pravdu vzdy
jen ta strana, ktera zrovna vyhraje volby, pak by vlada s vetsinou v parlamentu
mohla legalne odhlasovat, ze se rusi svoboda slova, znarodnuje se tvuj majetek,
nebo ze se upaluji lide s opacnym nazorem. Vzdyt je prece "zvolil lid", ze ano?
Prave proto, abychom nezili v takove barbarske dzungli, existuje institut
Ustavniho soudu. Soudci nemaji vladnout. Soudci jsou strazci pravidel hry.
Jejich ukolem neni plnit prani davu, ale hlidat, aby se politici, ktere si lid
momentalne zvolil, chovali podle ustavnich zakonu, ktere si tento stat pred
desitkami let dobrovolne predepsal. Skutecnost, ze ustavni soudci nejsou voleni
v popularnim hlasovani, neni chyba systemu. Je to jeho nejvetsi prednost. Soudce
totiz nesmi byt zavisly na tom, co si zrovna mysli ulice nebo co je popularni na
socialnich sitich. Ma byt rizen pouze a vyhradne textem Ustavy. Ustavni soud
tedy nema "vetsi pravo" nez vlada. Ustavni soud ma pouze pravo rici, kdyz vlada
porusuje pravidla. Pokud to nedokazes pochopit, pak tvuj problem neni v ustavnim
sporu mezi Pavlem a Babisem, ale v tom, ze vubec nerozumis principum svobodneho
sveta, ve kterem zijes, drahy priteli