ad soucet:
Vypichl jsi to podstatne? Ty jsi vypichl svou vlastni
argumentacni smrt! Sam doslova pises "ateista si to tak vykladat nebude a ani
intelektualne takova predstava neni spravne, protoze je takove vysvetleni
nadbytecne (k vysvetleni one funkce neni buh nutny)" - cely tvuj axiom v teto
diskusi stoji na tom, ze materialisticti vedci nad rovnicemi nebo ty jako kluk u
garazi prozivate "sekularni posvatno" a legitimni "numinozitu" - pokud vsak nyni
aplikujes Occamovu britvu a prohlasis vnejsi Transcendentno za "nadbytecne
vysvetleni", protoze vsechno je jen vnitrni biochemicky sum a intrapsychicka
sekrece lidskeho mozku, pak tvi slavni vedci i ty sam u tech garazi prozivate
pouhy kognitivni a biologicky klam! Podle tve vlastni logiky totiz ti vedci citi
posvatno nad necim, co tam venku v realite neni, coz znamena, ze jejich emoce je
chybna kognitivni synapse. Vykastroval jsi celou spiritualitu na prazdnou
halucinaci a nyni se divis, ze ti to intelektualne nedochazi.Tvrdis, ze protoze
je to psychicky proces, je to "vylucne zalezitost teto funkce", cimz
demonstrujes, ze o pozdnim Jungovi nevis absolutne nic. Pro Junga totiz
archetypy nejsou tvuj soukromy intrapsychicky proces v tve male krabicce v
hlave. Jung v celem svem pozdnim dile, a zvlast v praci s Paulim, jasne
dokazuje, ze kolektivni nevedomi je objektivni psyche, transsubjektivni pole
reality, ktere prostupuje realitu psychickou i fyzickou (Unus Mundus). Kdyz se
archetyp aktivuje a cloveku se "prihodi" (jak sam spravne pises), neni to tvuj
soukromy mozkove-chemicky sum - je to zasah transsubjektivniho pole, ktere ma
stejnou ontologickou vahu jako fyzicky svet! Jung netvrdil, ze Buh je "jen
psychicky cinitel" ve smyslu tveho uboheho sekularniho materialismu. Jung
tvrdil, ze psychicka realita is tak monumentalni a objektivni, ze ma autonomni
status byti sui generis, pred kterym tve ego musi kleknout!Tva detinska snaha
chytat se toho, ze veta "Nikoli ja - Buh sam ji zbozstil!" je psana kurzivou, je
tim nejubozejsim semantickym krecovitym skubanim. Ano, Jung s timto slovem
nezachazi dogmaticky teisticky ve smyslu cirkevnich institucii - to zde ostatne
rikam stale! Ale to, ze s nim nezachazi dogmaticky, neznamena, ze s nim zachazi
"ateisticky" nebo "materialisticky" jako ty! Jung pouziva kurzivu prave proto,
aby zvyraznil absolutni, transsubjektivni a autonomni suverenitu teto Sily,
ktera lidske vedomi presahuje a kterou clovek nemuze redukovat na "pouhy proces
v hlave". To, ze ho teologove obvinovali z psychologismu, byl problem jejich
dogmatiky, ale ty jsi v teto diskusi predvedl presny opak - vulgarni reduktivni
psychologismus, ze ktereho by se Jung poblil a posral 

Přečti si znova a pozorně, co jsem
naposledy napsal. To co se děje ve tvém těle je tvůj soukromý proces. Co by
ti vědci do toho vesmíru měli promítat? Co to znamená "mít numinózní
kvalitu"? Ano, psychično má pro Junga svou objektivitu, svou realitu, ovšem
nikoliv transcendentní Bůh nebo jiné metafyzické postavy (a představy). To
všechno jsou pro něj produkty archetypů.