K dosažení spásy, tj. přirozeného jednotného (bezkonfliktního) stavu psychiky to nestačí..spása nie je "přirozený jednotný (bezkonfliktní) stav psychiky", nemá nič spoločné s psychológiou!
K dosažení spásy, tj. přirozeného jednotného (bezkonfliktního) stavu psychiky to nestačí..spása nie je "přirozený jednotný (bezkonfliktní) stav psychiky", nemá nič spoločné s psychológiou!
Názor odborníka ... "stav psychiky, nemá nič spoločné s psychológiou"
dej to celé, řeč je o spáse nikoliv o psychice. Takhle vytrhneš kus věty. Spása nemusí mít nic společné s psychologií.
"stav psychiky, nemá nič spoločné s psychológiou"...nevytrhávajte z kontextu, čo som napísal...
Psychologicky jím spása je. Psychologické jevy, které doprovázejí spásu máš popsané i v NZ. Stejně jako psychologickou aktivitu, která k nim vede. Např. výčet vlastností, kterými se vyznačuje člověk mající lásku (k bližnímu), je výčet psychologických vlastností. i samotná láska je psychický akt. Všechno je to v základu psychologie.
Psychologicky jím spása je...no jo, všetko sa dá hodiť na psychologii...spása znamená existenciu človeka v Božom káľostve, a je stanovená podmienkami evanjelia...viera, nádej, láska sú božské cnosti - iste, odráža sa to (ako následok) v psychike, ale nie je to psychika...
viera, nádej, láska nejsou nic jiného než psychické akty. Odehrávají se v psychice. Těmi podmínkami spásy v evangeliu jsou psychické aktivity, psychické vlastnosti, které člověk musí nabýt. Samotné Boží království je v prvé řadě stav (a teprve potom možná i místo).
Tak proč se tady chováš amorálně, katolíku??..čo je morálka, to vie len ten, kto je vo viere a morálne žije v Kristovi...morálka je otázka svedomia, srdca, ktoré dáva a usmerňuje Kristus, nie je to etika...nikto sa nemôže pasovať za etalon morálky, lebo žije v nejakej svojskej etike, ale nie v morálke...
morálku mají i ateisté a nemusí věřit lháři, jdi si s tím na tvoji
diskuzi
napiš něco o ateizmu pochval ateisty 
morálku mají i ateisté a nemusí věřit lháři, jdi si s tím na tvoji diskuzi...ateismus nehovorí o morálke, ale o etike - lebo morálka je morálny zákon Desatora so zákonom lásky k Bohu a k blížnemu + evanjeliové kritériá správania sa, morálneho života človeka v tele a vo svedomí - o živote človeka v úcte a v dôstojnosti - ...a to ateismus nemá...
"Panebóže ty na toho visitora77 koukáš a
neposkytneš mu ani špetku sebereflexe." 
Morálka je základní prvek všech zvířecích a tedy i lidských
společenství. A to zajisté u homo Sapiens už 350 tisíc let. Morálku měla
i společenstva našich prapředků homo Erectus.
Pravidla morálky sepsali lidé snažící se o sestavení civilizované
společnosti. No a to sepisování začalo až vynálezem psaní, tedy
obrazkových symbolů a hláskových symbolů. Bible je pouze písemný zápis
tehdejších zákonů společnosti.
Jako inteligent bys měl visitore77 konečné připustit, že lidé jednají
a jednali podle lidských zákonů a provinilce porušující tyto zákony
trestali.
Pohádky patří do světa pohádek, v realitě naší existence pohádky
neplatí, používají se jen pro zábavu a pro názorné příklady.
Vezmi si třeba pohádku Dařbuján a Pandrhola. V čem nás zábavným
způsobem poučuje? Neříkej visitore77, že pohádku Dařbuján a Pandrhola
neznáš. Ale můžeme použít i Červenou Karkulku, Sněhurku ... a další
stovky pohádek, včetně těch biblických, jako třeba tu O potopě..
Morálka je základní prvek všech zvířecích a tedy i lidských
společenství...:-) u zvierat morálka ani etika neexistuje...
...morálka je len to, čo je v súlade s Bohom, jeho vôľou, a to je dané v
Božom slove - v Biblii, v Desatoru a v prikázaní lásky...
...človek si v dejinách buď rešpektoval Boha a vytváral morálku, alebo
vnikla etika ...etika nemusí sledovať vždy morálku, lebo je závislá od
histórie a kultúry a zvykov národa, morálka je pevná nemení sa, je
zafixovaná Bohom vo svedomí a v srdci, etika nie....
Tvá nevzdělanost je přímo neskutečná. Proč myslíš, že ptáčkové
krní svá kuřátka? Mohli by se na to vybodnout jako třeba kukačka. Ale ne,
morální povinností ptáčků je krmit a ochraňovat své potomky a tak to
dělají všechna zvířátka. No faktem je, že ptáčkové nemají své
kostely, svou bibli a svúj klérus.

Tvá nevzdělanost je přímo neskutečná. Proč myslíš, že ptáčkové krní svá kuřátka?...treba si všímať vedecké vyjadrenia: reflex, inštinkt, pud - pre interakciu k vonkajšiemu okoliu a prírode na základe nich - to je v správaní sa zvierat - nie je tam žiadny intelekt, zviera nemyslí, nemá vedomie ani svedomie, nemá žiadnu právnu zodpovednosť, nežije v žiadnej vedomej perspektíve, nespoznáva sa - dajte ho pred zrkadlo, a nevie, že je ono....
Ale jen ty vybrané, které zapadají do tvé víry. Ty, které jí protiřečí, ty ignoruješ, nebo o nich prohlásíš, že jsou falešné.
Jenže ty vědecké studie existují - jen ty nemáš potřebu se všeobecně dovzdělávat - zaspal si dobu.
Morální a mravní zákon představuje vnitřní kompas a soubor
univerzálních principů, které určují, co je dobré a správné. Na rozdíl
od práva nejsou tyto normy vynutitelné státem, ale jsou závazné ve vašem
svědomí, určují vaše postoje a řídí vztahy k ostatním lidem.Hlavní
rozdíly a pojetí
Morálka: Představuje konkrétní systém hodnot, zvyků a představ o tom, co
je správné v dané společnosti a době. Je to to, jak lidé skutečně
jednají a co v dané kultuře považují za přijatelné.
Mravní zákon: Označuje absolutní, neměnné a všeobecně platné principy.
Definuje to, co by mělo být, a často se opírá o náboženské, filozofické
či přirozené základy.Dva klíčové pilířeTyto koncepty se nejčastěji
dělí podle toho, odkud věříte, že tyto zákony pocházejí:
Přirozený mravní zákon: Filozofický a teologický koncept, podle kterého
jsou základní etické normy (jako "neubližuj" či "čiň dobře")
zakódovány přímo v lidské přirozenosti. Jsou vrozené, nezávislé na
zákonech a přístupné lidskému rozumu.
Kategoriální imperativ (Immanuel Kant): Slavný filozofický pohled, podle
kterého má mravní zákon objektivní a racionální základ. Kant shrnul
mravní zákon do maxima: „Jednej tak, aby maxima tvé vůle mohla vždy
zároveň platit jako princip obecného zákonodárství.“
Mravní zákon tedy nestojí na odměně či trestu, ale na čisté povinnosti a
respektu k lidství.
Zatímco morálka se vyvíjí podle toho, kde žijete, mravní zákon se snaží
pojmout to nejzákladnější dobro, které zůstává stejné napříč
staletími.
Mravnost je jen za morálku vydávaný postoj. Délka sukně deset
centimetrů pod kolena, nebo délka vlasů nemá s morálkou nic
společného.
Co myslíš, je sousoší Davida a Goliáše ve Florencii nemravné, nebo
nemorální, mělo by se cudně zahalit nějakými kalhotami? V USA mají i
zákon, že malé (jedno, dvou, tříleté) děti musí mít rozkrok zahalen i
na pláži. Po děvčátkách platí i horní díl oblečení.
přestaň tady machrovat s AI to by s tebe nevypadlo i kdyby si byla
převlečná za supermana. 
AI je chytřejší od nás všech a proto sem to sem dala...je trápne kopírovať tu neustále AI, to chrakterizuje človeka, ktorý nič nevie, resp. nič nie je schopný sám rozumom vyprodukovať...
beriem len relevantný preklad uznaný odbornou biblisktikou...tie tzv. "preklady" nikoho, kto rozumie veci, nezaujímajú...
u zvierat morálka ani etika neexistuje

"To je názor primitivního nevzdelance."

Otázka, zda mají zvířata morálku, je předmětem vědeckých a
filozofických diskuzí. Morálka se tradičně chápe jako soubor zásad a
pravidel, které určují, co je správné a co špatné, a slouží k udržení
souhlasu ve společnosti. Některé výzkumy a názory odborníků naznačují,
že určitá zvířata mohou vykazovat chování, které lze považovat za
morální, například altruismus, soucit nebo dodržování sociálních
pravidel ve skupině.
"Například vlci jsou uváděni jako příklad
zvířat, která chrání morální zákony své smečky a jsou ochotní
riskovat vlastní život pro ostatní. Někteří vědci, jako Marc Bekoff,
tvrdí, že některým zvířatům jsou vlastní morální normy chování.
Etologie, věda o zvířecím chování, ukazuje, že zvířata mají bohaté
sociální vztahy a projevují chování, které přesahuje pouhý
instinkt."
"Takže lze říci, že zvířata mohou mít určité
formy morálního chování, zejména v rámci svých sociálních skupin, i
když to nemusí být morálka v lidském smyslu slova, ale spíše přirozené
sociální normy a empatie."

Visitore, přestaň už morálku přivlastňovat věřícím, ano? Morálka přece není vůbec definovaná přes Desatero nebo nějakou „evangeliovost“! To je odporná demagogie! Definuješ morálku přes víru a vyplyne ti, že ateisti jsou nemorální. Definuješ si pravou lásku přes víru a vyplyne ti, že ateisti jí nejsou schopni. Jenomže to není reáolný stav věcí, to je jen důsledek tvých pokřivených definic, šitých na míru potřebě vidět ateismus jako zlo!
Jdi už se s tím zahrabat, buď tak hodný!
"morálka je morálny zákon Desatora"

Morálka existovala dávno předtím, než ji sem jakože dal nějaký Bůh.
Je to fabulace a zavádění z Bible 
Morálka existovala dávno předtím, než ji sem jakože dal nějaký Bůh... pred Desatorom ľudstvo morálku nemalo, malo len svoje nejaké špecifické etické princípy, ktoré boli dané pre fungovanie nejakého malého ľudského spoločenstva (napr. kmeňa)...Desatoro je univerzálny mravný zákon daný Bohom...
Zase jen pokřivená definice....nie pokrivená, ale v pravde! - rešpektuje ho každý, a je určitým spôsobom jasne prenesený do právneho svetského systému trestného i občianskeho práva všetkých národov a kultúr...
Blbost, je to naopak. Desatero parazituje na mnohem starších morálních principech, akorát náboženští fanatici to vidí obráceně!
Toto by neřekl žádný vzdělaný člověk a ani ten věřící.
Toto může napsat jen fanatický katolický tupec.
Co je to morálka ví každý, kdo má mravní vědomí. A ty ho zjevně nemáš, protože pro tebe lež ani vraždění a krádež nejsou amorální činy.
nuž vypočul som si prejav p.Leva v španielskom parlamente, bolo zaujímave sledovať tváre poslancov, boli dosť "kyslé" (pozn.: je známe, že espaňa parlament je dosť ľavicový, uzákonil niektoré zákony v oblasti morálky), s ktorými RKC nesúhlasí...pápež im zreprodukoval, čo je človek, ľudská osoba, jeho práva života od počatia, povinnosť štátnikov chrániť život človeka od počatia po smrť a viaceré iné veci, boli dosť exprimovaní s kyslými tvárami...
Vliv papeže, ať má sebelepší názory, není velký a tak jako vliv církve se stále zmenšuje.
Vliv papeže, ať má sebelepší názory, není velký a tak jako vliv církve se stále zmenšuje..je to omylné tvrdenie, naopak, narastá...
Papež je trochu zmatený a navíc nerozumí politice.
Je proti jaderným zbraním a když chce Trump zabránit Iránu v jejich
výrobě, tak proti tomu protestuje.
Papež si naivně myslí, že Irán poslušně řeknem že ty atomové bombym na
kterou měl už připravený obohacený uran nechce vyrobit. 
Mylně se též domnívá, že válka proti Iránu není spravedlivá. Přitom
Trump zabraňuje, tomu, aby teroristický stát měl v držení jaderné
zbraně.
Papežovy hloupé názory nelze tolerovat a je třeba proti nim mediálně
bojovat se vší rozhodností.

Papež je trochu zmatený a navíc nerozumí politice...Papežovy hloupé názory nelze tolerovat a je třeba proti nim mediálně bojovat se vší rozhodností...spamätaj sa človeče, ak si katolík s katolíckou morálkou, ktorá sa u katolíka vyžaduje...píšeš naprosto proti katolíckej morálke, a ideš do extrému: jeho názory označuješ za hloupé,... chceš poučovať pápeža? ...človek musí chodiť k spovedi, aby sa morálne spamätal!
Problém je v tom, že rusáci a rusofilové berou Putina stejně, jako ty bereš papeže.
"ak si katolík s katolíckou morálkou, ktorá sa
u katolíka vyžaduje"

Tak proč se tady chováš amorálně, katolíku??

Dalko jak ti mam dat neco co v mezinarodnim pravu neexistuje -- Vytrhni chlup
z dlane - Tak mne tady pripadate.
Ale nemam neic spatneho vuci vam -- pouze jedno budte lidma a chovejte se lidsky
- a hlavne zustante sami sebou a ne medialni spolecnosti. Kiwiboy
"Dalko jak ti mam dat neco co v mezinarodnim pravu
neexistuje"

"V tom případě proč tvrdíš, že mezinárodní
právo neuznává Zelenského prezidentem?"

Dalko - protoze je uznanym prez. pouze na uzemi aukrajiny a lidi tam zijich jejich statni ustavou -- nicim jinym -- Chapes ten rozdil??
Dalko myslis Anglii Francii Nemecko a kdo jeste?? Uznavat ho mezinarodne jako prez, je nepravni
Zelenského jako prezidenta uznávají tato státy:
Afghanistan, Albania, Algeria, Andorra, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina,
Armenia, Australia, Austria, Azerbaijan, Bahamas, Bahrain, Bangladesh, Barbados,
Belarus, Belgium, Belize, Benin, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina,
Botswana, Brazil, Brunei, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cabo Verde, Cambodia,
Cameroon, Canada, Central African Republic, Chad, Chile, China, Colombia,
Comoros, Congo (Republic of the), Costa Rica, Côte d’Ivoire, Croatia, Cuba,
Cyprus, Czech Republic, Denmark, Djibouti, Dominica, Dominican Republic, DR
Congo, Ecuador, Egypt, El Salvador, Equatorial Guinea, Eritrea, Estonia,
Eswatini, Ethiopia, Fiji, Finland, France, Gabon, Gambia, Georgia, Germany,
Ghana, Greece, Grenada, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti,
Honduras, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iran, Iraq, Ireland, Israel,
Italy, Jamaica, Japan, Jordan, Kazakhstan, Kenya, Kiribati, Kuwait, Kyrgyzstan,
Laos, Latvia, Lebanon, Lesotho, Liberia, Libya, Liechtenstein, Lithuania,
Luxembourg, Madagascar, Malawi, Malaysia, Maldives, Mali, Malta, Marshall
Islands, Mauritania, Mauritius, Mexico, Micronesia, Moldova, Monaco, Mongolia,
Montenegro, Morocco, Mozambique, Myanmar, Namibia, Nauru, Nepal, Netherlands,
New Zealand, Nicaragua, Niger, Nigeria, North Korea, North Macedonia, Norway,
Oman, Pakistan, Palau, Panama, Papua New Guinea, Paraguay, Peru, Philippines,
Poland, Portugal, Qatar, Romania, Rwanda, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia,
Saint Vincent and the Grenadines, Samoa, San Marino, Sao Tome and Principe,
Saudi Arabia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Singapore, Slovakia,
Slovenia, Solomon Islands, Somalia, South Africa, South Korea, South Sudan,
Spain, Sri Lanka, Sudan, Suriname, Sweden, Switzerland, Syria, Tajikistan,
Tanzania, Thailand, Timor-Leste, Togo, Tonga, Trinidad and Tobago, Tunisia,
Turkey, Turkmenistan, Tuvalu, Uganda, Ukraine, United Arab Emirates, United
Kingdom, United States, Uruguay, Uzbekistan, Vanuatu, Vatican City, Venezuela,
Vietnam, Yemen, Zambia, Zimbabwe.