Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).

| Předmět:
před 4 hodinami | #164856

K dosažení spásy, tj. přirozeného jednotného (bezkonfliktního) stavu psychiky to nestačí..spása nie je "přirozený jednotný (bezkonfliktní) stav psychiky", nemá nič spoločné s psychológiou!



| Předmět: RE:
před 4 hodinami | #164859 (1)

Názor odborníka ... "stav psychiky, nemá nič spoločné s psychológiou"



| Předmět: RE: RE:
před 4 hodinami | #164860 (2)

dej to celé, řeč je o spáse nikoliv o psychice. Takhle vytrhneš kus věty. Spása nemusí mít nic společné s psychologií.



| Předmět: RE: RE:
před 4 hodinami | #164863 (2)

"stav psychiky, nemá nič spoločné s psychológiou"­...nevytrhávaj­te z kontextu, čo som napísal...



| Předmět: RE:
před hodinou | #164915 (1)

Psychologicky jím spása je. Psychologické jevy, které doprovázejí spásu máš popsané i v NZ. Stejně jako psychologickou aktivitu, která k nim vede. Např. výčet vlastností, kterými se vyznačuje člověk mající lásku (k bližnímu), je výčet psychologických vlastností. i samotná láska je psychický akt. Všechno je to v základu psychologie.



| Předmět: RE: RE:
před hodinou | #164920 (2)

Psychologicky jím spása je...no jo, všetko sa dá hodiť na psychologii...spása znamená existenciu človeka v Božom káľostve, a je stanovená podmienkami evanjelia...viera, nádej, láska sú božské cnosti - iste, odráža sa to (ako následok) v psychike, ale nie je to psychika...



| Předmět: RE: RE: RE:
před hodinou | #164925 (3)

viera, nádej, láska nejsou nic jiného než psychické akty. Odehrávají se v psychice. Těmi podmínkami spásy v evangeliu jsou psychické aktivity, psychické vlastnosti, které člověk musí nabýt. Samotné Boží království je v prvé řadě stav (a teprve potom možná i místo).



| Předmět:
před 4 hodinami | #164854

Tak proč se tady chováš amorálně, katolíku??..čo je morálka, to vie len ten, kto je vo viere a morálne žije v Kristovi...morálka je otázka svedomia, srdca, ktoré dáva a usmerňuje Kristus, nie je to etika...nikto sa nemôže pasovať za etalon morálky, lebo žije v nejakej svojskej etike, ale nie v morálke...



| Předmět: RE:
před 4 hodinami | #164858 (1)

morálku mají i ateisté a nemusí věřit lháři, jdi si s tím na tvoji diskuzi
napiš něco o ateizmu pochval ateisty *4058*



| Předmět: RE: RE:
před 4 hodinami | #164861 (2)

morálku mají i ateisté a nemusí věřit lháři, jdi si s tím na tvoji diskuzi...ate­ismus nehovorí o morálke, ale o etike - lebo morálka je morálny zákon Desatora so zákonom lásky k Bohu a k blížnemu + evanjeliové kritériá správania sa, morálneho života človeka v tele a vo svedomí - o živote človeka v úcte a v dôstojnosti - ...a to ateismus nemá...



| Předmět: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164865 (3)

"Panebóže ty na toho visitora77 koukáš a neposkytneš mu ani špetku sebereflexe." *15238*
Morálka je základní prvek všech zvířecích a tedy i lidských společenství. A to zajisté u homo Sapiens už 350 tisíc let. Morálku měla i společenstva našich prapředků homo Erectus.
Pravidla morálky sepsali lidé snažící se o sestavení civilizované společnosti. No a to sepisování začalo až vynálezem psaní, tedy obrazkových symbolů a hláskových symbolů. Bible je pouze písemný zápis tehdejších zákonů společnosti.

Jako inteligent bys měl visitore77 konečné připustit, že lidé jednají a jednali podle lidských zákonů a provinilce porušující tyto zákony trestali.
Pohádky patří do světa pohádek, v realitě naší existence pohádky neplatí, používají se jen pro zábavu a pro názorné příklady.
Vezmi si třeba pohádku Dařbuján a Pandrhola. V čem nás zábavným způsobem poučuje? Neříkej visitore77, že pohádku Dařbuján a Pandrhola neznáš. Ale můžeme použít i Červenou Karkulku, Sněhurku ... a další stovky pohádek, včetně těch biblických, jako třeba tu O potopě..



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164866 (4)

Morálka je základní prvek všech zvířecích a tedy i lidských společenství...:-) u zvierat morálka ani etika neexistuje...
...morálka je len to, čo je v súlade s Bohom, jeho vôľou, a to je dané v Božom slove - v Biblii, v Desatoru a v prikázaní lásky...
...človek si v dejinách buď rešpektoval Boha a vytváral morálku, alebo vnikla etika ...etika nemusí sledovať vždy morálku, lebo je závislá od histórie a kultúry a zvykov národa, morálka je pevná nemení sa, je zafixovaná Bohom vo svedomí a v srdci, etika nie....



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164869 (5)

Tvá nevzdělanost je přímo neskutečná. Proč myslíš, že ptáčkové krní svá kuřátka? Mohli by se na to vybodnout jako třeba kukačka. Ale ne, morální povinností ptáčků je krmit a ochraňovat své potomky a tak to dělají všechna zvířátka. No faktem je, že ptáčkové nemají své kostely, svou bibli a svúj klérus. *15238* *15238* *15238*




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164874 (6)

Tvá nevzdělanost je přímo neskutečná. Proč myslíš, že ptáčkové krní svá kuřátka?...treba si všímať vedecké vyjadrenia: reflex, inštinkt, pud - pre interakciu k vonkajšiemu okoliu a prírode na základe nich - to je v správaní sa zvierat - nie je tam žiadny intelekt, zviera nemyslí, nemá vedomie ani svedomie, nemá žiadnu právnu zodpovednosť, nežije v žiadnej vedomej perspektíve, nespoznáva sa - dajte ho pred zrkadlo, a nevie, že je ono....



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164903 (7)

Tak si je všímej, protože jsou k tomu vědecké studie.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164905 (8)

rešpektujem vedecké štúdie, nie svetské naivné názory....



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164908 (9)

Ale jen ty vybrané, které zapadají do tvé víry. Ty, které jí protiřečí, ty ignoruješ, nebo o nich prohlásíš, že jsou falešné.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před hodinou | #164918 (9)

Jenže ty vědecké studie existují - jen ty nemáš potřebu se všeobecně dovzdělávat - zaspal si dobu.




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164871 (5)

Morální a mravní zákon představuje vnitřní kompas a soubor univerzálních principů, které určují, co je dobré a správné. Na rozdíl od práva nejsou tyto normy vynutitelné státem, ale jsou závazné ve vašem svědomí, určují vaše postoje a řídí vztahy k ostatním lidem.Hlavní rozdíly a pojetí
Morálka: Představuje konkrétní systém hodnot, zvyků a představ o tom, co je správné v dané společnosti a době. Je to to, jak lidé skutečně jednají a co v dané kultuře považují za přijatelné.
Mravní zákon: Označuje absolutní, neměnné a všeobecně platné principy. Definuje to, co by mělo být, a často se opírá o náboženské, filozofické či přirozené základy.Dva klíčové pilířeTyto koncepty se nejčastěji dělí podle toho, odkud věříte, že tyto zákony pocházejí:
Přirozený mravní zákon: Filozofický a teologický koncept, podle kterého jsou základní etické normy (jako "neubližuj" či "čiň dobře") zakódovány přímo v lidské přirozenosti. Jsou vrozené, nezávislé na zákonech a přístupné lidskému rozumu.
Kategoriální imperativ (Immanuel Kant): Slavný filozofický pohled, podle kterého má mravní zákon objektivní a racionální základ. Kant shrnul mravní zákon do maxima: „Jednej tak, aby maxima tvé vůle mohla vždy zároveň platit jako princip obecného zákonodárství.“
Mravní zákon tedy nestojí na odměně či trestu, ale na čisté povinnosti a respektu k lidství.
Zatímco morálka se vyvíjí podle toho, kde žijete, mravní zákon se snaží pojmout to nejzákladnější dobro, které zůstává stejné napříč staletími.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164879 (6)

Mravnost je jen za morálku vydávaný postoj. Délka sukně deset centimetrů pod kolena, nebo délka vlasů nemá s morálkou nic společného.
Co myslíš, je sousoší Davida a Goliáše ve Florencii nemravné, nebo nemorální, mělo by se cudně zahalit nějakými kalhotami? V USA mají i zákon, že malé (jedno, dvou, tříleté) děti musí mít rozkrok zahalen i na pláži. Po děvčátkách platí i horní díl oblečení.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164907 (6)

přestaň tady machrovat s AI to by s tebe nevypadlo i kdyby si byla převlečná za supermana. *6554*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 38 minutami | #164932 (7)

AI je chytřejší od nás všech a proto sem to sem dala :-)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 28 minutami | #164934 (8)

AI je chytřejší od nás všech a proto sem to sem dala...je trápne kopírovať tu neustále AI, to chrakterizuje človeka, ktorý nič nevie, resp. nič nie je schopný sám rozumom vyprodukovať...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 25 minutami | #164935 (9)

Na tebe nic jiného neplatí, na všechny ty tvoje hlouposti.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 24 minutami | #164936 (8)

AI je na vytváranie sprostoty človeka!



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 22 minutami | #164937 (9)

To by musela skopírovat TEBE :-)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 16 minutami | #164941 (9)

Na tomto tvrzení je vidět jak jsi tupý, nevzdělaný a zaostalý.
*3422* *3422* *3422* *3422* *3422*




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164873 (5)

Slovo morálka se v Bibli nevyskytuje :-)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164875 (6)

je tam "mravnost" = morálka....



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164876 (7)

Jak ve kterém překladu :-)



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164887 (8)

beriem len relevantný preklad uznaný odbornou biblisktikou...tie tzv. "preklady" nikoho, kto rozumie veci, nezaujímajú...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 42 minutami | #164931 (9)

Je jediná možnost že v těch novodobějších si to přepsali



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164901 (5)

u zvierat morálka ani etika neexistuje
*6476* *6476*
"To je názor primitivního nevzdelance."
*14875* *5740*
Otázka, zda mají zvířata morálku, je předmětem vědeckých a filozofických diskuzí. Morálka se tradičně chápe jako soubor zásad a pravidel, které určují, co je správné a co špatné, a slouží k udržení souhlasu ve společnosti. Některé výzkumy a názory odborníků naznačují, že určitá zvířata mohou vykazovat chování, které lze považovat za morální, například altruismus, soucit nebo dodržování sociálních pravidel ve skupině.
"Například vlci jsou uváděni jako příklad zvířat, která chrání morální zákony své smečky a jsou ochotní riskovat vlastní život pro ostatní. Někteří vědci, jako Marc Bekoff, tvrdí, že některým zvířatům jsou vlastní morální normy chování. Etologie, věda o zvířecím chování, ukazuje, že zvířata mají bohaté sociální vztahy a projevují chování, které přesahuje pouhý instinkt."
"Takže lze říci, že zvířata mohou mít určité formy morálního chování, zejména v rámci svých sociálních skupin, i když to nemusí být morálka v lidském smyslu slova, ale spíše přirozené sociální normy a empatie."
*22637* *22637* *22637*



| Předmět: RE: RE: RE:
před 3 hodinami | #164877 (3)

Visitore, přestaň už morálku přivlastňovat věřícím, ano? Morálka přece není vůbec definovaná přes Desatero nebo nějakou „evangeliovost“! To je odporná demagogie! Definuješ morálku přes víru a vyplyne ti, že ateisti jsou nemorální. Definuješ si pravou lásku přes víru a vyplyne ti, že ateisti jí nejsou schopni. Jenomže to není reáolný stav věcí, to je jen důsledek tvých pokřivených definic, šitých na míru potřebě vidět ateismus jako zlo!

Jdi už se s tím zahrabat, buď tak hodný!



| Předmět: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164892 (3)

"morálka je morálny zákon Desatora"
*5087* *5087*
Morálka existovala dávno předtím, než ji sem jakože dal nějaký Bůh.
Je to fabulace a zavádění z Bible *22637*




| Předmět: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164895 (4)

Morálka existovala dávno předtím, než ji sem jakože dal nějaký Bůh... pred Desatorom ľudstvo morálku nemalo, malo len svoje nejaké špecifické etické princípy, ktoré boli dané pre fungovanie nejakého malého ľudského spoločenstva (napr. kmeňa)...Desatoro je univerzálny mravný zákon daný Bohom...



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164897 (5)

Zase jen pokřivená definice.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164899 (6)

Zase jen pokřivená definice....nie pokrivená, ale v pravde! - rešpektuje ho každý, a je určitým spôsobom jasne prenesený do právneho svetského systému trestného i občianskeho práva všetkých národov a kultúr...




| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164902 (7)

Blbost, je to naopak. Desatero parazituje na mnohem starších morálních principech, akorát náboženští fanatici to vidí obráceně!



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164904 (8)

to je váš ateistický názor....



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164906 (9)

Podepřený historií. Ne pouhým nekritickým výkladem jedné knihy.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 2 hodinami | #164912 (5)

Toto by neřekl žádný vzdělaný člověk a ani ten věřící.
Toto může napsat jen fanatický katolický tupec.



| Předmět: RE:
před 2 hodinami | #164889 (1)

Ty to evidentně nevíš - tady se prezentuješ amorálně - fandíš zlu.



| Předmět: RE:
před 2 hodinami | #164890 (1)

Co je to morálka ví každý, kdo má mravní vědomí. A ty ho zjevně nemáš, protože pro tebe lež ani vraždění a krádež nejsou amorální činy.



| Předmět:
před 7 hodinami | #164823

nuž vypočul som si prejav p.Leva v španielskom parlamente, bolo zaujímave sledovať tváre poslancov, boli dosť "kyslé" (pozn.: je známe, že espaňa parlament je dosť ľavicový, uzákonil niektoré zákony v oblasti morálky), s ktorými RKC nesúhlasí...pápež im zreprodukoval, čo je človek, ľudská osoba, jeho práva života od počatia, povinnosť štátnikov chrániť život človeka od počatia po smrť a viaceré iné veci, boli dosť exprimovaní s kyslými tvárami...



| Předmět: RE:
před 7 hodinami | #164825 (1)

Vliv papeže, ať má sebelepší názory, není velký a tak jako vliv církve se stále zmenšuje.



| Předmět: RE: RE:
před 7 hodinami | #164826 (2)

Je to celebrita jako každá jiná :-)
Jen je možná že nejdražšíí..



| Předmět: RE: RE:
před 7 hodinami | #164828 (2)

Vliv papeže, ať má sebelepší názory, není velký a tak jako vliv církve se stále zmenšuje..je to omylné tvrdenie, naopak, narastá...



| Předmět: RE: RE: RE:
před 6 hodinami | #164830 (3)

Papež je trochu zmatený a navíc nerozumí politice.
Je proti jaderným zbraním a když chce Trump zabránit Iránu v jejich výrobě, tak proti tomu protestuje.
Papež si naivně myslí, že Irán poslušně řeknem že ty atomové bombym na kterou měl už připravený obohacený uran nechce vyrobit. *5679*
Mylně se též domnívá, že válka proti Iránu není spravedlivá. Přitom Trump zabraňuje, tomu, aby teroristický stát měl v držení jaderné zbraně.
Papežovy hloupé názory nelze tolerovat a je třeba proti nim mediálně bojovat se vší rozhodností. *4446* *20826*



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
před 6 hodinami | #164837 (4)

Papež je trochu zmatený a navíc nerozumí politice...Papežovy hloupé názory nelze tolerovat a je třeba proti nim mediálně bojovat se vší rozhodností..­.spamätaj sa človeče, ak si katolík s katolíckou morálkou, ktorá sa u katolíka vyžaduje...píšeš naprosto proti katolíckej morálke, a ideš do extrému: jeho názory označuješ za hloupé,... chceš poučovať pápeža? ...človek musí chodiť k spovedi, aby sa morálne spamätal!



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 6 hodinami | #164845 (5)

Problém je v tom, že rusáci a rusofilové berou Putina stejně, jako ty bereš papeže.



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 5 hodinami | #164849 (5)

"ak si katolík s katolíckou morálkou, ktorá sa u katolíka vyžaduje"
*6476* *6476* *6476*
Tak proč se tady chováš amorálně, katolíku??
*32558* *17619* *32558*



| Předmět:
před 7 hodinami | #164800

Dalko jak ti mam dat neco co v mezinarodnim pravu neexistuje -- Vytrhni chlup z dlane - Tak mne tady pripadate.
Ale nemam neic spatneho vuci vam -- pouze jedno budte lidma a chovejte se lidsky - a hlavne zustante sami sebou a ne medialni spolecnosti. Kiwiboy



| Předmět: RE:
před 7 hodinami | #164806 (1)

"Dalko jak ti mam dat neco co v mezinarodnim pravu neexistuje"
*2* *2*
"V tom případě proč tvrdíš, že mezinárodní právo neuznává Zelenského prezidentem?"
*5655* *5655* *5655* *5655* *5655*



| Předmět: RE: RE:
před 7 hodinami | #164808 (2)

Dalko - protoze je uznanym prez. pouze na uzemi aukrajiny a lidi tam zijich jejich statni ustavou -- nicim jinym -- Chapes ten rozdil??



| Předmět: RE: RE: RE:
před 7 hodinami | #164810 (3)

Uznávají ho všichni mimo kreténa a vraha Putina.
*22637* *22637*



| Předmět: RE: RE: RE: RE:
před 7 hodinami | #164812 (4)

Dalko myslis Anglii Francii Nemecko a kdo jeste?? Uznavat ho mezinarodne jako prez, je nepravni



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 7 hodinami | #164817 (5)

Dokaž to - jinak je to jen výplod tvé fantazie. *22637*



| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE:
před 6 hodinami | #164836 (5)

Zelenského jako prezidenta uznávají tato státy:
Afghanistan, Albania, Algeria, Andorra, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina, Armenia, Australia, Austria, Azerbaijan, Bahamas, Bahrain, Bangladesh, Barbados, Belarus, Belgium, Belize, Benin, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Brazil, Brunei, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cabo Verde, Cambodia, Cameroon, Canada, Central African Republic, Chad, Chile, China, Colombia, Comoros, Congo (Republic of the), Costa Rica, Côte d’Ivoire, Croatia, Cuba, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Djibouti, Dominica, Dominican Republic, DR Congo, Ecuador, Egypt, El Salvador, Equatorial Guinea, Eritrea, Estonia, Eswatini, Ethiopia, Fiji, Finland, France, Gabon, Gambia, Georgia, Germany, Ghana, Greece, Grenada, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti, Honduras, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iran, Iraq, Ireland, Israel, Italy, Jamaica, Japan, Jordan, Kazakhstan, Kenya, Kiribati, Kuwait, Kyrgyzstan, Laos, Latvia, Lebanon, Lesotho, Liberia, Libya, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Madagascar, Malawi, Malaysia, Maldives, Mali, Malta, Marshall Islands, Mauritania, Mauritius, Mexico, Micronesia, Moldova, Monaco, Mongolia, Montenegro, Morocco, Mozambique, Myanmar, Namibia, Nauru, Nepal, Netherlands, New Zealand, Nicaragua, Niger, Nigeria, North Korea, North Macedonia, Norway, Oman, Pakistan, Palau, Panama, Papua New Guinea, Paraguay, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Qatar, Romania, Rwanda, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Samoa, San Marino, Sao Tome and Principe, Saudi Arabia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Singapore, Slovakia, Slovenia, Solomon Islands, Somalia, South Africa, South Korea, South Sudan, Spain, Sri Lanka, Sudan, Suriname, Sweden, Switzerland, Syria, Tajikistan, Tanzania, Thailand, Timor-Leste, Togo, Tonga, Trinidad and Tobago, Tunisia, Turkey, Turkmenistan, Tuvalu, Uganda, Ukraine, United Arab Emirates, United Kingdom, United States, Uruguay, Uzbekistan, Vanuatu, Vatican City, Venezuela, Vietnam, Yemen, Zambia, Zimbabwe.