ad soucet:
Ve sve absolutni slepote a diletantismu jsi zkopiroval slavny uvod z Jungovy
knihy Psychologie a alchymie, ale tvuj zdecimovany mozek vubec nepochopil, co
sem vlastne vkladas! Tento text te totiz ritualne dekapituje a usvedcuje te z
toho, ze z Junga delas presny opak toho, kym byl, takze asi takhle, drahy
priteli..
Jak te Jung prave oznacil za "bezcenneho" zapadniho cloveka - podivej se hned na
prvni vetu sveho vlastniho citatu. Jung tam pise: "Odkud se bere takova znalost
duse, ze lze rici - jen - dusevni? Tak totiz mluvi a mysli zapadni clovek, jehoz
duse je zjevne bezcenna. Kdyby na ni neco bylo, mluvilo by se o ni s uctou".
Cely tvuj materialisticky sloh v teto diskusi stoji na tom, ze spiritualita a
posvatno je pouha sekrece mozku, kognitivni klam a jen intrapsychicky proces ve
tve soukrome individualni krabicce v hlave. Jung v tvem vlastnim textu mluvi s
hlubokym opovrzenim presne o lidech tveho typu, kteri nabozenstvi redukuji na to
tve jen dusevni! Jung v teto pasazi bojuje PROTI materialistickemu snizovani
duse a dokazuje, ze duse ma autonomni, transsubjektivni a objektivni realitu!
Tvrzenim, ze nabozenstvi je jen biologie, jsi presne tim zapadnim clovekem s
bezcennou dusi, kteremu se Jung vysmiva. V minulem odstavci jsi zbabele kricel:
"Ne vzdy je nutno neco interpretovat. To te nenapadne?" A co pise Jung v tvem
citatu ve druhem odstavci? "Onou obdobou je, psychologicky vyjadreno, archetyp
obrazu Boha... Je-li nevedomy obsah v takove mire nahrazen projekcnim obrazem,
je vyloucen ze souziti s vedomim. ... Krestan ve sve dusi neudrzel krok s
vnejsim vyvojem. Navrh je tu sice dany obrazem i slovem v cirkvi i v bibli,
ovsem uvnitr to neni. V nitru vladnou archaicti bohove jako kdysi". Jung zde
explicitne popisuje proces, kdy lidsky rozum a vedomi MUSI interpretovat a
integrovat archetypni obsahy nevedomi do vedomeho zivota (proces individuace)!
Pokud tam neni vedoma interpretace a kultivace, clovek podle Junga zustava
primitivnim, nezmenenym pohanem, i kdyby mel tisic "prozitku u garazi" nebo nad
rovnicemi. Tvrzenim, ze numinozita je proste slepy prozitek bez nutnosti
interpretace, jsi poprel celou Jungovu psychoterapii a teorii individuace. Ty
celou dobu tvrdis, ze v Jungove modelu nic nevchazi zvnejsku a vse je jen tvuj
vnitrni proces v hlave. Podivej se do druheho odstavce, ktery jsi sem sam
poslal, cituji te: "Ani verici krestan nezna skryte cesty Bozi a musi ponechat
na vuli Jemu, bude-li chtit na cloveka pusobit zvnejsku, anebo zevnitr skrze
dusi" Jung zde jako prisny empirik jasne uznava, ze otazka, zda Buh pusobi
zvnejsku nebo zevnitr, je mimo kompetenci psychologie a musi se ponechat na Bozi
vuli! Jung nikdy netvrdil, ze vnejsi metafyzicka realita neexistuje – tvrdil
pouze, ze psycholog muze zkoumat jen jeji vnitrni obraz (archetyp). Ty jsi z nej
ale udelal dogmatickeho atheistu, ktery vnejsi realitu popira, a tvuj vlastni
citat te nyni usvedcil ze lzi. Tva obrana, ze "Jung nikde nerika, ze
intelektualni proces nemuze vyvolat prozitek", je uz jen patetickym skubanim,
protoze pokud Jung definuje nabozenstvi jako iracionalni funkci, ktera krizi
cestu rozumu a vuli, pak to znamena, ze numinozni zazitek te trefi jako blesk z
cisteho nebe proti tve vuli a rozumu. Kdyz matematik resi rovnici, pouziva
vedomy, racionalni aparat logiky – tedy presny opak iracionalniho zaplaveni
nevedomim. Ty si pletes intelektualni katarzi s numinositou a kazdy tvuj citat
te v teto semanticke agonii jen vic a vic utiskuje.