Dobre rano - Rano moudrejsi vecera. Kokal jsem, ze P.P chce na zasedani NATO -- a koho chce zastupovat --- cesky lid?
Dobre rano - Rano moudrejsi vecera. Kokal jsem, ze P.P chce na zasedani NATO -- a koho chce zastupovat --- cesky lid?
Nevim proc tam musi byt cesky prez?? pokud vim tak tam bude pouze francousky prez - Eman Marcon a zadny jiny.
pokud vim tak tam bude pouze francousky prez - Eman Marcon a zadny
jiny.

Odkud je to "pokud vím"?

Dalko -- to nepis co kdyby to nahodou cetli Maori -- ty by te roztrhali v zubech. :-))) Oni jsou radi, ze tady jsou pristehovalci - plati jim dane dobre se one staraji a kdyby tady zustali zitra sami tak se za tyden honi po lese navzajem a nastane tady liduzroctvi :-)) Jak za starych casu, Ne ne oni pristehovalce chteji.
Dalko neznas dejiny Maoru ale to je OK nemuzes znat vsechno - Maori mezi sebou kmeny byli ve valecnem stavu porad -- uplne se nenavideli a vzajemne se jedli -- Prone byla zachrana prichod bileho cloveka ktery dodneska uznava a maji zastoupeni ve vlade ikdyz nemaji pripusny pocet hlasu proste jsou tam -- Zastupce krale General - Gaverna -- Cindy Kiro mne poslala k vanocum pohlednici - zname se rek bych v dobrem -- Rozhodne by Maori nechteli odchod pristehovalcu ani nahodou ne.
ad kiwiboy:
.."Kokal jsem, ze P.P chce na zasedani NATO -- a koho chce zastupovat ---
cesky lid?"..
Prezident republiky samozrejme zastupuje cesky lid, protoze ma nejsilnejsi mozny
legitimni mandat z primych voleb. Podle Ustavy CR je hlavou statu a reprezentuje
nas navenek. Mezinardni pravo totiz nezna koncept, kde by na summitech NATO
sedel anonymni dav z ulice. Stat je pravni subjekt a prezident na techto jednani
haji nase narodni a bezpecnostni zajmy. To je mimochodem ten nejvyssi mozny
zpusob, jak ucinne chranit bezpecnost a svobodu onoho ceskeho lidu, kterym se
zde ohanis, drahy priteli
necroczar -- v poradku tak at leti sam kdyz ma takovou moc a budou tam dva prezidenti statu NATO on a francousky Eman - a muzou si spolecne notovat.
ad kiwiboy:
mas spatne informace.. prezidentu, kteri tam povedou sve narodni delegace, tam
samozrejme bude daleko vice, drahy priteli
necroczar - nerpisu , ze nemas pravdu ani nic proti tomu co pises -- muzes mne prosim napsak ktery prez clenskeho statu NATO bude v na sumitu v Turecku -- dik rad se ti omluvim. Nevim
ad kiwiboy:
Cesko, Chorvatsko, Finsko, Francie, Lotyssko, Litva, Cerna Hora, Severní
Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Turecko & Spojene staty americke
necroczar - tohle vim -- napis ktery preziden a ktereho statu poleti do Turecka na sumit NATO?? dik.
ad kiwiboy:
Cesko: Petr Pavel, Chorvatsko: Zoran Milanovic, Finsko: Alexander Stubb,
Francie: Emmanuel Macron, Lotyssko: Edgars Rinkevics, Litva: Gitanas Nauseda,
Cerna Hora: Jakov Milatovic, Severni Makedonie: Gordana Siljanovska-Davkova,
Polsko: Karol Nawrocki, Rumunsko: Nicușor Dan, Slovensko: Peter Pellegrini,
Turecko: Recep Tayyip Erdogan, USA: Donald Trump
necroczar --- dik takze ne ani polovina -- vedsina z novacku clenu NATO tam posila prez.
ad kiwiboy:
nenapsal jsi nahodou ve sve zadosti o uvedeni konkretnich statu toto:
"dik rad se ti omluvim"? na one omluve pochopitelne trvam,
drahy priteli
necroczar -- promin - rad se ti omlouvam a dekuji za objasneni -- Takze neni podminkou, ze tam musi byt prezident statu kdyz ho neurci demokraticky zvolena vlada lidem.
ad kiwiboy:
NATO vubec nezajima, jestli do Ankary posleme prezidenta, premiera, nebo
ministra pro mistni rozvoj. NATO zve stat, respektive hlavu delegace podle toho,
jak to ma dana zeme nastavene ve sve vlastni ustave - v mezinarodnim pravu
neexistuje zadne pravidlo "musí tam být prezident", drahy priteli
"Asi jsou vyslání prezidenti těch zemí,
které" "mají v ústavě, že vrchním
velitelem ozbrojených sil, je prezident."

Dalko ale to jeste nic neznamena, ze je prez vrchnim velitelem armady - ozbrojenych sil -- Kdo urcuje v demokratickem state kdo bude reprezentovat stat na zasedani NATO??
Prezident je hlava státu a ani demokratická vláda s ním nemůže manipulovat jak si ve své vypečené zlomyslnosti umanou :-).
ad kiwiboy:
.."Kdo urcuje v demokratickem state kdo bude reprezentovat stat na zasedani
NATO??"..
to zavisi na konkretnim state - nekde je to vlada a nekde prezident
necroczar -- mas pravdu jako hodne casto -- Ja osobne nejsem proti aby jel Pavel na sumit NATO
Problem je v tom, ze ceska vlada ma vedsi pravomoc nez cesky prez, v tomto rozporu.
Zkoušeli něco takového a kdyby byl prezident zbabělý tak se nechá zastrašit a nic proti tomu vůbec ani nepodnikne :-).
kroky - nic proti tvemu nazoru - ale zkus se bavit otom cemu rozumis -- treba
tema -- na louce jsou tri zvirata - krava - kun - koza
Vsechny tri zerou stejnou travu pijou stejnou vodu -- Jakto ze kun vydela ze
sebe koblihy -- krava kolac - a koza bobkuje ?>?
Kazde to zvire ma jine hovno?
Je zřejmé že vy katolíci se prostě neumíte k ženám slušně chovat a už vůbec ne ve veřejných diskuzích :-)
Proč myslíš si že něčemu nerozumím?
Prezident Pavel nešel kandidovat ze své vlastní vůle ale byl vybrán jako vhodný protikandidát slovenskému STBákovi a je tím jenom dál ve službě.
Ano. Ale žádné z těch hoven není tak úplné, jako je tvoje hnědá hmota mozková…
ad kiwiboy:
proc pises, ze problem je v tom, ze ma vlada v tomto vetsi pravomoc nez
prezident? je prece znamo, ze kompetencni spor bude resit Ustavni soud
necroczar -- Ja vim ale Ustavni soud uz napsal dost jasne - Treba toto --- promin nemuzu to najit :-))) Ustavni soud tam jasne napsal, ze ceskou republiku zastupuje vlada a ne prezidet a, ze nechce Ustavni soud tuto pravomoc vlady nijak zrusit - zmenit - zkusim najit
ad kiwiboy:
Ustavni soud jeste nerozhodl, vydal pouze predbezne opatreni, drahy priteli
necroczar -- ja stebou souhlasim a netvrdim, ze nevis co pises spis naopak jsi podle mne daleko rozumnejsi nez kdo jiny tady a Ja -- Tady to je prohlaseni Ustavniho soudu -- „Nechceme zasahovat do pravomocí vlády a respektujeme to, že vláda je vrcholným představitelem výkonné moci, a i to, že v zahraniční politice má zásadní a rozhodující slovo. - To jasne znamena, ze muze rozhodnou jestli P.P pojede nebo ne -- ale jak jsem psal mne by tam osobne nevadil.
Taky nekde Ustavni soud napsal, ze je to tradice, ze se prez. statu bere na sumit NATO -- to ano ale ne povinnost.
ad kiwiboy:
toto Ustavni soud nikdy nenapsal - opet siris lzi, drahy priteli
necroczar tak promin napsali to novinky, ze to je vyjadreni Ustavniho soudu -
treba tady ____ https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ustavni-soud-oznami-dalsi-postup-ohledne-kompetencni-zaloby-prezidenta-40584805
JKe to odstavec hned nad nadpisem clanku -- Další pokrok v jednání až po
prázdninách --- Asi polovina celeho clanku
ad kiwiboy:
to ale neni rozhodnuti Ustavniho soudu ani text z oficialniho vyjadreni k
predbeznemu opatreni, drahy priteli
necroczar -- ale to zpracoval a vyslovil soudce Ustavniho soudu -- Tak co to
potom podle tebe je? Ten souce ktery narizuje aby ho tam vzali?
Takze soudce ceskeho Ustavniho soudu nema platne slovo co rekne? Nebo si myslis,
ze lze v tom co rek?
ad kiwiboy:
vysvetlujici projev pro media a samotny pravni prikaz jsou dve ruzne veci, drahy
priteli.. zrejme to pro tebe bude sok, ale komentar soudce neni pravne zavaznym
verdiktem
nocroczar -- to mas pravdu to neni - on tam pouze napsal jak to je presne v ustave CR - kdo rozhoduje a jestli to US zmeni tak je CR pod diktaturou a narzazenosti Ustavniho soudu a ne demokraticke ustavy.
ad kiwiboy:
to se vubec neboj, drahy priteli.. zadna diktatura Ustavniho soudu u nas
nehrozi. Naopak, to, co ted Ustavni soud dela, je sama podstata demokracie a
pravniho statu. Demokracie totiz neznamena, ze vlada, ktera ma zrovna vetsinu v
parlamentu, si muze delat absolutne cokoliv, co ji napadne, a svevolne
vyskrtavat hlavu statu z delegaci. Kdyby to tak bylo, pak by tu vladla diktatura
exekutivy. Nase ustava je zamerne postavena na systemu brzd a rovnovah - vlada
vladne a urcuje politiku.. Prezident podle Ustavy zastupuje stat navenek a je
nejvyssim velitelem armady.. Ustavni soud je tu od toho, aby jako nezavisly
rozhodce pohlidal, ze ani jedna strana neprekroci sve mantinely a nezacne si
uzurpovat moc te druhe. Kdyz tedy Ustavni soud resi kompetencni spor mezi vladou
a prezidentem, nenici tim demokracii. On ji naopak chrani, protoze dava jasna
pravidla hry, aby se zamezilo chaosu. Jak vcera trefne rekl predseda Ustavniho
soudu Josef Baxa: "Jsme nezavisli a nestranni, nejsme s nikym ani proti nikomu.
Nikomu nepatrime, snad jen obcanum teto zeme". Pockejme si tedy na podzim na
konecny verdikt. At uz soud rozhodne jakkoliv, bude to podle platne ustavy a
vsichni to budou muset respektovat. To je ta prava demokracie.
necroczar - musim uznat moc hezky jsi to napsal a zesumiroval - rek bych tak pro podporu sveho predesleho tvrzeni. Takze jednozuse napsane - vlada CR ma stavni pravo koho veme na sumit a koho ne ? Kdyz bude vlada trvat na svem tak US nic nebude moct udelat a P.P nepojede -- Nebo si myslis, ze US CR muze naridit vlade aby udelala co nechce?
necroczar -- v ceske ustave je zakazano aby vlada nekoho nemohla vyskrtnout z ucasti na sumitu NATO ?? Je tam konkretne npsano a uzakoneno, ze nemuze nepozvat a vyskrtnou prezidenta? nebo se bavime pouze o nejakych uvahach co se muze a co ne?
ad kiwiboy:
Ptas se, zda je v ustave vyslovne "zakazano", aby vlada vyskrtla prezidenta.
Jenze v ustavnim pravu to funguje presne naopak. V civilizovane demokracii plati
zakladni pravidlo: Obcan muze delat vse, co mu zakon nezakazuje. Statni organ
(tedy i vlada) muze delat jen To, co mu ustavni zakon vyslovne Dovoluje. Vlada
nema zadne "prirozene pravo" delat si, co chce, pokud ji to nekdo nezakaze.
Vlada muze konat jen v mezich ustavnich kompetenci. V ustavnim textu nikde neni
a nikdy nebude napsano "vlada nesmi zakazat prezidentovi jet do Ankary" - stejne
jako tam neni napsano "vlada nesmi prodat Hradcany".. Ustava neni ucebnice pro
materske skolky, aby vypisovala tisice veci, ktere se nesmi. Ustava misto toho
jasne definuje kompetence: Prezident podle clanku 63 zastupuje stat navenek.
Summit NATO je vrcholne setkani hlav statu a vlad. Prezident ma tedy ustavni
kompetenci tam stat zastupovat. Vlada ma sice rozhodujici slovo v zahranicni
politice, ale nema v ustave zadnou kompetenci k tomu, aby jine ustavni instituci
(prezidentovi) zakazovala vykonavat jeji roli. Takze se nebavime o zadnych
"uvahach". Bavime se o tom, ze vlada prekrocila sve ustavni pravomoci a chtela
delat neco, k cemu nema od ustavodarce mandat. Prave proto zasahl Ustavni soud,
ktery je jedinou autoritou urcenou k vykladu techto pravidel, a vlade jeji
protipravni krok zatrhl. Vlada zkratka narazila na limity vlastni moci, coz je v
pravnim state naprosto v poradku, drahy priteli
"Ono víš kiwi - neonacisti ve vládě Babiše,
mají potřebu prezidenta zesměšnit a to jako mstu za Turka."

"Prezident České republiky má podle Ústavy
pravomoc zastupovat stát navenek, což zahrnuje účast na mezinárodních
jednáních, summitech a oficiálních setkáních s představiteli jiných
států a mezinárodních organizací. Prezident může Českou republiku
reprezentovat například na summitech Severoatlantické aliance (NATO) nebo
Evropské unie."

Takže to není o jeho kompetenci, ale vadí jim, že jich na slovo neposlouchá
tak, jako to dělá Pellegrini, vůči kurevské vládě mafiánské svini
Ficovi.

ad kiwiboy:
Tva otazka ukazuje, ze porad zamenujes politickou silu s legalnim pravem. Ptas
se, zda Ustavni soud muze vlade naridit neco, co ona nechce? Odpoved zni: Ano,
samozrejme ze muze. V tom totiz spociva cely vtip pravniho statu. To, co
popisujes – tedy ze by vlada prohlasila, ze ji rozhodnuti soudu nezajima,
trvala by na svem a prezidenta by nepustila – neni projev sily nebo ustavniho
prava. Byl by to ustavni puc. Vlada neni absolutni monarcha a stoji pod zakonem,
nikoliv nad nim. Pokud by vlada nerespektovala prikaz Ustavniho soudu, prestala
by byt legitimni vladou demokratickeho statu a uvrhla by zemi do anarchie a
mezinarodni ostudy. V demokracii totiz plati, ze slovo nejvyssiho soudu je
absolutni tecka. Kdyz soud rekne "musite ho zapsat", vlada to proste udelat
musi, i kdyby u toho skripala zuby. A presne to se nyni stalo. Vlada nechtela
Petra Pavla vzit, ale Ustavni soud ji to natvrdo naridil. Vlada sklopila hlavu,
podridila se pravu a prezidenta do Ankary nahlasila. Prave proto Petr Pavel na
ten summit jede. Pravo zvitezilo nad politickou zvuli. To je krasa demokracie,
kterou tak casto lide bez pravniho vzdelani nedokazou plne docenit, drahy
priteli
necroczar -- dekuji za vysvetlenou - ted z urcitosti vim, ze v demokratickem state CR ma US vedsi pravo nez vlada kterou si zvolil lid -- Soudci nebyli zvoleni lidem ale vladnou i nad vladou. :-)))
ad kiwiboy:
Tvuj posledni povzdech je sice emocionalne dojemny, ale z hlediska politologie a
ustavniho prava je to projev hluboke nevedomosti. Tva slova o tom, ze "nezvoleni
soudci vladnou nad vladou", totiz nevedomky popisuji system totalitni
ochlokracie, nikoliv moderni zapadni demokracii. Dovol mi, abych te zasvetil do
naprostych zakladu, ktere se uci v prvnim semestru na kazde renomovane
univerzite. Demokraticky pravni stat neni diktatura vetsiny. Demokracie
neznamena, ze kdyz nekdo vyhraje volby, ziskava tim absolutni moc nad zivoty
lidi a nad vsemi institucemi. To, co ty nazyvas "vladou lidu", by bez
nezavislych soudu byla jen zvule davu. Pokud by totiz mela absolutni pravdu vzdy
jen ta strana, ktera zrovna vyhraje volby, pak by vlada s vetsinou v parlamentu
mohla legalne odhlasovat, ze se rusi svoboda slova, znarodnuje se tvuj majetek,
nebo ze se upaluji lide s opacnym nazorem. Vzdyt je prece "zvolil lid", ze ano?
Prave proto, abychom nezili v takove barbarske dzungli, existuje institut
Ustavniho soudu. Soudci nemaji vladnout. Soudci jsou strazci pravidel hry.
Jejich ukolem neni plnit prani davu, ale hlidat, aby se politici, ktere si lid
momentalne zvolil, chovali podle ustavnich zakonu, ktere si tento stat pred
desitkami let dobrovolne predepsal. Skutecnost, ze ustavni soudci nejsou voleni
v popularnim hlasovani, neni chyba systemu. Je to jeho nejvetsi prednost. Soudce
totiz nesmi byt zavisly na tom, co si zrovna mysli ulice nebo co je popularni na
socialnich sitich. Ma byt rizen pouze a vyhradne textem Ustavy. Ustavni soud
tedy nema "vetsi pravo" nez vlada. Ustavni soud ma pouze pravo rici, kdyz vlada
porusuje pravidla. Pokud to nedokazes pochopit, pak tvuj problem neni v ustavnim
sporu mezi Pavlem a Babisem, ale v tom, ze vubec nerozumis principum svobodneho
sveta, ve kterem zijes, drahy priteli
necroczar - pises hezky -- Napis mne jednoduse cim CR vlada poruzila zakon a
jaky kdyz tam nechce P.P aby zastupoval CR?
US soud se drzi zakona nebo pravidel? Kdyz se porusi pravidlo to jeste
neznamena, ze se porusilo pravo. Protoze pravidlo neni pravo
tak, tak, ak vláda nechce, aby sa určitej (domácej i zahraničnej)
politickej aktivity zúčastnil prezident, tak si to prezident musí uvedomiť,
a neísť proti vláde...pravidlo, zvyklosť nie je zákon...
...divím sa prez. Pavlovi, že tak konal, a tak si znepriateľuje vládu, a
preto pochopiteľne nastane medzi vládou a prezidentom nepriateľstvo, a zo
strany vlády ignorovanie prezidenta...že to prezident dal na ÚS, prestrelil a
podkopal si svoju autoritu, to prezident nemá robiť...takže výsledok? =
akýsi tichý a skrytý boj vlády a prezidenta čaká Česko, čo nikdy nie je
dobré...v slovenskej situácii to nie je možné, tu sa dopredu dohodne, či
tam pôjde/nepôjde prezident, vedia sa dohodnúť,...a dohody sú len medzi
inteligentnými mužmi...
Babišovu uraženou ješitnost že nevyhrál prezidenstké volby svádíš na zvoleného prezidenta :-) ?
Náš prezident je opoziční politik, tak je mezi ním a vládou napětí. Představ si to na příkladu, že by teď byla prezidentem Čaputová. Tato situace je u nás.
SELENA -- Caputovou si na slovensku zvolil lid - to same ted v CR -- Nebo ty jsi proti demokratickym volbam?
Kdyz vladne ve state soud i v pripade, ze to neni pravoplatne tak to je diktatura. Vladnou musi vlada demokraticky zvolena - ktera neporusuje statni ani ustavni pravo. Proto je to statni vlada. Proto jsou soudci protoze soudi a nevladnou.
ad visitor77:
sice krasna to ukazka lidove tvorivosti, ale z hlediska teorie ustavniho prava a
politologie monumentalni diletantismus.. tva naivni teze, ze "kdyz vlada nechce,
tak si to prezident musi uvedomit a nejit proti vlade", dokonale ztelesnuje tvou
mentalitu poddanstvi, ale s ustavnim poradkem moderni republiky moc spolecneho
nema - pletes si demokraticky stat s mafianskym klanem, kde o vsem rozhoduje
"boss" u stolu a ostatni musi drzet hubu a krok. Takhle to mozna funguje u vas,
ale v Ceske republice stale jeste plati pravni stat. Pojdme si tvou slovenskou
erudici rozebrat na prvocastice.. v ustavnim pravu jsou ustavni zvyklosti
(ustavni konvence) plnohodnotnym a uznavanym pramenem prava. Sam Ustavni soud CR
ve svem rozhodnuti vyslovne uvedl, ze vydava predbezne opatreni kvuli "ochrane
dosavadni, ustalene a dlouhodobe praxe" - soud tedy rekl, ze tato zvyklost ma
pravni silu, kterou vlada nesmi svevolne porusit. Takze ano, v ustavnim systemu
zvyklost JE pravo. Petr Pavel udelal presne to, co ma kazdy sebevedomy ustavni
cinitel udelat. Kdyz exekutiva prekracuje sve pravomoci, podava se kompetencni
zaloba k Ustavnimu soudu. To neni prestreleni, to je ustavni nastroj obrany
proti zvuli vlady. A vysledek? Ustavni soud dal Pavlovi za pravdu, vladu Andreje
Babise klepl pres prsty a naridil ji prezidenta do Ankary vzit. Pokud nekdo
utrpel brutalni debakl a podkopal si autoritu, byla to vlada, ktera musela s
ostudou stahnout ocas a soudni prikaz splnit, drahy priteli
Každý ví, že ústavní soud se nepostaví proti prezidentovi. Pojede nepojede, o to nejde, o to v tom sporu nešlo. Šlo o to provokovat Pávka, a to se jim dokonale povedlo. Brzy si ho povodí na něčem dalším, vsadím se.
ad.: necroczar: Petr Pavel udelal presne to, co ma kazdy sebevedomy
ustavni cinitel udelat. Kdyz exekutiva prekracuje sve pravomoci, podava se
kompetencni zaloba k Ustavnimu soudu. To neni prestreleni, to je ustavni nastroj
obrany proti zvuli vlady. A vysledek? Ustavni soud dal Pavlovi za
pravdu..
...iste. ale prezident sa nemôže spoliehať len na právo, dokonca ÚS právo
- to je OK, ALE, ako povedal jeden múdry človek - jeden nebohý slovenský
kardinál Ján Chrizostom Korec (už nebohý, ale mal silné slovo v slovenskej
spoločnosti, podobne ako váš kardinál Tomášek): Korec povedal:
.1. svetské právo to je 1. OK, ale je to len jedna stránka
legislatívnej veci = tá legislatívna na papieri, ktoré je i bezcitné, kedy
sa rešpektuje právne slovo, ktorou sa (v akomsi právnom "prinútení")
musíme správať) - ale je tu
.2. súčasne aj iné "právo" - právo duchovné/v duchu
človeka, ktoré hovorí o inteligencii a v akomsi intelektuálnom
cite, úcte a dôstojnosti v správaní sa človeka - t.j. napr. že ak ma môj
nadriadený nechce v nejakej činnosti, hoci mám na to právo, tak (ak chcem
mať s ním dobré vzťahy) nejdem proti nemu, ale pokorím sa...hodne ma týmto
výrokom kard. Korec (bolo to v TV) oslovil...rob tak, aby si si nenarušil
vzťahy s priateľom, a i nadriadeným, i keď ťa to niečo stojí, ale v
pokore to zvládneš!- dosiahneš viac, ako si chcel!
ad visitor77:
tve citovani katolickeho kardinala v debate o kompetencnim sporu dvou
sekularnich ustavnich instituci je sice dojemnou ukazkou tve osobni viry, ale z
hlediska politologie a statovedy jsi prave spachal uplnou intelektualni
sebevrazdu - pletes si totiz dve naprosto odlisne sfery.. svet nabozenske
moralky a svet moderniho ustavniho prava - dovol mi proto, abych te z tveho
stredovekeho omylu vyvedl - Ceska republika neni teokracie ani klerikalni stat,
je to sekularni parlamentni republika. Ustava Ceske republiky se neridi
teologickymi traktaty Jana Chrizostoma Korce o pokore, ale ridi se psanym pravem
a principem delby moci. V ustavnim pravu neexistuje zadne "duchovni pravo" nebo
"intelektualni cit".. existuje pouze ustavni poradek, ktery musi vsichni
bezvyhradne respektovat. Tva uvaha o "pokoreni se nadrizenemu" ukazuje totalni
nepochopeni ustavniho systemu. Vlada NENI nadrizenym prezidenta. V republice
neexistuje vztah pan a poddany. Prezident a vlada jsou dve rovnocenne slozky
exekutivy, ktere maji byt v rovnovaze. Kdyz se prezident obraci na Ustavni soud,
tak to neni "pysne chovani", ale naprosto legitimni obrana ustavni instituce
pred zvuli druhe instituce. Pokud by se prezident "pokoril" a nechal vladu
porusovat Ustavu, tak by tim zradil svuj ustavni slib, kde prisahal, ze bude
Ustavu chranit a zachovavat. Ta tva obhajoba "dobrych vztahu" na ukor prava je
presne tim duvodem, proc se Slovensko momentalne nachazi v tak hlubokem
politickem marasmu. Kdyz totiz politici misto zakonu spolehaji na "tiche dohody
inteligentnich muzu" a ohybaji pravidla podle toho, jak se jim to zrovna hodi do
kramu, vysledkem neni moralni spolecnost, ale mafiansky stat, kde pravo plati
jen pro nekoho. Prezident republiky tady neni od toho, aby byl "kamos" s
premierem za cenu toho, ze necha poslapavat nejvyssi zakon zeme. Ustavni soud
jasne ukazal, ze pravni stat ma prednost pred politickymi hrami. Pokud tve
slovenske vnimani sveta preferuje ponizeni se a klaneni se silnejsimu misto
respektu k zakonu, pak je mi tve zeme uprimne lito. V Ceske republice nastesti
stale vladne pravo, nikoliv kardinalske rady o pokore poddanych, drahy
priteli
OK, ale uviedol som príklad, ako si človek, hoc rešpektuje svetské právo, ak do toho dá trochu toho "duchovného" (nielen litera písma svetského práva), získava - lebo spojil štátne právo s "duchovným právom", a tak sa vyriešiť mnoho vecí, a neznepriateĺiť si okolie, ľudí okolo seba, i svojich predstavených....je to dobrá rada, a v živote vyrieši veľ vecí...
ad kiwiboy:
tvuj pokus o filozofickou definici, ze "pravidlo neni pravo", je sice roztomily,
ale v kontextu ustavniho prava je to naprosty blabol. Ustava neni soubor
pravidel pro spolecenske hry, ustava JE nejvyssi zakon teto zeme. Pokud to chces
uplne jednoduse, tak tady to mas: Vlada CR porusila ustavni zakon – konkretne
clanek 63 Ustavy Ceske republiky. Tento zakon jasne rika, ze prezident zastupuje
stat navenek. Vlada tim, ze Petra Pavla vyradila z delegace na summit NATO, se
pokusila protipravne omezit vykon teto ustavni funkce hlavy statu. To neni
"poruseni pravidla slusnosti", to je prime a vedome poruseni nejvyssiho zakona
statu. A tva druha myslenka, ze Ustavni soud se drzi "pravidel a ne zakona"?
Ustavni soud se drzi Ustavy, coz je vrcholny pravni akt teto zeme. Navic podle
clanku 87 Ustavy je to prave a jenom Ustavni soud, kdo ma absolutni monopol na
to urcit, co je v souladu s pravem a co uz je protipravni. Kdyz tedy Ustavni
soud vydal predbezne opatreni a konstatoval, ze krok vlady je nepripustny, tak
tim oficialne a s konecnou platnosti rekl Vlada porusila pravo - tve laicke
uvahy o tom, ze se nic nestalo, jsou proti tomu naprosto irelevantni. Rozhodnuti
soudu ucinilo z kroku vlady protipravni akt. Muzes se zde kroutit jak chces,
pouzivat slovni hricky a snazit se oddelovat slova od jejich vyznamu. Faktem
vsak zustava, ze vlada Andreje Babise chtela udelat neco protizakonneho,
nezavisly soud ji chytil za ruku, oznacil to za poruseni ustavniho poradku a
naridil napravu. Prijmi to s chlapskou hrdosti a dal uz se neztrapnuj.
necroczar - ano prez zatupuje na venek ale to zastupovani mu Ceska vlada vezakazal - ceska vlada si ho pouize nezvolila jako clena delegace na sumit a nato ma ustavni pravo --- prosimte jak zakazala ceska vlada P.P neco z jeho pravomoci? Tpo, ze si ho vlada nevzala jako clena sebou je zakzani jeho pravomoci? To nemyslis vazne ?? Ja vim jsi chytry a nerad uznas svoji chybu a snazis se dokazat, ze neznalost a chyba je na druhe strane -- Nic ve zlem mne to nevadi jsi proste takovy.
hruza jak pisu - blbe cesky myslim blbe gramaticky :-)) Ja patrim mezi lidi
co priznaji i svoji chybu a klidne se zato verejne omluvim --
Porad nevim jak ta ceska vlada udelala neco protizakonneho kdyz ji zakon
dovoluje si vzit na sumit koho uzna za vhodneho.
ad kiwiboy:
tva neschopnost domyslet logicke nasledky vlastnich tvrzeni uz dosahuje tak
hluboke urovne, ze ti to nyni musim vysvetlit jako zackovi v materske skolce.
Snizim se tedy na tvou uroven a pouziju priklad, ktery snad pochopi i clovek bez
jakehokoliv vzdelani. Predstav si, ze mas ustavni pravo volit. Prijdes k volebni
mistnosti, ale vlada pred dvere postavi kordon policistu, kteri te nepusti
dovnitr. Kdyz si budes stezovat, premier ti rekne: "Ale my ti prece nezakazujeme
volit! Tve pravo stale plati! My te jen nepustime do mistnosti" - uz vidis tu
mentalni absurditu, kterou tady predvadis? Summit NATO neni verejny park, kam
muze Petr Pavel prijit, koupit si listek a sednout si do hlediste. Na tento
summit te musi oficialne zapsat a akreditovat vlada daneho statu. Pokud te vlada
nezapise, zahranicni organizatori a ochranka te do budovy fyzicky nepusti. Kdyz
tedy vlada "pouze nezvoli prezidenta jako clena delegace", tak mu tim FAKTICKY A
FYZICKY ZAKAZUJE to ustavni pravo vykonat. Bez asistence vlady to pravo totiz
nejde realizovat. Vlada tim udelala z ustavniho prava prezidenta prazdny,
bezcenny papir. A to je ustavni delikt jako hrom. A nyni to nejdulezitejsi, co
tva mysl stale odmita vstrebat - ja si tady nic nevymyslim a zadnou chybu
uznavat nemusim, protoze to neni muj soukromy nazor. To, ze vlada timto krokem
PORUSILA pravo a zasahla do kompetenci prezidenta, uz oficialne rekl USTAVNI
SOUD. Pochop to uz konecne - Ustavni soud prostudoval ty same argumenty vlady,
ktere tu ted papouskujes, a rekl, ze jsou protipravni. Proto vydal prikaz, ze
vlada MUSI prezidenta do delegace zapsat. Kdyby mela vlada pravdu a slo jen o
jeji "svobodne rozhodnuti, koho si vezme s sebou", Ustavni soud by ji do toho
nemohl mluvit. Jenze on ji do toho promluvil a jeji puvodni rozhodnuti smazal.
Takze abychom to shrnuli: Vlada porusila pravo a Ustavni soud naridil napravu.
Ty tady stale bojujes za vladu, ktera uz sama priznala porazku a soudni prikaz
splnila. Tvuj boj za ztracenou vartu uz neni ani tak k smichu, jako spis k
placi. Uznej realitu, protoze proti rozhodnuti nejvyssiho soudu tvoje dojmy
nezmouhou vubec nic.
necroczar -- typicke od tebe :-)))) mychas jabka s hruskama --- Tato situace co je ve vlade kolem sumitu je uplne ale uplne o necem jinem -- to jsem jasne pochopil, protoze pises na me urovni :-))) Ceska vlada nic nezakazala P.P poze si ho nevzala jako clena delegace -- porad nic ted by jsi to moch pochopit kdyz jsi na me urovni jak pises.
ad kiwiboy:
Ustavni soud Ceske republiky je nikoliv nahodou jineho nazoru, drahy
priteli..
necroczar -- Jake jineho nazoru?? Snad si nemyslis, ze ceska vlada udelala neco protizakonneho, ze si neveme nekoho koho nechce na sumit?? Nato ma ceska vlada pravo -- Ikdyz jak uz jsem psal mne by tam P.P nevadil to ne -- Mne vadi pouze odsuzovani neceho co ceska vlada neudelala - nic protizakonneho.
dobrou noc - vam hezkou slusnou a hlavne bez osobniho napadani diskuzi -- Kiwiboy
ad kiwiboy:
tva neschopnost prijmout holy fakt uz prestava byt zabavna a stava se
fascinujici ukazkou cisteho denialismu - stale dokola tvrdis, ze vlada
"neudelala nic protizakonneho", jako by to byl tvuj osobni talisman proti
realite - v pravnim state o tom, co je a neni protizakonne, nerozhodujes ty u
pocitace, ani premier u stolu. Rozhoduje o tom Ustavni soud. Scenar totiz
probehl takto -vlada neschvalila prezidenta do delegace. Ustavni soud tento krok
prozkoumal a oficialne prohlasil, ze tento postup je nepripustny a odporuje
ustavnimu poradku. Soud proto vydal zavazny prikaz a vlade natvrdo naridil, ze
prezidenta do Ankary vzit musi. Kdyby krok vlady nebyl protizakonny, Ustavni
soud by do nej nemel zadny duvod zasahovat. Samotny fakt, ze nejvyssi soudni
autorita v zemi musela vydat predbezne opatreni a krok vlady fakticky zrusit, je
stoprocentnim a definitivnim dukazem toho, ze vlada JEDNALA PROTIZAKONNE.
necroczar -- ale vlada CR nijak neporusila pravni zakon - podle ceho tak
soudis -- cim ho porusila?
Nebo musi poslouchat co ji lidem nezvoleni souci naridi?
ad kiwiboy:
Tvuj styl mysleni je skutecne unikatni - tve otazky totiz popiraji samy sebe v
prubehu jedineho odstavce. Ptas se, cim vlada porusila zakon. Odpoved ti dal sam
Ustavni soud tim, ze vydal predbezne opatreni. V pravnim state totiz o tom, zda
nekdo porusil pravidla, nerozhodujes ty na zaklade svych dojmu, ale rozhoduje o
tom prave a jenom soud. Pokud by vlada nic neporusila a jednala plne v souladu s
ustavou, Ustavni soud by jeji krok nezablokoval a nenaridil by ji Petra Pavla do
delegace vratit. Fakta mluvi jasne: vlada chtela odeprit hlave statu jeji
ustavni pravo zastupovat zemi navenek, coz je ustavni faul. A tva druha otazka,
zda "vlada musi poslouchat, co ji nezvoleni soudci naridi"? Ano, drahy priteli,
tisickrat ano. Vlada musi poslouchat soudy. To je totiz zakladni definice
civilizace. Kdyz soud naridi tobe, ze mas zaplatit pokutu nebo jit do vezeni,
taky se ho nebudes ptat, zda ho musis poslouchat, protoze ho "nikdo nezvolil".
Pokud by si vlada, policie nebo obcane mohli vybirat, ktere rozsudky se jim libi
a ktere budou ignorovat, pak okamzite prestava existovat stat a nastava
anarchie. Vlada neni nadrazena soudni moci. Kazdy premier a kazdy ministr sklada
slib, ze bude dodrzovat Ustavu a zakony. Soucasti toho slibu je i povinnost
podridit se rozhodnuti soudu, i kdyby s nim sebevic nesouhlasili. Pochop, ze
svet se neridi tim, co ty povazujes za "spravedlive" u piva. Ridi se pravidly.
Vlada ta pravidla porusila, soud ji klepl pres prsty a vlada musela poslechnout.
To neni namet k tve filozoficke debate, to je proste holy fakt, se kterym nic
nenadelas.
necroczar - vlada ma pravo rozhodnout kdo je bude zastupovat na sumitu a kdo
ne -- tim neporusila zadny zakon
Jestli to vlada CR neudela - v pripade, ze ji US naridi aby vzala P.P tak CR
vlada porusila nejaky zakon ?? A jaky prosimte?
Tp musi CR vlada poslouchat US co muze a co musi. ?? Tak at vladnou v CR soudci
a vladu rozpuste vydelate natom kdyz nemaji rozhodujici slovo.
necroczar - Ceska vlada nezakazala P.P nic - co se tyka jeho funkce a prav -
pouze si ho nevzala na sumit NATO a tim neporusila zadne pravo
Nikde neni v ustave CR napsano, ze tam musi prezident nebo sef armady - To neni
ustavne uzakonene. Chapes?
ad kiwiboy:
tva snaha obhajovat neobhajitelne uz zacina byt opravdu zabavna. Tvrdis, ze
vlada prezidentovi nic nezakazala, jen si ho "nevzala" s sebou? To je jako bys
tvrdil, ze jsi nikomu neukradl auto, jen jsi mu ho "nevratil". Uvedom si jednu
zasadni vec - summit NATO neni soukromy vylet vlady, kam si premier muze brat
kamarady podle vlastniho uvazeni. Je to oficialni zasedani hlav statu a vlad,
kde ma Ceska republika ustavni povinnost byt reprezentovana. Pokud vlada
svevolne odmitne zapsat hlavu statu do oficialni delegace, tak mu tim FAKTICKY A
FYZICKY ZAKAZUJE vykonavat jeho ustavni funkci zastupovani statu navenek podle
clanku 63. Bez toho zapisu tam totiz prezident nemuze ani projit pres dvere. A
tva neustala mantra, ze "v ustave neni napsano, ze tam prezident musi"? V ustave
neni napsano ani to, ze vlada nesmi zatknout opozicniho leadra. Znamena to snad,
ze to udelat muze? Samozrejme ze ne. Ustava funguje na principu kompetenci.
Prezident ma kompetenci zastupovat stat navenek a je nejvyssim velitelem
ozbrojenych sil. Summit NATO je vrcholne jednani o obrane a zahranicni politice.
Kdo jiny by tam mel stat zastupovat nez clovek, kteremu to Ustava vyslovne
urcuje? Ty stale nechapes, ze tvuj laicky nazor ma nulovou pravni vahu. Ty si
muzes myslet, ze vlada zadne pravo neporusila, ale Ustavni soud uz oficialne
rozhodl, ze ho porusila. Prave proto vydal predbezne opatreni a vlade natvrdo
prikazal, ze prezidenta do Ankary vzit MUSI. Kdyby mela vlada pravdu, soud by ji
prece zadny prikaz nedaval. Soud jasne rekl, ze krok vlady byl protipravnim
zasahem do ustavniho poradku. Vlada to uz davno uznala, sklopila hlavu a
podridila se. Jediny, kdo to tady stale nedokaze pochopit a stale dokola opakuje
stejny nesmysl, jsi ty.
Jaký úkol má mít podle tvé představy demokraticky lidmi volený
prezident s funkcí vrchníáho velitele vojenských sil?
Snad ne zalézt na hrad a ožírat se do němoty, dělat zmamtečná rozhodnutí
(nedůstojný rozprodej státního majetku komunistickým pohlavárům a jejich
bílým koní), krást pozlacená pera před kamerami žurnalistů, nebo
omilostňovat davy zločinců a tím zasahovat do práce justice?
Petr Pavel je po Masarykovi druhým prezidentem, který si toto označení plně zaslouží.
A ještě ti kiwihochu uniklo, že současný !nemajetný" premiér je stále ještě obžalován ze zneužívání EU dotací na rozvoj své multimilionářské fabriky na vajíčka. Koalicí s lidským odpadem si získal opět trestní imunitu.
no s tou navenek honosnou funkcí vrchního velitele ozb. sil bych byl opatrný . je to takové vznešené ,navenek velmi působivé ale v reálu(ve válce) by nevelel ,nevydával rozkazy ... to je na skutečném veliteli ,náčelníkovi GŠ .
No ale nějaké pravomoci zas tuším má. Ne přímo ve velení, ale třeba při vyhlašování válečného stavu apod.
Vždyť Ústavní soud to teprve bude řešit! Nechceš ho poučit, aby s tím neměl tolik práce?
(btw – větší, ne vědší)
je podivuhodné, ako to US tak rýchlo vyriešil, to nebýva tak obvyklé - proč asi? :-)
Vláda ČR plive na demokracii a vybrali se stejnou cestou mafiánské
slovenské vlády i s tím "nádechem" fašismu/nacionalismu.

Dalko ale my se bavime otom co napsal a prohlasil cesky Ustavni soud -- zato, ze vlada dodrzuje a neporusuje statni ustavni pravo tak je nacisticka??
presne, vláda má v domácich i v zahranično-politických otázkach hlavné slovo, a myslím že prez. Pavel to prehnal: ak ho vláda na tom jednaní NATO nechce, tak to mal rešpektovať...že to podal na ÚS, je dosť zábavné, je to také samoľúbe...náš prezident by to nikdy neurobil...
Proč je celý tento nabubřelý konflikt, protože Turek hajloval ?
(To uvádím jenom pro dokreslení celé oné situace)
Dalko ano Ja psal ale ty ne -- nakonec se rozhodne, ze jevedsi politicke pravo ma v demokraticke CR Ustavni soud a ne vlada -- Uzasne.
"Ústava ČR v článku 63 výslovně určuje
prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil České
republiky."

Už jen z logiky, by tam měl jezdit automaticky.

Dalko ale logika neni statni pravo -- To, ze je vrchnim velitelem jeste neznamena, ze misi zastupovat vladu CR na sumitu to neni ustavne dolozeno. To kdo pojede rozhoduje vlada a ne funkce.
Vláda je pohádaná s prezidentem a prezident to začal. Nikdo neplive na demokracii, ty ze Slovenska tu nežiješ, víš houby. Máme nejlepší vládu v historii.
Že nechtěl fašistu za ministra?
Macinka a Turek jsou šašci této vlády.
Usměvavý primitiv a hranatý blbeček.

Prostě sklízí, co zasel. Měl předvídat, že potřebovat bude taky on vládu, ne jenom vláda jeho.
A víš, proč Turka nejmenoval? Protože Turek před tím sdílel na
o něm posměšné meme.
..presne, prezident sa nespráva v pokore, tak, ako som to naznačil z príspevku slov kard. Korca...ak ma nechcú, hoci mám na to právo, nepoštvem si všetkých okolo seba, ale sa stiahnem...múdrosť človeka je veľký dar, ale tu u vášho nie je...poštval si vládu, a to múdry človek nechce...
On má nízkou inteligenci na to, aby tohle předvídal. Je to jenom komunistický voják.
No na Turka a Macinku má kdykoliv.
Visitorovi vadí jen proto, že nechlastá a nekouří jako Zeman.

áno, inteligencia zahrňuje chápanie historickej i akútnej situácie, zvažovanie, čo sa stane, keď sa budem správať tak alebo inak, inteligencia rešpektuje štátne právo /i ústavné), ale má naviac, uvažuje aj to, čo nie je v práve napísané - tzv. duchovné právo áno-ne, hoc litera legislatívy je zachovaná...a to tento prezident asi nemá, lebo sa chová, ako to vidím, len v legislatíve striktne písaného slova (štátneho práva/ústavného), čo je niekedy naivné...kard. Korec: kde nie je duch práva, tam je písané slovo práva k ničomu!...o tom je múdrosť!
Se svými katolickými žvásty si operuj na svém DF.

Myslím, že tady není skoro nikdo na ty tvé náboženské moudra, které
můžou být jen nějaký výcuc z tvého palce, zvědaví.

Není to komunistický, nýbrž demokratický voják. Voják NATO. Kdyby nebyl inteligentní, tak by v NATO nemohl zastávat druhý nejvyšší post.
Vláda není pokorná a moudrá, že kvůli své ješitnosti nebyla schopná se domluvit a nechala věci dojít tak daleko.
Mimo jiné i proto, že na veřejnosti hajloval - je to fašista a
rasista.

Mimo jiné i proto, že na veřejnosti hajloval - je to fašista a
rasista.

Pavel slouží národu a proto Turka nejmenoval. Udělal správnou věc.
To je otázka... možná překročil, možná ne. Měl to dát babiš k ústavnímu soudu a věděli bychom to jednou provždy, i do budoucna. (Pavel to navrhoval s tím, že když soud rozhodne, že jmenovat musí, tak že ho jmenovat bude).
myslím, že prez. Pavel sa správa nejak divne (nechcem sa mi to rozvíjať), nie intelektuálne, berie si kompetencie, ktoré nemá, hovorí do toho, do čoho nemá, resp. by nemal hovoriť - je to škoda, už mu vláda nebude veriť, asi stratil u vlády kredit, takže to bude v Česku dlhodobý problém...
pro tebe se chová divně každý, kdo nestraní ruSSákům, Slovákům nebo ŘKC.
Za dva roky budou prezidentské volby, pravděpodobně už nebude prezidentem.
Turka nejmenoval, protože Turek je prostě nekompetentní blb. Pokud by už fakt muselo být ve vládě něco hranatého, lépe než Turek by fungoval Spongebob – přinejmenším by nenadělal tolik ostudy…
Prezident jeho nejmenování dobře zdůvodnil, a je jen dobře, že se rozhodl takto.
Nebo ty máš pocit, že Turek je správná osoba na funkci ministra?
Není, ale nemá za sebou žádnou kauzu, narozdíl od těch v minulé vládě.
„Máme nejlepší vládu v historii.“
Ty ses nějak skamarádil s Visitorem?
máte teraz skutečne dobrú vládu! - myslím, že ekonomicky perfektnú, a p. Macinka je OK, má správne názory - to, jak debatoval v Mníchove s bývalou americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, to bolo unikátne, mal navrch...i v tom, že obnovila dobré vzťahy so slovenskou vládou a obnovila účasť aj vo V4...závidím vám túto vládu, prem. Fico nemá (a nebude mať) také dobré výsledky, má to ekonomicky omnoho ťažšie, po bývalej vláde sme v strašnom deficite...
"má to ekonomicky omnoho ťažšie, po bývalej
vláde sme v strašnom deficite"

"Hezky jim ty lži žereš a přitom je tak
jednoduché si vyhledat jak to bylo a jak to je."
"Konsolidace, prodej státních dluhopišů a
zadlužování jsou toho důkazem.
Je vidět, že jsi ekonomický analfabet."

"Slovensko se nejvíc zadlužovalo v roce 2025, kdy
veřejný dluh v poměru k výkonu ekonomiky dosáhl odhadem rekordních 61,8 %
HDP. Tento rekord překonal dosavadní maximum z roku 2021, kdy zadlužení
činilo 60,2 % HDP, což bylo ovlivněno dopady koronavirové pandemie.
Slovensko tak překročilo doporučený limit Evropské unie, který stanovuje
maximální zadlužení na 60 % HDP."

"Macinka je OK, má správne názory - to, jak
debatoval v Mníchove s bývalou americkou ministryní zahraničí Hillary
Clintonovou, to bolo unikátne, mal navrch."

Ty jsi šašek jak ten Trump

Macinka má správné názory? Víš o tom, že je silně proti ruSSku a jeho
válce, a že před časem nazval voliče SPD (co jsou proruští) exoty? Nebo
idioty, už nevím přesně. To se vyjádřil i o tobě. 
No sleduji to a jsem v ČR často.

Zatím.
Pokud přestane Babiš "velet, tak to padne a pokud bude ještě víc , tak se
ti, co je má za šašky postarají o jeho pád.
A Okamura se se svými výroky popraví sám.

Je rozdíl koukat na zprávy a chodit v botách lidí, co tu žijí. To je jak ze zpráv mám dojem, jak je na Slovensku konec světa, a když tam přijedu k rodině, tak žijí pořád stejně, ani na politiku moc nebrblají, a to jsou voliči PS, ne Fica.
Brno žije.

Na Babiše sere - tak jako Praha - lidé v nich vědí, že je podvodník.
Babiš oblbl sedláky, jako Fico na Slovensku.
Nasliboval hory-doly a co z toho splnil?

Ano splynuly s davem a je jim jedno, jak tady dnešní vláda rozkrádá
stát.
Jezdí po okresech a na okres přihodí 2-3 miliony a myslí si, že jim to
každý žere.
To rozdal i pár kamarádům na "haciendy".

Civilisti ?
Ale ty máš na své provokativní mysli zajisté spíš formulaci: "kdo nesmí
na summit NATO", viď?
A dáváš za pravdu civilistovi mající zálibu v intrikánství Mac.nku.
Ten zastává názor, že prezident, který odmítl podepsat dekret
nedospělému člověku, škůdci myšlenky demokracie, na místo ministra, se
hluboce provinil producentu vajec, který v demokratických volbách dosáhl tak
špatného výsledku, že se nechal ukecat vůdci bezvýznamných a
sebestředných partají, aby se v koalici přehoupl přes pomyslných 50%.
V NZ máte také takový antidemokratický systém voleb? V NZ také volí
prezidenta republiky lid a nebo korupční a intrikující politici?