Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 2476266x
Příspěvků:
68574

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #29888

Zobrazit vše


| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.03.23 13:24:15 | #29888
Reakce na příspěvek #29887

řekl bych že jde ,jakto tak bývá o . ----peníze

Vznikla nám tu také zajímavá situace, kdy jeden hollywoodský film může jako vedlejší produkt vygenerovat významný pokrok, a to jen díky robustnosti svého rozpočtu. jde o film Interstellar

tvůrci filmu do počítačové simulace pro správné zobrazení gravitačního pole černé díry, v jejíž blízkosti se hrdinové filmu pohybovali, vložili několik milionů dolarů, díky čemuž byli nakonec schopni udělat simulace, které jsou vědecky přesnější, než bylo doposud učiněno. Učinili tak pokrok, který celá astrofyzikální komunita vědců nebyla schopná za období několika let učinit.


 #29887 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
01.03.23 16:48:06 | #29891 (1)

Vizualizace, tady obrazná simulace je doménou odborníků na počítačovou grafiku a animaci. A když nejsou pohodlní a jsou schopni se "ponořit" do astrofyziky a do kosmologie, tak z toho může vzejít pozoruhodné dílo. Jsem také přívržencem SciFi.
Přes to, že je to zajímavé a vzrušující zůstává to jen a jen fantazií.


 #29888 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.03.23 19:33:02 | #29897 (2)

já narážím na to že i bohaté USA financují vědu nepříliš štědrým způsobem která by tyto otázky a "záhady" Vesmíru zcela jistě ráda poznávala a řešila, zato zábavní průmysl částku na zobrazení simulace ČD která se ve filmu objeví na pár vteřin klidně dá ...

Třeba pro teoretickou fyziku elementárních částic má National Science Foundation na rok necelých čtrnáct milionů dolarů. Fascinuje mě, že si třeba běžná veřejnost ani neuvědomuje, kolik lidí se zabývá výzkumem, kolik lidí vkládá sto procent svého života do vědy, a že i v takové bohaté zemi jako USA může být roční rozpočet na jeden celý obor fyziky menší než rozpočet jediného hollywoodského filmu.


 #29891 

| Předmět: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE:…
02.03.23 20:30:21 | #29898 (3)

To je smutná realita.
Stát, kongres, ministerstvo financí je řízeno politiky s pramalým zájmem o vědu. Ti koukají "dopředu" jen v dimenzi své kariéry. Proto zbývají univerzity, napadá mne akorát MIT, nebo finančně mocní donátoři (dárci, sponzoři) a podnikatelé (třeba ten Musk). V ČSSR existoval výzkumný ústav, nevím kolik toho vyzkoumal a co se z toho uplatnilo na trhu, či posloužilo lidstvu. Trochu jiná situace je ve výzkumu v medicíně, tam je finanční efekt spíš v dohledu.
Takhle to bylo a je odjakživa. Sponzor musí také mít z daru zisk a kdyby to měla být jen aureola altruismu.
Producenti v Hollywoodu a pod. jsou podnikatelé a ti kalkulují investice na návrat a nebo na zisk.


 #29897