ad soucet:
Ponechme stranou ostrou retoriku a pojdme se podivat na fakta, protoze tvuj
screenshot z nemeckeho originalu mluvi jasne. O vikendu jsem se na chalupe
podival na original textu a uznavam, ze technicky bod v teto textove
mikro-debate o lokaci odstavcu jde jednoznacne za tebou - nemam sebemensich
problem sve pochybeni otevrene priznat.. abych ti presne osvetlil, kde vznikl
ten edicni sum: v nemeckem kritickem aparatu Gesammelte Werke (GW 9/1) kapitola
Der Mutterkomplex des Sohnes (Matersky komplex syna) skutecne konci odstavcem §
165, kde Jung provadi syntezu a srovnani, jak se negativni donchuanismus u synu
transformuje v pozitivni odvaznou muznost u dcer. Ja jsem ve svych poznamkach
pracoval s tematickym vytahem, ktery odstavce § 165 a § 166 (kde jiz zacina
samostatna kapitola o dcerach) sloucil pod jedno zahlavi. Tuto formalni
zamenu lokace citatu proto uznavam. I kdyz jsi vsak nasel spravne cislo
odstavce, nic to nemeni na skutecnosti, ze Jungovo dilo obsahove vubec nechapes,
redukujes ho na izolovany solipsismus a v historickych faktech se dopustis
kolosalnich vymyslu. Pojdme te tedy nekompromisne konfrontovat s realitou:
Tvuj fatalni historicky podvod s Wolfgangem Paulim. Kdyz se
tady ohanis presnosti pramenu, jak vysvetlis svou vlastni nestoudnou lez, ze
Jung vedl sve pacienty k nalezeni tradicni viry a ze mimochodem W. Pauli byl
jednim z nich? To je naprosty biograficky nesmysl. Wolfgang Pauli, nositel
Nobelovy ceny za fyziku, tradicni nabozenskou viru nikdy nenasel. Narodil se v
zidovske rodine, byl sice pokrten jako katolik, ale z cirkve vystoupil a po
zbytek zivota zustal vyhranenym agnostikem, ktery hledal racionalni propojeni
kvantove fyziky a hlubinne psychologie. Jung Pauliho nikdy nenabadal k vire;
analyzoval jeho sny (jak kuprikladu vime z Psychologie a alchymie), aby na nich
demonstroval autonomni a transsubjektivni pole nevedomi. Vymyslel sis historii
na kolene, abys zachranil svou zkrachovalou tezi.
Redukce reality psyche na sociologicky klam. Tvuj vyklad
toho, jak Jung chapal 'realitu psychiky', je ucebnicovym prikladem vulgarniho
materialismu. Tvrdis, ze pro Junga je predstava realna jen proto, ze kdyz ji
lide uveri, ma realne dopady (jako tvuj priklad s prvni svetovou valkou nebo
ruskou agresi). To, co popisujes, je sociologicky Thomasuv teorem o vlivu
presvedceni na lidske jednani. Ale s Jungovym konceptem objektivni psyche to
nema nic spolecneho! Pro Junga archetypy a kolektivni nevedomi nejsou realne az
tehdy, kdyz se promeni v lidskou motivaci nebo ideologii. Jung v GW 8
(Teoreticke uvahy o podstate psychicna) explicitne dokazuje, ze psyche je
autonomni realita sui generis, ktera existuje nezavisle na lidskem vedomi, egu i
na tom, zda ji nekdo veri. Archetypy te determinuji a ovlivnuji zvnejsku tveho
ega, stejne jako te ovlivnuji fyzikalni zakony.
Kolektivni nevedomi neni uzavrena krabicka v hlave. Tvrdis,
ze v Jungove modelu nic nevchazi zvnejsku a vse je jen uzavreny intrapsychicky
proces. Timto tvrzenim zcela popiras Junguv pozdni koncept synchronicity a Unus
Mundus (Jednotneho sveta). Synchronicita - tedy smysluplna koherence mezi
vnitrnim psychickym stavem (napriklad snem) a vnejsi fyzikalni udalosti v
realite (napriklad nehodou) - jasne dokazuje, ze objektivni psyche presahuje
hranice lidskeho tela a je primo propojena se strukturou vesmiru. Podle tveho
primitivniho vykladu by byla synchronicita nemozna. Pokud jsou navic podle Junga
a Pauliho duch (psyche) a hmota (fysis) dva poly jednoho a tehoz jsoucna, pak
spiritualni rozmer reality ma stejnou ontologickou vahu jako hmota. Neni to jen
tvuj vnitrni proces.
Logicka smycka, ve ktere ses definitivne uskrutil. Cela nase
debata zacala u tveho tvrzeni, ze materialisticti vedci zazivaji nad vesmirem
transcedentni zazitek bez mimosvetske reality. Nasledne ses v prubehu diskuse
zapletl do vlastnich citaci o konkretismu a zacal jsi tvrdit, ze numinozni
prozitek na vnejsich objektech je vlastne kognitivni klam, primitivni
konkretismus a nedostatek sebeuvedomeni, ze ktereho nas ma Jung vylecit. Chytil
ses do vlastni pasti. Pokud je prozitek vedcu nad vesmirem nebo tvuj detsky
zazitek u garazi numinozni, pak podle tvych vlastnich slov podlehate
kognitivnimu klamu a halucinaci z nedostatecneho sebeuvedomeni. Nemuzes sedet na
dvou zidlich naraz: vydavat sekularni uzas za legitimni posvatno a zaroven
kazdou jeho hlubsi psychologickou a ontologickou strukturu prohlasovat za klam a
iluzi. Bud je to klam, nebo autonomni realita presahu. Debatu o smyslu,
filozofii a epistemologii celeho Jungova i Ottova dila jsi totalne prohral,
takze na dalsi unavne klicovani a popirani vlastnich slov se mi jiz nechce
reagovat, protoze ma myslenkova prevaha je zcela evidentni, drahy priteli.