Rozcestník >> Náboženství >> Ateistická společnost

Informace

Název: Ateistická společnost
Kategorie: Náboženství
Založil: sirStanley
Správci: sirStanley , Ondi
Založeno: 10.01.2020 11:58
Typ: Dočasné
Stav: Veřejné
Zobrazeno: 2666649x
Příspěvků:
73514

Předmět diskuze: Ateistická společnost - “Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.” Ateismus je racionální a pragmatický a humanistický postoj k světu. Racionální v tom, že usiluje o poznání pravdy ( tím odmítá teorie o existenci neprokázaných nadpřirozených bytostí a jevů). Pragmatický, protože za prioritní považuje to, co je užitečné a prospěšné (náboženství to není, už proto, že lidi rozděluje - viz vztahy mezi židovskou vírou, islámem a křesťany). Humanistický proto, že na první místo staví člověka, skutečnou bytost, nedokonalého, ale vyvíjejícího se tvora, jakým jsme my všichni (ne tedy nějakého vymyšleného stvořitele mimo čas a prostor, kterého ani nelze dokázat).
Máte nastaveno: řazení od: nejnovějších v stromovém zobrazení

Zobrazení reakcí na příspěvek #34013

Zobrazit vše


| Předmět: RE:
23.04.23 09:22:57 | #34013
Reakce na příspěvek #33913

Dobré dopoledne Vám všem!
Můj staříček se dožil 95 let. Se stařenkou bydleli "na výminku" - v hospodářské budově přes dvůr měli velký pokoj, kde si sami topili. Přes den byli společně s "naší" rodinou v chalupě, tam se vařilo atd. ale večer šli k sobě - "na slep". (jako děti jsme se hádávali, KDO bude spát "u staříčků" na otomaně... to byly časy...) Stařenka zemřela, staříček ještě nejakou dobu zůstal spávat "na sklepě" sám ale když mu přešla devadesátka, rodiče jej přestěhovali k sobě do chalupy, aby nemusel topit a hlavně aby nebyl přes noc sám. Měli velkou jídelnu, piano, velký stůl a židle, křesla a dvě velké čalouněné lavice k sezení (dají se rozložit ke spaní)... vešlo se nás tam i třicet. Jednu lavici odnesli a dali tam staříškovu postel. Pod jižní okno, s výhledem na dvůr i na hory kolem... na parapetu měl brýle, něco ke čtení, nějaké dobroty (hlavně krabici kostkového cukru) a taky si tam odkládal sluchátko, protože špatně slyšel. Byl tak "ve středu dění" - a přitom mohl kdykoliv spát, stačilo vytáhnout sluchátko. Maminka už byla v důchodu a vařila pro všechny. To už táta zase hospodařil, v jídelně se scházeli se sousedy a za staříčkem chodívalo hodně návštěv. No a pak staříček začal mít problémy s krátkodobou pamětí. Což bylo "na mrtvicu" pro moji maminku! O staříčka se vzorně starala, protože rád snídal něco teplého, měl každé ráno teplou polévku nebo kaši, přes den vždycky bylo na stole nějaké pečivo (buchty se pekly 3x týdně), na oběd každý den čerstvá polévka a hlavní jídlo, k večeři většinou brambory. Staříček posnídal, usnul, probudil se, dal si kus buchty (ebo namazaný chléb - na tom stole vždy něco bylo), vyšel na zápraží, když bylo hezky tak si poseděl venku. V poledne poobědval. Až do smrti toho snědl hodně. No a po obědě si zase zalezl do postele, vytáhl sluchátko a prospal se. Probudil se zase až přišli "mladí" (rodina mé sestry) z práce a ze školy. Staříček se probral a posadil ke stolu ke svačině.
Havárka byla, když za ním odpoledne přišla nějaká návštěva. To se staříček posadil ke stolu, přitáhl si tác s jídlem a pustil se do svačiny. Jenže to NIKDY před tou návštěvou neopomenul komentovat: "JÁ SEM EŠČE DNES NIC NEJED" Jistě si dovedete představit, jak se moje maminka i sestra cítily! Dobří známí, kteří chodívali často, to už věděli a zasmáli se tomu. Horší bylo když přišel někdo vzdálenější (a čím byl staříček starší, tím těch "vzdálenějších" návštěv bylo víc! Dlouhodobou paměť měl vynikající, dobře se s ním povídalo! Takže vzdálení příbuzní a známí se jej často ptali na něco z minulosti....)

Proč vám to tady píšu?
Čtu si tady diskuzi... o Galileovi.... o vzdělávání v minulosti.... a uvědomila jsem si že se o tom tady diskutovalo již x-krát, byli tady s námi i nějací historikové.... no a my se stále točíme dokolečka.... a znovu a znovu se opakujeme....
Jak ten staříček, co se probudil ve čtyři odpoledne: "Já sem ešče dneskaj nic nejed!"

Mějte se hezky, zase musím zmizet Řekla bych že se mně nějak zrachluje život, mám méně času!

(.... houby s octem "se zrychluje!" To jenom já jsem pomalejší a pomalejší... *2457* *27179* )


2 3  
 #33913 

| Předmět: RE: RE:
23.04.23 09:44:35 | #34015 (1)

Poslys Pajo, ty umis tak dobre psat, ze bys mela tu svou story poslat do nejakeho casopisu, tykajiciho se nove tvorby. *18432*


 #34013 

| Předmět: RE: RE: RE:
23.04.23 16:40:06 | #34031 (2)

Pavla je geniální vypravěčka, ale jednu vadu to má, vždycky se rozpovidá a pointu se dozvíš až za 5 ninut.
Dnešní doba je rychlá, mladí chtějí výsledky co nejdříve, proto bych příběhy doporučil časově zkrátit, aby byli více úderné. *6365*


 #34015 

| Předmět: RE: RE:
23.04.23 16:18:54 | #34028 (1)

Hezké vzpomínky.
Můj praděda se dožil 93. let a do devadesátky ještě pomáhal na poli, naklepával kosu, štípal polínka a pod.
Také miloval kostkový cukr a rum, jednu flašku tak za měsíc, to když přišla penze (bylo to něco málo přes 200 korun). Pro ten rum mě s odpočítanou sumou posílal do vesnického konzumu. Já mu jednou donesl místo půllitrovky jen menší, snad 1/3 litru rumu, peníze co mi dal na větší láhev nestačily. Pochopitelně, že mne podezíral, že jsem část jeho peněz zpronevěřil. Babička se mne zastala, on si ale myslel, že jsem si koupil třeba nějaké bonbóny a tak to šel do konzumu prošetřit. Byl jsem rehabilitován, rum prostě podražil. Ještě bych zmínil, že jsem s bráchou obdivovali jeho fajfku s porcelánovou hlavicí s barevnými reliefy France Josefa a Elisabety (Sisi), s mosazným kováním a dlouhou troubelí. Taky jsme tu fajfku brali do huby a pak dlouho plivali tu příšernou a jedovatou pachuť z pusy.

No a abych zůstal u toho náboženství, tak můj praděda, říkali jsme mu dědáček a jeho dcera, má babička mu samozřejmě onikala. Tak dědáček si v neděli vzal sváteční boty a sváteční modrou zástěru a šel do kostela na bohoslužbu. Ne že bych se mu chtěl nějak mstít, ale potřeboval jsem na výrobu praku nějakou kůži a tak jsem si "půjčil" jeden jazyk z dědáčkovy sváteční boty - to byl kravál, babička se neudržela a smála se. Na podzim už tak nad mým uličnictvím veselá nebyla, když zjistila, že jsem si "povypůjčoval na kostrukci praků množství gum do zavařovaček.


1  
 #34013 

| Předmět: RE: RE: RE:
23.04.23 16:35:15 | #34030 (2)

Měl si zajít na popuť a tam se dali koupit říkali jsme letecké gumy takové našedlé. Ma jsme si vyráběli dřevěnné pušky na ty zavařovačky a i pistole na gumičky. v lese jsme měli postavené hradní opevnění z roští a jedna skupina bránila hradisko a druhá ho dobíjela. *691*


 #34028 

| Předmět: RE: RE: RE: RE:
24.04.23 02:44:32 | #34065 (3)

Jeden kámoš v dětství měl příbuzné v Rakousku a tak měl i tahle kovová autíčka s odpruženými koly, jedno jsme na zkoušku nechali na silnici přejet autobusem, opravdu bez poškození, myslím že se jim říkalo matchbox car. Takové jsem si také přál strašně. No a z Rakouska měl kámoš taky takovou "leteckou gumu", říkal jí švýc-guma, snad se vyráběla ve Švýcarsku, nevím a na tom kámošovi jsem pak vyžebral tak 20cm na prak. To byla paráda, ty zavařovačky prd vydržely. Jinak se tato (čtyřhraná) guma používala ve svazku na start leteckých modelů a i větroňů s pilotem. Tenší verze, asi tak milimetr na milimetr v průřezu ve svazku na pohon vrtule malých modelů a i těch sálových.

Na četníky (žandáry) a zloděje jsme si hráli a házeli jsme po sobě v zimě koule a jinak jen drny. To až tak ve čtvrté třídě jsem sehnal "šestku" rourku (také vyžebral na jednom podstatně starším zámečnickém učni) a udělal si pistoli na poplašky. To pak měla ta hra na žandáry a zloděje jinou šťávu.


 #34030