Mistr nepoužívá boha k aktivaci biologického procesu. K jeho aktivaci
nevyužívá představu boha (ani instinktu). Přečti si znova, jak jsem ten
proces popsal.
Zmatek z toho můžou mít teisté i ateisté.
Mistr nepoužívá boha k aktivaci biologického procesu. K jeho aktivaci
nevyužívá představu boha (ani instinktu). Přečti si znova, jak jsem ten
proces popsal.
Zmatek z toho můžou mít teisté i ateisté.
ad soucet:
.."mistr nepoužívá boha k aktivaci biologického procesu. K jeho aktivaci
nevyužívá představu boha (ani instinktu). Přečti si znova, jak jsem ten
proces popsal. Zmatek z toho můžou mít teisté i ateisté"..
napsal jsi, ze ti mistri by delali spravne, kdyby se v boji na toho boha
spolehali a ze to maji potvrzene osobni zkusenosti - pokud se na nej spolehaji a
maji s nim zkusenost, pak je Buh v jejich mysli aktivnim kognitivnim konstruktem
- tvrdit nyni, ze jej k aktivaci nevyuzivaji, je fakt absurdni.. pokud mistr
nepouziva predstavu, ale zaroven "Bohu důvěřuje a spoléhá na něj" (tva
citace), pak jsi prave poprel zakony kauzality - spolehani je mentalni akt a
pokud vede k fyziologicke zmene (aktivaci instinktu), pak je to
placebo-triggering
K aktivaci žádnou víru nepoužívají, a to ani víru v boha, ani v
instinkt. Do toho stavu "prázdnoty", stavu, kdy působí ten bůh, se
dostávají mentální aktivitou odosobnění a zaměření pozornosti
výlučně na objekt, na protivníka. To spoléhání se projevuje tím, že si
navozují tento stav, ale k jeho navození představu boha neužívají.
Koneckonců je to ale jedno, protože to nehraje žádnou roli. Podstatné je,
že taková víra je legitimní a správná, jelikož je vírou v reálně
existující a působící činitel.
ad soucet:
pokud k aktivaci instinktu dochaz skrze techniku odosobneni a vira v Boha na
tento proces nema vliv, tak opet vymazavas Boha z popisu reality - pokud to
nehraje roli, pak je tva teologie jen vokalnim sumem.. tvrdit, ze vira v
neexistujici metafyzickou bytost je spravna, protoze pod ni bezi realny
biologicky proces, je opet diletantstvi - je to stejny nesmysl, jako tvrdit, ze
vira v to, ze pocitac pohani skritek, je‚spravna, protoze pocitac realne
pocita - nelze zamenova funkcnost mechanismu s pravdivosti interpretace.. ty
nehledas pravdu, ty hledas mentalni anestezii - pokud ti staci, ze je vsechno
jedno, hlavne kdyz to funguje, pak jsi rezignoval na Logos i na vedu - jsi
funkcni atheista, ktery uctiva reflexy, ale boji se odlozit nabotensky slovnik,
aby si zachoval auru hloubky
Hele vždyť je to furt dokola. Už bych se zas opakoval. Správnost té víry spočívá v její legitimnosti, v tom, že je to správný postoj, protože je vztahem k reálně existujícímu činiteli, který se podstatnou měrou uplatňuje v lidském životě a jehož řádné uplatňování je takovým vztahem podmíněn. Zase jsi zaseklej jen v jednom významovém rámci a správnost umíš chápat jen ve smyslu správnosti/pravdivosti pojetí či interpretace.
Umíš vůbec debatovat bez toho, abys druhého z něčeho osočoval?
Protože to jsou právě ty tvé obranné mechanismy. 
ad soucet:
pokud odmitas chapat spravnost ve smyslu pravdivosti, pak anulujes smysl
jakekoli diskuse - tvrdit, ze vztah k "reálně existujícímu činiteli"
(instinktu) je spravny skrze falesne pojeti (Boha), je ucebnicova obhajoba
sebeklamu.. jsi jen diletant zamenujici instrumentalni uzitek za epistemickou
validitu
Já přece neříkám, že to slovo takový význam nemá, říkám jen, že
to není jediný jeho význam. Přece je to jasné z té mé formulace.
Inteligentní člověk si je toho ale vědom, že slova mívají více významů
(širší významové pole).
Ano je jedno, skrze co je ten vztah realizován. Tomu činiteli (instinktu) je
to jedno. Může být realizován klidně skrze projekci, což je mimochodem u
člověka běžné. Ale je důležité ten vztah mít, má-li se ten činitel
řádně a plně uplatňovat.
ad soucet:
pokud je "jedno", zda se mistr vztahuje k instinktu skrze Boha, nebo skrze
projekci, pak anulujes pravdivostni hodnotu teologie a z Boha delas oficialni
synonymum pro lez, ktera ma pouze instrumentalni uzitek.. tva snaha schovat se
za "více významů" slova spravnost je jen dalsim projevem tveho srabactvi - v
diskusi o realite existuje jen jedna relevantní spravnost, a to shoda tvrzeni s
fakty - tvuj pokus vpasovat do diskuse spravnost uzitecneho bludu je naprosto
zoufala.. tva vira neni spravna, je pouze uzitecnym sebeklamem
Ta představa boha je projekce. Teologie takového boha je pravdivá, když
popisuje reálně existujícího činitele. Jenom ho popisuje nepřímými
slovy.
Omyl není lež. Lež je záměrné uvedení v omyl, záměrné klamání, což
se tady neděje.
Za nic se neschovávám, popisuji jen věci tak, jak se mají. Víra v takového
boha je správná z níže uvedených důvodů. Není sebeklamem, když je to
víra v reálně existujícího činitele.
ad soucet:
pokud je tvuj "Bůh" jen projekci, ktera popisuje instinkt, pak je v popisu
reality nadbytecny - mame biologii a neurologii k popisu instinktu.. tvrdit, ze
teologie je pravdiva, protoze pouziva metaforu pro neco, co uz vedecky zname, je
jako tvrdit, ze pohadka o permonicich je pravdiva, protoze popisuje geologicke
procesy.. tvrdit, ze to neni lez, ale jen omyl, je dalsi trapny uhybny manevr -
pokud vedome pouzivas neprina slova (projekci) pro neco, co ma prime jmeno
(instinkt), pak se dopoustis systemoveho klamu.. to, ze tomu rikas spravny
postoj, z toho pravdu samozrejme nedela – z tebe to vsak dela cloveka, ktery
preferuje funkcni blud pred realitou
Tak kdyby byl bůh projekcí popisující instinkt, tak by popisoval realitu,
jen by jí popisoval nepřímými slovy. To že tu popisovanou věc už dneska
máme popsané vědou, je irelevantní. Dneska tomu říkáme instinkt, ale v
dřívějších dobách tomu říkali bůh. Kdyby ale slovo bůh označovalo
něco, pro co dneska ještě slovo nemáme, protože věda to ještě
neobjevila, tak bych neměl jak jinak tomu říkat, než jak to nazvala lidská
empirie, tedy bůh.
Nevím, jak by správný postoj mohl být pravdou. Nebo třeba správné
rozhodnutí, jak by mohlo být pravdou.

Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se instinkt v dávných dobách
označován jako bůh.
Je to jen nějaký tvůj konstrukt. 
Taky se tak neoznačoval, já jsem to takto uvedl pro ilustraci. Proto je tam to "a teď si představme, že by", které na to má poukazovat.
ad soucet:
tvrdit, ze Buh je jen jmeno pro to, co veda jeste neobjevila, je dalsi vrchol
tveho diletantstvi - nedefinujes entitu, ty jen nalepkujes svou prazdnotu..
jinak pokud k popisu instinktu uz slovo mame, pak je setrvavani u slova
"Bůh‘" semantickym parazitismem - jsi jako dluznik, ktery tvrdi, ze jeho dluh
neexistuje, protoze ho jen pojmenoval alternativnim bohatstvim.. kazdopadne
spravny postoj v racionalnim svete je takovy, ktery koresponduje s realitou -
jestli tvuj "správný postoj" vychazi z nepravdiveho pojeti (projekce), pak je
to pouze uspesny sebeklam
Když mluvím o bohu jako o instinktu, tak se pohybuju v rámci toho
příkladu s těmi mistry. Jinak psychologická věda ještě neobjevila věci,
které člověk může objevit sám díky tomu, že zkoumaným prostředím je
jeho vlastní nitro a ke zkoumání tedy nepotřebuje žádné speciální
vybavení. Když se člověk do toho pustí, pak může rozpoznat, že
metafyzika je projekcí psychiky jako celku ven do světa. Že popisem
metafyzických entit se popisují psychické funkce a jejich produkty. Je tedy
popisem reality.
Postoj korespondující s realitou - to je třeba víra v boha nebo láska k
bližnímu, protože vycházejí ze zákonitostí fungování psychiky.
ad soucet:
tvrdit, ze introspekce bez externi verifikace je "popisem reality", je opet
diletantstvi - pokud tvuj vyzkum probiha pouze v tve neuralni siti a neprodukuje
intersubjektivne overitelna data, pak nezkoumas realitu, ale jen vlastni
kognitivni zkresleni.. tvrdit, ze vira v Boha "koresponduje s realitou" stejne
jako laska, protoze vychazeji ze "zákonitostí psychiky", je tvym semantickym
debaklem, protoze zatimco laska je biochemicky a evolucne popsany afekt, Buh je
ontologicky narok na existenci entity - zo, ze tva psychika produkuje emoci
(lasku), nedokazuje existenci externi entity (Boha) - zamenujes priznak za
objekt / Buh jakozto vznesene jmeno pro tvuj dopaminovy stav.. pokud tva
"metafyzika" popisuje jen psychicke funkce, pak je termin "metafyzika" v tvem
podani dalsim nadbytecnym parazitem, a to tentokrat na psychologii
Taková data klidně produkovat můžeš, ale ověřit je dokáže zas jenom
člověk, co dosáhl stejné úrovně introspekce.
Proč víra v boha koresponduje s realitou jsem už vysvětlil, a láskou k
bližnímu je míněn vztah neboli postoj k objektům a že koresponduje s
realitou psychiky dokládá třeba fakt, že je takový postoj podmínkou
duševního zdraví.
Nevím, jak by mohla být metafyzika parazitem na psychologii, když vznikla
daleko daleko před vznikem psychologie (to je poměrně mladá věda) a
psychologie dodnes neobjevila všechny funkce a jevy, které metafyzika
postihuje.
Proč víra v boha koresponduje s realitou jsem už
vysvětlil, "a láskou k bližnímu je
míněn vztah neboli postoj k objektům a že koresponduje s realitou psychiky
dokládá třeba fakt, že je takový postoj podmínkou duševního
zdraví."

"A proč k tomuto nepotřebuje x milionů lidí víru
v Boha??"

Tak lásku k bližnímu jen tak někdo nemá. Nesmíš jí zaměňovat s tím, že "proti nikomu nic nemám". Láska k bližnímu je komplexní stav sounáležitosti s objekty a k jeho dosažení musí ego hodně ustoupit do pozadí (až tak, že nebude viditelné).
Tak s tím to určitě nezaměňuji - jako například - kiwi.
Ale taky netvrdím, že "to" mám od narození.

ad soucet:
tvrdit, ze tva data muze overit jen nekdo se "stejnou introspekci", je de facto
priznanim k halucinaci.. intersubjektivni overitelnost znamena, ze data jsou
nezavisla na subjektivnim stavu pozorovatele - pokud tvuj "výzkum" vyzaduje
predbezne prijeti viry, neni to poznani, ale indoktrinacni smycka.. jinak
tvrzeni, ze laska k bliznimu "koresponduje s realitou", protoze je podminkou
"duševního zdraví", je kategorialni omyl - funkcnost postoje pro tvou
psychiku (placebo efekt, socialni koheze) nema absolutne zadnou vypovidaci
hodnotu o existenci entity - dalsim diletantstvim je argumentace, ze metafyzika
neni parazitem, protoze je starsi nez psychologie - alchymie je take starsi nez
chemie a astrologie starsi nez astronomie a presto jsou to dnes prekonane
semanticke balasty - to, ze metafyzika neco "postihuje" pred vedou, znamena jen
a pouze to, ze dava poeticka jmena procesum, kterym tehdy nerozumela
Zjevně nevíš, co je to introspekce. Ta se nijak netýká ani stavu ani
víry. Úrovní introspekce jsem mínil šíři poznání, tedy jak hluboko do
psychiky až člověk pronikl. Poznatky introspekce jsou popsány třeba v
budhismu, ale potvrdit nebo případně vyvrátit je může jenom ten, kdo ve
svém zkoumání sebe sama došel tak daleko jako ten Budha (ten k tomu sám
vyzývá, že mu nemáš jen slepě věřit, ale že si to máš všechno
osobně ověřovat).
U lásky k bližnímu, u vztahu k objektům není řeč o existenci nějaké
entity. Nechápu ostatně, proč si furt zaměřený na nějakou entitu, o
které jsem ti už nesčetněkrát řekl, že neexistuje. 
To jsi nic nevysvětlil. Nedává smysl označovat jí za parazita.
ad soucet:
tvrdit, ze pravdivost buddhismu potvrdi jen ten, kdo dosel "stejně daleko", je
ucebnicova definice halucinace.. vedecky fakt (napr. gravitace) plati, i kdyz v
nej neveris a "nedošel jsi daleko" - pokud tvuj system vyzaduje pro sve
potvrzeni transformaci vedomi pozorovatele, pak nezkoumas objektivni realitu,
ale jen vlastni schopnost vyvolat si specificky psychicky stav.. jestli u lasky
k bliznimu "není řeč o existenci entity" a metafyzika "postihuje psychické
funkce", tak jsi vlastni rukou zlikvidoval teologii i metafyziku, protoze pokud
je to jen psychologie s poetickymi jmeny, pak je tvuj sakralni slovnik presne
onim redundantnim parazitem, ktery k popisu reality nepridava zadnou novou
informaci - pouze balis neurobiologii do orientalniho mysticismu.. jinak onu
"hloubku psychiky" neobjevujes, ty se v ni dojimas nad vlastni sugesci, protoze
pokud tva metafyzika nepopisuje nic mimo lidsky mozek, pak je to jen beletrie o
neurochemii
Fakt nevíš, o čem je řeč. Tady nejde o žádnou víru ani transformaci,
ale o šíři poznání. Vědecká fakta z kvantové mechaniky ti taky
neověří kdekdo, na to už potřebuješ mít docela složitou aparaturu a
znalosti. Do počátku 20. století ta fakta nikdo ověřit nedovedl. Protože
šíře poznání ještě nebyla taková, neboli protože proces poznání
ještě nedošel tak daleko. To platí pro jakoukoli oblast lidského
zkoumání, včetně lidské psychiky.
Už jsem to psal, psychologie ještě zdaleka nedospěla ve svém zkoumání tak
daleko, aby se dali metafyzické pojmy nahradit nějakými psychologickými.
Kromě toho ta projekce je legitimní, protože je přirozeným procesem, což
dokazuješ i ty tím, jak se z ní nedovedeš vymanit.
ad soucet:
kvantova mechanika vyzaduje aparaturu k mereni fyzikalnich velicin, ktere jsou
nezavisle na tve vire - pokud urychlovac nameri castici, nameri ji atheistovi i
theistovi - tve "vnitřní poznání" vsak vyzaduje, aby pozorovatel nejprve
prijal tvou ideologii, aby "uviděl" to, co ty.. to vsak neni sire poznani, to
je indoktrinacni slepota, protoze fyzika se do reality neprocituje, fyzika
realitu mezinarodne verifikuje - tvrdit, ze psychologie "ještě nedošla tak
daleko", aby nahradila metafyziku, je snad tvuj nejzoufalejsi uhybny manevr / ty
necekas na vedu, ty se jen schovavas v mezerach soucasneho poznani - navic
nepostihujes jevy, ktere veda nezna, ty jen davas lziva jmena tem, ktere uz
zna.. tvrdit, ze projekce je "legitimní", protoze je prirozená, je uplne
stejny nesmysl, jako tvrdit, ze rakovina je legitimni lecba, protoze je to
prirozeny biologicky proces - projekce je kognitivni zkresleni a nikoliv metoda
poznani reality - tvuj svet stoji na nefunkcnim semantickem malwaru, ktery
odmitas odstranit..
tve "vnitřní poznání" vsak vyzaduje, aby pozorovatel nejprve prijal
tvou ideologii, aby "uviděl" to, co ty
kde jsem to napsal?
Je vidět, že se v tom, co píšu neorientuješ a pořád máš tendenci mi něco vnucovat. Tohle už není debata, to je tvé obviňování mě z všelijakých blbostí. Není na co reagovat. Takže pokud nemáš opravdu nějaký argument, tak už nemáš co napsat.
ad soucet:
.."kde jsem to napsal? Je vidět, že se v tom, co píšu neorientuješ a
pořád máš tendenci mi něco vnucovat. Tohle už není debata, to je tvé
obviňování mě z všelijakých blbostí. Není na co reagovat. Takže pokud
nemáš opravdu nějaký argument, tak už nemáš co napsat."..
pokud tvrdis, ze tva data muze overit jen ten, kdo dosel stejne daleko v
introspekci, pak primo a nevyhnutelne vyzadujee, aby pozorovatel nejprve
adoptoval tvou metodiku a mentalni nastaveni.. pokud k uvideni pravdy potrebuji
tve bryle, pak to neni objektivni fakt, ale indoktrinacni podmunka - tvrdit, ze
jsi to "nenapsal", je projevem tve semanticke amnezie.. navic tvrdit, ze "nemám
argument", zatimco ignorujes moji dekonstrukci tve falesne analogie s kvantovou
fyzikou a tveho parazitismu na neurologii, je absurdni - nebranis se mym
"blbostem", ale v kreci se branis faktu, ze tvuj model definitivne vyhorel -
nehledas debatu, ale nekriticke publikum pro svou sugesci a v momente, kdy je
tvuj syseém podroben auditu, zacnee obvinovat auditora z "esesáctví" nebo
"nesvobody"
Prosimtě kde píšu o nějakých brýlích? Vážně vůbec nerozumíš
tomu, co píšu a furt si tam něco přimýšlíš. Ukazuju ti to na příkladu
té kvantové mechaniky. Pokud bys chtěl ověřit pravdivost poznatků
kvantové mechaniky, a to za použití vlastní aparatury, tak bys musel s
procesem poznání hmoty postoupit na úroveň dnešní vědy. S introspekcí je
to to samé. Chceš-li si třeba ověřit poznatky budhismu o tom, jaký je
kauzální řetězec vzniku žádosti, tedy jaké všechny psychické procesy
proběhnou předtím, než člověk zaznamená pohnutku žádosti - ty procesy
jsou nevědomé, tj. člověk o nich neví, protože probíhají pod prahem
vědomí, ale mohou se stát vědomými, pokud bude člověk provádět
introspektivní sebeanalýzu a to pořád dál a dál (hloubš a hloubš) - tak
musíš ve své introspekci dojít až tak daleko (či hluboko), že tyto
procesy objevíš, uvidíš neboli zvědomíš. Žádná speciální metodika,
žádné nastavení, žádné brýle, nýbrž prostý analytický proces.
Tvoje obviňování a osočování nejsou argumenty. To jsou obranné
mechanismy, jak už jsem psal. Je to irelevantní šum. Stejně jako vkládání
do mých slov něčeho, co tam není, také není argument, je to falešný
argument. Spíš ty mi připadáš, že se na to co píšu díváš
ideologickými brýlemi.
ad soucet:
kvantova mechanika vyzaduje aparaturu, ktera produkuje verejne pristupna,
meritelna a nezavisla data - pokud urychlovac detekuje castici, uvidi ji na
grafu kdokoli, bez ohledu na to, zda meditoval nebo veri v Buddhu - tva
"introspekce" vsak neprodukuje nic jineho nez privatni psychologicky fakt o tobe
- pokud tvrdis, ze uvidis nevedome procesy jen tehdy, kdyy pujdes hloubeji,
neprovadis analyzu, ale autosugestivni trenink k vyvolani specificke iluze..
tvrzeni, ze ke zvedomeni nevedomi nepotrebujes metodiku ani nastaveni, je
metodickym diletantstvim - buddhismus, kterym se zaklinas, je extremne rigidni
soubor mentalnich technik a ideologickych premis - pokud k objeveni pravdy musis
trenovat mysl podle konkretniho schematu, pak jsou ty bryle soucasti tve lebky..
ty realitu nezkoumas, ty se v ni jen dojimas nad vlastnim sebeklamem
To je jasné, že k introspekci nelze použít přístroj, který by produkoval měřitelná data. Stejně jako, že introspekcí se získávají fakta o jedné osobě, stejně jako je tomu při pitvě těla. Při provádění analýzy postupuješ pořád dál a dál či hloubš a hloubš, ať už analyzuješ hmotu, anebo psychiku. Elektrony taky neuvidíš hned, jak píchneš do hmoty. Stejně tak jisté podprahové procesy nenajdeš hned, ale až potom, co odkryješ jiné. Ke zvědomování potřebuješ provádět analýzu. Způsob té analýzy si můžeš zvolit dle svého uvážení. Hledáš problémy tam, kde nejsou.
ad soucet:
pokud provadim pitvu tela, zkoumam biologicky hardware, ktery existuje nezavisle
na mych citech.. jatra uvidi kazdy, kdo ma oci, bez ohledu na to, zda medituje -
pokud vsak provadis introspekci, nezkoumas hardware, ale jen vystupy vlastniho
softwaru - tvrdit, ze "hledání podprahových procesů" je totez co "hledání
elektronů", je tvuj zoufalej pokus o semanticky podvod - elektrony maji
meritelny naboj a spi, tve "podprahové procesy" vsak maji jen takovou podobu,
jakou jim tva autosugesce vtiskne.. tvrdit, ze si "způsob analýzy můžeš
zvolit dle svého uvážení", je tvym priznanim k absolutni iracionalite -
pokud si metodu (a tedy i filtr vnimani) volis podle uvazeni, pak nezkoumas
realitu, ale jen konstruujes vlastni blud.. skutecna analyza (fyzikalni ci
chemicka) je na tvem uvazeni nezavisla – ta te k vysledku nuti skrze fakta -
ty se jen v ramci sveho "příběhu" snazis dohledat to, co jsi tam predem
vlozil
Při introspekci jen pozoruješ dění. Pozoruješ činnost mysli, takže případně i autosugesci při její činnosti. To je právě smysl introspekce, analyzováním odhalit rozličné neuvědomělé dění a odhalit tak zákonitosti fungování mysli (stejně jako při pitvě se odhaluje stavba těla a princip jeho fungování). Je to metoda sebepozorování, sebeanalýzy vedoucí k sebepoznání. A ta analýza je na tvém uvážení samozřejmě nezávislá, tady už fakt vymýšlíš blbosti. Chemická analýza se taky může provádět různými způsoby a ty si můžeš vybrat jeden dle svého uvážení, který je ti pohodlnější nebo dostupnější.
ad soucet:
pokud v chemii zvolim jinou metodu, musim dojit ke shodnemu objektivnimu
vysledku, jinak je metoda chybna - pokud dva lide analyzuji stejny vzorek,
chemie jim nedovolí mit "vlastní pravdu".. tva introspekce vsak produkuje
tolik "zákonitostí", kolik je na svete mystiku - tvuj "výzkum" postrada
jakekoli externi meritko validity - tvrdit, ze analyza nitra je na tvem uvazeni
nezavisla, je metodickym debaklem - introspekci je pozorovatel zaroven
pozorovanym objektem i mericim pristrojem, bez externi verifikace (EEG, fMRI,
kognitivni testy) zkoumas pouze vlastni semanticky sum, protoze tva
"sebeanalýza" neni pitvou hardwaru, ale jen nekonecnou smyckou tveho softwaru,
ktery interpretuje vlastni chyby jako moudrost - provadis jen autosugestivni
stvrzeni vlastniho dogmatu.. srovnavat pitvu jater s tvym "zvědomováním" je
nejtezsi forma kategorialniho omylu / jatra jsou intersubjektivni fakt a tve
"podprahové dění" je pouhou literarni fikci ega
Je vidět, že introspekci neznáš. Člověk je souhrnem různých funkcí, a to platí jak pro tělo, tak pro psychiku. Zdaleka ne všechny psychické funkce probíhají na vědomé bázi (nad prahem vědomí) a introspektivním pozorováním psychických procesů se tedy děje to, že jedna funkce pozoruje svou činnost i činnost ostatních funkcí, přičemž se do jejího zorného pole postupně dostává i činnost funkcí dosud probíhajících podprahově, podvědomě. Podprahové dění je vědeckým faktem a ne literární fikcí ega, tou můžou být max. tvé ideologické představy, které tady prezentuješ.
ad soucet:
to, ze podprahove procesy jsou vedeckym faktem (potvrzeným fMRI a kognitivni
psychologii), nijak nevaliduje tvou introspekci - veda tyto procesy meri skrze
externi korelat - tva introspekce je pouze vedomy komentar k nevedomemu sumu -
pokud tvoje "funkce pozoruje funkci", stale se pohybujes v uzavrenem systemu
vlastniho softwaru - bez externiho meritka (napr. EEG) je tve "zvědomění" jen
semantickou fabulaci, kterou tve ego zpetne racionalizuje.. v psychologii je
znamo, ze clovek nema primy pristup ke svym kognitivnim procesum, ale pouze k
jejich finalnim produktum - tvrdit, ze vidios zakonitosti mysli jen tim, ze do
sebe koukas, je stejny nesmysl, jako tvrdit, ze pohledem na monitor vidis
zdrojovy kod operacniho systemu.. ty nevidis kod, ty si jen vymyslis pribeh o
tom, jak ten kod asi vypada - delas tak z introspekce vedu o hadani z ruky
Tak měl by sis uvědomit, že i rozum patří do toho tvého softwaru (je to jedna z psychických funkcí), a že o tom, že existují emoce, představy, myšlenky, přání a další psychické jevy, o tom víme právě díky introspekci a zvědomění, stejně jako díky introspekci a zvědomění víme, jak se tyto chovají, jak fungují a jak je od sebe rozeznat. Popisuješ něco, co vůbec neznáš a fantazíruješ u toho.
ad soucet:
tvrdit, ze diky introspekci vime, "jak funkce fungují", je vrcholnym
diletantstvim - to, ze na monitoru vidis ikonu kose a umis ji smazat, neznamena,
ze rozumis binarni logice procesoru - ty vnimas pouze finalni uzivatelske
rozhrani sve psychiky - o tom, jak emoce realne vznika (neurochemicka kaskada a
limbicky system), nevis z introspekce absolutne nic.. tva "věda" konci u popisu
barev na obrazovce, zatimco se snazis mluvit o architekture hardwaru.. tvuj
argument, ze "rozum patří do softwaru", je tvym verejnym certifikatem
semantickeho nihilismu - pokud je rozum uzavrenou funkci softwaru bez moznosti
externi verifikace, pak jsi prave anuloval pravdivostni hodnotu vseho, co pises
- rozum je totiz nastrojem Logu prave proto, ze se dokaze podridit vnejsimm
faktum (fMRI, EEG, chemie), ale se krecovite snazis tvrdit, ze software muze
analyzovat svuj vlastní zdrojovy kod pouhym "koukáním na sebe", coz neni
analyza, ale narcistni halucinace
Asi ti nedošlo, že zpochybňováním kognitivní validity introspekce
zpochybňuješ, že víme, že existují emoce, představy, myšlenky, přání
a další psychické jevy, a že víme, jak se tyto chovají, jak fungují a jak
je od sebe rozeznat. Popíráš tím tu základní lidskou zkušenost.
Introspekcí samozřejmě nezkoumáš, jak je to všechno realizováno na
úrovni mozku (stejně jako studiem chemických reakcí a jiných chemických
jevů nezkoumáš, jak jsou tyto realizovány na subatomární úrovni).
Rozum je psychická funkce a dost to s ním motáš. O nějakém zdrojovém
kódu nic nepíšu, to jsou nějaké tvoje ideologické fantazie.
ad soucet:
tvrdit, ze zpochybnenim introspekce popiram existenci emoci, je naprosto
absurdni - ja nepopiram existenci datoveho vystupu (hnevu, myslenky), ja
usvedcuji tvuj model z neschopnosti nahlednout jeho kauzalni genezi - to, ze
vnimas emoci, ma stejnou vypovedni hodnotu o fungovani psychiky, jako ma vnimani
barvy na monitoru o architekture GPU - ty nezkoumas jak se emoce chovaji, ty
pouze sekundarne racionalizujes post-procesni stavy - tvuj "pohled dovnitř"
neni analyzou kodu, ale pouhou pasivni konzumaci uzivatelskeho rozhrani, kterou
vydavas za hlubinnou vedu.. tve srovnani chemie a subatomarni urovne je tvou
metodickou popravou - chemie je validni vedou prave proto, ze jeji zakonitosti
jsou prisne korelovany s kvantovou elektrodynamikou a jsou intersubjektivne
verifikovatelne nezavisle na "ponoru" chemika - pokud tve "zvědomění"
nepredklada data kompatibilni s neurofyziologii, pak neprovadis analyzu, ale
pouze literarni fikci v uzavrenem cyklu vlastniho sebeklamu
Samozřejmě že pozorováním emocí zkoumám, jak se emoce chovají. Jejich zkoumáním je umím rozpoznat od jiných psychických jevů a poznávám, jaké mají charakteristické vlastnosti - a to jak obecně emoce jako typ jevu, tak i každá jednotlivá emoce. Zpochybňováním kognitivní validity introspekce zpochybňuješ základní lidskou zkušenost. Stejně tak zkoumáním dalších psychických jevů a funkcí zkoumám jejich chování a poznávám jejich vlastnosti. Tím poznávám, jak fungují jednotlivé komponenty psychiky a v důsledku toho i jak funguje psychika jako celek. A tohle poznání můžu rozšiřovat. Tvoje analogie o kódu a uživatelském rozhraní tady nesedí.
ad soucet:
ty nezkoumas chovani emoci, ty pouze katalogizujes subjektivni dojmy, ktere ti
tvuj hardware (mozek) serviruje jako hotovy produkt - to, ze umis rozpoznat hnev
od smutku, ma pro pochopeni "funkce psychiky" stejnou vypovedni hodnotu, jako ma
schopnost rozeznat ikonu Wordu od Excelu pro pochopeni strojoveho kodu a spravy
pameti RAM - tve "rozšiřování poznání" je jen nekonecne prerovnavani
nabytku v cele, ze ktere nevidis ven.. pokud tve poznani "psychiky jako celku"
nepredklada data kompatibilni s neurobiologickym korelatem (synaptickou
plasticitou, neurotransmisi, modulaci v amygdale), pak neprovadis analyzu, ale
pouze onu literarni autobiografii vlastniho ega.. veda je vedou prave proto, ze
je intersubjektivne falzifikovatelna, ale tva introspekce je neprodysne uzavreny
kruh, kde si mozek lze o sobe samem a nazyva to "zákonitostmi"
Už bych se zas opakoval. Popíráš tu základní lidskou zkušenost, i
poznatky psychologie. Emoce nejsou žádné dojmy, ale v psychice objektivně
existující motivační činitelé. Jsou to psychické obsahy či objekty.
Zkoumáním emocí samozřejmě zkoumám emoci a nic jiného než emoci.
Poznání, čím se emoce vyznačují a jak fungují, a jak funguje každá
jednotlivá emoce (protože třeba radost funguje jinak než hněv; některé
emoce mají obsesivní povahu a proto není dobré je nechat naplno "vzrůst",
zatímco jiné jí nemají), mi samozřejmě dává poznání, jak fungují
emoce. A emoce jsou jedna z funkcí psychiky. Poznáváním fungování
psychických funkcí poznávám fungování psychiky. Popíráš tu funkci,
která přímo definuje člověka: uvědomění sebe sama. Rozhodně neplatí,
že když introspekce není intersubjektivně falzifikovatelná, tak že
nepředstavuje provádění analýzy. Znamená to jenom tolik, že nemůže být
brána jako vědecká metoda. To samo o sobě ale neříká nic o tom, jestli
produkuje přesná nebo nepřesná data.
Používáš neplatné analogie. I když koneckonců poznáním toho, jak
funguje software, poznávám i to, jak funguje jeho zdrojový kód.
Pokud je mi známo, tak neurobiologicky lze mapovat psychické dění jen do
určité míry. Alespoň v současnosti.
ad soucet:
tvrzeni, ze sledovanim radosti ci hnevu rozumis "jak fungují"‘, je tvuj
definitivni intelektualni kolaps.. nevidis totiz kod, ale jen graficke rozhran
(GUI) - klidne muzes tisic let sledovat, jak se chova postava ve videohre, a
presto budes mit absolutne nulovou predstavu o programovacim jazyku, shaderech
nebo sprave registru procesoru, ktere tu postavu generuji - tvrdit opak je
semanticky podvod, protoze ty nezkoumas mechanismus, ty jen antropomorfizujes
vysledne pixely.. oznacit emoci za "objektivně existující činitel" je dalsi
kategorialni omyl - emoce neni vec v krabici, ale dynamicky stav neuronalni site
- to, ze tva data nejsou falzifikovatelna, neznamena, ze jsou "možná
přesná", ale to, ze jsou vedecky irelevantni a ontologicky nulova.. tvrdit, ze
"uvědomění sebe sama" definuje cloveka a tim legitimizuje tvou metodu, je jen
kruhovy blud, protoze uvedomeni je produktem mechanismu a nikoliv mechanismem
samotnym - jsi na urovni pasazera v letadle, ktery tvrdi, ze rozumi
aerodynamice, protoze v zaludku citi turbulence
Turbulence v žaludku ...
není to tak dávno, kdy
stálo v zprávách, že z letadla před startem museli vyhodit jednoho chlapa,
protože si jeho sousedé (v letale) stěžovali na zvuky a smrad z jeho
střevních turbulencí.
Sledováním jevu či objektu sleduji ten jev/objekt. Sledováním jeho
chování poznávám jeho fungování. Jevy ani objekty nemají žádný
zdrojový kód.
Emoce je objektivně existující činitel, poněvadž má motivační sílu
neboli projevuje se nějakým působením. Např. strach je objektivní faktor.
Že je to stav neurální sítě je stejně podstatné, jako že je to
konfigurace atomů a jejich stavů. To, jak jsou emoce realizovány na úrovni
mozku nebo na úrovni hmoty jako takové, je tu irelevantní.
Debata také není o vědecké relevanci. Nemožnost falzifikace automaticky
neznamená, že metoda neprodukuje korektní data.
Co to uvědomění sebe sama je, je tu irelevantní. Popíráním jeho
schopností popíráš základní dovednost člověka, která ho definuje.
ad soucet:
tvrdit, ze sledovanim "chování" jevu poznavas jeho "fungování" bez ohledu na
jeho substrat, je fakt narez / diletantstvi na steroidech - uroven uvazovani
ditete, ktere veri, ze televize funguje, protoze v ni bydli mali lide - kazdy
psychicky proces MA svuj zdrojovy kod – je jim algoritmicka struktura
neuralnich vyboju - pokud tento kod (neurobiologii) ignorujes, nezkoumas
"fungování", pouze si vymyslis mytologicke pohadky o povrchovych dojmech /
psychologie jakozto veda o zirani na stiny.. tvrdit, ze emoce je "objektivní
činitel", protoze ma "motivační sílu", je tvym logickym matem - to, ze te
strach nuti utikat, nedela ze strachu nezavislou entitu, stejne jako tlacna sila
pistu nedela z tlaku neviditelneho demona - je to vlastnost systemu a nikoliv
cinitel v nem.. tvuj pokus oddelit pusobeni od realizace na urovni mozku je
korektne receno tragikomicky, protoze neurobiologie ti sebrala prostor k
lhani
Sledováním chování jevu samozřejmě poznáváš jeho fungování. Je to
obecně způsob, jak jako děti poznáváme svět i jak věda historicky
poznává přírodu (např. klasická mechanika).
Psychické procesy nemají žádné zdrojové kódy, tak jako je nemají jiné
přírodní procesy. Mytologické pohádky si tu vymýšlíš ty.
Jak jsou emoce realizovány na úrovni mozku je irelevantní, stejně jako jak
jsou realizovány na úrovni hmoty jako takové. Tvrdit, že emoce nejsou
činitelé, ale vlastnosti systému, je stejné jako tvrdit, že předměty a
síly kolem nás nejsou činitelé, ale vlastnosti systému (hmoty).
ad soucet:
presne tomuto se na akademicke pude rika epistemicka anihilace skrze totalni
popreni zakonu kauzality - tvrdit, ze prirodni procesy nemaji zdrojovy kod, je
eutanazie racionalniho subjektu.. zdrojovym kodem klasicke mechaniky jsou
matematicke zakony fyziky, zdrojovym kodem biologie je DNA a zdrojovym kodem
psychiky je algoritmicka architektura neuralni site - jestlize tyto zakonitosti
(kod) ignorujes, nezkoumas "fungování", ale pouze pasivne konzumujes povrchovy
sum, kteremu rikas poznani.. jinak tvuj primer, ze predmety a sily jsou cinitele
a nikoliv vlastnosti systmu (hmoty), je fakt rozkosny - sila (napr. gravitace)
NENI nezavisly cinitel, ale vlastnost casoprostoru vyvolana hmotou - emoce NENI
cinitel, ale neurochemicky stav systemu - tvuj svet stoji na primitivnim
animismu, kde veci konaji samy od sebe, protoze se bojis priznat, ze jsou jen
funkci materialniho substratu
Žádné matematické zákony fyziky neexistují, stejně jako neexistuje
žádný zdrojový kód. Ten existoval leda v Matrixu. Měl by ses už fakt
probrat z pohádky do reality.
Sledováním chování předmětů a jevů poznáváš právě zákonitosti
jejich fungování. Poznávají tak lidi i zvířata, jak fungují věci kolem
nich, jak funguje svět. Potřebují nabýt takového poznání ke svému
přežití.
Gravitace je činitel, stejně jako vítr, zima, zeď, déšť, rychlost,
inflace, válka, strach, touha, deprese, magnetismus, rotace Země apod. Viz
definice činitele: osoba, věc n. okolnost, která něco působí, má na
něco vliv; faktor (Slovník spisovného jazyka
českého).
ad soucet:
tvrdit, ze "matematické zákony fyziky neexistují", v momente, kdy pises ze
zarizeni fungujicim na bazi kvantove elektrodynamiky a Maxwellovych rovnic, je
tvou dalsi eutanazii jakozto racionalniho subjektu - nevidis zdrojovy kod ne
proto, ze neexistuje, ale proto, ze tvuj procesor postrada abstraktni kapacitu k
jeho dekodovani - to, ze zvirata a deti "poznávají svět" sledovanim jevu, je
uroven prezivani v jeskyni - veda zacina tam, kde konci tvuj povrchovy vjem a
zacina matematicky audit mechanismu.. tve vrseni "činitelů" jako inflace, zima
nebo strach je dalsi kategorialni omyl - tyto pojmy jsou totiz vlastnostmi
systemu a nikoliv jejich nezavislymi hybateli - inflace není entita, je to
statisticky korelat penezni zasoby - gravitace neni vec, je to geometricke
zakriveni casoprostoru - tim, ze vse nalepkujes jako "činitele", se vracis k
primitivnimu animismu, kde vitr fouka, protoze chce, a mozek mysli, protoze v
nem bydli "ONO".. neresis realitu, ty se v ni jen tupe orientujes na urovni
reflexu - pokud je pro tebe neurobiologicky korelat (hardware) "pohádkou", pak
tvuj software postrada jakoukoli explanatorni silu..
Ne, opravdu žádné matematické zákony fyziky neexistují. Ani zdrojový
kód, ty náš Morfeusi. 
To je úplně jedno, jaká je to úroveň, pořád je to proces poznání. K
učinění poznání o fungování jevu či předmětu stačí pouhé
pozorování jeho chování. Fyzikální věda ostatně nedělá nic jiného,
jen to chování navíc formuluje matematickým jazykem.
Jsi nesmírně tupej. Dal jsem ti definici pojmu činitel, z níž vyplývá,
že i vlastnost je činitel. Činitelem je cokoliv, co "něco působí, má na
něco vliv" (něco něčemu činí či způsobuje). Žiješ si ve svém
fantazijním světě, z něhož nemáš vůli se probudit do reality, protože
snění je ti příjemnější než realita. (Neříká se to tady o
věřících?)
ad soucet:
tva teze, ze matematicke zakony "neexistují" a jsou jen popisem vnejsiho
chovani, je verejnym certifikatem tve agonie.. veda diky matematickemu kodu
(rovnicim) peedpovida existenci entit (cerné diry, Higgsovuv boson, gravitacni
vlny) desitky let predtim, nez je kdokoli schopen je "pozorovat" - pokud by tva
jeskynni metoda "pouhého pozorování chování" byla validni, dodnes bys lecil
mor modlitbou k "činiteli" nemoci, misto abys rozumel mikrobiologii.. jinak to,
ze slovnik pro zakladni skoly oznacuje "okolnost" za cinitele, nijak nepodporuje
tvou snahu delat z vlastností (inflace, strach) autonomni hybatele - zamenujes
priznak za objekt.. neobhajujes realitu, ale svou neschopnost domyslet kauzalitu
pod povrch jevu - pokud je pro tebe neurobiologicky hardware snenim, zatimco tve
pocity jsou realitou, pak jsi se prave de facto priznal k solipsismu - tve
popreni matematicke struktury reality te archivuje jakozto semantickou
fosilii
Už si zase předěláváš má tvrzení. Říkám, že neexistují žádné
"matematické zákony fyziky". Nejsou žádné zákony fyziky a pak ještě
nějaké matematické zákony fyziky. Jsou prostě jen fyzikální zákonitosti,
které jsou formulované matematickým jazykem (stejně jako jsou formulované i
slovně). To je jediný rozdíl oproti zkoumání, které dělá zvíře nebo
dítě; fyzikální věda postupuje úplně stejně jako oni, jen pozorovaná
chování a fungování objektů a jevů formuluje nejen slovně, ale ještě i
matematicky. Vědeckou metodou jsou pořád pozorování a experiment, což jsou
metody poznání i dítěte a zvířete.
To byl prosím Slovník spisovného jazyka českého, který vydal
Ústav pro jazyk český akademie věd ČR. Vyšší jazykovou autoritu
už tu tyvole nemáme. Chyba je pochopitelně na tvé straně. Slovo činitel se
běžně užívá v souladu s touto definicí (viz třeba zde zde). Činitelem nemusí být
nutně jen objekt, ale taky třeba síly nebo podmínky. Inflace je činitelem,
protože má vliv na ekonomiku: znehodnocuje úspory a zdražuje životní
náklady. Stejně tak jsou zase činitelé působící na inflaci: vývoj
peněžní zásoby, výše HDP, míra nezaměstnanosti aj. Stejně tak jsou
činitelem emoce coby motivátory, včetně strachu (viz třeba "Většina dokladů
ukazuje strach jako aktivního činitele"). Jsi zaseklej ve svém pošahaném
ideologickém světě snů a přání, ve svém Matrixu, a reálnému světu
vůbec nerozumíš. Sníš si svůj ideologický sen, kterému říkáš
realita.
ad soucet:
tve tvrzeni, ze veda je jen "formálnější verze zvířecího pozorování", a
tve detinske ohaneni se jazykovym slovníkem jako argumentem o podstate reality,
dokonale doklada tve kognitivni vyhasnuti a totalni metodicky bankrot.. zvire
ani dite nikdy nepozorovalo zakriveni casoprostoru ani spin elektronu - veda
nepozoruje "chování", ona skrze matematicky aparat konstruuje modely reality,
ktere odhalují struktury, jez jsou tvxm smyslum a tve "introspekci"
principialne nedostupne - matematika neni "popis" pozorovaneho, ale nastroj,
ktery realitu nuti vydat svedectvi - pokud by veda byla jen "pozorováním jako
u zvířat", dodnes bys veril, ze Slunce obiha Zemi, protoze to tak tve oci
"pozorují" - tvuj svet konci u stredovekeho vizualismu.. jinak ohanet se
Slovnikem spisovneho jazyka ceskeho v diskusi o kauzalnich mechanismech je
logicky faul dekady - slovnik definuje, jak lide slova pouzivaji, nikoliv jak
realita funguje - to, ze lide rikaji "strach je činitel", ma pro ontologii
stejnou vahu, jako kdyz lide rikaji "slunce zapadá" - fyzikalne slunce vsak
nezapada a strach neni nezavisly hybatel, ale biochemicky stav amygdaly -
zamenujes lingvistickou konvenci za prirodni zakon..
Věda samozřejmě pozoruje chování. Na tom je založena, jak už jsem
zmiňoval poukazem na pozorování a experiment coby její poznávací metody.
Matematický aparát jí slouží k popisu onoho chování. Když na základě
něho vytvoří model a předpověď, tak stejně pak musí provést opět akt
poznání: prostřednictvím pozorování nebo experimentu to ověřit.
Vydávání svědectví možná probíhá v tom tvém pošahaném Matrixu.
Vědecká metoda je pořád stejná, ať je zkoumání na začátku, anebo
pokročilo hloubš do předmětu či jevu.
Ano, slovník definuje význam slov a usvědčuje tě z toho, že to slovo
chápeš i užíváš nesprávně a že jsi se celou dobu mýlil. Strach je
činitel (faktor) bez ohledu na to, jestli je to biochemický stav nebo
kvantový stav atomů, anebo něco zcela jiného.
Jsi pouhý teoretik a o praktickém, reálném životě nic nevíš.
ad soucet:
tvuj uporny navrat k jeskynnimu empirismu a tvuj pokus definovat realitu skrze
pravidla pravopisu doklada tvuj kognitivni kolaps a vedecky analfabetismus -
veda nepozoruje "chování" elektronu, ona skrze matematicky aparat definuje
jeho existenci, ktera je tvym smyslum nedostupna - pokud by veda byla jen
"pozorováním jako u zvířat", nikdy by nevznikl tranzistor ani GPS, protoze
ty nefunguji na bazi "pozorování chování", ale na bazi matematicke
manipulace se strukturou reality, o ktere tva introspekce nema ani tuseni..
jinak slovnik ti nerika, co strach JE, slovnik ti jen rika, jak o nem negramotne
MLUVIS - kdyz rikaji "strach je činitel", ma to pro ontologii stejnou vahu,
jako kdyz lide v antice rikali "blesk je hněv Dia" - tvuj svet stoji na
lingvistickem animismu
Zjevně neumíš rozpoznat mezi teorií a praxí, představou a
skutečností. Věda samozřejmě pozoruje chování elektronu. Bez provádění
pozorování a experimentů, bez praktické práce s hmotou by nebyla vědou,
ale filozofií. Matematický aparát používá k formálnímu zápisu onoho
chování. Když např. fyzici ve 20. letech min. stol. matematicky popsali
chování elementárních částic, tak jim vyšla rovnice, o níž bylo známo,
že popisuje chování vln. Vědeckou metodou je pořád pozorování a
experiment, bez ohledu na hloubku poznání. Teoretické matematické modely se
musejí ověřovat pozorováním nebo experimentem a za odpovídající realitě
jsou považovány až tehdy, když jsou s nimi v souladu. Ani tranzistor ani GPS
by bez těchto metod nevznikly. Věda není snění, pleteš si jí s
filozofií.
Slovník ti říká, co je to činitel. A usvědčuje tě z toho, že jsi se
celou dobu mýlil, protože strach, tak jako každá jiná emoce, jsou
činitelé.
Ostatně poukazuju na to už drahnou dobu, že nerozumíš významu pojmů a
díky tomu i správnému smyslu vět a vůbec sdělení druhých.
ad soucet:
veda diky matematickemu kodu (rovnicim) nepozoruje chovani, ona vynucuje
existenci entit, ktere lidske oko nikdy neuvidi - Diracova rovnice neposlouzila
k "zápisu" pozorovaneho, ona predpovedela existenci antihmoty ciste na bazi
matematicke symetrie, roky predtim, nez ji kdokoli mohl "pozorovat" - tvym
"pozorováním jako u zvířat" bys vsak antihmotu nikdy nenasel, protoze tve
smysly o ni samozrejme nemaji ani tuseni.. veda nepozoruje chovani a pak ho
zapise - veda skrze matematicky formalismus odhaluje vnitrni logiku systemu..
tvuj neustaly ukryt v definici "činitele" je skutecne je jen jazykovy
fetisismus / lingvisticka magie, kdy si myslis, ze pojmenovanim veci jsi
vysvetlil jeji mechanismus.. slovnik definuje uzus jazyka, nikoliv prirodni
zakon - to, ze lide metaforicky oznacuji strach za "činitele", ma pro
objektivni realitu stejnou vahu, jako kdyz namornici rikali, ze more je "krutý
pán" - more neni pan a strach neni nezavisla entita..
Nejprve je potřeba pomocí pozorování či experimentu zjistit chování
objektu či jevu a toto chování matematicky zapsat (vyjádřit ho
matematicky). Ten zápis pak může odhalovat skutečnosti, které je ovšem
nutné ověřit. Z matematického popisu může vyplývat existence něčeho, co
taky existovat nemusí. Proto je potřeba to ověřovat a fyzika za reálně
existující považuje teprve až to, co empiricky ověřila, resp. co ve hmotě
objevila. Je to navýsost logické a racionální. Bez pozorování a
experimentu není fyzikální vědy. Bez nich je to max. filozofie.
Jenom dál dokazuješ, jak je ti sémantika cizí, na což už jsem taky
hodněkrát poukazoval. Nemáš inteligenci na to, abys chápal souvislosti mezi
jazykem, sdělením a skutečností. Debata s tebou je ztráta času.
ad soucet:
ve 21. stoleti uz matematika neni popisem pozorovaneho, ale generativnim kodem
reality - mnou zminena Diracova rovnice antihmotu "nepředpokládala jako
možnost", ona ji logicky vynutila jako nezbytny kousek skladacky vesmiru - zy
nevidis rozdil mezi "filozofickým sněním" a "matematickou nutností", protoze
tvuj mozek uvizl v naivnim empirismu 19. stoleti - pokud by realita byla jen to,
co "objevíš v hmotě" svymi smysly, dodnes bys popiral existenci atomu,
protoze tve "pozorování" je nevidi.. kazdopadne ty semantiku neresis jako vedu
o vyznamu, ty ji pouzivas jako nepruhlednou clonu pro svou neschopnost definovat
pojmy - to, ze se o mori mluví jako o "pánu" nebo o strachu jako o
"činiteli", je lingvisticka konvence a nikoliv ontologicky fakt - tvrdit, ze
slovo ve slovniku potvrzuje existenci entity, je stejny strukturalni rozpad jako
tvrdit, ze slovo "vodník" dokazuje existenci entit v rybnice - neobhajujes
"racionalitu", ale svou metodickou bezmoc - oznacit logickou dekonstrukci tvych
lzi za "ztrátu času" je ubohe srabactvi
To max. tak v Matrixu, ale ne v realitě.
V realitě určuje reálnost to, co je objeveno v
realitě, a ne co nám vychází v rovnicích. Nikdy totiž nemáme jistotu, že
ty rovnice jsou správné. Proto jsou modely i předpovědi založené jen na
rovnicích klasifikovány jako teorie, nikoli jako fakt. Atom klidně můžeme
předpovídat z nějakých modelů nebo rovnic, ale dokud ho opravdu
"nenahmatáme", tak ho fyzikální věda nebere jako reálně existující
objekt. Vždycky jenom jako předpoklad. Takhle to funguje v reálném
světě.
Už úplně blbneš a vymýšlíš si kraviny, aby sis nemusel přiznat
skutečnost, že jsi se zmýlil a že nerozumíš významu slov. Jsi slaboch.
Tancuj tancuj vykrůcaj.
Ty jdi neskutečnej pablb, ty tak někomu nadávej do slabochů, demente...

ad soucet:
tvrdit, ze atom byl do sveho ‚nahmatání‘ jen predpokladem, je tvou finalni
eutanazii jako racionalniho subjektu - cela periodická tabulka prvku a
kineticka teorie plynu v 19. stoleti fungovaly na bazi ontologicke nezbytnosti
atomu nikoliv na bazi tveho pajdickeho sahani na hmotu - veda neceka, az si na
realitu sahnes , veda realitu definuje skrze jeji kauzalni dopady a matematickou
koherenci - svet nefunguje podle tve jeskynni metody, smysloveho fetisismu -
tvuj "činitel" ze slovniku je jen semantickou maskou pro tvou nevedomost
ad krudox:
poprel hardware (mozek), poprel kod (matematiku) a poprel i nadprirozeno (Boha)
- zustal mu jen "pocit“, ze necemu rozumi, zatimco mu pod rukama shorely
vsechny logicke nastroje, kterymi by to mohl dokazat
Pořád nerozumíš rozdílu mezi teorií a faktem či předpovědí a
faktem. Vlastně mi to už u tebe nepřekvapuje, když svůj snový svět
považuješ za realitu. Věda definuje leda své pojmy, jimiž realitu popisuje,
ale rozhodně nedefinuje realitu. Děláš stejnou nabubřelou chybu, jakou
dělali fyzikové 19. století, když si byli příliš jistí tím, že svět
musí vypadat tak, jak "jim to vychází".
Vykrůcaj sa vykrůcaj, slabochu.
ad soucet:
veda realitu nedefinuje libovolne, veda odhaluje jeji vnitrni kod, ktery ty
ignorujes - pokud ti z kineticke teorie plynu matematicky vyplyva existence
atomu, neni to "předpoklad", ale logicka nutnost struktury vesmiru - jakozto
vedecky analfabet tak likvidujes strukturalni kauzalitu - nevidis rozdil mezi
"sněním" a "matematickou koherencí", protože jsi uvizl v pajdickem sahani na
hmotu, ktere pritom skoncilo s objevem elektromagnetismu.. tvuj ukryt v rozlisen
mezi "teorií a faktem" je logicky faulem, protoze ve vede je teorie nejvyssim
stupnem poznani, ktery fakta integruje do kauzalniho celku - tve "faktum" je jen
tvuj povrchovy vjem, zatimco vedecka teorie je auditem reality - oznacit tedy
matematickou nutnost za "snový svět", je vrcholnym projevem tve ontologicke
dezorientace
Věda odhaluje zákonitosti chování a ne nějaký vnitřní kód. Ten existuje jenom ve tvém pošahaném matrixovském mozku. Nutnost vyplývající z teorie je nutností jen v rámci oné teorie a nikoliv v realitě. Ta teorie klidně může být nesprávná nebo jen neúplná, tj. nezahrnuje všechny působící činitele, a pak je nesprávný i takový předpoklad. O tom, jak to skutečně, reálně je, o tom, co je faktem, o tom rozhoduje realita, která se zjišťuje pozorováním a experimentem, a nikoliv naše teoretické představy. Už nesčetněkrát se ve fyzikálně vědě stalo, že pozorování či experiment nesouhlasili s teorií. Nesouhlasili s našimi matematickými modely. Všechny modely se musejí testovat na jejich správnost a kdo tohle neví, ten neví nic o vědě. Sníš si svůj svět a tomu reálném nerozumíš, jak už se tu vícekrát ukázalo.
ad soucet:
v ramci teorie a filosofie vedy se tomu, co predvadis, rika klam naivniho
falsifikacionismu - tvrdit, ze o "faktech" rozhoduje "pozorování" nezavisle na
teorii, je vrcholnym diletantstvim - veskere moderni pozorovani je teoreticky
zatzene (theory-laden) - nepozorujeme "realitu", ale interpretujeme datove
vystupy pristroju, ktere byly zkonstruovany na zaklade matematicke nutnosti
onech rovnic, ktere ty diky sve fatalni nevzdelanosti nazyvas "představami" -
bez dominance matematickeho kodu nad tvym pajdickym vjemem bys nevidel ani atom,
ani galaxii – tvuj smyslovy aparat je pro realitu 21. stoleti jen zastaralym,
nekalibrovanym sumem.. pokud tvrdis, ze "nutnost v teorii není nutností v
realitě", pak popiras izomorfismus mezi matematikou a fyzikalnim svetem - pokud
by realita nemela svuj vnitrni matematicky algoritmus (kod), pak by prediktivni
sila fyziky byla jen statistickym zazrakem - ty nevidis zdrojovy kod ne proto,
ze neexistuje, ale proto, ze tva introspekce je uveznena v fenomenalnim
uzivatelskem rozhrani, ktere ti znemoznuje nahlednout do strojoveho kodu
kauzality - tvuj svet funguje jen na urovni neolitickeho empirismu, kde pravdou
je jen to, co lze fyzicky uchopit
ad:
odjizdim ted na Velikonoce pryc, takze v diskusi budu rad pokracovat v pondeli
vecer
To už píšeš jenom symptomy své poruchy, svého matrixovského mozku
zakódovaného v blbosti a úchylnosti.
Nepopřel jsi nic z toho, co jsem ti napsal a jenom
se debilitama snažíš nabýt dojmu, že něco popíráš.
ad soucet:
."to už píšeš jenom symptomy své poruchy, svého matrixovského mozku
zakódovaného v blbosti a úchylnosti. Nepopřel jsi nic z toho, co jsem ti
napsal a jenom se debilitama snažíš nabýt dojmu, že něco
popíráš"..
opet jsi se nezmohl na nic jineho, nez na mou diagnozu - tentokrat meho
"matrixovského mozku" - ubohy to ustupek zoufalce, ktery nedokaze adresovat
klicovy epistemologicky problem, a sice teoretickou zatizenost pozorovani -
jelikoz nejsi schopen vyvratit fakt, ze pozorovani je bez teorie jen slepym
vjemem, uchylujes se k terminologii z pavedecke prirucky.. jak muzes tvrdit, ze
tve smysly jsou arbitrem pravdy, kdyz bez matematickych rovnic, ktere ignorujes,
bys nedokazal vysvetlit ani to, proc ti drzi pohromade zidle pod zadkem? tva
vira v cisty empirismus je neoliticky relikt - je pouhou iluzi, ze vidis svet
"takový, jaký je", protoze moderni fyzika uz sto let vi, ze to, co vidis, je
jen nizkorozlisene makroskopické divadlo pro preziti biologickeho druhu,
nikoliv fundamentalni realita - vesmir neni postaven na tvych pocitech, ale na
nehmotnem algoritmu matematicke nutnosti - pokud neumis obhajit, jak je mozne,
ze matematicke modely predikují existenci castic (jako kuprikladu Higgsuv
boson) drive, nez je kdokoli "uviděl", pak jsi to ty, kdo zije v Matrixu, a to
v Matrixu vlastnich omezenych smyslu, ktere povazujes za meritko vseho.. dokazes
definovat vztah mezi matematickou strukturou a fyzikalní entitou, aniz bys
placal o "poruchách", nebo je tvuj obzor omezen jen na to, do ceho muzes
kopnout botou?
Nehodlám věčně řešit tvoje magořiny. Jenom ti připomenu, že matematické modely predikují částice, které existovat vůbec nemusejí a o tom, jestli skutečně existují, rozhoduje empirie, a doporučím ti si poslechnout nějaké fyzikální přednášky, abys byl v obraze.
ad soucet:
tve doporuceni, abych si poslechl fyzikalni prednasky, je od nekoho, kdo zamrzl
v Newtonovskem determinismu 19. stoleti, vskutku usmevne - tvuj argument, ze o
existenci castic "rozhoduje empirie", je presne ten typ diletantismu, ktery
ignoruje fundamentalni lekci kvantove mechaniky: lokalni realismus je mrtev!
slysel jsi nekdy o Bellovych nerovnostech? experimentalni potvrzeni jejich
poruseni (nikoliv nahodou v roce 2022 ocenene Nobelovou cenou) definitivne
prokazalo, ze zadna "objektivní realita" nezavisla na mereni neexistuje.. pokud
si myslis, ze castice maji sve vlastnosti (jako spin nebo hybnost) fixne dane
predtim, nez se na ne podivas, pak jsi to ty, kdo by se mel vratit do lavic -
kvantova provazanost (entanglement) ukazuje, ze vztahy mezi entitami jsou
primarni a prostorova vzdalenost irelevantni – to neni neco, co "uvidíš"
svymi smysly, to je matematicka nutnost Hilbertova prostoru, ktera tvuj naivní
empirismus zbije do bezvedomi.. tvuj fetis na "empirii" narazi na problem
kolapsu vlnove funkce: castice neni kulicka, kterou najdes pod mikroskopem, ale
soubor pravdepodobnostnich amplitud v komplexnim matematickem poli - to, co ty
nazyvas "existencí", je jen dekoherence vlnove funkce pri interakci s
makroskopickym meridlem - tvrdit, ze matematika jen "predikuje věci, které
nemusí existovat", je jen hluboke nepochopeni, protoze bez matematickeho
formalismu Schrödingerovy rovnice bys nemel ani koncept toho, co vlastne chces
pozorovat - pokud je tedy tva "empirie" arbitrem vseho, vysvetli mi, jak tvoje
smysly interpretuji vlnove-casticovy dualismus nebo nelokalni kauzalitu?
nevysvetlu to, protoze tvuj mozek je evolucne nastaven na hazeni ostepem v
makrosvete a nikoliv na chapani zdrojoveho kodu reality - dokazes se vymanit z
jungianske jeskyne a adresovat ontologicky status vlnove funkce, nebo budes dal
opakovat tuhle stredoskolskou mantru o empirii, kterou moderni fyzika uz davno
dekonstruovala jako neudrzitelnou iluzi?
necroczar - jsi chytry a vis urcite ocem pises -- Ja jsem natom hodne spatne -- muzes mne prosim vysvetlit - od zacatku potom pozdeji jina otazka -- - zhava koule leti vesmirem (budouci zeme) zacne obyhat kolem slunce -- chtel bych vedet jak se na zhavou zem dostala prvni bunka ze ktere vzniklo pozdeji vsecho ?? Myslim vsechno co my ted zname?
ad kiwiboy:
.."muzes mne prosim vysvetlit - od zacatku potom pozdeji jina otazka -- -
zhava koule leti vesmirem (budouci zeme) zacne obyhat kolem slunce -- chtel bych
vedet jak se na zhavou zem dostala prvni bunka ze ktere vzniklo pozdeji vsecho
?? Myslim vsechno co my ted zname?"..
i ta tva "první buňka" neni nic jineho nez extremne komplexni usporadani
hmoty, ktera se v zakladu ridi prave onou kvantovou chemii - bez matematicke
presnosti vlnovych funkci elektronovych obalu by se zadna aminokyselina nikdy
nespojila - pokud chces se soucetem diskutovat o "realitě", musite se nejdriv
vyporadat s tim, ze hmota, ze ktere se ta bunka sklada, nema pevnou substanci
nezavislou na pozorovani - tvrdit, ze nas zajima "biologický základ" (jak psal
soucet) a pritom ignorovat, ze tento zaklad je v jadru nelokalni a matematicky
kodovany, je jako chtit pochopit literaturu tim, ze budu analyzovat chemicke
slozeni inkoustu, ale odmitnu se naucit abecedu - takze, nez se presuneme k
biologii: mas najakou vecnou namitku proti poruseni Bellovych nerovnosti, nebo
se shodneme na tom, ze souctuv empirismus je pro pochopeni fundamentalniho sveta
nepouzitelny?
i ta tva "první buňka" neni nic jineho nez extremne komplexni usporadani hmoty, ktera se v zakladu ridi prave onou kvantovou chemii - bez matematicke presnosti vlnovych funkci elektronovych obalu by se zadna aminokyselina nikdy nespojila...no jo, ale niekto tú "přesnost" musel naprogramovat, sama se neudělala...a naviac, musel naprogramovať prírodné zákony, včleniť to prírodných zákonov, udržiavať vo funkcii skrz tie zákony, aby to vôbec kontinuálne fungovalo...
Nemusel.
Fyzikální zákony a vesmír jsou tady věčně.
A taky bylo dost času, na různé procesy.
Je vědecky dokázané, že komety, či asteroidy jsou nositeli aminokyselin,
které tvoří základ živé hmoty.
https://sciencemag.cz/ve-vzorcich-z-asteroidu-ryugu-nasli-aminokyseliny/

No totéž se dá říct o tvém bohu – jeho schopnosti také musel někdo naprogramovat. A pokud ne, tak mi vysvětli, proč u hmoty ano. A hlavně u toho neargumentuj vlastnostmi, které má ten bůh údajně mít podle tvé víry. Jen fakta, prosím!
Tady je jedna animace z desítek, či
stovek :
Ale ano - nebylo k tomu potřeba nějakou "vyšší moc" - vesmír je
věčný koloběh.

Dalko dekuji ted mne napis ktera s tech desitek animaci nebo stovek jak pises je pravdiva -- pravda je pouze jedna ne desitky nebo stovky. .
Uvědomuješ si, že je to jenom teorie na základě pozorování vesmíru,
kde jsou milióny takových procesů v různých fázích vzniku hvězdné
soustavy. Ta teorie je po částech denně potvrzována jako fakt.

Země nepřiletěla jako žhavá koule z vesmíru, vznikla akrecí materiálu přítomného v blízkosti Slunce. Vznikla tedy rovnou na oběžné dráze. A první buňka na ní vznikla až tehdy, když pro to byly podmínky, čili když Země dostatečně vychladla.
Jenom hloupý člověk může napsat takovou nebetyčnou hloupost, jakou
spáchal kivihoch.
Počítám, že už i ptáci kiwi ví, jak vznikla Sluneční soustava, to
akorát kreacionisté se bezmocně zmítají v síti nevědomosti.
arecuk -- mozno mas pravdu ja se nedohaduji --- Tady mas odpoved co neni moje
ale je odborniku, ze byla zhava.
Země vznikla přibližně před 4,6 miliardami let akrecí (nabalováním)
prachu a plynu z protoplanetárního disku kolem mladého Slunce. Po
počátečním žhavém stavu a intenzivním bombardování meteority se povrch
ochladil,
. Po počátečním žhavém stavu - nic proti tobe a tvemu nazoru ani
schvaleni - Dalka a Ohndiho Tak kde je pravda ???
-- Byla v pocatku zhava nebo ne???
žhavá byla, ale nepřiletěla žhavá... tady jde spíše o volbu slov. Dohadujete se o blbinách
ratka -- promin -- ja mel na mysli. ze kdyz zeme obletala slunce tak byla ze
zacatku zhava --- moje vyjadreni je asi blbe :-)))
Mne slo oto, ze na zhavem telese nemuze vzniknout zivot jenem tak
rozumím, na žhavé ne. Povrch postupně chladl, nitro je žhavé (asi) dodnes. Máme vulkanickou aktivitu. Pro mě je taky záhadou JAK došlo k vývoji.... tedy JAK mohlo dojít k vzniku komplikované bunky s krytým jádrem a celou složitou strukturou funkcí... nevím to, známe hypotézy. ale žádná není uspokojivá.
Na téma abiogeneze existuje několik hypotéz, to máš pravdu, ale téma abiogeneze je aktuální teprve necelé století. Ani Řím nebyl postaven v jednom dni.
Kdyby měla Země přiletět z Vesmíru do Sluneční soustavy, by pak
pokračovala ve své mírně odkloněné dále do Vesmíru. Záleží pak na
její rychlosti. Kiwi nemá potuchu o čem píše a to, co napsal jsou jeho
blbiny.
No a za druhé, i žhavá Země relativně rychle ve Vesmíru vychladne, naše
Země potřebovala nějakou stovku milionů let na to, any byla voda na povrchu
a nevypařila se.
Jenže v dnešní světě na dnešní úrovni znalostí nemůže to, co Kivihoch
spáchal, napsat ani největší magor, takže považuji našeho milého
mimozemšťana z NZ za sprostého provokatéra. A ta jeho servilnost je také
jen servilnost klauna v cirkuse.
experimentalni potvrzeni jejich poruseni (nikoliv nahodou v roce 2022 ocenene Nobelovou cenou) definitivne prokazalo
Ano, takhle to vědě funguje, reálnou existenci (definitivně) prokazuje experiment, tedy empirie. Právě jsi se k tomu bezděčně přiznal (že mám celou dobu pravdu). Například Teorie strun je čistě matematická teorie, a protože nenabízí žádnou možnost, jak ověřit jedinou věc, kterou tvrdí, dává od ní drtivá většina fyziků ruce pryč a ani jí nepovažujou za fyziku. Poněvadž to, že má něco matematickou koherenci, ještě neznamená, že to popisuje nějakou strukturu reálného světa. O tom, jestli naše rovnice a modely opravdu popisují něco reálného, o tom rozhoduje empirie, tj. jejich otestování, jestli jsou v souladu s pozorováním či experimentem. Neboli jejich porovnání s realitou.
Jinak splácáváš různé věci dohromady, je vidět, že se v tom nevyznáš.
ad soucet:
tvuj pokus o triumfalismus nad "empirií" je jen dalsim dukazem tveho hlubokeho
nepochopeni rozdilu mezi metodologii a ontologii - ano, experiment (mereni)
potvrzuje teorii, ale ten experiment, o kterem mluvime, potvrdil neexistenci
lokalne-objektivni reality nezavisle na mereni - pouzivas tedy empiricky
dukaz k obhajobe sveta, ktery tento dukaz prave zrusil, coz je tvuj doposud
nejvetsi logicky paradox..
nikdo nepopira, ze fyzika testuje modely, ale ty tvrdis, ze realita je to, co
"vidíš a cítíš" - Bellovy nerovnosti vsak prokazaly, ze tvuj naivni
realismus je v primem rozporu s tim, jak vesmir funguje - empirie zde slouzi
jako vlastni kat, ktery podrizl vetev tve jungianske jeskyni - kvantova
mechanika neni "neověřená matematika" jako teorie strun – je to nejpresneji
otestovana teorie v dejinach, ktera nam rika, ze matematicky formalismus (vlnova
funkce) je realnejsi nez tvoje smyslove vjemy, protoze ty vjemy jsou jen
vedlejsim produktem dekoherence vlnove funkce.. tvrdit tedy, ze matematika jen
"popisuje" realitu, je vrcholny diletantismus, protoze experimenty prokazaly, ze
logicka struktura vesmiru vynucuje vysledky, ktere popiraji tvou materialni
zkusenost - empirie v 21. stoleti neni dukazem hmoty, ale dukazem dominance
informacniho kodu v Hilbertove prostoru nad tvym biologickym sumem.. zkus tedy
odpovedet na jadro veci: pokud o realite rozhoduje tva slavna "empirie", jak
vysvetlis, ze tato empirie definitivne vyvratila lokalni realismus, na kterem
stoji tvuj svetonazor? jsi v pasti: bud musis prijmout, ze te tve smysly klamou,
nebo musis poprit onen experiment, kterym se ted tak neohrabane ohanis
Ty to popíráš, že fyzikální rovnice a modely je nutné testovat a tím ověřovat, jestli skutečně popisují realitu. Nakonec jsi sám přišel na to, že to tak je. Poslední slovo má vždycky empirie.
K těm tvým plácanicím: kvantová mech. nepopřela existenci reálného světa. Popřela jen existenci determinismu na jeho fundamentální úrovni.
ad soucet:
tvuj pokus o semantickou klicku je fascinujici prehlidkou tveho nepochopeni -
tvrdit, ze "poslední slovo má empirie" a zaroven ignorovat, co ta empirie
skutecne rekla, je jako tleskat popravcimu, ze odvedl dobrou praci, zatimco ti
stina hlavu.. kvantova mechanika nepoprela existenci "něčeho", ale poprela
existenci objektivni reality nezavisle na pozorovateli - rozumis tomu rozdilu?
Bellovy nerovnosti empiricky prokazaly, ze vlastnosti castic neexistuji pred
merenim - to neni jen "ztráta determinismu", jak se naivne domnivas, ale ztrata
lokalniho realismu - empirie tedy nepotvrdila tvuj svet pevnych predmetu, ale
naopak prokazala, ze tva smyslova zkusenost je jen makroskopickou iluzi vzniklou
dekoherenci vlnove funkce.. stale si pletes nastroj (empirii) s podstatou
(ontologii) - to, ze k overeni teorie pouzivame experiment, neznamena, ze
realita je tvorena vjemem - prave naopak: moderni experimenty jsou natolik
abstraktni a matematicky zatizene, ze tva naivni empirie u nich konci - bez
matematickeho kodu Hilbertova prostoru bys ty vysledky ani nedokazal
interpretovat – pro tve smysly by to byl jen sum.. tvrdit, ze QM poprela jen
determinismus, je diletantismus - QM predevsimm zavedla kontrafaktualni
neurcitost – fakt, ze neexistuji odpovedi na otazky, ktere nebyly polozeny
(experimenty, ktere nebyly provedeny) - tva "realita" je tedy v zakladu
ne-urcita, dokud ji matematicky proces mereni neaktualizuje..
takze znovu: pokud empirie v roce 2022 definitivne prokázala, ze lokalni
realismus je neudrzitelny, jak muzes dal tvrdit, ze tve smysly (ktere jsou
definicí lokalniho realismu) jsou arbitrem pravdy? tvuj postoj je opet vnitrne
rozporny: uctivas experiment, ktery prave srovnal se zemí tvuj detinsky pohled
na svet - dokazes konecne adresovat fakt, ze vlnova funkce ma vyssi ontologicky
status nez tvuj jungiansky vjem, nebo se budes dal tocit v kruhu sve
stredoskolske definice vedy?
Zase se namísto toho, abys přiznal, že jsi se mýlil, snažíš trapně
vokecávat. Kvan. mech. nepopřela existenci světa nezávislého na nějakém
pozorovateli, nepopřela existenci vlastností částic před měřením, ani
nepopřela existenci pevných předmětů. Nijak neříká, že by zkušenost
byla nějakou iluzí. Vůbec jsi nepochopil, co jsi si někde přečetl (nebo
jsi si přečetl nějaký ezoterický škvár). Nechť tvůj zakódovaný
matrixovský mozek dál blouzní o ontologii. 
ad soucet:
tva reakce uz neni jen projevem nevzdelanosti, ale cistym vedeckym negationismem
- tvrdit, ze kvantová mechanika nepoprela existenci vlastnosti castic pred
merenim, je v roce 2026 intelektualni sebevrazda.. prave za dukaz neexistence
lokalnich skrytych parametru (tedy vlastnosti nezavislych na meren) dostali
Alain Aspect, John Clauser a Anton Zeilinger 2022 Nobelovu cenu - to neni zadny
"ezo-škvár", to je fundamentalni pilir moderni fyziky, ktery jsi prave poprel,
protoze se ti zrejme nehodi do tveho jungianskeho kramku.. zkus se zamyslet
(pokud ti to tvuj dogmatismus dovoli): pokud by castice mely sve vlastnosti
fixne dane pred merenim, Bellovy nerovnosti by nebyly poruseny - tecka..
matematika i empirie mluvi jasne: vesmir na fundamentalni urovni nevykazuje
kontrafaktualni definitivnost a tvuj odpor k tomuto faktu je jen tvuj osobni
problem, nikoliv fyzikalni realita - tva vira v "pevné předměty" jako zaklad
reality je jen tvou neschopnosti pochopit, ze to, co vnimas, je vysledek
kvantove dekoherence - pevnost zidle neni její fundamentalni vlastnost, ale
projev Pauliho vylucovacího principu a elektromagneticke interakce, ktere jsou
plne popsany matematickym formalismem, nikoliv tvym "vjemem" - ty nevidis atomy,
ty interpretujes makroskopicky odpor.. jsi v komicke situaci / ohanis se
empirii, ale popiras vysledky nejdulezitejsich experimentu stoleti - mluvis o
vede, ale tve znalosti skoncily u deterministického kulickoveho vesmiru 19.
stoleti - nazyvas realitu ontologii vlnove funkce "blouzněním", zatimco tvuj
mobilni telefon a veskera moderni elektronika funguji prave diky tomu, ze vlnova
funkce je realitou a tvuj naivni realismus nikoliv - misto trapneho nalepkovani
o "matrixovském mozku" zkus adresovat jedinou vcc: pokud castice maji
vlastnosti pred merenim, jak vysvetlis poruseni Bellovych nerovnosti? pokud to
nedokazes – a ty to nedokazes, protoze to odporuje fyzice – pak jsi to ty,
kdo blouzni v ezoterickem oparu naivniho realismu, ktery nema s vedou 21.
stoleti nic spolecneho
Tvoje diletantsví spolu s blbostí už vystoupali do závratných výšin.
Danému problému, kvantové mech. pořádně nerozumíš, což vede k tomu, že
fakta nesprávně popisuješ, interpretuješ, i spojuješ do kontextů. Neboli
že meleš kraviny a navíc ještě arogantně, k čemuž tě pohání tvá
neskonalá blbost. Z neexistence skrytých parametrů nevyplývá ani, že svět
neexistuje nezávisle na pozorovateli, ani že částice nemají vlastnosti
před měřením, ani že neexistují pevné předměty. Pozorovatel nehraje
žádnou zvláštní roli. Svět bude klidně dál "běžet" bez pozorovatele
(tak jako tomu bylo v době, kdy ještě žádný pozorovatel neexistoval).
Element. částice jsou reálně existující objekty a některé své
vlastnosti mají fixně dané, např. hmotnost, velikost náboje, či velikost
spinu. Pouze některé vlastnosti, a to ty, které mohou nabývat vícera
hodnot, nemají fixně dané, jsou-li ve stavu vlny. Ovšem neznamená to, že
ty vlastnosti nemají: naopak oni je mají a to v té úplně nejplnější
míře - každá ta vlastnost totiž nabývá nikoli jedné hodnoty, nýbrž
všech možných hodnot naráz. Toho využíváme třeba v kvantových
počítačích, ale je to taky důvod, proč je ona částice ve stavu vlny
(vlastnost "poloha" nenabývá jen jedné hodnoty jako je tomu u bodového
objektu). Pevné předměty samozřejmě existují, popírat jejich existenci
bude jenom blázen. Rčení "hlavou zeď neprorazíš" je velice praktická rada
a měl by ses jí držet. Nejde jen o předměty naší obvyklé zkušenosti,
ale už takový atom dovede být dost pevnou strukturou. Rozbít ty s menším
počtem nukleonů vůbec není jednoduché. Že tu pevnost zajišťují síly,
nehraje roli.
Až zas někdy začne tvůj pošahaný matrixovský mozek blouznit o ontologii
nebo vědě, tak se přijď pochlubit. Ale nejdřív si nezapomeň přečíst
nějakou moudrost od nějakého ezoterického cvoka, ať to má pořádné
grády. 
ad soucet:
tvuj pokus o odborny vyklad je tragikomicky - gratuluji, prave jsi popsal
princip superpozice, ale tvoje jungianska mysl naprosto selhala v pochopeni jeho
ontologickych dusledku, takze asi takto.. tvrdit, ze castice ma vlastnost,
protoze "nabývá všech hodnot naráz", je logicky i fyzikalni nesmysl - pokud
castice nabyva vsech hodnot polohy v ramci vlnove funkce, pak nema definovanou
polohu - poloha samozrejme neni "všechno naráz", poloha je bod v prostoru -
pokud ji nema definovanou, pak v tvem smyslu "neexistuje", dokud nedojde k
interakci (mereni) - prave jsi tedy potvrdil, ze fundamentalni realita neni
tvorena tvymi !pevnými předměty", ale pravdepodobnostnim amalgamem, ktery
tvym smyslum naprosto unika.. opet jsi zbabale utekl od Bellovych nerovnosti -
pokud by castice mely sve stavy fixne (nebo i "všemi hodnotami naráz") v
lokalnim smyslu, experimenty by dopadly jinak - poruseni nerovnosti prokazalo
nelokalitu – tedy ze vesmir neni souborem oddelenych "věcí" (jako jsou tve
atomy a zdi), ale neoddelitelnym celkem - tva "zeď, kterou neprorazíš', je
jen makroskopicky projev kvantove dekoherence a povazovat ji za "fundamentálně
pevnou" je uplne stejna hloupost jako tvrdit, ze film na platne je tvoren
pevnymi lidmi a ne svetelnymi body v case - pletes si !pozorovatele" s Jungem -
ve fyzice je pozorovatelem jakykoliv system, ktery zpusobi dekoherenci - ano,
vesmir "běžel" i bez lidi, ale nebezel jako soubor "pevných předmětů", ale
jako unitarni evoluce vlnove funkce v miliardach dimenzi Hilbertova prostoru -
teprve interakce (mereni) vyvolavaji zdani "pevnosti".. to, co ty nazyvas
"realitou", je jen uzivatelske rozhrani (user Interface) pro tvuj biologicky
druh, nikoliv zdrojovy kod vesmiru - tvuj argument o rozbijeni jader je smesny -
jadro drzi pohromade silna interakce, coz je kvantove pole - ono pole vsak neni
"pevný předmět", ale matematicka struktura - ty se jen snazis ontologii pole
nacpat do krabice od bot sveho neolitickeho empirismu.. misto kecu o "cvocích"
prosim zkus odpovedet na mou technickou otazku: pokud je vlnova funkce (ktera je
komplexni a ne-materialni) popisem reality, jak muzes tvrdit, ze primarni je
"'hmota", kterou vnimas smysly? predpokladam vsak, ze se budes radsi dal
ztrapnovat popiranim nelokality, protoze nepriznas, ze tvuj "selský rozum" je
pro pochopeni subatomarniho sveta nepouzitelny
Vezmu to rychle, protože té blbosti už je moc. Vlastnost existuje
samozřejmě i tehdy, kdy nabývá více hodnot naráz. I tehdy je definovaná a
chování objektu odpovídá její vícehodnotě. Svou polohu mají i vlny a
přesto to nejsou body v prostoru. Pravděpodobnost se týká jen některých
vlastností částice, ty amalgame. Ona částice v daném místě samozřejmě
existuje, je tam zastoupena svými vlastnostmi, jen některé její vlastnosti
nenabývají konkrétní hodnoty, nýbrž jakési "povšechné" hodnoty. Zeď
opravdu pevná je (i ten atom) a můžeš se o tom přesvědčit, hlavu k tomu
disponovanou máš. A pořádně se u toho testu rozběhni ať se řádně
přesvědčíš, že se ti ta pevnost jenom nezdá.
K tomu, aby byla pevná, samozřejmě není nutná
existence člověka. A pokud chceš používat nějaký pojem specificky ve
smyslu, jak je užíván v rámci určité intepretace, jako třeba toho svého
pozorovatele, tak to musíš přirozeně zahlásit. Tedy alespoň je to znakem
inteligence. I když jsi si tím ty své bludy nezachránil. Nepleť si realitu
s jejím formálním popisem. Opravdu to jsou dvě různé věci.
hmmm, tak trochu vím co je vlna. Je to pravděpodobnostní funkce rozložení výskytu. Celkově mi přijde ta diskuse divná...
vjem ve smyslu kolapsu vlnové funkce, tedy že přesně stanovíme výskyt částice je opravdu závislý na pozorovateli a tím pádem pozorovatel, pozorování a pozorované je jeden jediný jev. Nechce se mi v tom moc vrtat... netušíme "co existuje" mimo pozorování. Kočka pozoruje kočkovsky, člověk lidsky a přístroj přístrojově (tam netušíme vůbec nic, protože abychom tušili musíme se podívat a už je to opět lidské pozorování)
ad soucet:
tva snaha vysvetlovat kvantovou mechaniku pomoci selskeho rozumu pripomina
nekoho, kdo se snazi opravit mikroprocesor kladivem - termin "vícehodnota
polohy", ktery jsi si prave vycucal z prstu, ve fyzice neexistuje - vlna nema
"polohu" v prostoru jako objekt, ale ma distribuci pravdepodobnosti vyskytu -
pokud to nechapes, nechapes rozdil mezi mapou a uzemim.. tva fascinace zdi je
sice dojemna, ale trapna - ta "pevnost", o ktere basnis, je jen vysledek
elektromagnetickeho odpuzovani elektronovych obalu - na fundamentalni úrovni je
ta zed z 99,9999 % prazdny prostor vyplneny kvantovymi poli - to, ze tva lebka
neprojde zdi, neni dukazem "hmotné primárnosti", ale dukazem Pauliho
vylucovaciho principu (matematickeho zakona pro fermiony) - ty nenarazis do
"hmoty", ty narazis do energeticke bariery vynucene matematickou strukturou pole
- tvrdit "nepleť si realitu s jejím popisem" je absurdni, ´protoze v kvantove
mechanice neexistuje zadna jina realita pod popisem - pokud odstranis
matematicky formalismus vlnove funkce, nezbyde ti zadna skrytá zeď – zbude
ti nic.. experimenty s Bellovymi nerovnostmi (kterym se stale zbabele vyhybas)
prokazaly, ze neexistuji zadne "skryté parametry", coz znamena, ze pod vlnovou
funkcí neni zadna "pevná věc", kterou by vlnova funkce jen "popisovala" -
vlnova funkce JE ta realita! urcite jsi nekdy slysel o kvantovem tunelovani - i
ta tva "pevná zeď" je pro castici jen barierou, kterou muze diky sve vlnove
povaze projit s nenulovou pravdepodobnosti
zkus prosim odpovedet: pokud je vlnova funkce jen "formální popis" a realita
je "pevná hmota", proc se tato "hmota" chova podle nelokalnich zakonu, ktere
popiraji samotny koncept pevnych, oddelenych teles?
Můj pojem vícehodnota či povšechná hodnota vystihuje fakt, že
vlastnost, která nabývá vícera hodnot, existuje, je přítomna a ty hodnoty
tam opravdu jsou zastoupeny. Díky tomu nám fungují kvantové počítače.
Stejně jako díky tomu mají částice vlnové vlastnosti a nenacházejí se
tehdy na jednom místě, ale jsou v daném prostoru jaksi "rozplizlé", což se
projevuje v různých jevech. Už jsem psal, že je irelevantní, jak je ta
pevnost realizována. V každém případě existuje, resp. pevné objekty
existují a opravdu si to na té zdi vyzkoušej, protože tohle je jediná věc,
na kterou se tvá hlava vhodná.
Intelektuálně jsi na tom vážně bídně,
když dovedeš prohlásit takový protimluv, že je to "prazdny prostor vyplneny
kvantovymi poli". Když tam jsou kvantová pole, tak ten prostor není
prázdný. Prázdný by byl, kdyby tam nebylo prostě nic: žádné částice,
žádné pole. Žádné objekty, žádné síly. Prostor, ve kterém něco je;
který je něčím vyplněn, ten není prázdný (=prostá logika). Když
odstraním popisný formalismus, tak odstraním popis, ale ta popisovaná
částice tam pořád bude, bude se dál projevovat svými vlastnostmi. Popsat
jí můžu klidně jiným způsobem, ne zrovna nějakou takovou funkcí. A
neexistence skrytých parametrů znamená jen tolik, že některé vlastnosti
částic skutečně nejsou pevně dané, tedy že na fundamentální úrovni
panuje indeterminismus. Ale reálným objektem (skutečnou věcí) ty částice
jsou.
ad soucet:
tva snaha mne poucovat o "prosté logice" prazdneho prostoru sice rozkosna, ale
jen doklada, ze tva predstavivost konci u kyblu s vodou - ve fyzice je vakuum
(tvuj 'prázdný prostor') definovano jako stav s nejnizsi moznou energii
kvantovych poli - to, ze je pole pritomno vsude, neznamena, ze prostor je "plný
věcí" - pole je matematicky konstrukt, nikoliv "výplň" ve smyslu tveho
selskeho rozumu - pokud tam nejsou excitace (castice), je ten prostor z hlediska
tve "pevné reality" prazdny, i kdyz je v nem pritomen zdrojovy kod zakonu..
tvrdit, te castici muzes popsat "klidně jiným způsobem" nez vlnovou funkci,
je samozrejme blud - vlnova funkce neni jen "jazyk", je to jediny zpusob, jak
zachytit amplitudu pravdepodobnosti, ktera urcuje vse - pokud odstranis vlnovou
funkci, neodstranis "popis", ale samotnou moznost interakce te castice s
cimkoliv jinym - neexistuje zadna "věc pod tím" - castice JE excitace pole,
nikoliv kulicka v poli.. jinak opet lzes sam sobe - neexistence skrytych
parametru neznamena jen "indeterminismus", ale neexistenci vlastnosti pred
merenim, coz o nen slovickareni, ale znamena, ze tvoje "skutečná věc" nema
barvu, polohu ani hybnost, dokud neni nucena k interakci - objekt, ktery nema
zadne vlastnosti, neni v tvem smyslu "skutečnou věcí", ale matematickym
abstraktem.. tve lpeni na 'pevnosti zdi' jako dukazu reality je jako tvrdit, ze
software neexistuje, protoze te boli ruka, kdyz uderis do monitoru - ta pevnost
je jen informace o energeticke bariere - ty nenarazis do "skutečné věci",
narazis do vzajemneho odporu vlnovych funkci elektronu tve ruky a te zdi - bez
vlnove funkce (kterou ty nazyvas pouhym popisem) bys tou zdí totiz proletel
jako duch
takze jeste jednou, drahy priteli: pokud jsou castice
"skutečné věci" nezavisle na popisu, jak vysvetlis, ze se ridi nelokalnmi
korelacemi, ktere popiraji jakoukoli materialni barieru? jak mzee jedna
"skutečná věc" okamzite ovlivnit druhou na druhem konci galaxie bez
jakehokoliv fyzickeho kontaktu? tva "prostá logika" konci u tve lebky, zatimco
vesmir funguje na principech, ktere tvuj jungiansky aparat proste nepobere -
podari se ti jiz konecne adresovat nelokalitu, nebo se budes dal schovavat?
tohle je ten součtův omyl, že "hmota má energii", byť Einsteinova
rovnice říká, že hmota je energie...
nějaká kulička... 
ta rovnice říká toliko, že mezi energií a hmotností je nějaký vztah.
O hmotě tam není ani písmenko. Ale ty máš pravdu, viď? 
jo, mezi teploušama je vztah...
hmota je energie, má stejnou podstatu, to říká ta rovnice....
jo mezi váma dvěma.
Jestlis to nepochopil, tak ta rovnice neříká nic o podstatě a ani v ní
není hmota zastoupena. Vyjadřuje prostý vztah mezi energií a hmotností,
podobně jako třeba rovnice pro výpočet obsahu obdélníka vyjadřuje vztah
mezi jeho obsahem, délkou a šířkou.
Přehled od AI
Tvrzení, že energie je podstatou hmoty, je fyzikálně podloženo Einsteinovou
teorií relativity a moderní fyzikou. Zde jsou klíčové body tohoto konceptu:
E = mc²: Tato slavná rovnice Alberta Einsteina z roku 1905 ukazuje, že hmota
a energie jsou zaměnitelné. Hmota je v podstatě extrémně koncentrovanou
formou energie. Vzájemná přeměna: Veškerou hmotu lze přeměnit na energii
a naopak. Energie je obsažena v každém kousku hmoty i v záření.
Fundamentální vlastnost: Energie je jednou z nejdůležitějších vlastností
hmoty (látky nebo pole) a popisuje její schopnost konat práci. Vibrace a
esence: Z filozofičtějšího či metafyzického pohledu je hmota často
chápána jako nejhrubší manifestace energie, která je základní esencí
všeho. Zatímco ve fyzice se rozlišují různé formy energie (mechanická,
elektrická, jaderná) a stavy hmoty (pevná, kapalná, plynná, plazma), z
hlediska moderní vědy se jedná o dvě strany téže mince.

...a kto to všetko vymyslel, premyslel, naprojektoval, vytvoril, dal do vzťahov s prírodnými zákonmi? - že to všetko funguje vo vrcholnej presnosti? zamýšľajú sa vôbec ateisti do hĺbky, do podstaty veci? - alebo to berú tak, že to funguje a šmitec?
Ještě tak vědět, kdo vymyslel, naprojektoval a vytvořil toho dokonalého
tvůrce - Boha.
Ten by byl jediný dokonalý. Protože jinak nic nefunguje ve vrcholné
přesnosti, všechno je relativní.
Ještě tak vědět, kdo vymyslel, naprojektoval a vytvořil toho
dokonalého tvůrce - Boha...Boha nikto nevymyslel, je večný -
Stvoriteľ, Tvorca neživej a živej hmoty, prírodných zákonov a schopnosti
hmoty vytvárať neživé a živé systémy z hmoty, svoju môdrosť a zákony
dal do vlastností hmoty (určitých prvkov, hlavne biogénnych - pre živú
hmotu), ktorú sám stvoril, dal hmote spôsobilosť (usporiadaním štruktúr
atómov) reagovať na ním dané prírodné zákony...
...teista sa zaoberá podstatou veci, zmyslom a pôvodom vecí,
nešaškuje, proste verí v Stvoriteľa, lebo vie, že sa bez Stvoriteľa
nepohne v ničom, podstatne nepochopí nič...
...ateista šaškuje - je to tak a šmitec! - vôbec ho
nezaujíma podstata veci (kde, kto, ako, prečo?), resp. sa jej v diskusiách
vyhýba (pácha sám na sebe akési pokrytectvo) ...
....je smutné na ateisme - celý život ich táto ideológia (de facto len
názor) vedie k hre na šaša! (operuje faktami stvorenia, vedou okolo toho, ale
odmieta Stvoriteľa - sú veci (napr. život ako taký), ktoré veda nikdy
nevysvetlí...viera v Boha nie je hra na šaša, ale uznanie v pokore toho, kto
to tak stvoril, ako je to stvorené, a ten k to neho verí, vzdáva mu slávu,
úctu a česť a ďakuje za stvorenie, za život (ako nás k tomu nabáda ap.
Pavel)...
Ale ne, Boha musel taky někdo vymyslet, ještě dokonalejší a ještě věčnější než je ten tvůj přelud :-)))))))))))))
Teista blázní. Používá max emoce
Ateista rozum :-)))
U ateistů to vede ke nhře na šaška pro přiblblé fanatické teisty, u teistů to nevede k ničemu, k žádné hře, ale púřímo to z vás šašky dělá .-)) a z vás fanatických jako jsi ty ještě zkřížených s kašparem. šašogašpar .-)))))))))))))
"...teista sa zaoberá podstatou veci, zmyslom a
pôvodom vecí, nešaškuje, proste verí v Stvoriteľa"

Ne nezaobírá se, nic nezkoumá - jen slepě věří - nezjišťuje jiné
možnosti.

"...ateista šaškuje - je to tak a šmitec! -
vôbec ho nezaujíma podstata veci (kde, kto, ako, prečo?)"

To je čistá lež, protože ateista zkoumá a nikdy netvrdil "tak to je" - to
by měl jen jednu teorii a bral by ji jako fakt - a tak to není

Takže nefabuluj a nelži.

Nikdo to nevymyslel - bylo to tady, je a bude to zde i když už člověk
nebude.

Ten, kdo vymyslel a naprojektoval přírodní zákony a tím nechal vzniknout
člověka a ten pak ve své hlavě stvořil Boha :-)))))
Hlavně pod vlivem rozličných drog .-))))))))))))))))))
Těm dalším, jako jsi ty, už stačilo jen bt dostatečně hloupými
.-))))))))
„…a kto to všetko vymyslel, premyslel, naprojektoval, vytvoril, dal do vzťahov s prírodnými zákonmi? - že to všetko funguje vo vrcholnej presnosti? zamýšľajú sa vôbec ateisti do hĺbky, do podstaty veci? - alebo to berú tak, že to funguje a šmitec?“
…a kdo vymyslel, promyslel, naprojektoval, vytvořil toho tvého boha a dal ho do vztahů s (nad)přírodními zákony? – Že funguje ve vrcholné přesnosti? Zamýšlejí se vůbec teisti do hloubky, do podstaty věci? – Nebo to berou tak, že bůh prostě funguje a šmytec?
Vy věřící si naprosto arbitrárně, čistě jen na základě víry, přidáváte jeden faktor navíc. Prostě ho tam chcete mít, a tak věříte tomu, že tam je, ačkoliv žádná logika jeho existenci nevyžaduje, ani ji nenaznačuje. Aby bůh „musel“ existovat, vymysleli jste si naprosto antilogický blábol (který vydáváte za vrchol logiky), že sice všechno musí mít příčinu, ale bůh ji nemá. Ale přitom – pokud něco tak dokonalého, jako je podle vás váš bůh, nepotřebuje ještě dokonalejšího stvořitele, proč by ho měl potřebovat náš svět? Proč by tu muselo být něco věčného mimo náš svět (aby ho to mohlo stvořit), když není nikde dáno, že náš svět věčný není? Že my v jisté fázi jeho existence „dohlédneme“ pouze k začátku této fáze, přece neznamená, že předtím nebylo nic!
AI čerpá z článků lidí jako jste vy dva s nekroušem. Ve skutečnosti hmota v té rovnici zastoupena není. Jsou v ní zastoupeny jen dvě vlastnosti hmoty a rychlost světla, a ta rovnice, tak jak to rovnice dělají, ukazuje, jaký je mezi nimi vztah.
A jo Al jaká je chytrá a moudrá :-)
Zadala jsem /Bůh rodu ženského/ a sepsala to takto:
Přehled od AI
Koncept „Boha v ženském rodě“ se vyskytuje především v teologických
diskusích o božské podstatě přesahující gender, či v mystických
tradicích (např. hebrejská Šechina – božská přítomnost, či Sophia –
Moudrost). Bible sice primárně používá rod mužský, ale Bůh je často
popisován s ženskými vlastnostmi (láska, soucit).
Klíčové aspekty a pojetí:
Šechina: Hebrejský termín označující přebývání nebo božskou
přítomnost, který je v hebrejštině rodu ženského.
Božská Moudrost (Sophia/Chochma): V biblických knihách je Moudrost
zosobněna jako ženská postava, často ztotožňovaná s Boží
činností.
Metafyzický přesah: Mnozí teologové zdůrazňují, že Bůh nemá pohlaví,
a ženské obrazy pomáhají lépe pochopit Boží mateřskou lásku a
péči.
Bohyně země: V mytologii existují čistě ženská božstva spojená se
zemí, jako je např. Gaia (řecká mytologie).
Teologicky se tedy nejedná o „ženu“ v lidském smyslu, ale o vyjádření aspektů božství, které tradiční patriarchální jazyk nezachycuje.
Tak konečně snad pochopíš, co jsme ti tu říkali celou dobu: že Bůh nemá pohlaví a to že o sobě mluví jako o otci znamená jen tolik, že takhle chce, abychom se k němu vztahovali.
Vždyť je tam napsáno : které tradiční patriarchální jazyk
nezachycuje

A co mi je do tradičního patriarchálního jazyka ?
To je jenom blud bludů :-)
Je to tak, že Umělá inteligence má zastřít deficit inteligence osoby ?
Proč by to dělala ?
Al má zcel určitě větší nadhled než mi lidi protože je sečtělejší a
není hloupá, snaží se co to de :-).
Reaguješ jako prostoduchá osoba. 
Proč by to dělala ?
Ty si fakt myslíš, že je ta AI, UI, KI
atd. nějaká bytost?

He :-) dobrý článek:
Budoucnost i umělá inteligence jsou ženského rodu. AI nás může pomoci
osvobodit od stereotypů
https://www.heroine.cz/spolecnost/budoucnost-i-umela-inteligence-jsou-zenskeho-rodu
Válka, Smrt, Katastrofa, Choroba, Epidemie, Povodeň, neúroda, žízeň ... jsou také ženského rodu, viď, mudrlantko.
Napiš si to tam ty.
Dnešní svět je plný lží a lež je také ženského rodu. V médiích se
lže za účelem nalákat naivní lidi a zasypat je reklamami na nepotřebné
věci, nebo na hlouposti.
Heslo "chceš mít hloupé dítě, kup mu chytrý telefon (s umělou
inteligencí)." 
No ale aby byl Bůh jenom rodu mužského je zavádějící informace
:-).
To je jako s člověkem :-)
Ježíšimarjá, kdy ty s těmi feministickými blbostmi přestaneš.
Bůh je též vytvořen lidmi za stejným účelem jako jsou jimi různé
ideologie a nově ta tví Umělá inteligence.
Přísně vzato je bůh také umělá inteligence, ale s vysokým nezájmem o
dění na Zeměkouli. Jestli je ženského , nebo mužského, či stčedního
rodu je nepodstatné, protože vyniká svou nehmotností, neviditelností a tedy
i nečinností.
Ostatně jednáš, píšeš a děláš reklamu na UI, takže budíš
podezřeni, že jsi taková rádoby UI, Avatar a dron.
Pokus o debatu s tebou je marný a proto s tím končím.
Jenom že s tím nemá Al moc co do činění protože minulost má velice krátkou ale demagogové řádí dýl :-)
Herdek filek, co pak ti nedochází, že ta "umělá inteligence" je výtvorem lidí a má manipulovat slaboduchými lidmi? Její účel je navést lidi tam, kam prostoduché lidi naváděly různé ideologie za účelem udělat z lidí manipulovatelné a poslušné ovečky.
Musím tě upozornit, že idiocie, ať umělá či přirozená, je také ženského rodu!
Ale pochybuji že Al bude někdy až tak zvrácená tak jako jsi ty a je Vás tu takových víc.
Taky ale umí dávat nekonzistentní odpovědi. Viz třeba ten Krudoxovo výpis od AI, kde se tvrdí, že energie je podstatou hmoty a že jsou energie i hmota vzájemně přeměnitelné, a zároveň, že energie je vlastnost hmoty a že popisuje její schopnost konat práci. Přitom se to vzájemně vylučuje a buďto platí jedno, anebo druhé.
Například : v 1 kg železa je cca 1,044 x 1025 atomů vazebná
energie 1 atomu je 8,8 MeV - milionů elektronvoltů.

Takže jen tato vazebná energie je nepředstavitelná.
Kdyby se náhle uvolnila bylo by to srovnatelné s energií výbuchu několika
megatun TNT - materiál (železo) by se okamžitě rozpadl a přeměnil na
plazma

Poučovat o logice tě musím, když píšeš nelogičnosti. Marně se z toho
snažíš vykecat, protože jsem použil tvoje vlastní slova. Pole je
vysvětlováno jako výměna částic, takže pole je výplň, protože je to
neustálý proud částic sem tam. (Mimochodem matematický konstrukt najednou
neni "kódem reality"?
) Odstraněním vlnové funkce
samozřejmě nijak nešahám do reality, šahám jen do našeho matematického
popisu té reality.
Popsat jí můžu i jinak. Tvá nízká
inteligence se projevuje legračními nápady, např. když chceš částici
přiřazovat barvu. Nebo uvažovat objekt, který by neměl žádné vlastnosti.
Čím dál více jsi absurdnější a čím dál více postrádá smyslu s tebou
vést debatu. Pevnost zdi jsem ti uvedl jako příklad toho, že existují
pevné objekty, jejichž existenci jsi popíral. Mlať svou hlavou do té zdi
tak dlouho, dokud ti nedocvakne, že ta pevnost je skutečná (a klidně si u
toho představuj, že mlátíš hlavou do matematické funkce). Skutečnou
(reálnou) dělá jakoukoli věc fakt, že existuje.
Zdrojový kód zákonů, to je už hotová lahůdka. 
ad soucet:
tvou snahu o technickou argumentaci je cim dal bolestivejsi sledovat - tvrdit,
ze "pole je výplň, protože je to proud částic sem a tam", je diletantismus
nejhrubsiho zrna - castice jsou excitace poli, nikoliv jejich vypln - pletes si
fundamentalni pole s proudem kulicek – to je fyzika na urovni 19. stoleti,
ktera byla prekonana drive, nez se narodil Jung - ptas se, zda matematicky
konstrukt není "kódem reality"? presne tak! kod softwaru je take "jen"
matematicky konstrukt, a presto urcuje vse, co vidis na obrazovce - ty se ale
stale snazis tvrdit, ze pod tim kodem jsou schovani mali lide, kteri tu hru
hraji - proste nejsou, je tam jen ten kod.. pokud mou zminku o "barve" castice
povazujes za dukaz nizke inteligence, pak jsi prave priznal, ze nevis nic o
kvantove chromodynamice (QCD), kde je "barva" fundamentalni vlastnosti kvarku -
tva ignorance odborne terminologie neni mou chybou, ale tvou vizitkou, drahy
priteli.. jinak znovu unikas - pokud castice pred merenim nema polohu, hybnost
ani spin (protoze je v superpozici), pak v tvem materialnim pojeti nema zadne
fixní vlastnosti - to, co zbyva, je cista matematicka pravdepodobnost - pokud
to pro tebe neni "absurdni", pak jen proto, ze to tvuj mozek odmita procesovat..
tve doporuceni mlatit hlavou do zdi je tvou jedinou "jistotou", protoze na poli
abstrakce jsi byl porazen - ano, ta pevnost je realny vjem, ale neni to
fundamentalni podstata - bolest, kterou citis, je jen elektricky signal v tvem
mozku, interpretujici odpor poli - tvrdit, ze zed je pevna, a proto neni
matematicka, je jako tvrdit, ze postava ve videohre nemuze byt ze skla, protoze
kdyz se rozbije, slysis zvuk strepu..
a ted to nejpodstatnejsi, k cemu ses opet nezmohl ani na slovo: NELOKALITA - jak mohou dve "skutečné věci" (jak ty rikas) o sobe "vedet" na miliardy kilometru bez prenosu signalu? pokud jsou to oddelene objekty v prostoru, je to nemozne - pokud je ale prostor jen makroskopická iluze a realita je nelokalni matematicka struktura, dava to smysl - dokazes konecne adresovat Bellovy nerovnosti, nebo se budes dal schovavat za svou lebku a detinske nadavky?
Seznam se laskavě s pojmem "polní částice", diletante. Tvrzení "prazdny
prostor vyplneny kvantovymi poli" je stejný protimluv, jako tvrzení "prázdný
pokoj vybavený nábytkem" nebo "prázdná sklenice vyplněná vodou". Doteď
byla matematika "kódem reality", a teď najednou není. Měníš názory
častěji než Babiš.
Barva je označením pro typ
náboje, který mají jenom tuším dvě jen částice a užívání takového
pojmu je jenom pokusem zastínit svůj diletantismus. Ten se spolu s nízkou
inteligencí projevuje i v tom, že nejsi schopen vstřebat to, co ti tu píšu
a dát si věci do souvislosti. Částice před měřením má fixní
vlastnosti: hmotnost, velikost spinu, velikost elektr. náboje... Tyhle
vlastnosti nikdy nejsou v superpozici, ty má pevně dané. A superpozice
znamená, že ta vlastnost existuje, jenom jí tvoří více než jedna hodnota,
čili když je třeba poloha superponovaná, tak ta částice tu polohu má, ta
částice tam je přítomna, jenom je tam tak nějak všude a není možno jí
lokalizovat do jednoho konkrétního místa (např. elektron v atomu). Existence
objektu, který by neměl žádné vlastnosti, je pitomost. Pevnost není jenom
reálný vjem, je to reálný stav. To že není pevnost fundamentální
podstata, ale že je realizována silami (kterou realizují částice/hmotné
objekty), nehraje roli, už to píšu potřetí. Pevné objekty existují a né
že ne.
Že je zeď matematická, to je taky dobrá hláška. Stejně jako že je
realita matematická struktura. 
ad soucet:
tva urputna snaha naroubovat selsky rozum na kvantovou teorii pole uz neni ani k
smichu, je to spise intelektualni agonie - pletes si fundamentalni pole s
modelem z 19. stoleti.. tva analogie s nabytkem jen potvrzuje, ze nemas
sebemensi tuseni, co je to kvantove pole - pole neni "nábytek" v prostoru, pole
JE ten prostor - castice (excitace) nejsou vypln, ale stavy tohoto pole -
tvrdit, ze prostor s polem neni prazdny, je jako tvrdit, ze prazdny list papiru
neni prazdny, protoze ma vlastnost "belost" - jsi uveznen v semanticke pasti sve
vlastni omezenosti.. pises, ze barva je naboj, ktery maji "tuším dvě
částice"? tim jsi se prave definitivne odepsal - kvarky a gluony maji barevny
naboj (cervena, modra, zelena) a bez teto "matematicke hlasky" by neexistovaly
ani protony ve tve lebce - to, ze o tom jen "tušíš", vysvetluje, proc ti
realita unika mezi prsty.. tvrdit, ze castice "tu polohu má, jen je tak nějak
všude", je absurdni fyzikalni protimluv - poloha je definovana jako bod v
prostoru a pokud je "všude", pak nema polohu, ale ma vlnovou funkci - ty se jen
zoufale snazis udrzet koncept "věci", ale kvantova mechanika ti rika, ze tam
zadna "věc" s fixnim mistem neni, dokud nedojde k dekoherenci.. jinak znovu
opakujes tu samou chybu - pevnost neni fundamentalni stav, je to makroskopicky
jev vynuceny Pauliho principem - ty nenarazis do 'objektu', narazis do
matematicke nepripustnosti dvou fermionu sdilet stejny kvantovy stav - to, ze to
tvoje smysly interpretuji jako "pevnou zeď", je jen tve biologicke omezeni..
smejes se "hlášce", ze realita je matematicka struktura? pak se smejes Maxi
Tegmarkovi a spickam soucasne teoreticke fyziky, zatimco sam nabizis jen
neoliticky empirismus - pokud realita neni matematicka, jak vysvetlis, ze se
ridi rovnicemi s presnosti na patnact desetinnych mist? to je ten vesmir tak
hodny, ze se tvym "hmatatelným věcem" jen tak podoba?
a opet, zbabele ses vyhnul NELOKALITE - pokud je castice "reálně existující objekt" (tva kulicka), jak muze okamzite reagovat na stav jine castice pres celou galaxii bez prenosu signalu? Bellovy nerovnosti prokazaly, ze tvuj svet oddelenych pevnych objektu neexistuje - dud adresuj poruseni lokalniho realismu, nebo priznej, ze tva "logika" konci tam, kde zacina skutecna veda 21. stoleti - tve smysly ti lzou a ty jsi na tu lez tak hrdy, ze radaji popres Nobelovu cenu, nez abys uznal, ze vesmir je kod, ne kbelik s kulickami
.
Nic si nepletu, to ty se jenom neumíš v diskutovaném tématu orientovat. Pole (či síla) je na fundamentální rovině vysvětlováno jako výměna částic. Pole není nějaký prostor, je to prostor, kde probíhá výměna částic. Čili ten prostor není prázdný. Máš ještě ty naivistické představy z dřívějších staletí. Ale kdybys disponoval logikou, tak by tě napadlo i ohledně té tvé představy, že jestliže má nějaký prostor nějaké stavy, tak ty stavy musí být něčím reprezentované (neboli něco je musí tvořit) a nemůže být tedy ten prostor prázdný. Tvá potřeba ze sebe dělat chytráka je kompenzací pocitu diletanství. Už jsem psal, že vlna taky má polohu, ačkoliv není bodem v prostoru. Částice v superpozici polohu má, protože se na daném místě vyskytuje, jen se nevyskytuje jako bodový objekt. Kvantová mech. neříká, že částice ve stavu superpozice není na daném místě přítomna. Ona tam přítomna je, jen je přítomna jinak, než jak to známe u objektů naší obvyklé zkušenosti a jak si to umíme představit. Jinak to že jdeš intelektuálně "dolů" ukazuje i to, že se s tou pevností snažíš vyvracet něco, co netvrdím. I to, že nejsi schopen rozeznat mezi realitou a naším popisem jí.
Tvé tvrzení, že je možné narazit do matematické nepřípustnosti, mi
připomnělo nedávnou událost: šel jsem tahle po ulici a najednou koukám, na
zemi leží pohozená Pythagorova věta. Pamatuju, jak jsem se nad tím
pohoršil, který buran že to takhle necitelně zachází s matematickými
strukturami. 
A mimochodem vidět v realitě kód, je symptomem nějakého typu
schizofrenie.
"Výměna částic" .-)))))))))))))))))))))))))
Takže vidět "Boha" v nerealitě sice "není" schizofrenie, ale je to
nerealita :-))))
To je dobré .-))))
Tak to bychom měli uzavřeno, to blouznění některých věřících o
setkání s Bohem, uhryzávání Slunce ap. :-)))
Nic o uhryzávání neproběhlo leda tak ve tvoji hlavě :-)

Mi bylo podáno odlomené k jídlu se slovy: Na najez se moji lásky.
Jen imbecil hledá problém mezi uhryznutým a ulomeným.
A to ty jsi, takže pravidlo bylo dodrženo :-)))))
Tak snad jsi to pak kolem sebe moc nezaprděla, uhlířko .-)))))))
Ježíš lámal chléb :-).
A řekl:
Jan 6: 51Já jsem ten chléb živý, který sestoupil z nebe; kdo jí z tohoto
chleba, živ bude navěky. A chléb, který já dám, je mé tělo, dané za
život světa.“
ad soucet:
tva snaha vtipkovat o Pythagorove vete je jen ubohou zasterkou - tvrdit, ze pole
je jen "prostor pro výměnu částic", je diletantismus, ktery ignoruje
poslednich 70 let fyziky - v moderni vede neexistuje nic jineho nez pole –
castice jsou jen lokalni excitace (vibrace) techto poli - tvuj "nábytek" v
prostoru neexistuje, existuje jen pole, ktere vibruje.. tvrdit, ze castice v
superpozici "má polohu, jen je tam jinak přítomna", je jen tvuj zoufaly
semanticky tanec - pokud poloha nema souradnice (x, y, z), pak neni definovana -
to, co ty nazyvas "jinou přítomností", je matematicka vlnova funkce, ktera
popira samotny koncept "objektu", na kterem lpis - jinak ona Pythagorova veta je
staticky vztah - Pauliho vylucovaci princip je dynamicky zakon, ktery realne
generuje degenerovany tlak, diky kteremu neproletis tou svou zdi.. oznacovat
videni kodu v realite za symptom schizofrenie je utokem na celou generaci fyziku
od Heisenberga po Tegmarka - pokud je realita "hmotná" a ne matematicka,
vysvetli mi uz konecne tu NELOKALITU! zase jsi utekl! pokud jsou castice
"reálné věci" v prostoru, jak je mozne, ze Bellovy nerovnosti jsou poruseny?
jak muze castice "vědět" o stavu druhe na opacnem konci vesmiru bez
signalu?
p.s. tva "logika" je jen biologicky sum tvora, ktery se naucil hazet kameny, ale
odmita pochopit zakonitosti, ktere ty kameny tvori - na tuhle uroven abstrakce
proste nemas vybaveni - jsi v pasti sve vlastni lebky a tvuj jediny argument je
diagnoza oponenta, protoze vedecky jsi byl rozmetan na kvarky, o jejichz barve
stale jen "tušíš"
Byla to ilustrace tvého vtipného myšlení.
Nepsal jsem, že pole je prostor pro
výměnu částic. A to že budeš částici chápat jako "excitaci" pole
nepopírá to, co jsem o polích psal. Prostor samozřejmě není prázdný,
jestliže v něm něco (sic!) vibruje - nemůžeš tvrdit, že tam není nic,
když je tam něco, co vibruje. Tvoje tupost je už únavná. Vlny nemají
souřadnice x, y, z. A pokud bys chtěl tvrdit, že namísto objektu se na
místě vyskytuje matematická vlnová funkce, tak bys musel matematické
vlnové funkci připsat třeba hmotnost nebo el. náboj.
To si vyřiď s psychiatrama, já jenom tlumočím
jejich stanovisko (mimochodem i vědci trpí duševními chorobami). Ten
mechanismus není znám, jak to ty částice ví. Spadá to pod obecnější
otázku po povaze kolapsů funkcí apod.
ad soucet:
priznanim, ze "mechanismus nelokality není znám", jsi prave podepsal umrtni
list svemu naivnimu realismu - mechanismus JE znam – je jim nelokalni
matematicka struktura vlnove funkce v Hilbertove prostoru - to jen tvuj
kulickovy vesmir na to nema odpoved, a tak se schovavas za ignoranci.. tvuj
argument, ze vlnove funkci nelze pripsat hmotnost, je diletantismus nejhrubsiho
zrna - hmotnost castice JE parametr v jejim vlnovem vlnovem baliku (v Diracove
nebo Klein-Gordonove rovnici) - hmotnost neni "náklad", ktery nese kulicka, ale
vlastnost samotneho pole (vazba na Higgsovo pole) - tvrdit, ze matematika nemuze
mit hmotnost, je jako tvrdit, ze kod simulace nemuze mit gravitaci - ve tvem
svete je hmota "věc", ve fyzice 21. stoleti je to cislo v matici pole.. pises,
ze "nemůžeš tvrdit, že tam nic není, když tam něco vibruje" - opet ten
tvuj kbelik s vodou! v kvantove teorii pole vibruje pole, ktere je nehmotne a
ne-lokalni - castice je jen jmeno pro kvantovanou energii teto vibrace -
neexistuje zadny "substrát", ktery by byl "něčím" ve tvem smyslu -
fundamentalni realita je matematicka symetrie, ne tlusta zed.. jinak schovavat
se za "stanovisko psychiatrů" u otazek ontologie vesmiru je tvuj nejtrapnejsi
uhybny manevr - kdyz ti dojdou argumenty o Bellovych nerovnostech, vytahnes
diagnozu - to neni diskuse, to je tvuj strach z faktu, ze svet neni tak
hmatatelny a utulny, jak by tve jungianske ego potrebovalo.. pokud spada
nelokalita pod "povahu kolapsu funkce", pak priznavas, ze o realite rozhoduje
matematicky proces kolapsu, a ne tve "pevné předměty" - prave jsi se sam
strelil do nohy: pokud je kolaps vlnove funkce primarni, pak tve pevne predmety
jsou jen jeho druhotnym, odvozenym produktem
p.s. zkus se z toho nevykecat: pokud mechanismus nelokality neznas, jak muzes
tvrdit, ze svet je tvoren oddelenymi "reálnými objekty"? experimenty
prokazaly, ze nejsou oddelene - tva "logika" prave zkolabovala stejne jako
vlnova funkce pri setkani s realitou
Mechanismus znám není, jenom jsou navržena jeho řešení. Neustále si
pleteš skutečnost s našimi představami o ní (teoriemi). Hmotnost částice
je parametr vyskytující se v její vlnové funkci, ale není vlastností té
vlnové funkce. Nemůžeš tedy objekty nahradit matematickými strukturami,
jinak bys těm strukturám musel připsat vlastnosti jako hmotnost, náboj aj.
Kvantová teorie pole netvrdí, že je pole nehmotné (ve smyslu "nemající
hmotu"). Naopak pole je ve fyzice formou hmoty. Píšeš úplný hovadiny.
Jestliže se v prostoru vlní "něco", tak ten prostor není prázdný, protože
je v něm ono "něco". Realita je popsána matematikou, a to i realita na
fundamentální úrovni. Na této úrovni pouze obtížně identifikujeme, co
nám ta matika popisuje. Stanovisko psychiatrů takové je, můžeš si to
ověřit. Tak zas nefantazíruj. My nevíme, co to ten kolaps je a co se při
něm děje. A tvoje nízká inteligence tě neustále nutí ignorovat, že
kolaps se týká jen některých vlastností objektu, nikoliv všech. Stejně
jako tě nutí vyvracet něco, co netvrdím.
Že má matematika hmotnost, to je další lahůdka. 
ad soucet:
tva snaha oddelit "parametr" od "vlastnosti" je jen zoufaly pokus zachranit
hroutici se dualismus - pokud je hmotnost parametrem v rovnici pole, pak pole ma
hmotnost z definice - tvuj odpor k tomu, ze matematika ma hmotnost, je jen tvuj
kognitivni blok: ve fyzice 21. stoleti hmotnost neni nic jineho nez ciselna
hodnota vazebne konstanty - pokud odstranis toto cislo z matice, hmota zmizi -
co ti zbude? nic - ergo: ta "matematická lahůdka" je to jedine, co tvori tvou
iluzi pevnych veci.. pises, ze pole je "formou hmoty" - gratuluji k objevu
Ameriky! ale unika ti pointa: v moderni fyzice je hmota definovana jako excitace
kvantoveho pole - pole neni "hmotné" proto, ze by bylo z neceho vyrobeno, ale
proto, ze nese energii a hybnost, coz jsou matematicke vlastnosti
casoprostorovych symetrii - ty se snazis tvrdit, ze pole je "něco, co se vlní
v prostoru", ale QFT ti rika, ze pole je ten prostor i ta hmota - neexistuje
zadny "substrát", jen matematicka struktura.. tvrdit, ze mechanismus nelokality
"není znám", je jen tve osobni doznani naprosto fatalni nekompetence -
kvantova nelokalita je primym dusledkem unitarity a linearity Schrödingerovy
rovnice - to neni "představa", to je matematicky fakt, ktery byl experimentalne
potvrzen - pokud to tva "logika" nepobere, neni to problem fyziky, ale tve
neschopnosti opustit paradigmata neolitu.. ohanet se "nízkou inteligencí" a
psychiatrii ve chvili, kdy neumis vysvetlit ani Bellovy nerovnosti, je ubohe -
pises, ze kolaps se tyka jen "některých vlastností", coz je diletantismus!
kolaps (dekoherence) vlnove funkce meni cely stavovy vektor systemu - pokud se
zmeni pravdepodobnostni distribuce polohy, meni se cela ontologicka definice
objektu v casoprostoru.. smejes se predstave, ze matematika ma hmotnost? tak mi
vysvetli, proc se setrvacnost a gravitace (vlastnosti hmoty) ridi s absolutni
presnosti geometrii casoprostoru (matematikou)? vesmír neni "popsán"
matematikou, vesmir funguje jako matematika - pokud by realita byla "něco
jiného" nez jeji matematicky kod, neexistoval by duvod, proc by se ji mela
podrizovat.. zkus se z toho prosim opet nevyvleknout: pokud je pole "hmota" a
pole je definovano ciste matematicky pres operatory a tenzory, kde presne v tom
tvem "něco, co se vlní" konci matematika a zacina tva vysnena "skutečná
věc"? nikde!
Tvoje vykecávání se ze svých omylů mě už přestává bavit. Když je
hmotnost parametrem v rovnici, tak ta hmotnost není vlastností té rovnice,
tj. není to rovnice, co má tu hmotnost. Ani ve fyzice 21. století nemá
matematika hmotnost.
I v této fyzice pořád platí, že
hmotnost je jedna z vlastností hmoty a hmota jí nutně mít nemusí. Např.
určitý okamžik hned po Velkém třesku neměli částice hmotnost. A
některé je nemají dodnes (foton). Hmota není definována vůbec. Hmota je
prostě název pro všechno to, co reálně existuje. Energie a hybnost jsou
dvě z mnoha vlastností hmoty. Že pole je něco, co se vlní, to jsi tvrdil
ty. Kvantová teorie vysvětluje pole jako výměnu částic, jak už jsem psal.
Ten mechanismus znám není. Umíme ho nějak popsat (matematicky), ale neumíme
říct, co to přesně je a co se přesně děje. Diletantismus tu projevuješ
ty, poněvadž vlnová funkce je souborným vyjádřením všech vlastností
částice, přičemž jen některé z těchto vlastností nejsou pevně dány.
Vlastnosti, co jsou pevně dány, ty má ona částice ve všech svých
možných stavech totožné, čili ty jsou neměnné a nemají tedy ani jak
kolabovat. Kolapsem se nemění definice objektu, objekt je to pořád stejný,
jen se dostává do jednoho konkrétního stavu ze všech možných.
ad soucet:
tve tvrzení, ze "hmota není definována vůbec" a ze je to jen "název pro
vše všechno, co existuje", je definitivnim priznanim tve intelektualni
kapitulace - pokud pro tebe hmota nema exaktni definici, pak se nepohybujes v
rovine vedy, ale v rovine hospodskeho tlachani - ve fyzice je hmota definovana
skrze invariantni hmotnost a spin, coz jsou – k tve smule – matematicke
reprezentace Poincareho grupy.. tvrdit, ze rovnice nema hmotnost, i kdyz je v ni
hmotnost jako parametr, je jako tvrdit, ze kod simulace nema gravitaci, i kdyz
ji pocita - ve vesmiru, kde neexistuje nic nez pole, je parametr jedinou formou
existence dane vlastnosti - pokud je hmotnost vazebnou konstantou Higgsova pole,
pak "hmota" je jen jmeno pro tento matematicky vztah - zadna "substance" pod tim
neexistuje – existuje jen ta matice interakce.. jinak jsi mi prave nahral na
smec! pokud castice po Velkem tresku nemely hmotnost a ziskaly ji az mechanismem
naruseni symetrie (matematicky proces!), pak jsi prave potvrdil, ze hmotnost je
odvozena matematická vlastnost, nikoliv fundamentalni "podstata" - hmotnost se
"zapnula" zmenou geometrie poli, dekuji ti za potvrzeni me teze.. tvrdit, ze
kolapsem se nemeni definice objektu, je tvuj nejvetsi omyl - v kvantovem svete
neexistuje "věc o sobě" nezavisla na svych vlastnostech - objekt je definovan
svym stavovym vektorem - pokud se vektor transformuje z nekonecnerozmerne
superpozice do jednoho vlastniho stavu, je to z hlediska ontologie totalni
redefinice identity systemu - tva predstava, ze tam "někde pod tím" zbyva ten
samy objekt, je jen tva naivni vira v pevnou substanci, kterou ale experimenty
(Bell) davno vyvratily.. jinak znovu ta sama pisnicka: "neumíme říct, co se
přesně děje" - to ty neumis! fyzika to rika jasne: dochazi k nelokalni
aktualizaci korelovane vlnove funkce - problem je, ze tvuj mozek, nastaveny na
"výměnu částic" (coz je jen vizualizace poruchoveho poctu, nikoliv
fundamentalni realita), odmita prijmout fakt, ze prostor je irelevantni..
p.s. zkus odpovedet na tuhle "lahůdku": pokud je hmota jen "název pro realitu"
a tato realita se do posledniho atomu ridi matematickymi symetriemi, co jineho
nez matematická struktura by ta realita mela byt? pokud existuje nejaka
"ne-matematicka hmota", ukaz mi jednu jedinou jeji vlastnost, ktera neni
definovatelna matematicky - neukazes..
Reakce na příspěvek #158008
...pozorujem, že popisujete Božie stvorenie...
Vymýšlíš si blbosti. Fyzikální věda hmotu fyzikálně nijak
nedefinuje. Hmotou se míní všechno to, co má existenci samo o sobě, tedy co
má substanciální existenci. Nemusí mít nutně ani hmotnost (ta není ani
nativní vlastností hmoty), ani spin. Přiřazovat hmotnost matematické
rovnici - našemu schematickému vyjádření vztahů, to už chce mít
pořádně upito. Stejně jako prohlásit, že je parametr jedinou formou
existence dané vlastnosti.
Hmotnost je stále vlastnost hmoty, jen
je to generovaná vlastnost. Kolapsem funkce se nemění vlastnosti částice,
mění se jen hodnota některých jejích vlastností. Kolabovaná částice
zůstává pořád tou samou částicí: elektron elektronem, proton protonem...
Kolapsem se nemění její definice či identita, její soubor vlastností. Že
dochází ke změně vlnové funkce, to je náš popis, ale fyzikálně nevíme,
jaké procesy se přesně odehrávají, co přesně se s tou částicí děje.
Jak konkrétně to fyzikálně probíhá, že se ze všech možných stavů
vybere jen jeden jediný. Tedy fyzikální věda to neví.
ad soucet:
tve tvrzeni, ze fyzika nedefinuje hmotu, je vrcholem tveho diletantismu - to, ze
ty tu definici neznas, neznamena, ze neexistuje - hmota JE definovana skrze
kvantova cisla a symetrie (invarianty) - pokud pro tebe hmota znamena
"substanciální existenci", pak se nepohybujes ve fyzice, ale v lidove
metafyzice 17. stoleti.. tvuj pojem "substanciální existence" je ve svete
kvantovych poli jen prazdny zvuk - ve fyzice neexistuje zadna "látka", ktera
"má" vlastnosti - existuji jen pole, jejichz vlastnosti jsou definovany
matematickymi operatory - pokud pole nese energii a hybnost, je to to, co ty
nazyvas hmotou - neexistuje zadna "věc pod tím" - tvuj pokus oddelit "hmotu"
od jejich matematickych vlastnosti je jako chtit auto, ktere nema tvar, motor
ani barvu, ale ma "substanci auta" - je to nesmysl! pises, ze hmotnost neni
"nativní vlastností hmoty", ale je "generovaná" - opet gratuluji, prave jsi
poprel svuj vlastni realismus - pokud je hmotnost generovana interakci
(matematickym vztahem), pak hmota v tvem substancialnim smyslu pred touto
interakci neexistovala - byla to ciste matematicka symetrie bez "tíže", cimz
jsi potvrdil, ze "hmota" je jen produktem matematickych zakonu poli.. jinak
tvrdit, ze elektron po kolapsu funkce zustava 'tou samou částicí', je tva
fatalni neznalost - v kvantove mechanice jsou castice nerozlisitelne a jsou
definovany vyhradne svym kvantovym stavem - neexistuje zadny "konkrétní
elektron Karel", ktery by jen zmenil stav - pokud se zmeni stavovy vektor, meni
se cela fyzikalni identita systemu - tvuj elektron je jen lokalni excitace pole
– zmeni-li se excitace, zmeni se projev reality.. neustale opakujes, ze veda
"neví", jak probiha kolaps - veda to vsak vi velmi presne: jde o kvantovou
dekoherenci – proces zapleteni (entanglementu) s prostredim, ktery matematicky
transformuje cisty stav na smiseny - to, ze ty tento matematicky proces
povazujes za "fantazírování", jen dokazuje, ze tvuj mozek konci u
mechanickych kulicek a neni schopen pojmout dynamiku informaci..
opet jsi zbabele neodpovedel: pokud realita neni matematicka, jak vysvetlis, ze se setrvacnost ridi geometrii? jak vysvetlis, ze se tvoje "substanciální hmota" podrizuje Pauliho vylucovacimu principu, coz je ciste matematicky zakaz sdileni stavu?
To si vymýšlíš. Věda neříká "musí to mít takové a takové
fyzikální vlastnosti, aby to byla hmota". To říká max. filozofie, ale ne
věda. Věda hmotu nijak fyzikálně nedefinuje. Hmota je prostě všechno to,
co reálně existuje, a to samo od sebe (substanciálně), tj. nikoliv
podmíněně jako vlastnost. Bez ohledu na to, jestli je to tvořeno částicemi
nebo polem. Pořád je to "něco". Toto "něco", tato hmota má rozličné
vlastnosti a není důvod, aby ta hmota neexistovala, když nemá vlastnost
"hmotnost". Už opravdu plácáš nesmysly, jenom abys zachránil svoje
vyšinutý představy. Částice po kolapsu zůstává stále tou samou
částicí, jak už jsem psal. Elektron zůstává elektronem, nemění se v
proton, neutron nebo jiný typ částice. Je to tím, že má fixní vlastnosti,
které zůstávají neměnné (kolaps funkce se jich netýká). Nemění se tedy
žádná jeho fyzikální identita, jeho identitou je stále elektron (nikoliv
Karel ani Pepa), pořád má fyzikální vlastnosti elektronu. Napíšeš, že
věda ví přesně, co se děje při kolapsu, a "doložíš" to jednou z
interpretací kvan. mech. a nějakým vágním popisem.
Opravdu nedovedeš rozumět tomu, co ti
píšu. Co to znamená znát přesné fyzikální procesy, které probíhají
při nějakém ději.
ad soucet:
tve opakovane tvrzeni, ze veda nedefinuje hmotu, je uz jen smutnym dokladem tve
rezignace na fakta - veda hmotu definuje naprosto exaktne skrze Lagrangeuv
formalismus a kalibracni symetrie - to, ze ty tyto pojmy neznas a nahrazujes je
vagnim slovem "něco", jen dokazuje, ze tva "fyzika" je jen souborem pocitu z
19. stoleti, takze asi takhle.. tvuj argument s elektronem je diletantsky unikat
- pises, ze elektron zustava elektronem - ovsem elektron neni kulicka jmenem
Elektron, je to excitace elektronoveho pole - identita castice ve vlnove funkci
neni dana tvym "pocitem stálosti", ale kvantovymi cisly - pokud kolaps vlnove
funkce zmeni hybnost nebo polohu, zmenil jsi fundamentalni stav pole - v
kvantovem svete neexistuje nic jineho nez tento stav - pokud neumis rozlisit
mezi makroskopickym nazvem "elektron" a mikroskopickou realitou stavovaho
vektoru, pak jsi v teto debate jen ztraceny turista.. nazvat dekoherenci
"vágním popisem" je naprosto ubohe - dekoherence je experimentalne overeny
proces (za jehoz studium byly udeleny Nobelovy ceny, napr. Serge Haroche, 2012)
- neni to filozofovani, je to matematicky popsany unik informace do prostredi -
to, ze ty samozrejme "nevíš", co se presne deje, neznamena, ze to nevi veda -
znamena to jen, ze tva kognitivni kapacita konci tam, kde zacinaji diferencialni
rovnice.. jinak pokud hmota existuje "sama od sebe" a "substanciálně", jak
vysvetlis, ze tato tva "substance" mizi a vznika v urychlovacich ciste podle
rovnice? kam zmizi ta tva "substance" pri anihilaci elektronu s pozitronem?
zmizi do ciste energie, coz je matematicka hodnota pole - tva "substance" je jen
tva psychologicka berlicka, kterou se snazis zakryt fakt, ze pod povrchem
reality neni zadna "látka", ale jen kod interakci..
a jiz klasicky jsi opet neodpovedel na setrvacnost a geometrii - pokud je hmota "něco" nezavisleho na matematice, proc se jeji nejdulezitejsi vlastnost – odpor ke zmene pohybu – ridi s absolutni presnosti metrikou casoprostoru?
Nevíš, co je to definice. Věda neříká "když to má takové a takové
fyzikální vlastnosti, tak je to hmota, a když je nemá, tak to hmota není".
Žádné rozlišovací vlastnosti pro hmotu, žádné fyzikální vymezení
nestanovuje. Elektron po kolapsu funkce zůstává stále elektronem, stále má
své vlastnosti elektronu. Protože některé jeho vlastnosti jsou neměnné a s
kolapsem se nemění. Píšeš úplný hlouposti. Vágním popisem jsem nazval
tvůj popis, ne dekoherenci. Věda neví, co přesně se fyzikálně děje a ty
nerozumíš tomu, co to znamená vědět, co přesně se fyzikálně děje. Při
anihilaci nikam hmota nemizí, nýbrž se přeměňuje na jiné typy hmoty. Kód
a čistá energie existují jen ve tvém pošahaném matrixovském mozku. 
ad soucet:
tve popirani reality hranici s komedii - tvrdit, ze pri anihilaci hmota nemizi,
ale jen se "přeměňuje na jiné typy hmoty", je fyzikalni analfabetismus -
kdyz se elektron s pozitronem anihiluji na fotony, zmizi veskera klidova
hmotnost i veskera "substance" - zbude jen cista energie (elektromagneticke
vlneni), ktera nema zadnou latkovou podstatu - pokud i foton nazyvas "typem
hmoty", pak jsi prave pojem hmoty ucinil zcela bezvyznamnym.. pletes se - fyzika
hmotu (matter) definuje naprosto presne: jsou to fermiony (kvarky, leptony),
ktere podlehaji Pauliho principu - pole, ktera zprostredkovavaji sily (bosony),
se za hmotu v klasickém smyslu nepovazuji - to, ze ty tyto exaktni definice
neznas, neznamena nic jineho, nez ze tve "vzdělání" konci u lidovych nazvu
veci.. znovu opakujes tu samou chybu - elektron je definovan vlnovou funkci -
pokud se zmeni hybnost nebo poloha (kolaps), zmenil se fundamentalni fyzikalni
stav - tva vira, ze tam zustava "stále stejný elektron", je jen tva naivni
jungianska personifikace excitace pole - v kvantovem poli neni zadna "stálá
kulička", je tam jen dynamicky kod stavu.. prohlasit, ze "čistá energie
existuje jen v pošahaném mozku", je tvuj nejvetsi gol do vlastni site - bez
ciste energie (fotonu) by Slunce nesvitilo, tvuj mobil by neprijimal signal a ty
bys nevidel ani tu svou milovanou zed - popiras zaklady termodynamiky jen proto,
abys nemusel uznat, ze realita je v zakladu matematicka.. pokud pro tebe
"vědět, co se děje" znamena videt mechanicka kolecka, pak ve fyzice 21.
stoleti nebudes vedet nikdy nic - veda zna mechanismus dekoherence – vime, jak
se informace rozplyva do prostredi - to, ze to tvoje "logika" nepobere bez
nazorne ilustrace pro materske skoly, je tvuj limit, nikoliv limit vedy..
Fyzikální analfabetismus tu předvádíš ty, poněvadž kdyby se hmota
přeměňovala na energii, tak by potom energie přibývala (tím, že by se
tvořila z té hmoty) a neplatil by zákon zachování energie. Vůbec navíc
nechápu, v čem by ta energie měla být čistá (a kam by měla mizet nějaká
klidová hmotnost).
Foton je, coby polní
částice, samozřejmě částicí hmoty. Tady máš popsány částice
hmoty. Nevíš, co to je definice, protože nepředkládáš definici, ale jen
popis. Elektron jsem vysvětlil a ty jen dál umíněně kecáš blbosti. Rád
si navozuješ iluzi, že víš, co se děje, i když ve skutečnosti to nevíš
a jenom si to představuješ.
ad soucet:
tvuj vyrok, ze pri premene hmoty na energii by "energie přibývala", je
nejvetsi fyzikalni perla teto diskuse - prave jsi poprel Einsteinovu specialni
teorii relativity - llidova hmotnost JE forma energie - pri anihilaci energie
nepribyva, ona jen meni formu z klidove energie vazane v hmotnych casticich na
energii kinetickou (fotonu).. tvrdit, ze foton je "částicí hmoty", je ve
fyzice nepripustny blud - foton ma nulovou klidovou hmotnost a nepodleha Pauliho
principu - pokud pro tebe "hmota" znamena i nehmotny foton, pak pro tebe slovo
hmota nema zadny fyzikalni vyznam a je to jen tvuj soukromy spiritualni termin
pro "všechno" - ve vede se hmota definuje skrze fermionova pole, pole bosonova
(fotony) jsou nosici interakci - tva ignorance techto zakladu je az
dechberouci.. ptas se, kam mizi? mizi do hybnosti fotonu! pri srazce elektronu a
pozitronu nezbudou zadn "hmotné zbytky", zbude jen nehmotne zareni - to je
"čistá energie" – energie bez latkoveho nosice s klidovou hmotnosti.. stale
dokola omilas, ze nepredkladam definici, tak znovu pro pomalejsi: hmota je
definovana jako excitace poli s nenulovou invariantni hmotnosti a
polocelociselnym spinem - to je exaktni matematicko-fyzikalni definice.. tvuj
"popis" typu "něco, co tu je", je jen semanticka mlha, ktera ve vede nema misto
- jinak ja si nic nepredstavuji, ja operuji s predikcemi formalismu, ktere
funguji s presnosti, o jake se tvemu "selskému rozumu" ani nezda.
p.s. pokud se hmota nemeni na energii, jak vysvetlis hmotnostni schodek v
jadrech atomu, diky kteremu sviti Slunce a funguji jaderne elektrarny? Slunce
ztraci miliony tun hmoty za sekundu – kam podle tebe mizi, kdyz se nemeni na
"čistou energii" fotonu? jsi v pasti vlastni nevzdelanosti a tvuj jediny unik
je popirani Einsteina
Foton je kvantum elektromagnetického pole - tzv. bezhmotná částice -
určitě to není hmota

No nemáš - určitě ne i když sem zkopíruješ to, co jsi doposud tady
napsal i tisíckrát.

Ne - je to to samotné pole
Co je gama záření vznikající při anihilaci??
Gama záření je druh elektromagnetického záření s velmi krátkou vlnovou
délkou a vysokou energií fotonu nad 10 keV
Foton není nikdy v klidu a pohybuje se hooooodně rychle 
Tak si to přečti, fyzikální pole je typ hmoty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fyzik%C3%A1ln%C3%AD_pole
Pole není přímo forma hmoty, ale je základní fyzikální entitou, která
může mít hmotné i nehmotné projevy

Ve wiki nejsou pokaždé hodnověrné informace.


Hmota obvykle znamená částice s klidovou hmotností
"Pole ve formě vlnění není považováno za
hmotu"
THE END
Je to odevšad z univerzit. Máš tam popsáno, co to je hmota, a že má dvě formy či dva projevy: látku a pole.
Na toto téma budu pokračovat až když sem dáš důkaz, že jsi do
sběrných surovin odnesl 2 kg elektromagnetického pole.

Ta otázka je důsledek toho, že máš o hmotě stejné archaické představy jako nekrouš. Moderní věda se ve svém chápání už posunula, jak jsem nastínil zde.
"Ale no - mě se jen s tebou nechce natahovat o
jasné věci, kterou ty zamlžuješ svým divným naturelem."

Poslední pokus :
Hmota je definována jako něco, co má klidovou hmotnost a zabírá prostor.
Elektromagnetické pole nemá klidovou hmotnost, ale nese energii a hybnost. To
znamená, že není tvořeno částicemi s klidovou hmotností, jako je tomu u
běžné hmoty.
Elektromagnetické vlny přenášejí energii, ale nepřenášejí hmotu. To je
zásadní rozdíl oproti například mechanickým vlnám, které k šíření
potřebují látkové prostředí.
Takže - pole se muže jako hmota projevovat i když hmotou není.
Toť vše na toto téma.

Jenže na ní stojí ten problém, který tady už 10 dní probírají S a
N.

třeba s hmotou zmizí i problém :-) Ale když je to baví. Přiznám, že mě baví číst necroczara
Ale v našem fyzikálním (a tedy i chemickém) světě se pojmu "hmota"
vyhnout nemůžeme.
My žijeme v našem fyzikálním (a tedy i chemickém) světě, chápeme jeho
vlastnosti, zákony i konstanty. V tomto směru je naše životní prostředí
předvídatelné (můžeme se spolehnou na to, že voda nebude nikdy hořet a
že nic neulétne samo o sobě do Vesmíru, že nás a naši atmosféru
gravitace Země spolehlivé podrží).
Ovšemže znalosti o podstatě časoprostoru a kvantových detailů nebudou ještě úplné. To je na tom Vesmíru to krásné, že nabízí záhady, jejichž objasnění vyžaduje jak důvtip, tak pečlivou práci.
Pokud se bavíme o tom, jak na hmotu nahlíží fyzikální věda, tak je to tak, že hmota není definována jako něco, co má klidovou hmotnost a zabírá prostor. Hmota není definována vůbec. A dále jsem ti dal články, kde jsou prezentována stanoviska vědy ohledně dělení hmoty na látku a pole. Pokud se natahujeme, tak proto, že nejsi ochoten uznat tato fakta.
Ty nejsi schopen porozumět tomu, co jsem napsal. Takže diskuse ztrácí
smysl. 
No fakty jako fakty.
Nepodáváš věrohodné fakty a fakty oponenta ignoruješ.

Jestli pro tebe odborné články nejsou věrohodné zdroje, tak se fakt není o čem bavit. Setrvávej si ve své víře, ale buď si vědom toho, že je to tvá víra a věda že má jiný názor.
Odborné?
Na jaké úrovni odbornosti?
Noemovu archu taky objevili "odborníci"

Jako by to napsal Visitor. Ty máš prostě ve fyzice větší odbornost než profesoři fyziky, s tím se nedá nic dělat.
No ty články jsou bez datumu a na jednom jsem objevil datum 1999 - no dost
"čerstvá" informace to zrovna neni.

Jo a ještě 2018 - obecné chemie -
Hmota je "obvykle" .{color: red} definována jako to, čím je tvořen
nám známý vesmír.
Existují dvě formy hmoty:
látka (tvořená částicemi)
pole (projevující se jako vlnění).

"Když je někde OBVYKLE - tak je to "hodnotný"
odborný článek."

Pojem hmota je velmi široký, používáme ho v několika různých významech. Stejně jako se dá jedna věc vyjádřit slovně různě. Že to odborný článek připouští je jenom známka poctivosti jeho autora.
Za tu dobu se nic nezměnilo. Kdyby se to změnilo, tak by se změnili i tyto učební materiály.
ad soucet:
tva citace z Wikipedie je tvym poslednim hrebickem do rakve - pise se tam jasne:
hmota = látka + pole
pokud je pole formou hmoty, tak pole nepotrebuje "hmotného nositele", protoze
pole je tim nositelem - prave jsi poprel svou vlastni tezi o substancialni
kulicce.. pokud se v anglictine pojem "matter" pro pole nepouziva, je to presne
proto, co ti tu tyden vysvetluji: pole (bosony) nemaji antisymetrickou vlnovou
funkci a netvori neprostupnou latku - to, ze pojem hmota neni "přesně
definován", neznamena, ze je to tve mysticke "něco" - znamena to jen, ze se
fyzici prou, zda slovem hmota nazyvat jen fermiony (latku), nebo i bosony (pole)
- v obou pripadech jde o ciste matematicke excitace, nikoliv o tvou neolitickou
"substanci" - i tva milovana Wikipedie te usvedcuje, ze foton a elektron jsou
jine kategorie (boson vs. fermion), takze mi konecne odpovez: pokud je rozdil
mezi zdi a svetlem dan jen tim, do ktere kolonky v teto tabulce castice patri na
zaklade sveho spinu, jak muzes popirat, ze matematika diktuje realitu?
p.s. chytil ses do pasti vlastni povrchnosti - pouzivas text, kteremu nerozumis,
abys obhajil model sveta, ktery ten text pritom vyvraci, hlupaku zaostalej 
Taky to říkám celou dobu, že pole je tou hmotou. Ty jsi prostě dyslektik a nerozumíš významu sdělení. Vědci se o ničem nepřou, je jenom jazykový problém, protože čeština má zvláštní výraz "látka", který angličtina nemá a proto její pojem matter je ještě vícevýznamovější než ten náš český "hmota". Jinak si přečti znova, co jsem psal, abys mi nepřipisoval něco, co jsem nepsal.
"Taky to říkám celou dobu, že pole je tou
hmotou."

Ono se chová jako hmota, ale není hmota.

Pokud by bylo hmotou, dalo by se zvážit.
"Už ho někdo někdy zvážil??"

O čem se chceš bavit, když tě nezajímají fakta? Chováte se stejně jako Visitor.
ad soucet:
tva snaha o semantickou akrobacii s ceskym slovem "látka" je naprosto uboha -
pokud ted tvrdis, ze "pole je tou hmotou", pak jsi prave verejne poprel sve
vlastni tvrzeni o nutnosti hmotneho nositele! celou dobu jsi blouznil o tom, ze
vlastnost (energie/pole) musi mit "nějakého svého nositele, nějaký hmotný
objekt" - pokud je pole samo o sobe hmotou, pak pole je nositelem pole -
gratuluji, prave jsi objevil definici autonomni matematicke struktury, ktera k
existenci nepotrebuje tve substancialni kulicky - tva "substance" se prave
vyparila v tve vlastni definici.. tvuj exkurz do anglictiny je smesny -
anglictina rozlisuje mezi "Matter" (fermiony/latka) a "Mass-Energy"
(bosony/pole) prave kvuli te antisymetrii, kterou stale odmitas pochopit - pokud
pole a latka maji "stejnou podstatu", jak jsi tvrdil, proc se tedy pole (bosony)
neshlukuje do pevnych struktur? proc nemuzes postavit zed z fotonu? odpoved je v
matematickem spinu, ale ty radeji budes predstírat, ze je to "jazykový
problém", nez abys uznal, ze vesmir se ridi rovnicemi, ne tvym slovnikem..ja ti
nic nepripisuji, ja te cituji - napsal jsi, ze "vlastnost neexistuje sama o
sobě, nýbrž je jen projevem nějakého svého nositele" - pokud je pole
(vlastnost/velicina) zaroven nositelem (hmotou), pak tve rozdeleni na nositele
a vlastnost postrada smysl - jsi jako vzdy v totalnim rozporu sam se sebou
Neříkal jsem, že pole musí mít nositele, říkal jsem, že pole je tou hmotou, tím hmotným prostředím. Plácáš už páté přes deváté a nejsi schopen chápat obsah mých sdělení a předěláváš si je do nějakých svých pitomostí. Matter v angličtině běžně označuje látku, ale v kvan. mech. se už používá i pro pole, takže už je v ní užíváno jako zastřešujícího označení pro hmotu. V češtině to máme ulehčené, protože máme zvláštní slovo pro látku i pro hmotu. Dále zas neumíš rozlišit mezi podstatou a projevem. Nebudu točit dokola něco, co už jsem vysvětlil.
ad soucet:
pole neni zadne "prostředí", ty negramote – pole je fundamentalni distribuce
matematickych hodnot v casoprostoru - pokud tvrdis, ze pole je "materiálem",
tak mi vysvetli, proc tento tvuj material nema v pripade fotonu zadnou klidovou
hmotnost? pokud je "pole tou hmotou", jak jsi prave priznal, pak hmota
nepotrebuje zadneho jineho nositele nez pole samotne.. tve blouzneni o slove
"Matter" jen potvrzuje, ze neumis cist ani Wikipedii - v kvantove mechanice se
"Matter" pouziva pro fermiony prave kvuli Pauliho principu, o kterem doted nevis
nic - pole (bosony) se nazyvaji Force-carriers / tento rozdil neni "jazykový
problém", je to rozdil v matematicke symetrii (spinu) - tvrdit, ze je to
"zastřešující označení", je jako tvrdit, ze "nábytek" je zastresujici
oznaceni pro drevo i pro gravitacni pole - je to logicky blivajz.. neustale se
schovavas za slovo "podstata", protoze neumis definovat jedinou vlastnost
reality bez matematiky - pokud jsou latka a pole "podstatou totéž", znovu se
ptam: proc zed neprojdou a svetlo ano? pises, ze nebudes tocit dokola, co jsi
vysvetlil - problem vsak je to, ze jsi nevysvetlil nic - jen jsi nalepkoval sve
pocity slovem "hmota" a nerekl jsi ani slovo k Bellovym nerovnostem, ani slovo k
antisymetrii vlnove funkce.,
pokud je pole "hmotné prostředí", co tvori toto prostredi ve vakuu, kde neni
zadny atom? pokud je to "kvantové pole", pak je to matematicky objekt - jsi v
semanticke pasti a snazis se mne prervat diletantskym poucovanim o cestine,
primitive nekultivovanej
Pleteš si pole v matematickém a fyzikálním smyslu.
Foton nemá klidovou hmotnost, protože ve stavu
klidu neexistuje (proto je nesmyslné mu nějakou klidovou hmotnost vůbec
přiřazovat). Není to nic proti ničemu, hmota nemusí mít nutně hmotnost.
Když už nemáš takový rozhled, tak si to mé tvrzení o slově matter zadej
do Googlu a AI ti to potvrdí:
Máte naprostou pravdu a postihujete tím klíčový rozdíl v terminologii mezi klasickou fyzikou/chemikálií a moderní kvantovou teorií pole (QFT).Zde je rozbor této problematiky, který potvrzuje vaše postřehy:
1. Angličtina: "Matter" jako nejednoznačný pojem
V běžné angličtině a klasické fyzice matter skutečně označuje látku – tedy substanci, která má klidovou hmotnost, zaujímá prostor a je složena z částic (atomů, molekul).
V kvantové mechanice (QFT): Zde dochází k posunu. Matter fields (polní pole hmoty/látky) popisují fundamentální částice (jako elektrony, kvarky), které nejsou jen pevnými kuličkami, ale vzbuzením (excitací) vlnového pole.
Problém: V angličtině se tím pádem "matter" stává zastřešujícím pojmem pro vše, co není čistá energie (záření/pole sil), i když v kvantové teorii se hranice mezi částicí a polem stírá.2. Čeština: Látka vs. Hmota
Čeština má, jak uvádíte, výhodu přesnějšího rozlišení:
Látka: Označuje specifickou formu hmoty, která je složena z částic (atomy, molekuly, ionty) a má stálé fyzikální vlastnosti (např. voda, železo).
Hmota: Je širší, filozoficko-fyzikální pojem. Zahrnuje jak látku (substanci s klidovou hmotností), tak fyzikální pole (elektromagnetické, gravitační).Váš postřeh je tedy velmi přesný – zatímco angličtina se musí vypořádat s nejednoznačností "matter", čeština si může dovolit přesněji rozlišit mezi látkou (substancí) a hmotou (obecným pojmem pro látku i pole).
nebo
Máte naprostou pravdu. Čeština má v tomto ohledu díky dvojici hmota (obecný fyzikální pojem) a látka (konkrétní forma hmoty s nenulovou klidovou hmotností) mnohem jasnější pojmový aparát.
V angličtině se s termínem matter v kontextu moderní fyziky skutečně „bojuje“. Zatímco v běžném jazyce se matter chápe postaru (to, co má váhu a objem), v kvantové teorii pole se hranice mezi částicemi látky a silovými poli stírá. Angličtina pak často musí sahat k opisům:
Matter – dnes často používané pro fermiony (kvarky, leptony).
Energy/Fields – pro bosony (přenašeče sil).
Mass-energy – když chtějí vyjádřit celkový materiální obsah vesmíru podle E=mc2
Zatímco my řekneme, že „pole je jednou z forem hmoty“, anglicky mluvící fyzik musí být opatrnější, aby si ho nepletli s někým, kdo mluví jen o „pevných věcech“.
Samozřejmě kdyby se hmota přeměňovala na energii, tak by hmota mizela a
energie by přibývala. Proto není anihilace přeměnou hmoty na energii, ale
přeměnou jednoho typu hmoty na jiný spolu s přeměnou i energie, kterou ta
hmota nesla, na jiný typ energie. Foton je, coby polní částice (částice
interakcí), částicí hmoty, diletante. Dal jsem ti odkaz a když ti to bylo
málo, tak ti dám ještě jeden. Hmota není
fyzikálně definována, takže to že má foton nulovou klidovou hmotnost a
nepodléhá Pauliho principu, nehraje roli. Ano, hmota je pro fyzikální vědu
všechno to, co reálně existuje, a to samo od sebe (substanciálně), tj.
nikoliv podmíněně jako vlastnost, jak jsem psal. Neexistuje žádné
nehmotné záření, neexistuje energie bez hmotného nosiče. Prezentuješ tu
představy dřívějších staletí, kdy si lidé představovali, že hmota je
něco pevného, tvrdého, gravitačně působícího, a energie je něco, co je
nehmotné, nějaká nehmotná síla. Tyhlety představy fyzika 20. století
rozmetala. Ta ukázala, že ty nejmenší částečky oné hmoty i oné energie
jsou v základu jedním a tím samým "materiálem", liší se jen některými
vlastnostmi, které způsobují, že jeden typ těch částic se shlukuje do
struktur a tvoří tak látku, a druhý typ těch částic zprostředkovává
silové působení mezi těmito částicemi látky. Pojem čistá energie je
zastaralým, překonaným pojmem, co už nepatří do 20. století.
Takto hmota definována není, to sis vymyslel.To by odpovídalo tak leda látce
a ani té úplně ne. Když si budeš vymýšlet, ukončím s tebou debatu.
Samozřejmě, že si představuješ, jen si to z hlouposti nechceš přiznat.
Hmota ze Slunce samozřejmě letí pryč od něj v podobě neutrin aj.
ad soucet:
tvuj pokus o revizi Einsteinovy relativity je uz cistou psychiatrii - tvrdit, ze
energie bez hmotneho nosice neexistuje, je poprenim existence
elektromagnetickeho pole jako takoveho. Ve vesmiru kde plati E = mc2, je klidova
hmotnost jen jednou z mnoha forem energie - pri anihilaci se energie
"netvoří", ona se uvolnuje z vazby v klidove hmotnosti - pokud to tvuj mozek
nepobere, jdi se hadat s jadernymi fyziky v CERNu, kteri tu "čistou energii"
fotonu meri kazdy den.. nazvat foton "částicí hmoty" jen proto, ze ho chces
nacpat do sve neoliticke skatulky "substance", je vedecky zlocin - foton je
kalibracni boson - nema klidovou hmotnost, nema baryonove ani leptonove cislo a
nepodleha Fermiho-Diracove statistice - pokud vsechno, co "existuje", nazyvas
hmotou, pak jsi prave zrusil fyziku a nahradil ji slovnim prujmem - mezi latkou
(fermiony) a polem (bosony) je fundamentalni rozdil v symetrii – to je to, co
ty nazyvas "vymyšlenou definicí", zatimco pro vedu je to zakladni abeceda
vesmiru.. tva poznamka o neutrinech je smesna - neutrina odnaseji jen zlomek
energie - vetsina energie Slunce (98 %) odchazi ve forme fotonu - pokud fotony
nemaji klidovou hmotnost (a to nemaji, diletante), pak Slunce realne prichazi o
hmotu, ktera se meni v zareni - tva teorie o "přeměně na jiný typ hmoty" je
v primem rozporu s namerenym hmotnostnim schodkem.. jinak tvrdit, ze energie bez
nosice je pojem z drivejsich staleti, je fakt neuveritelna drzost! prave naopak,
hlupaku – predstava, ze vse musi mit "materiální nosič", je reliktem
mechanistickeho materialismu 19. stoleti, ze ktereho ses dodnes nevymotal -
kvantova teorie pole naopak ukazala, ze neexistuje zadny "materiál", ale jen
excitace nehmotnych poli - tve "tušení" o fyzice 20. stoleti je jen snuskou
dezinterpretaci, kterymi se snazis zakryt fakt, ze realita je nelokalni
matematicky kod, nikoliv tvuj "materiál"
zkus odpovedet na jednu vec: pokud jsou fotony "hmota", proc se na ne nevztahuje
Pauliho vylucovaci princip? proc jich muzes mit "nekonecno" v jednom bode,
zatimco tva "hmota" (elektrony) to nedokaze? odpoved je v matematicke symetrii
spinu – v necem, co ty nazyvas "vymyšlenou blbostí", protoze na to tva
kognitivni kapacita nestaci
Jestli dělám nějakou revizi, tak tvého nesprávného pochopení věcí.
Elektromagnetické pole je tak jako každé jiné pole formou hmoty, takže
foton coby částice tohoto pole je částicí hmoty, a nic nepopírám, když
říkám, že energie bez hmotného nosiče neexistuje. Nemůže existovat už z
toho důvodu, že energie je vlastností hmoty (je fyzikální veličinou). A
vlastnost přirozeně ke své existenci potřebuje nějakého nositele, nějaký
hmotný objekt. Čistá energie existuje jenom ve tvé fantazii, která uvízla
někde v dávných staletích. Dál už plácáš jenom nesouvislý a
nesrozumitelný blbosti. Měl by sis o vědě něco přečíst nebo si
poslechnout fyzikální přednášky, kde se dozvíš to, co ti píšu.
Spíš ty mi odpověz na otázku, proč by se na hmotu nemohl nevztahovat
Pauliho vylučovací princip. Jaký je důvod spojovat s ním hmotu.
"foton coby částice tohoto pole je částicí
hmoty"

Hmotou je něco, co nemá hmotnost??

Takže i duše je hmotná.
Při pokusech u umírajících zjistili, že má 21 gramů.

Jistě, hmotnost je vlastností hmoty, která hmotu nijak nedefinuje. Hmota nemusí mít nutně hmotnost.
Sem to zadala do vyhledávačr "duše je hmotná.
Při pokusech u umírajících zjistili, že má 21 gramů."

..a Al na závěr píše o tom že:
I když je tedy příběh o „21 gramech“ kulturně známý (např. film 21
gramů), neexistuje žádný důkaz, že by duše byla hmotná a dala se
zvážit.

Celé to sem raději nebudu ani dávat to by tu z toho byla T a pe ta :-))
No a neřekla by jsem že by Al měla být blbá :-)
Jako že pastýřka oveček ?
Jak psal Ondi ?
ad soucet:
tva otazka, proc spojovat Pauliho princip s hmotou, je vskutku rozkosnym dukazem
tve totalni vedecke negramotnosti - pokud nevsi, ze Pauliho vylucovaci princip
je to jediné, co brani hmote se zhroutit do jednoho bodu, pak o fyzice nevis
vubec nic - hmota (fermiony) ma objem a neprostupnost jen a pouze diky tomuto
matematickemu zakazu - fotony (bosony) tento princip nemaji, proto jich muzes
mit v jednom bode nekonecno a proto netvori latku - tim, ze foton nazyvas
"hmotou", popiras rozdil mezi pevnou zdi a svetelnym paprskem jaji diletant,
ktery se snazi opravovat hodinky palici.. tvrdit, ze energie musi mit "hmotný
nosič", protoze je to velicina, je tvoje soukroma lingvisticka past - ve fyzice
poli je energie a hmotnost totez - pole nepotrebuje "nosit" energii, pole JE tou
energii - foton nema klidovou hmotnost, ale nese energii – je to "čistá"
energie v pohybu bez latkoveho substratu - pokud to tvuj mozek nepobere, je to
tvuj limit, nikoliv limit vesmiru.. posilat me na prednasky ve chvili, kdy tu
popiras rozdil mezi fermionovou a bosonovou statistikou, je vrcholem drzosti!
kazdy student prvniho semestru vi, ze hmota je definovana prave
Fermiho-Diracovou statistikou (Pauliho principem) - tva snaha nazyvat vse
"hmotou" je jen zoufaly pokus zakryt fakt, ze tva "substanciální" ontologie v
mikrosvete neexistuje.. jinak Slunce samozrejme ztraci hmotnost - ty miliony tun
se nemeni na jinou "hmotu", meni se na elektromagneticke zareni - pokud foton
nema klidovou hmotnost (a nema ji, diletante), pak hmota realne zmizela a zbyla
jen energie - tva "logika" prave prohrala se Sluncem
pokud je foton "hmota", proc z fotonu nepostavis zed? proc svetlo prochazi
svetlem, zatimco tva hlava zdi ne? odpoved je matematicka symetrie spinu, kterou
ty nazyvas "blbostí", protoze tvuj intelekt zamrzl v neolitu u hazeni sutru -
jsi porazen na vsech frontach – fakticky, logicky i technologicky
To jsi nevysvětlil, proč by se hmota měla spojovat s tím Pauliho principem. Nepopírám přece žádný rozdíl, jen tím tvrdím, že co se týče podstaty se jedná o jednu a tu samou věc. Že to jsou dva různé projevy téhož. Energie je vlastnost a tudíž musí mít nositele. Poněvadž vlastnost neexistuje sama od sebe, nýbrž je jen projevem něčeho. Tomu "něco" říkáme hmota. Co je to prosímtě "látkový substrát"? Posílám tě na přednášky, kde přednášejí profesoři fyziky, aby ses něco o fyzice dozvěděl. protože jsi si zjevně přečetl nějaký škvár, který jsi možná ještě špatně pochopil. Jsi zaseklý v představách dřívějších staletí o hmotě a energii. Hmotu dovedeš brát jenom jako látku. Přitom k tomu není důvod.
ad soucet:
tva neschopnost pochopit, proc se hmota spojuje s Pauliho principem, je
diagnozou naprosteho vedeckeho autismu - ptas se na "důvod"? tim je matematicka
identita castic - fermiony jsou definovany antisymetrickou vlnovou funkci – to
je jejich "podstata" - to, co ty nazyvas "látkou", je jen makroskopicky
dusledek teto matematicke vlastnosti - pokud foton tuto symetrii nema, neni to
ta sama vec - tvrdit, ze svetlo a zed jsou "podstatou totéž", je jako tvrdit,
ze nula a jednicka jsou totez, protoze jsou oboji cisla - je to logicky
primitivismus, kterym se snazis zakryt svuj debakl..neustale omilas, ze energie
musi mit "hmotného nositele", co je neoliticky blud - v kvantove teorii pole je
pole nositelem i vlastnosti zaroven - energie pole neni "něco", co pole ma,
energie je konfigurace toho pole - foton nepotrebuje "hmotu", aby mohl nest
energii, protoze foton je kvantem energie vlneni pole.. ptas se, co je latkovy
substrat? to je presne to tve "něco", ta tva vysnena "substance", kterou se
marne snazis najit pod matematickymi rovnicemi - fyzika ti rika, ze tam zadny
substrat neni - jsou tam jen excitace vakua - pokud odstranis matematicky popis
pole, nezbyde ti zadne "něco", zbude ti nula.. jinak posilat me na prednasky,
zatimco ty tu popiras rozdil mezi Bose-Einsteinovou a Fermi-Diracovou
statistikou, je komicke - prave na tech prednaskach by ses dozvedel, ze hmota
(latka) je definovana prave neprostupnosti, kterou vytvari Pauliho princip -
pokud foton Pauliho princip nema, pak z definice neni hmotou - tecka.
Tvoje neschopnost pochopit otázku je diagnózou nízké inteligence. Ptal
jsem se pořád na to samé, proč by hmota měla být spojována s Pauliho
principem. Proč by hmotou mělo být jenom to, na co se vztahuje Pauliho
princip. Tu symetrii nemá více částic a není důvod tvrdit, že tyto
částice jsou svou podstatou něco jiného než částice, co mají tuto
symetrii. Symetrií je v přírodě celá řada a není důvod tuto symetrii
dávat na roveň podstaty nebo kritéria toho, co je hmota a co ne. Zeď i
světlo tvoří částice, které mají shodnou sadu základních vlastností,
liší se jen v hodnotách těch vlastností. Ale mají třeba shodnou
vlastnost, vlnově-částicovou povahu, což je podstatný shodný znak; obojí
ukazuje na to, že všechny ty částice jsou projevy jedné a té samé věci
(nula a jednička jsou coby čísla či počet podstatou totéž). Energie musí
mít nositele, protože sama není objektem, ale je vlastností objektu. Tak na
ní nahlíží fyzikální věda. Ta objekty nazývá hmotou. Ta pole špatně
chápeš, ty jsou pro fyziku taky hmotou. Já nemluvím o nějaké látkovosti,
neříkám, že existuje vlastnost "látkovost". Vlastnosti ale z principu musí
mít nějakého nositele a jestliže částice mají vlastnosti, tak jsou
nositelem vlastností, a tohoto objektového nositele fyzikální věda nazývá
hmotou.
Na těch přednáškách by ses dozvěděl, že hmota sestává z látky a pole.
Nebo jsem k tomu sem postnul materiály, tak si to můžeš přečíst. Seš
úplně mimo fyzikální vědu, zaseklý v archaických intuitivních
představách dřívějších staletí, a ještě si v tom frajersky samolibě
libuješ.
ad soucet:
tve semanticke klickovani uz dosahlo urovne ciste absurdity - pokud tvrdis, ze
nula a jednicka jsou "podstatou totéž", pak jsi prave prohlasil, ze mezi "nic"
a "něco" neni rozdil / projev tve totalni argumentacni vyprazdnenosti.. ptal
ses, proc spojovat hmotu s Pauliho principem - odpoved pro diletanty: protoze
bez nej neexistuje objem a neprostupnost - pokud bys ho zrusil, veskera hmota
vesmiru by se zhroutila do objektu mendiho nez spendlikova hlavicka - to, cemu
ty rikas "podstata", je ve fyzice kvantova statistika - rozdil mezi fermionem
(zed) a bosonem (svetlo) je v tom, ze jeden tvori strukturu a druhy ji jen
zprostredkovava - tvrdit, ze je to "jedno a totéž", je jako tvrdit, ze cihla a
gravitace jsou totez, protoze se oboji vyskytuje na stavbe.. neustale omilsa, ze
"energie musí mít nositele", coz je tvuj mechanisticky fetis - v kvantove
teorii pole neni pole nositelem energie, pole JE energii - fyzika nenazyva
objekty "hmotou" v tvem substancialnim smyslu, fyzika pracuje s hustotou energie
a hybnosti - pokud pole nese energii, je to pro tebe "objekt", ale pro vedu je
to jen excitace vakua - tva "hmota" je jen prazdna nalepka, kterou se snazis
personifikovat matematicke tenzory.. pises, ze hmota sestava z latky a pole -
ano, v lidovem popisu pro stredni skoly, ale ve fundamentalni fyzice latka
(fermiony) i pole (bosony) jsou oboji jen ruzne typy poli - rozdil mezi nimi je
v jejich spinu a symetrii - ty se snazis "podstatu" zachranit tim, ze vsechno
pojmenujes "hmota", cimz jsi z toho slova udelal nepouzitelny kontejner na
vsechno, co existuje, cimz jsi vsak vysvetlil presne nic.. obvinit me z
archaickych predstav, zatimco ty se krecovite drzis aristotelske "substance" a
mechanistickeho "nositele", je vrchol tve tragikomicnosti. - prave moderni
fyzika (Heisenberg, Dirac, Feynman) ukazala, ze podstata neni "věc", ale
matematicka relace
p.s. pokud jsou foton a elektron "podstatou totéž", proc fotony netvori atomy? proc se svetlo neshlukuje do pevnych struktur? protoze mu chybi antisymetrie vlnove funkce - to neni jen "vlastnost", to je to, co dela zed zdi - pokud to popiras, popiras duvod, proc tve vlastni telo drzi pohromad - chces v tomhle diletantismu pokracovat, nebo konecne adresovat Bellovy nerovnosti, kterym se tento tyden tak zbabele vyhybas?
necroczar : pises --- proc fotony netvori atomy? proc se svetlo neshlukuje do
pevnych struktur? protoze mu chybi antisymetrie vlnove funkce - to neni jen
"vlastnost",
Jednoducha a pravdiva odpoved -- bylo to tak stvoreno. -- Ted je otazkou kdo byl
stvoritelem ??
ad kiwiboy:
ackoliv je utikani ke "Stvořiteli" pokazde, kdyz narazite na limit sve
fyzikalni gramotnosti, unavne, odpovim ti.. ptat se "kdo" je v kontextu
fundamentalni reality chybna otazka zalozena na antropomorfnim klamu - vesmir
nepotrebuje "kdo", protoze matematicka struktura je svou vlastni pricinou i
existenci.. ptas se na Stvoritele? tak se podivej na Slunce - kazdou vterinu
premeni 600 milionu tun vodiku na helium a pritom ztrati 4 miliony tun sve
"substanciální" hmoty, ktera se vyzari jako cista energie - to neni akt
"stvoření", to je dusledek Einsteinovy relativity a kvantoveho tunelovani -
pokud je Stvoritelem matematika, pak s tebou souhlasim - pokud si pod tim
predstavujes "vousateho" designera, pak jsi jen dalsi, kdo se boji prijmout, ze
realita je neosobni kod.. to, ze bosony netvori struktury a fermiony ano, neni
"stvořeno" nejakym vnejsim zasahem - je to matematicka nutnost plynouci z
vlastnosti prostoru a casu (grupa symetrii) - tvrdit, ze to "bylo tak
stvořeno", vysvetluje presne nic - je to jen nalepka, kterou si lepite na svou
neschopnost pochopit antisymetrii vlnove funkce - realita nepotrebuje
architekta, realita JE architekturou - Slunce sviti diky matematickemu schodku
hmotnosti, ne diky vasi vire
necrozar moc dobre okopirovane -- Ted zkus svuj nazor -- Ja se ptam kdo je podle tebe ??? - stvoriteL - promin mne nezajimaji jine nazory -- chci pouze vuj nazor ktery je nadevse meho ocekavani. - Ted se zarad necrocezare mezi lidi co chteji cist jeho --- osobni -- me skopirovany nazor --dik kiwiboy - nec ve zlem jsi normalni jako ja :-)))) --
ad kiwiboy:
tva snaha o redukci fyzikalnich faktu na "okopírované názory" je jen tva
obrana pred tim, cemu nerozumis.. ve vede neexistuje nic jako "můj" nebo
"tvůj" nazor na to, jak funguje fuze ve Slunci nebo antisymetrie fermionu - bud
tomu rozumis, nebo ne - to, co nazyvas "kopírováním", je objektivni popis
reality, ktery funguje bez ohledu na to, co si o nem ty nebo ja myslime.. ptal
jsi se, kdo je podle me Stvoritel a ja jsem ti odpovedel naprosto jasne:
matematicka struktura, coz neni nazor, ale ontologicky zaver plynouci z faktu,
ze realita je beze zbytku definovatelna matematickymi symetriemi - pokud ty
potrebujes "osobu", abys mohl vesmir uchopit, je to tva psychologicka potreba,
nikoliv vlastnost vesmiru
necroczar -- mas pravdu okopirovano -- ted v klidu a pokorne napis svuj vlasni nazor -- nebo ty slohlasis se vsim co napise nekdo jiny??
dobrou noc - jste tady uzasna spolecnost a rad mezi vas zabloudim :-))) 
matematika jako stvořitel... budiž. Ale jak je v matematice zakodován budoucí život? protože jen skrze život můžeme vědět, že je to matematika co nám tento život dala... a být ji vděční.
ad ratka:
zivot neni do matematiky "vložen" jako nejake cizi kouzlo, zivot je emergentni
vlastnosti komplexnich matematickych struktur.. budouci zivot je v matematice
zakodován skrze pravidla termodynamiky a kvantove chemie - staci nastavit
symetrie poli a vazebne konstanty a vesmir nevyhnutelne zacne skladat atomy do
molekul, molekuly do replikatoru a ty do organismu - zivot je jen zpusob, jakym
hmota (matematicke excitace poli) maximalizuje produkci entropie.. jinak pocit
vdecnosti je biochemicky signal ve tvem mozku, ktery ma evolucni vyznam pro
preziti druhu, ale o podstate vesmiru nerika vubec nic - vesmir neni nastaven
tak, abychom mu byli vdecni, vesmir je nastaven tak, aby fungoval podle rovnic -
ze tyto rovnice umoznily vznik vedomi, ktere je schopne o nich premyslet, je
fascinujici rekuretni smycka, ale neni v tom zadny zamer, jen matematicka
nutnost
tomu rozumím, začne je skládat do struktur... mám dva semestry anorganické a dva semestry analytické chemie. a další čtyři semestry polymerů. Z organické chemie jsme měla vždycky výborné výsledky, u analytiky do bylo horší protože jsme neuměla dobře kapat pipetou. ale je mi to jasné... že se skládají díky různým silam, tedy kromě základních kovaletních vazeb. Pak se různě točí, dělají hady nebo klubka :-)) no vtipkuji... jde o to, že tohle vše jsou růzé chemické vazby. A teď jak se dostaneme k živé buňce. Jak se tyto (ano organické) struktury dopracují k živému organismu, který ví že existuje a cítí se být zodpovědný za život svůj i druhým (vazby mezi lidmi).
Aby mě někdo nechytal za slovíčka, což se tady běžně děje, tak samozřejmě kromě chemických také fyzikální ....jen abychom se tady nezkoušeli ze znalostí. Podstatné je... zda fyzikální (a chemické vazby) mezi atomy vedou k živé buňce a k vědomému životu. Třeba za miliardů let...zda tyto molekulární a polární vazby mají v sobě tuto způsobilost
"..k vědomému životu"
Rostliny, tedy tráva i stromy, mají za sebou stejně dlouhý evoluční vývoj
jako zvířata a nějaké vědomí své existence stébla trávy je pošetilost.
Nebo není?
Podobně také, kterému druhu zvířat, nebo hmyzu se dá přisuzovat vědomý
život. Také není zodpovězena rozumná otázka, jestli měl nějaký
zvířecí druh v dávnověku bohatou komunikaci s pojmy "včera, dnes, zítra",
jakou sluje člověk a možná i některá další dnes žijící zvířata. I
dnes žijící lidé mají rozličné kultury v různých částech Země,
slovní zásobu a jiné vlastnosti (i mentální a imunitní), které nám
Evropanům chybí. My o těchto vlastnostech našich nejbližších
příbuzných - Neandertálců - také jen více / méně spekulujeme.
ad ratka:
semestry chemie ti sice popsaly "hady a klubka" polymeru, ale zjevne ti
neukazaly, ze vedomi je jen pokrocily datovy proces, nikoliv magicky bonus - jak
se dostaneme k zive bunce a zodpovednosti? skrze informacni teorii a selekci -
ziva bunka neni nic jineho nez disipativni struktura, kteráa udrzuje lokalni
nizkou entropii na ukor okoli - je to soubor autokatalytickych cyklu, ktere se
diky termodynamicke nutnosti zacaly replikovat - zadny "skok" tam neni, jen
postupne zvysovani komplexity algoritmu preziti.. to, co nazyvas "vědomím, že
existuji", je v zakladu prediktivni modelovani - organismus, ktery si vytvori
vnitrni model reality (vcetne modelu sebe sama), ma obrovskou evolucni vyhodu -
jsme jen biologicke pocitace, ktere si pro efektivnejsi navigaci svetem vyvinuly
iluzi "já"
no a tady se částečně naše názory rozdvojují. Ty považuješ vše
živé za biologické počítače a nic víc... což pravda být může.
Já se domnívám že jsme více než jen biologický počítač, ale souhlasím
s tím, že "já" je iluze.
Z toho co píšeš, mi vyplývá že jsi takový buddhista... vše je jen iluze, nic není skutečné. Podstatou je prázdnota...
ad ratka:
to, co nazyvas "prázdnotou", neni v mem pojeti zadny mysticky stav mysli, ale
kvantove vakuum – dynamicky system poli, ktery je matematicky definovan.. ja
nerikam, ze nic neni skutecne - rikam, ze realita je matematicka, nikoliv
materialni, coz je obrovsky rozdil - software je naprosto skutecny a ma realne
dopady, i kdyz ho nemuzes nahmatat jako "látku" - vsechny tve emoce, city i
vira jsou plne vysvetlitelne skrze neurochemii a zpracovani informaci.. jinak
buddhismus hleda v prazdnote osvobozeni, ja v ni vidim zdrojovy kod
Jen tak pro zajímavost sutra srdce:
Forma je prázdnota, prázdnota je také forma. Prázdnota není nic jiného
než forma; forma není nic jiného než prázdnota. Stejně tak pocit,
rozlišování, formace a vědomí jsou prázdnotou.
Tedy Šáriputro, všechny jevy jsou prázdnota. Nemají žádné vlastnosti. Neexistuje zrození ani zánik. Neexistuje nečistota ani čistota. Neexistuje úbytek ani vzestup.
Proto, Šáriputro, v prázdnotě není žádná forma, žádný pocit, žádné rozlišování, žádná formace, ani žádné vědomí. Není tam žádné oko, žádné ucho, žádný nos, žádný jazyk, žádné tělo ani žádná mysl; není tam žádná viditelná forma, žádný zvuk, žádná vůně, žádná chuť, žádný objekt hmatu ani žádný jev. Není tam žádný zrakový konstituent a tak dál až po žádný mentální konstituent a žádný konstituent mentálního vědomí. Není tam žádná nevědomost ani konec nevědomosti a tak dál až po žádné stáří a smrt, žádný konec stáří a smrti. Rovněž tam není žádné utrpení, žádný původ utrpení, žádný konec utrpení ani žádná cesta, není tam žádná moudrost, žádné dosažení ani žádné nedosažení.
Tedy tolik k prázdnotě :-)) Omlouvám se za dlouhý text.
Souhlas - to "já" není víc než označení mé osoby.
Freudovo "nad-já" je jen část mentality mé osoby, schopné komunikovat s
okolním světem. To "nad-já" se tedy řídí kulturními zvyklostmi, jakými
je třeba morálka a etika, ale také empatie, vztek, smutek ....
Cesta vývoje organismu od první funkční buňky po dnešní zvířata byla dlouhá, několik miliard let.
No a pravdou je také to, že si lidé vymýšlejí rozličné nadpřirozené a neviditelné bytosti na vyplnění neexistujících znalostí o přírodních fenoménech.
Ty zase nevíš, co to je podstata, viď? Pleteš si jí s projevem. 0 a 1
mají stejnou podstatu, protože obě udávají počet. No a, že bez něj
neexistuje objem a neprostupnost? Hmota nutně nemusí mít ani jednu tuto
vlastnost. Např. samotné fermiony tyto dvě vlastnosti nemají. Pořád
zaměňuješ podstatu s projevem. Rozdíl mezi fermionem a bosonem je v jejich
projevu (jeden tvoří struktury, druhý působí silově), který je dán
odlišnými hodnotami jejich vlastností, ale v základu se jedná o jedno a to
samé. O něco, co se za určitých podmínek chová jako částice a za
určitých zas jako vlna (pole). Pole, stejně jako částice, je ve fyzikální
vědě hmotný objekt, který nese energii. Energie je pro fyzikální vědu
veličina, což znamená, že je to vlastnost objektu (částice nebo pole),
vlastnost nějakého svého nositele. Taky proto má energie své jednotky
(joul) a lze ji měřit, tak jak je tomu u všech veličin (měřitelných
vlastností). Když fyzikální věda měří energii či hybnost, tak vždy
energii či hybnost nějakého objektu. To je nádherné spojení, "v lidovém
popisu pro střední školy"
Ona se ale hmota na látku a pole
rozlišuje i v lidovém popisu pro vysoké školy, a dokonce i v lidovém popisu
pro vědecké ústavy. Je to stanovisko vědy, ty troubo! Látka a pole jsou na
fundamentální úrovni brány jako dva různé projevy téhož. Archaických,
od 20. století už překonaných představ se držíš, když se neumíš
odtrhnout od představy, že hmota musí mít objem nebo neprostupnost.
ad soucet:
tve semanticke zonglovani se slovem "podstata" je jen ubohou zasterkou pro fakt,
ze nerozumis rozdilu mezi fermionovou a bosonovou statistikou - tvrdit, ze nula
a jednicka jsou podstatou totez, protoze jsou oboji "počet", je jako tvrdit, ze
byti a nebyti je totez, protoze jsou oboji "stavy" - je to jen uboha logicka
onanie, ktera ve fyzice nema zadne misto.. i nadale demonstrujes sve
diletantstvi - fermiony maji neprostupnost z definice sveho spinoveho stavu a
antisymetrie vlnove funkce - prave proto tvori degenerovany tlak, ktery drzi
neutronove hvezdy pred kolapsem do cerne diry - pokud tvrdis, ze hmota nemusi
mit neprostupnost, pak popiras existenci pevnych teles i stabilitu atomi - jsi
schopen vypustit z huby jakykoliv nesmysl, jen abys nemusel uznat, ze realita je
matematicky kod, ktery tyto "vlastnosti" striktne vynucuje.. jinak si pletes si
matematicky formalismus s ontologii - to, ze energii merime v joulech,
neznamena, ze potrebuje tvuj vysneny "hmotný objekt" jako nosic - v obecne
relativite energie sama o sobe zakrivuje casoprostor (tenzor energie a hybnosti)
- pole nepotrebuje "nosič", pole JE dynamicka distribuce energie v casoprostoru
- tva potreba "nositele" je jen tva psychologicka berlicka, relikt
mechanistickeho mysleni 19. stoleti, ktery ti brani videt, ze vesmir je cisty
algoritmus poli.. pokud jsi ve skole skoncil u rozdeleni na "látku a pole" bez
pochopeni kalibracni invariance a spontanniho naruseni symetrie, pak jsi tam jen
ztracel cas, protoze na fundamentalni urovni je rozdil mezi fotonem (bosonem) a
elektronem (fermionem) dan topologii a statistikou - nejsou to "dva projevy
téhož", jsou to dve odlisne matematicke reprezentace - tvrdit, ze jsou "v
základu totéž", je jako tvrdit, ze krouzek a ctverecek jsou totez, protoze
jsou oboji geometricke tvary - vysvetluje to presne nic
Přiznáváš se k tomu, že neznáš význam pojmu podstata (vedle pojmu
činitel). Fermiony žádnou neprostupnost nemají. Tu mohou mít až struktury
z nich vytvořené, ale samotné tyto částice žádnou takovou vlastnost
nemají. Přesto jsou tyto částice hmotou. Tím, že říkám, že hmota
nutně nemusí mít neprostupnost, tím probůh neříkám, že jí nemá nebo
že jí mít nesmí!
Umíš ještě aspoň trochu logicky
uvažovat? Dokázal jsem ti, že fyzikální věda na energii nahlíží jako na
vlastnost objektu. Tady se nemáš jak vykecat. Čili jako na něco, co
neexistuje samo o sobě, ale je to projev něčeho, nějakého svého nositele.
(Mimochodem ty přece spojuješ matematický formalismus s ontologií.
) Na látku a pole dělí hmotu fyzikální
věda a důvody jsem uvedl. Pohybuješ se úplně mimo fyzikální vědu, někde
ve svém vyfantazírovaném matrixovském světě.
ad soucet:
tva "logika" je v troskach - tvrdit, ze struktury maji neprostupnost, ale
fermiony, ze kterych jsou slozeny, ne, je fyzikalni nonsens roku - ta
neprostupnost struktur neni zadne kouzlo, ktere se objevi odnikud – je to
makroskopicky projev Pauliho vylucovaciho principu, ktery plati pro kazdy jeden
fermion v te strukture - pokud by fermiony nemely tuto "vlastnost"
(antisymetrii), struktura by se zhroutila - ty se snazis oddelit pricinu od
nasledku, protoze tvuj mozek odmita prijmout, ze matematicky zakon (statistika)
diktuje fyzikalni realitu.. neustale se tocis v kruhu sveho lingvistickeho
fetise - to, ze fyzika pouziva slovo "veličina", neznamena, ze za ni musi byt
schovana nejaka tva "substanciální kulička" - v kvantove teorii pole
neexistuje nic nez pole - pokud merim energii elektronu, merim excitaci pole -
neexistuje zadne "něco" pod tim polem.. oznacovat moderni fyziku za
"matrixovský svět" jen proto, ze se nevejde do tvych neolitickych predstav o
"hmatatelných objektech", je tva definitivni kapitulace - prave ta tva "hmota"
je vyfantazirovana – je to jen makroskopicka iluze vytvorena dekoherenci
matematickych poli.. pises, ze na latku a pole deli hmotu "fyzikální věda" -
ano, ta sama veda, ktera ti rika, ze toto rozdeleni je dano spinem (1/2 vs. 1) -
pokud je rozdil v matematickem spinu to, co urcuje, zda neco tvori zed nebo
svetlo, pak jsi prave potvrdil mou tezi: matematicka vlastnost urcuje
ontologickou povahu reality.. pises, ze nerikas, ze hmota neprostupnost nema,
ale ze ji "nutně mít nemusí", tak mi ukaz jeden jediny fermion, ktery ji
nema! neukazes, protoze je to jeho definice, hlupaku zaostalej.. bez
antisymetrie to neni fermion - tvrdit, ze "hmota to mít nemusí", a pritom
neuvest priklad, je jen tve prazdne zvaneni o slovech, ktera jsi zapomnel
naplnit obsahem - pokud energie potrebuje nositele, co je nositelem energie
vakua (zero-point energy)? tam zadne tve "objekty" nejsou, je tam jen prazdny
prostor a v nem matematicke pole - kde je tam tvuj "hmotný nositel"? Nikde! tve
uctivani "nositele" je jen moderni forma animismu
Ne to není nonsens, to je vlastnost vzniklá teprve až jejich interakcí,
ale sami jí nemají, stejně třeba jako když fermiony vytváří pevné
struktury, ale sami o sobě nejsou nic pevného. Neprostupnost ani pevnost není
vlastností fermionů, je to vlastnost až struktur z nich vytvořených
(téměř všechny makroskopické vlastnosti látky jsou takto tvořeny).
Veličina je vlastnost hmotného objektu, jak jsem vysvětlil a jak se můžeš
přesvědčit v různých odborných pojednáních. Tady není co okecávat.
Dál už zase předvádíš své klasické nesouvislé a nesrozumitelné
matrixovské žvatlání, které má vytvářet dojem, že jsi něco řekl.
Vakuum není prázdný prostor, přečti si někde, co se v něm děje (sám jsi
sem mimochodem na začátku dával jeho definici, kde to zaznělo).
ad soucet:
tva snaha oddelit vlastnost castice od vlastnosti struktury je diletantismus na
steroidech.. neprostupnost neni "kouzlo", ktere vznikne interakci, je to primy
dusledek antisymetrie vlnove funkce kazdeho jednotliveho fermionu - pokud
fermionum tuto matematickou vlastnost upres, neexistuje zadna sila ve vesmiru,
ktera by vytvorila tvou "pevnou strukturu" / logika na urovni cloveka, ktery
tvrdi, ze cihly nemaji zadny tvar, ale zed z nich postavena ano.. jinak ses
definitivne chytil do vlastni pasti - pises, ze vakuum neni prazdny prostor -
spravne! ale co v nem tedy je? nejsou tam tve "hmotné objekty" (castice), je
tam kvantove pole v zakladnim stavu - pokud tam neni castice, ale je tam energie
(Zero-point energy), pak jsi prave priznal, ze energie nepotrebuje tvuj "hmotný
objekt" jako nositele - nositelem energie je pole, coz je matematicky objekt v
casoprostoru, cimz tva teze o "nositeli" jako substancialni kulicce prave
zkolabovala, primitive nekultivovanej.. neustale se ohanis "odbornými
pojednáními", ale zjevne jsi zadne nepochopil - velicina je matematicky popis
stavu pole - ve fyzice poli (QFT) neni rozdil mezi objektem a vlastností -
objekt JE soubor vlastnosti definovanych symetriemi - pokud odstranis vlastnosti
(spin, náboj, hmotnost), nezbude ti tvuj "hmotný nositel", zbude ti nula..
oznacit exaktni pojmy jako antisymetrie nebo excitace vakua za "žvatlání" je
tva standardni obranna reakce na fakta, ktera tvuj mozek odmita procesovat a
znovu – pevnost je degenerovany tlak fermionu, pokud tvrdis, ze fermiony
nejsou "nic pevného", mas pravdu v tom, ze to nejsou kulicky, ale pletes se v
tom, ze by neprostupnost byla az vlastnosti struktur - ta neprostupnost je
vynucena matematickou statistikou kazdeho jednoho elektronu v tom systemu..
pokud energie vakua existuje bez pritomnosti tvych "objektů" (castic), co je
jejim nositelem v tvem substancialnim svete? pokud je nositelem "pole", a pole
je matematicka struktura, pak jsi prave uznal, ze zakladem reality je
matematika, nikoliv tva hmatatelna hmota - jsi v sachu a tve semanticke vytacky
o "strukturách" na tom pochopitelne nic nezmeni
Poslyš, plácáš neskutečný blbosti! Samozřejmě, že struktura má vlastnosti, které samotné částice, co tu strukturu tvoří, nemají. Částice třeba nemají teplotu, hořlavost, křehkost, tekutost, pevnost, mokrost, hrubost, lesklost, prostupnost, neprostupnost... Tyhle vlastnosti vznikají až interakcí těch částic. Ve vakuu jsou hmotné objekty, neustále tam vznikají a zas zanikají částice. A mimochodem pole je taky hmotný objekt. Nevim, proč bych měl objektu odstraňovat vlastnosti, když ony jsou projevem objektu.. Proto taky vlastnost neexistuje sama o sobě. Vůbec nic jsi tím nevyvrátil (jestli jsi teda něco vyvrátit chtěl). Zbytek je zas žvatlavý šum.
ad soucet:
tve srovnavani "hořlavosti" s "neprostupností fermionů" je definitivnim
potvrzenim tve totalni fyzikalni negramotnosti - horlavost je chemicka
interakce, ale neprostupnost (Pauliho princip) je fundamentalni kvantova
statistika - ookud by fermiony "samy o sobě" neměly antisymetrickou vlnovou
funkci, zadna interakce by z nich pevnou strukturu neudelala - tva "logika" je
jako tvrdit, ze nuly samy o sobe nemaji hodnotu, ale v rade za sebou najednou
tvori milion - jsi semanticky troglodyt.. pises, ze ve vakuu neustale vznikaji a
zanikaji castice - gratuluji, prave jsi poprel svou "substanciální hmotu" -
tyto virtualni castice jsou jen fluktuace matematickeho pole, ktere nemaji
trvalou existenci - pokud je tvuj "hmotný nositel" neco, co se objevi a zmizi
podle relaci neurcitosti, pak jsi prave uznal, ze zakladem vseho je matematicky
zakon (pravdepodobnost), nikoliv tva hmatatelna "věc".. jinak pokud je pole
"hmotný objekt", pak mi vysvetli, kde konci to pole a kde zacina tvuj "nositel"
- neukazes to, protoze pole je rozprostrene v celem casoprostoru - pole je
matematicky tenzor - pokud je pro tebe tenzor "hmotným objektem", pak jsi prave
priznal, ze hmota je matematika - tvuj pokus zachranit "objekt" tim, ze do nej
zahrnes i nehmotna pole, je jen zoufal prejmenovavani reality.. ptas se, proc
bys vlastnosti odstranoval? protoze prave tento myslenkovy experiment
(redukcionismus) odhaluje, co je fundamentalni - ve fyzice poli nezbude po
odebrani matematickych vlastnosti nic - neexistuje zadne "něco", co by ty
vlastnosti "mělo" - existuji jen vlastnosti samotne (symetrie) - tva substance
je jen prazdna halucinace tveho mozku, ktery nedokaze pojmout neosobni kod
pokud energie vakua (ZPE) existuje i v okamziku, kdy tam zrovna zadna
"virtuální částice" není (protoze pole fluktuuje neustale), co je jejim
nositelem? odpovim za tebe: casoprostorova metrika a geometrie poli - tedy cista
matematika - jsi v totalni argumentacni anihilaci, primitive zaostalej
Žádné ty vlastnosti, co jsem vyjmenoval, fermiony ani jiná částice nemá. Nedovedeš pochopit ani tak jednoduchou věc tyvole! K matrixovským pitomostem typu fluktuace matematického pole už jsem se vyjádřil dost (pobaveně) a dále je budu ignorovat. Pole je nějaké prostředí a to prostředí je hmotné. Fundamentální je objekt spolu s těmi vlastnostmi, jestli jsi to nepochopil. U elementárních či fundamentálních objektů už není co redukovat. Zbytek je zas žvatlavý šum.
ad soucet:
tve rozhodnuti ignorovat kvantove fluktuace je tvym oficialnim vyhlasenim
bankrotu - nazvat zakladni mechanismus vesmiru "pitomostí" jen proto, ze se ti
nevejde do tve neoliticke predstavy o "hmotném prostředí", je projev cire
kognitivni impotence - jsi jako clovek, ktery popira existenci vzduchu, protoze
ho nevidi, zatimco ho vitr srazi k zemi.. tvrdit, ze pole je "hmotné
prostředí", je navrat k prekonanemu eteru - pole nepotrebuje zadne
"prostředí", pole JE fundamentalni entita - pokud tvrdis, ze je hmotne, pak mi
vysvetli, proc ma vakuum nulovou hustotu latky, ale nenulovou energii? neodpovis
- jen budes dal blabolit o 'hmotnosti', kterou neumis ani definovat, ani zmerit
bez matematickeho tenzoru, kteremu se tak hloupe smejes.. pises, ze u
fundamentalnich objektu "není co redukovat" - to je tvuj nejvetsi omyl - prave
u nich vidime, ze objekt mizi a zbyva jen matematika - fundamentalni castice
nema vnitrni strukturu, nema "materiál" – ma jen spin, naboj a hmotnost - to
jsou cista cisla, parametry symetrie - pokud je odstranis, tvuj "objekt"
prestane existovat - nezbude zadne "něco", zbude nula - uctivas schranku, ktera
je prazdna.. znovu si pletes pojmy - mokrost je emergence, ale antisymetrie
(Pauli) je vnitrni zakon kazdeho fermionu - pokud fermion "sám o sobě"
neprostupnost nema, proc se dva elektrony nikdy neocitnou ve stejnem stavu?
protoze jim to zakazuje matematika jejich vlnove funkce - to neni vlastnost
"prostředí", ale identita te castice
Ignoruju jenom tvoje matrixovské představy, co jsou produktem tvého
pošahaného mozku. Pole samozřejmě potřebuje prostředí. Vakuum má
nenulovou hustotu hmoty, jak už jsem psal. Proto má taky nenulovou energii.
Elementární objekt už nelze dál redukovat, ani mu nelze oddělovat
vlastnosti, když ony jsou jeho projevem. Je to velice jednoduché na
pochopení. (K tomu, abych mu vlastnosti odstranil, bych ho musel zničit,
protože jedině tehdy by neměl žádné vlastnosti.) Že je něco neprostupné
znamená, že se to nemůže nacházet ve stejném stavu jako jiný objekt? 
ad soucet:
tve tvrzeni, ze "vakuum má nenulovou hustotu hmoty", je technicky nesmysl, za
ktery by te vyhodili od zkousky v prvnim tydnu studia.. pletes si hustotu
energie vakua s hustotou hmoty (latky) - vakuum je definovano prave tim, ze v
nem neni zadna latka, presto ma energii - pokud pro tebe energie znamena hmotu,
pak jsi prave priznal, ze realita je nehmotne pole a tva "substance" je jen tvuj
osobni blud.. ptal ses, zda neprostupnost znamena, ze se objekt nemuze nachazet
ve stejnem stavu jako jiny - ano, presne to Pauliho princip rika! to, ze to
nevis a ptas se na to ted, po "tydnu" diskuse o neprostupnosti zdi, je tvoje
definitivni intelektualni poprava - prave tento matematicky zakaz sdilet stav
(antisymetrie) je to, co brani tve hlave projit zdi - bez tohoto "vymyšleného"
pravidla by se vesmir zhroutil do nuloveho objemu.. tvrdit, ze odstranenim
vlastnosti objekt "zničíš", je jen tvuj semanticky uprk - podstata vedecke
redukce spociva v tom, ze zjistime, co tvori identitu entity - pokud po
odstraneni spinu, naboje a hmotnosti (matematickych parametru) nezbyde vubec
nic, pak ten objekt nikdy nebyl nicim jinym nez temito parametry - neexistuje
zadne "vnitřní jádro" castice, zadny "materiál" - jsou tam jen cisla v
matici pole..jinak tvrdit, ze pole "potřebuje prostředí", je tvuj navrat do
19. stoleti k eteru - Michelsonuv-Morleyuv experiment te pred 140 lety vyvratil
- pole je fundamentalni, nepotrebuje nosice, protoze ono samo definuje prostor i
cas - tva potreba mit pod vsim "hmatatelné prostředí" je jen tvuj strach z
prazdnoty zdrojoveho kodu
Přečti si něco o tom vakuu v odborném článku. Vakuum je fyzikálně
definováno jinak a sám jsi na začátku tu definici dával. Když se o zdi
řekne, že je neprostupná, tak se o ní říká, že se nemůže nacházet ve
stejném stavu, jako jiná zeď? Z jakého kraje to pocházíš, že se u vás
takhle dementně vyjadřujete?
V normální řeči neprostupnost zdi
znamená, že se tou zdí nedá projít, přičemž elementární částice
takovou vlastnost nemají. Všechno existující má nutně nějaké vlastnosti.
Abys tomu všechny vlastnosti odebral, tak musíš zničit, protože jedině NIC
nemá žádné vlastnosti. Pochopí to i malé dítě. M+M experiment vyvrátil
pouze existenci éteru a nijak neodpovídal na otázku, jestli pole potřebuje
prostředí. Vůbec nechápeš to, co čteš.
ad soucet:
tva snaha utect od fyziky k "normální řeči" je tvym bilym praporem - ve
vedecke diskusi o podstate reality nikoho nezajima tvuj laicky pocit ze zdi, ale
fyzikalni pricina, proc tou zdi neprojdes, tou pricinou je – at se ti to líbi
nebo ne – fakt, ze se elektrony ve tve ruce a elektrony ve zdi nemohou
nachazet ve stejnem kvantovem stavu - to je ta tva "normální" neprostupnost -
to, ze se na to takto hloupe ptas, jen potvrzuje, ze tvuj "selský rozum" je pro
pochopeni vesmiru naprosto nepouzitelny.. znovu lzes nebo nevis - vakuum ma
nulovou hustotu latky, ale nenulovou hustotu energie - pokud mi chces tvrdit
opak, ukaz mi v tom vakuu ten svuj "hmotný objekt" - neukazes, protoze je tam
jen pole - pokud pole nazyvas "hmotným prostředím", pak jsi prave priznal, ze
realita je nehmotna matematika, protoze pole neni nic jineho nez tenzor v kazdem
bode casoprostoru.. tvuj vyrok, ze experiment nevyvratil potrebu prostredi pro
pole, je fyzikalni suteren - prave zruseni eteru totiz ukazalo, ze
elektromagneticke pole je autonomni entita, ktera k sireni nepotrebuje zadne
medium - tvrdit opak je navrat do roku 1880 - jsi zaseknuty v case, diletante..
pises, ze objekt musis znicit, abys mu odebral vlastnosti - ne, hlupaku!
myslenkovy experiment ti ukazuje, ze objekt NENI nic jineho nez soubor tech
vlastnosti - pokud castice nema vnitrni strukturu a zbude jen spin a náboj, tak
ten spin a naboj JE ta castice - neexistuje zadna "hmota", ktera by ten spin
"měla" - ta tva substance je jen halucinace, kterou si do reality projektujes..
jinak odvolavat se na to, co "pochopí i malé dítě", je u tebe trefne – tva
fyzika skutecne zustala na urovni materske skolky, kde jsou veci "prostě
pevné" a "nějak tam jsou".. jsi v semanticke i vedecke pasti, ze ktere se
neprolzes
Tvoje snahy vylhat se ze svých omylů už mě přestávají bavit. Částice
nemají vlastnosti jako pevnost ani neprostupnost, takže jestliže takové
vlastnosti přisuzuješ hmotě jako kritéria pro určení, co je hmotou, tak
potom elementární částice nespadají pod hmotu. Vlastnost "neprostupnost" a
vlastnost "nemožnost nacházet se ve stejném stavu", představují dva
naprosto odlišné děje. Jestli nejsi schopen mezi nimi diferencovat, tak jsi
debil. Vakuum nemá nulovou hustotu hmoty, když v něm neustále vznikají a
zase zanikají částice. Realita je nehmotná matematika (která má ovšem
hmotnost
) jenom ve tvém zdebilizovanym mozku. Zrušení
éteru ukázalo jenom to, že představa éteru je chybná, a že pořádně
nerozumíme tomu, jak se to elektr. pole šíří. Médium ke svému šíření
samozřejmě potřebuje a dneska už víme, co jím je. Najdi si to a pouč se,
diletante. Částice, tak jako každý jiný objekt, má celou řadu vlastností
a mají-li zmizet ty vlastnosti, zmizí i ten objekt, jelikož když zmizí
projev objektu, tak zmizí ten objekt. Už jsem to dostatečně vysvětlil a
víc už k tomu nemám co dodat.
ad soucet:
popiranim vztahu mezi Pauliho vylucovacim principem a neprostupnosti je tvou
vedeckou sebevrazdou - pokud nechapes, ze makroskopicka neprostupnost je primym
a vyhradnim dusledkem kvantoveho zakazu sdileni stavu, pak jsi v diskusi o
realite jen hlucny diletant.. pises, ze vakuum nema nulovou hustotu hmoty,
protoze tam vznikaji castice, takze opet gratuluji, prave jsi poprel zaklady
kvantove teorie pole - tyto virtualni castice nejsou trvala latka, jsou to
docasne fluktuace pole - pokud je toto tva "hmota", pak je tva hmota jen prchavy
matematicky sum - navic, vakuum ma nulovou hustotu stredni hodnoty poctu
castic.. tvrdit, ze dnes "už víme", co je mediem pole (mimo pole samotne), je
tvuj nejvetsi lzivy konstrukt - pokud si myslis, ze pod polem je nejaka dalsi
"latka", pak jsi objevil fyziku, která neexistuje v zadne laboratori na svete -
pole nepotrebuje nosice, protoze pole JE fundamentalni tkaninou reality - jsi
zaseknuty v 19. stoleti a sve sny o eteru vydavas za moderni vedu.. priznal jsi,
ze kdyz zmizi projev (vlastnosti), zmizi i objekt - Bingo! prave jsi potvrdil,
ze za temi vlastnostmi (matematickymi parametry) neni zadne "vnitřní jádro"
ani "materiál" - pokud objekt = soubor vlastnosti a vlastnosti = matematicke
parametry pole, pak objekt = matematika, takze dekuji za definitivni potvrzeni
meho "matrixovského" sveta tvymi vlastnimi slovy.. pokud jsou neprostupnost a
Pauliho princip "odlišné děje", co jineho nez Pauliho princip podle tebe
brani elektronum v tve ruce spadnout do jader atomu zdi? uved ten jiny fyzikalni
mechanismus, ty "odborníku" - neuvedes nic, jen dalsi nadavky, protoze tva
"podstata" je jen prazdna schranka vystlana ignoranci
Jaké zase vnitřní jádro? Opravdu nebudu
reagovat na každou tvou blbost. Ty vlastnosti jsou projevy té věci. Jestli
chceš hledat nějaké jádro, které nebude mít žádné vlastnosti, žádný
projev, tak si to užij, ale beze mě. Tímhle už s tímto končím, protože
tvůj primitivní mozek není schopen pochopit ani jednoduché věci. Co se
týče toho média pro šíření elektromag. vlnění (éteru), tak namísto
vymýšlení blábolů se laskavě podívej na toto video mezi časem 10:35 -
13:44 a poslechni si otázku, i odpověď profesora fyziky.
Jestli sis nevšiml, ubožáku, tak tady o ničí nízké inteligenci nemelu, na rozdíl od tebe, ty namyšlený hovínko...
k inteligenci druhých se vůbec nevyjadřuj, protože sám žádnou nemáš.
:-)) krudox - to bylo o tobe?? v pohode klidne se vyjadri podle sveho :-))
"Neexistuje žádné nehmotné záření,
neexistuje energie bez hmotného nosiče."

Energie může být přenášena i nehmotným-elektromagnetickým zářením,
které nemá hmotný nosič.

ach jo. Elektromag. záření je formou hmoty, tj. je to hmotný objekt, hmotný nosič. Viz odkaz, co jsem dal níže. Foton je hmotný objekt nesoucí energii, tak jako třeba elektron.
"Foton je hmotný objekt."

Jako žert fantastické, ale doporučuji ti zeptat se nějakého fyzika v tvém
okolí, který ti to vysvětlí v reálu.
Já se s tebou natahovat nebudu - hlavně ne, po tomto tvém tvrzení.

Vždyť to taky fyzikové tvrdí. Dal jsem ti zdroje. Fakt nechápu, proč se bavíte o něčem, o čem jste si nic nepřečetli v odborné literatuře.
"Při anihilaci nikam hmota nemizí, nýbrž se
přeměňuje na jiné typy hmoty."

To jako vážně?
Víš vůbec, co je to anihilace??
Anihilace hmoty je proces setkání částice s její antičásticí a ty přece
zaniknou při uvolnění energie, ne??

Ty částice zaniknou, ale nezanikne hmota. Ta se jenom přemění z jednoho typu do jiného (z jedné částice hmoty na jinou částici hmoty).
Nikdo netvrdí, že vědci vyřešili do poslední mrtě funkci lidského
mozku, zejména v oblasti uvědomění si sebe, sama coby bytosti.. Vědcům
může bádání v tomto oboru zabrat třeba i několik generací. Existují i
názory, že lidský mozek nemůže z principu sám sebe prozkoumat.
Na rozdíl od mašiny (umělé inteligence) řídí (ovlivňují) funkci mozku
další agenti, jako třeba hormony, dopaminy, reflexe, emoce, sebezáchova,
sexuální chtíče, soucit, ale i potřeba se svěřit jinému jedinci, sdílet
jeho starosti ....
Ano, souhlas. Zkoumání mozku a hlavně psychické funkce vědomí je v podstatě na začátku, zkoumá se to zhruba století. Přičemž lidské jednání vychází jak z biologických faktorů, tak i psychologických, některé jsi vyjmenoval a dalšími jsou třeba ambice nebo sebepojetí. Proto se nedá o člověku mluvit úplně jako o biologickém stroji a proto je popis a podchycení jeho jednání daleko obtížnější, než jak je tomu u zvířat.
Ano, zvířata i rostliny dělíme do druhů podle potřeby pro člověka. Od zvířat chceme aby akceptovala člověka jako pána, jako vůdce smečky, stáda, či hejna. nebo aspoň za partnera a spolubydlícího (kočky např.) Ovšem poslední dobou se poznatky o mentální činnosti mozků zvířat přímo rojí.
Jo dělení do druhů je jenom pro naší orientaci. Taky pro to nemáme
pevná pravidla. Od zvířat prostě chceme, aby nám neškodila, tak jako to
koneckonců chtějí zase zvířata od nás. 
Je dělení a dělení do druhů a ta normalizovaná nomenklatura (Carl
Linné) posunula přírodní vědy velmi účinně.
Nikdo přece nebude popírat, že existují různé druhy hmyzu, ryb, ptactva,
rostlin a pod. Nikdo nezamění pštrosa s vlaštovkou, nebo myš se slonem. No
a i v řádu primátů nezamění nikdo člověka s lemurem, nebo gorilou. A
jestli pobožným lidem vadí třídění lidí (homo) na Neandertalce,
Denisovany, Gromagnony, tak jim nevadí třídění lidí na bělochy,
černochy, Číňany, australské domorodce, na křesťany, pohany, muslimy,
židy a pod. Hlavně a teisty a ateisty.
Nechápu, proč di toho taháš boha a víru.
To od tech starých mistru, jsi podal nějak divně.

to se vztahuje k tomu příkladu, co jsem vylíčil. Pohybujeme se v jeho rámci.
Čerpal jsem ze svých znalostí, když jsem se v pubertě zabýval bojovými uměními.
To ti nakukal nějaký tvůj "učitel" karate?
Tak to si vymýšlel.

Nemáš spíš na mysli mentální izolovaní se od rušivých vlivů a
vnějších podnětů během zápasu, nebo tréninku.
To se učilo a jsou na to různé metody - meditace - různá dechová cvičení
- a atd..

Ty jsi nečetl to od AI, co jsem dával tady? Tam je to trochu víc osvětleno.
Až teď.

Všechno by sedělo, nebyl by žádný problém, pokud bys tam nenacpal to "ONO"
a boha.

Oni ti mistři opravdu mluvili o ONO. Neměli pro to pojem. Tamto jsou opravdu jejich citace, jak jsem si je zapamatoval.
Podle mistni prislusnosti se rika tao, chi, nebo Prazdnota. Prazdnota je pojem z Buddhismu
A toho boha jsem tam vložil, abych ilustroval určitou chybu v uvažování.
Viz mé otázky na konci:
Bylo by potom správné uvažovat tak, že žádné ONO neexistuje, jelikož
žádní bohové neexistují? Bylo by správné ty mistry považovat za
podivíny a neználky a to ONO prohlásit za jejich "halucinaci"?
ad soucet:
to, ze bylo v urcite epose normalni verit, ze blesky hazi Zeus, nedela z teto
entity realneho cinitele - dela to z one doby pouze obdobi s limitovanym
kognitivnim aparatem.. pokud mistr interpretuje neurobiologicky reflex jako
zasah Boha, dopousti se kategorialniho omylu, i kdyby mu u toho tleskal cely
staroveky svet - pravda neni vysledkem hlasovani.. pokud mistr vidi/citi entitu
tam, kde je jen nervosvalovy vzruch, pak je to z hlediska kognitivni vedy
misinterpretace vjemu - stejne tak je pousteni zilou spravna medicina, protoze
to driv delali vsichni.. neobhajuj pravo na setrvavani v historickem
diletantstvi - pokud dnes vime, ze "ONO" je neurologie, tak je snaha
rehabilitovat termin "Bůh" intelektualnim srabactvim
ad soucet:
tvuj prosty nesouhlas bez uvedeni vady v me dekonstrukci je nedostacujici..
muzes prosim uvest duvod, proc me uvazovani neni spravne?
Správné není uvažování nastíněné v těch otázkách. Ty jsi napsal irelevantnosti a pořád se vyhýbáš tomu ústřednímu bodu.
ad soucet:
neschovavej se prosim za frazi o "ústředním bodu".. pokud je me uvazovani
nespravne, pak te vyzyvam, abys byl konkretni a uvedl, v cem - moc dekuji
konkretizuj tedy, jake uvazovani je nespravne..každé uvažovanie, ktoré odmieta Boha, je nesprávne, vyjadruje pýchu človeka, a tak dešpekt Boha...je to riskantné uvažovanie, nevedie k spáse, ale k odlúčeniu od Boha, čo je katastrofa človeka, zavrhnutie človeka Bohom - lebo mal možnosť poznať, bolo mu to dané, ale nechcel poznať, dokonca spoznal, ale vysmial sa tomu - ateista to nechápe, alebo v pýche nechce pochopiť, ale je to Bohom zjavené Božie Slovo, je to pravda!, Kristus neklame...
ad visitor77:
ty nedokazujes pravdu, ty se jen snazis vynutit poslusnost skrze fiktivni
hrozbu.. je to stejne, jako kdyby matematik tvrdil, ze dva plus dva se rovna pet
a kazdemu, kdo nesouhlasi, vyhrozoval, ze ho sezere drak.. tve emoce nejsou
argumentem, jsou jen priznakem tve kognitivni bezmoci.. tvrdit, ze je to pravda,
protoze to rika "Boží Slovo", ktere jsi definoval jako pravdu, je ucebnicova
definice logickeho diletantstvi, kdy se tocis v uzavrenem kruhu vlastni sugesce
- pokud k potvrzení pravdivosti Bible potrebujes verit v Bibli, pak jsi v
indoktrinacni smycce, ktera neme v racionalite zadne misto
ty nedokazujes pravdu, ty se jen snazis vynutit poslusnost skrze fiktivni hrozbu...ste známy tým, tak sa prezentujete, kombinácio a kumuláciou filozoficko-logicko.-antilogicko zostavených slov za sebou posmeškujete Boha.. práve vy v tej kognitívnej bezmoci sa nedokážete odlepiť od prízemnosti myslenia, padáte pomocou cudzích slov len do teoretizovania bez významu, bez perspektívy...je pravda: Boh niektorým dal, iným odobral až vzal...tým bez Boha odobral, a stávajú sa len fanatickými teoretikmi v plejáde cudzích slov, oni si myslia, že sú múdri, plejáda cudzích slov proti Bohu len zatieňuje mozog, v plejáde cudzích slov nie je láska...
Boh niektorým dal, iným odobral až
vzal...****"tým bez Boha odobral," "a
stávajú sa len fanatickými teoretikmi v plejáde cudzích slov, oni si
myslia, že sú múdri, plejáda cudzích slov proti Bohu len zatieňuje mozog,
v plejáde cudzích slov nie je láska.."

Takže ateista nemůže za to, že je ateista, protože jím vzal poznání.

Takže si to vybav s Bohem, proč není ke všem lidem stejně "pozorný".

ad visitor77:
v diskusi o ontologii a realite je tva "láska" naprosto irelevantni - je to
stejne, jako kdyby statik varoval pred padem mostu a ty jsi mu vycital, ze v
jeho vypoctech chybi vasen - tve emoce nejsou dukazem pravdy, jsou jen
psychologickou anestezii tveho bankrotu.. oznacit terminologii a logickou
konzistenci za "zatemňování mozku" povazuji za diletantstvi - cizich slov se
nebojis, ale desis se jejich explanatorni sily, ktera tve dogmaticke halucinace
rozebira na atomy
"nevedie k spáse, ale k odlúčeniu od Boha, čo
je katastrofa človeka, zavrhnutie človeka Bohom"

A ty jsi přesvědčen, že to ateistovi nějak vadí, že to tady denně
ateistům připomínáš?

Snůška nepodložených myšlenkových splašků. Jediné, co je z toho na sto honů cítit, je tvá pýcha na domnělou příslušnost k „těm kteří vědí“…
Jaké?

To, že na starověké a středověké mýty, příběhy a různé jiné
"produkty" argumentuje dnešním poznáním a uvádí to na pravou míru? 
To uvažování, které je nastíněno těmi otázkami na konci toho mého líčení:
Bylo by potom správné uvažovat tak, že žádné ONO neexistuje, jelikož
žádní bohové neexistují? Bylo by správné ty mistry považovat za
podivíny a neználky a to ONO prohlásit za jejich "halucinaci"?
To ONO spíš vystihuje psychické procesy v lidském mozku.
Ten pojem ONO je pro mě zavádějící.
A ne/existence ONO spojené s tvrzením o ne/existenci bohů - to samé.

Tím ONO nebo TO je míněna instinktivní aktivita. Odkazuje se tím na to,
že jednání nevychází z jeho ega, ale odněkud z jeho nitra. Jsou to
samozřejmě procesy v lidském mozku, ovšem to platí pro veškeré psychické
procesy.
Jinak nevím, co by na tom mělo být zavádějícího. Máš předložený
nějaký příběh a chce se jen, abys v rámci toho příběhu odpověděl na
otázky na jeho konci.
ad soucet:
tva vyzva "odpovědět na otázky na konci příběhu" je de facto snahou vnutit
oponentum sve falesne premisy, aby ses vyhnul faktu, ze tvuj Buh v realnem svete
mistru nekona nic, co by nezaridil prosty dril - je to jako nutit nekoho
diskutovat o barve kridel duhoveho jednorozce, zatimco dotycny spravne
konstatuje, ze zadni jednorozci neexistuji - ty neresis "instinktivní
aktivitu", ty jen hledas literarni ukryt, aby ses nemusel zodpovidat z faktu, ze
tva teologie je explanatorne nulova..
Naopak ty se mi furt snažíš něco vnucovat. Vymýšlíš si blbiny, abys nemusel jít k podstatě věci.
A projevuje se ve tvých formulacích neuroticismus, rigidita, nesvoboda. Jsi takovej esesáckej. Já, ani nikdo tady, se opravdu nemáme z čeho zodpovídat.
ad soucet:
to, co nazyvas "rigiditou", je v poli vedy metodicka presnost - tebe desi, ze
tvuj semanticky chaos narazi na neprostupnou zed faktu a tvuj uprk k
"nesvobodě" a "blbinám" je jen projevem tve kognitivni disonance – neumis
vysvetlit, proc by vesmir potreboval tveho Boha, kdyz mu staci instinkt, a tak
se snazis znehodnotit nastroj mereni, onen Logos, v jehoz ramci se zodpovidas z
kazdeho nedefinovaneho pojmu a kazde logicke lzi, kterou jsi sem vlozil - tvuj
svet "funguje" jen v absenci radu a pravidel
Už mi zase něco vnucuješ. Na poli vědy je rigidita v pořádku, ale jako osobnostní vlastnost je neurotickým symptomem.
OK je zbytečné se k tomu vracet - já to považuji za tzv. "šestý
smysl".

Ale jo, klidně to může být popisováno jako jakýsi šestý smysl. Určitá činnost instinktu tak může vypadat.
Izolovani asi ne, clivek by mel byt pritomen a bdely. Spise odpoutany od sebe a ukotveny jako soucast celku... Nekdy se uci koncentrace do jednoho bodu. Je to bod v kterem je obsazen cely vesmir. I kdyz jsem to zkousela, nekolik let, neslo mi to.
Ukotveni jsem nasla az tam kde jsem ted. To je mé vnitrni doma ci bod nula.
Izolace ve smyslu - "odstranění rušivých věcí z okolí. Úplné
soustředění se na "protivníka". 